Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ISD HANDOUT
Najnowsze informacje o pandemii koronawirusa. Śledź naszą relację live

Z każdym dniem przybywa zakażonych i ofiar koronawirusa. W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz kolejny stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń. Z kolei KE zaproponowała w piątek poprawkę do budżetu UE, by udostępnić 75 mln euro na pomoc państwom członkowskim w sprowadzaniu obywateli z zagranicy i zwiększyć kwoty na zapasy środków medycznych. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby na Ukrainie potwierdzono 92 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem - przekazało w piątek wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Łącznie liczba zdiagnozowanych infekcji wynosi 310.

"Według stanu z godziny 23.00 (22 w Polsce) 27 marca na Ukrainie jest 310 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków Covid-19. W ciągu doby stwierdzono 92 nowe przypadki" - poinformował resort na Facebooku.

Na Ukrainie zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem. Cztery uznano za wyzdrowiałe.

W piątek uruchomiony został dodatkowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa - podał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymywał sygnały o trudnościach z połączeniem się z bezpłatnym numerem infolinii NFZ 800 190 590 poza Polską.

Od teraz osoby korzystające z usług zagranicznych operatorów mogą zadzwonić pod całodobowy numer: (+48) 22 125 66 00.

Kolejne dwa tymczasowe szpitale, w których przyjmowani będą pacjenci zakażeni koronawirusem, powstaną w Wielkiej Brytanii do połowy kwietnia - zapowiedział w piątek Simon Stevens, szef angielskiego oddziału NHS, publicznej brytyjskiej służby zdrowia.

Potwierdzono cztery kolejne zakażenia koronawirusem w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Zakażony jest chirurg oraz trzech pacjentów oddziału torakochirurgii. Łącznie wśród personelu i pacjentów tego szpitala potwierdzono już 33 zakażenia koronawirusem.

Trzy nowe zgony z powodu koronawirusa i rekordowy wzrost liczby wykrytych zakażeń - o 302 - zanotowano w piątek w Irlandii - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W efekcie liczba ofiar śmiertelnych wynosi 22, a potwierdzonych przypadków - 2121.

345 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych - podał w piątek w raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Według raportu w całym kraju do tej pory na Covid-19 zmarło 1438 osób.

Najnowsze dane oznaczają dzienny wzrost liczby ofiar śmiertelnych w USA. W czwartek telewizja CNN informowała o 246 zgonach w ciągu doby.

Od czwartku USA są krajem, w którym wykryto najwięcej zakażeń koronawirusem. Według piątkowego raportu obecnie jest tam 94 238 osób zainfekowanych.

Ministerstwo Zdrowia: 49 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

ZOBACZ: 49 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Rząd Hiszpanii premiera Pedra Sancheza zatwierdził w piątek na swym posiedzeniu nowe przepisy zakazujące zwalniania pracowników z powodu epidemii koronawirusa.

ZOBACZ: Hiszpański rząd zablokował możliwość zwolnienia pracowników z powodu epidemii

Tradycyjna uroczysta parada wojskowa z okazji urodzin brytyjskiej królowej - znana jako Trooping the Colour - nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnej formie w związku ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń publicznych - ogłosił w piątek Pałac Buckingham.

ZOBACZ: Urodzinowa parada królowej Elżbiety II odwołana z powodu koronawirusa

Władze 45 miast z całego świata, w tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, omówili podczas telekonferencji zagrożenie koronawirusem. W ramach zrzeszającej miasta grupy C40 burmistrzowie będą wymieniać się wiedzą m.in. o tym, jak zorganizować lepszy dostęp do testów – zapowiedział w piątek Trzaskowski.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin zwrócił się w piątek wieczorem do mieszkańców stolicy, by od 28 marca do 5 kwietnia pozostali w domach. W te dni w Rosji obowiązuje tydzień wolny od pracy, ogłoszony w związku z pandemią koronawirusa.

299 osób zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowały w piątek władze francuskiej służby zdrowia. W sumie we Francji na Covid-19 zmarło już 1995 osób.

Władze Turcji przewiozły migrantów, którzy koczowali na granicy z Grecją, w głąb kraju w ramach walki z rozwojem epidemii koronawirusa - poinformował w piątek turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu.

Przy wjazdach do miejscowości turystycznych, m.in. na drodze do Zakopanego, pojawiły się patrole policyjne. Kontrole mają związek ze stanem epidemii i ograniczeniami w kwestii przemieszczania się.

W przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów, m.in. suplementów diety, reklamowanych jako mające właściwości przeciwwirusowe i chroniące przed SARS-Cov-2. GIS ostrzega przed korzystaniem z takich produktów.

 

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty poinformował w piątek, że będzie się izolował w domu przez następne siedem dni, gdyż minionej nocy wystąpiły u niego objawy typowe dla zakażenia koronawirusem.

Władze Belgii zdecydowały w piątek o przedłużeniu o dwa tygodnie obowiązywania specjalnych procedur dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać do 18 kwietnia.

Czterej mężczyźni, którzy spotkali się na jednym z osiedli w Chrzanowie zostaną ukarani za złamanie zakazu zgromadzeń. Jak tłumaczyli policjantom, chcieli wspólnie zapalić papierosa. Okazało się, że jeden z nich był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował, że francuska policja odnotowała 32-proc. wzrost liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową w tygodniu po wprowadzeniu administracyjnego nakazu pozostawania w domu.

Minister zapowiedział utworzenie systemu alarmowego dla ofiar przemocy, który będzie funkcjonował w aptekach, gdzie osoby bite i maltretowane będą mogły w pierwszej kolejności poinformować o zajściach i skontaktować się z policją.

 

W Moskwie zmarła 56-letnia kobieta zakażona koronawirusem - poinformował w piątek sztab powołany w stolicy Rosji w związku z pandemią. Pacjentka po przebytej chorobie nowotworowej miała usunięte płuco. Jest to czwarta zmarła w Rosji osoba z Covid-19.

Malezja przeznaczy 57 mld dolarów na złagodzenie kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią Covid-19. Sąsiedni Singapur wyda na to 33 mld dolarów. Oba kraje przygotowały ulgi i transfery gotówkowe dla swoich obywateli oraz firm.

Koronawirus zainfekował ponad pół miliona ludzi i zabił 20 tysięcy - powiedział w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaapelował ponownie do wszystkich krajów o zapewnienie środków ochronnych pracownikom służby zdrowia.

Daniel Lopez-Acuna, były dyrektor departamentu działań medycznych w sytuacjach kryzysowych Światowej Orgaznizacji Zdrowia (WHO) ocenił w piątek, że "liczba zakażonych osób w Hiszpanii jest prawdopodobnie 10 razy wyższa od oficjalnych statystyk".

Ponad 1000 pensjonariuszy domów seniora zmarło w Hiszpanii od początku wybuchu epidemii koronawirusa - wynika z pierwszych danych rządowych na ten temat. Alberto Reyero z resortu ds. polityki socjalnej poinformował w piątek, że 750 starszych osób zmarło na miejscu, a 305 po przewiezieniu do szpitali.

Prezydent USA Donald Trump wezwał w piątek koncerny samochodowe General Motors oraz Ford do jak najszybszej produkcji i dostarczenia respiratorów. Lokalne władze ostrzegają, iż z powodu epidemii koronawirusa wielu stanom grożą braki tych urządzeń medycznych.

W Republice Południowej Afryki zanotowano pierwsze dwa przypadki śmiertelne koronawirusa - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Zweli Mkhize. Na południowym zachodzie RPA zmarły dwie kobiety, w wieku 28 i 49 lat.

W Izraelu z powodu epidemii Covid-19 obowiązuje zakaz zgromadzeń i nieliczne śluby odbywają się w prywatnych ogródkach. Jedna para zdecydowała się na ślub na cmentarzu w imię zapomnianej tradycji walki z zarazą - poinformował w piątek dziennik "Israel Hajom".

Rząd Turcji, w ramach walki z pandemia koronawirusa, zakazał podróży autobusami między miastami, spacerów na plaży, łowienia ryb, joggingu w parkach i lasach w weekendy. Władze prowincji mogą zdecydować o wprowadzeniu takich ograniczeń również w dni robocze.

Liczba zakażeń koronawirusem w Ameryce Łacińskiej przekroczyła 10 tysięcy - poinformowała w piątek AFP, opierając się na danych rządów poszczególnych krajów tego regionu oraz na bilansach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Posiedzenie Senatu, podczas którego rozpatrywane będą ustawy, tworzące tarczę antykryzysową, rozpocznie się we wtorek 31 marca o godz. 13 - poinformowało Centrum Informacyjne Senatu.

 

Starszy mężczyzna, który od trzech tygodni był hospitalizowany w związku z zakażeniem koronawirusem, został wypisany do domu - poinformowała w piątek rzeczniczka szczecińskiego szpitala wojewódzkiego. To pierwszy pacjent w regionie spośród osób ze zdiagnozowanym koronawirusem, który mógł opuścić szpital.

Papież Franciszek przyszedł w piątek na opustoszały, zamknięty plac Świętego Piotra, by przed bazyliką watykańską modlić się o zakończenie pandemii koronawirusa. Na zakończenie tego nadzwyczajnego, sugestywnego wydarzenia udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Fot. Reuters

Osoby, u których stwierdzono COVID-19 lub się go podejrzewa, które nie muszą być hospitalizowane, a nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania mają otrzymać określoną opiekę w izolatorium - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia.

 

Premier Francji Edouard Philippe ogłosił w piątek podczas konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu rządu przedłużenie kwarantanny w kraju o kolejne dwa tygodnie, "przynajmniej do 15 kwietnia".

Mieszkańcy wioski Boiragi Para w stanie Tripura w Indiach postanowili sami odciąć się od świata, by powstrzymać koronawirusa. Jak poinformował "The Indian Express", na drogach dojazdowych ustawili szlabany i punkty do mycia rąk.

Z kolei belami siana otoczono miejscowość Monteleone di Puglia na południu Włoch, by zablokować wszelki dostęp do niej. W ten sposób burmistrz postanowił obronić miasteczko przed koronawirusem, którego przypadków tam dotąd nie zarejestrowano.

ZOBACZ: Miejscowość odcięta od świata... belami siana. Władze chcą powstrzymać koronawirusa

We Włoszech zmarło 969 osób zakażonych koronawirusem, to największy bilans dzienny, wzrost do 9134 zmarłych na Covid-19.

ZOBACZ: Prawie tysiąc ofiar w ciągu dobry. Najtragiczniejszy dotąd bilans we Włoszech

Po wykryciu koronawirusa u dwójki lekarzy szpitala klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu w piątek zamknięto trzy oddziały i dwie izby przyjęć należące do placówki. Trwa pobieranie wymazów od osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi medykami.

"Mamy 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1340/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

ZOBACZ: 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Mieszkające w Dubaju małżeństwo z Republiki Południowej Afryki pobiegnie maraton… na swoim balkonie, aby w ten sposób dodać ducha osobom przechodzącym w zamknięciu kwarantannę z powodu pandemii koronawirusa.

Collin Allin i jego żona Hilda wystartują w sobotę o godz. 6 rano czasu lokalnego. Przewidują, że pokonanie dystansu 42,195 km na balkonie długości 19 m powinno im zająć od siedmiu do ośmiu godzin. Będzie ich wspierać 10-letnia córka Geena, dostarczając wodę i pożywienie.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w piątek, że "jest oczywiste", iż globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka. Szczególnie zagrożone są gospodarki rozwijające się.

- Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, w której globalna pandemia przyniosła kryzys ekonomiczny i finansowy. Ze względu na nagłe zatrzymanie (aktywności) gospodarki, roczna globalna produkcja skurczy się w 2020 roku - dodała.

Oddział kardiologiczny w kaliskim szpitalu zamknięto w piątek ze względu na stwierdzenie koronawirusa u lekarza kardiologa – poinformował rzecznik prasowy szpitala w Kaliszu Paweł Gawroński. To trzeci wyłączony z pracy placówki medycznej oddział objęty kwarantanną.

ZOBACZ: Szpital w Kaliszu czasowo zamknięty. Zmarł pacjent z koronawirusem

We Włoszech w trzecim tygodniu wprowadzonego z powodu epidemii koronawirusa zakazu opuszczania domu bez uzasadnionych powodów rozszerzono ich listę. Wyjść mogą rodzice po rozwodzie i w separacji, by spotkać się z dziećmi. Wolno też iść na policję, by zgłosić przestępstwo.

Na Krymie potwierdzono kolejnych siedem przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek szef tzw. rządu Krymu Siergiej Aksjonow. Tym samym liczba zdiagnozowanych infekcji na tym zaanektowanym przez Rosję ukraińskim półwyspie wzrosła do 14.

Stołeczny ratusz przedłuża rekrutację do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. Wnioski o przyjęcie dziecka można składać do 23 kwietnia - poinformowała w piątek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak wyjaśniła, ponad tysiąc rodzin w Warszawie nie złożyło wniosków w terminie.

Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi Roman Bocian w piątek po południu podjął decyzję o wprowadzeniu reżimu sanitarnego i odizolowaniu Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Ośrodku Szpitalnym im. Madurowicza w Łodzi. Wstrzymano przejęcia ciężarnych.

ZOBACZ: Koronawirus w łódzkim szpitalu. Odizolowany oddział, wstrzymano przyjęcia kobiet w ciąży

Władze Ostrowca Świętokrzyskiego przygotowały pakiet ulg dla przedsiębiorców, który ma ochronić firmy przed kryzysem gospodarczym spowodowanym koronawirusem. Wsparcie ma zostać zaoferowane także mieszkańcom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Wśród propozycji - obniżenie opłat za wodę.

W obliczu stanu epidemii, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o wstrzymaniu wysyłki decyzji o wysokości podatku od nieruchomości na 2020 r. Oznacza to, że dopóki właściciel nieruchomości nie otrzyma decyzji, nie będzie musiał uiszczać podatku.

Władze Karelii, republiki wchodzącej w skład Rosji, poinformowały w piątek, że wstrzymują funkcjonowanie transportu publicznego ze względu na ryzyko infekcji koronawirusem. Jest to pierwszy region Federacji Rosyjskiej, który wprowadził takie ograniczenia.

Epidemia koronawirusa i wprowadzona kwarantanna opustoszyły ulice litewskich miast i zmusiły do oszczędzania. Większość Litwinów nie czuje się finansowo bezpiecznie, a 25 proc. nie pracuje z powodu obowiązujących ograniczeń - wynika z opublikowanego w piątek na portalu lrt.lt sondażu.

 

Niewiele samochodów osobowych wjeżdża w piątek po południu do Polski z Czech przez przejścia graniczne na terenie woj. śląskiego - wynika z informacji straży granicznej. Obserwacje strażników wskazują, że zatrudnieni w Czechach Polacy czasowo wstrzymali codzienne dojazdy.

Włoska minister oświaty Lucia Azzolina wyraziła w piątek przekonanie, że z powodu koronawirusa szkoły pozostaną zamknięte dłużej niż do 3 kwietnia. Do tego terminu nauka w szkołach została zawieszona na początku marca. Jej zdaniem zdalne nauczanie funkcjonuje.

W Hongkongu od niedzieli przez dwa tygodnie niedozwolone będą zgromadzenia w miejscach publicznych, liczące więcej niż cztery osoby – ogłosiły w piątek władze regionu. Zakaz, od którego przewidziano wyjątki, ma powstrzymać szerzenie się koronawirusa.

Hiszpańska gmina Herrera del Duque, na zachodzie kraju, ograniczyła liczbę wyjść swoich mieszkańców podczas kwarantanny, ustalając minimalną cenę zakupów w sklepie. Handlowcy nie mają prawa sprzedawać klientowi towarów, jeśli łączna wartość koszyka nie przekracza 30 euro.

Urzędnik wskazał, że przepis ustanawiający minimalną cenę na zakupy służy wyeliminowaniu fałszywych, jego zdaniem, tłumaczeń "pewnej grupy" mieszkańców do konieczności wyjścia do sklepu. Dodał, że naciągacze należą w tym blisko 4-tysięcznym miasteczku do mniejszości.

- Dotychczas był to dla nich pretekst, aby rzekomo idąc do sklepu, mogli wyjść na ulicę raz albo kilka razy dziennie - dodał, zaznaczając, że zjawisko wychodzenia z błahych powodów z domów jako pierwsi odnotowali lokalni stróże prawa.

W Rumunii w ciągu ostatniej doby odnotowano 263 nowe infekcje koronawirusem, w sumie jest ich już 1292; od początku epidemii zmarło 24 chorych - poinformowały w piątek władze medyczne tego kraju.

Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Rozpoczęła się dezynfekcja przystanków, placów i przejść podziemnych z windami dla niepełnosprawnych w Bielsku-Białej. W Oświęcimiu dwuosobowa ekipa w specjalnych ubraniach ochronnych umyje i odkazi także ławki – podał w piątek magistraty obu miast.

W Portugalii przybywa donosów na osoby łamiące kwarantannę wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa. W niektórych gminach burmistrzowie wezwali lokalną ludność do zapisywania numerów aut, które nie pochodzącą z ich regionu, i przekazywaniu policji.

Do 10 kwietnia została wydłużona przerwa w produkcji w czterech wielkopolskich zakładach Volkswagen Poznań. Firma zatrudnia w regionie ponad 11 tys. pracowników. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem, Volkswagen Poznań wstrzymał produkcję 19 marca.

Ministerstwo pracy Francji poinformowało w piątek, że 1,6 mln pracowników przebywa na tzw. częściowym bezrobociu w powodu pandemii koronawirusa. Z rządowego mechanizmu wsparcia skorzystało już 150 tys. firm.

Potwierdzono cztery kolejne zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, w tym u trzech lekarzy. Łącznie wśród personelu i pacjentów tego szpitala potwierdzono już 29 zakażeń koronawirusem.

Ponad trzy tysiące obywateli Ukrainy, którzy nie posiadają własnych środków transportu, oczekuje w piątek po południu na przekroczenie granicy w Korczowej (Podkarpackie). Odprawy odbywają się na wszystkich stanowiskach.

Wyjazd z Polski umożliwiają przygotowane przez Ukraińców autobusy, które kursują na trasie przez granicę z Korczowej do Krakowca i z powrotem. W ciągu poprzedniej dobie wykonały one ponad 50 kursów i przewiozły przeszło dwa tysiące podróżnych. Na przejściu w Korczowej doraźnie zezwolono także obywatelom Ukrainy na przemieszczanie się do swojego kraju pieszo.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rząd Szwecji ogłosił w piątek w ramach walki z koronawirusem zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotychczas możliwa była organizacja imprez do 500 uczestników. Zaostrzenie restrykcji może świadczyć o próbie zmiany liberalnej strategii walki z epidemią.

ZOBACZ: Szwedzi otwarci na... koronawirusa. Nie zamknęli nawet granic

 

Koszty zamknięcia firm i zatrzymania gospodarki będą większe, niż koszty epidemii koronawirusa – oznajmił w piątek Alaksandr Łukaszenka i dodał, że dlatego nie zdecydował się na ogłoszenie kwarantanny. - Kwarantanna będzie, kiedy będzie konieczna – oświadczył.

Nie ma doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową, ale jeśli obawiamy się kupionego luzem pieczywa, włóżmy je do nagrzanego piekarnika na dwie minuty – radzi GIS.

Pod zarzutem spowodowania zagrożenia epidemiologicznego aresztowany został 27-letni mieszkaniec Zamościa (Lubelskie), który nie przestrzegał kwarantanny i z premedytacją zakasłał w twarz kobiecie, która zwróciła mu uwagę – poinformowała w piątek policja.

 

Rośnie bilans ofiar pandemii koronawirusa w krajach bałkańskich. Najwięcej przypadków - 632 infekcji i 9 zgonów - odnotowano w Słowenii. W Chorwacji wykryto 551 zakażeń, w Serbii 528, w Bośni i Hercegowinie 231, w Albanii 186, w Macedonii Płn. 219, w Kosowie 86, a w Czarnogórze 67.

Fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT

Ponad 400 litrów alkoholu z nielegalnej produkcji przekazała wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Alkohol zostanie przeznaczony na środki do dezynfekcji – poinformował poznański oddział KAS na stronie internetowej.

ZOBACZ: "Bimbrem" w koronawirusa. Zarekwirowany alkohol posłuży do dezynfekcji

W separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy ok. 150 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem zapalenia płuc i nie wiadomo, czy są tam przypadki zakażeń koronawirusem, gdyż wciąż nie ma testów na Covid-19 - przekazała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania epidemii przez nieuczciwe osoby, które proponują m.in. pseudo testy lub testy o bardzo niskiej wykrywalności koronawirusa – ostrzega prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Jak dodała - proponowane są niemające faktycznej wartości "specjalne polisy ubezpieczeniowe" w przypadku zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2), kierowane do osób wykonujących zawody medyczne.

Prezes KRDL zwróciła się z prośbą do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

Zaapelowała też do organów władzy publicznej odpowiedzialnych za prawidłowe zabezpieczenie funkcjonowania państwa polskiego o niezwłoczne podjęcie wszelkich możliwych działań celem wyeliminowania z rynku wskazanych praktyk.

Stop oszustwom "na koronawirusa". Porozumienie resortu cyfryzacji i operatorów

Wojewódzki Szpital Specjalistycznych im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym, dysponuje od piątku aparatem do wykonywania testów na obecności koronawirusa SARS-CoV-2.

W szpitalu leczonych jest około 40 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Trzech z nich przebywa na OIOM-ie.

Szpital zakaźny w Poznaniu ma zapasy strojów ochronnych i testów na koronawirusa, które wystarczą na cztery dni – poinformował w piątek prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. W szpitalnym laboratorium do tej pory przeprowadzono 752 badania na obecność SARS-CoV-2.

Jeden z najsłynniejszych aktorów Bollywood Amitabh Bachchan, znany w Polsce m.in. z "Czasem słońce, czasem deszcz", przekonuje w mediach społecznościowych, że muchy przenoszą koronawirusa. Fałszywą informację zdementowało indyjskie ministerstwo zdrowia - poinformowała agencja PTI.

W czasie ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w Wielkiej Brytanii 181 osób, w efekcie łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 759 - podało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Lekarze rodzinni udzielają porad telefonicznych tylko pacjentom zapisanym do poradni, a nie wszystkim, którzy dzwonią – przypomniała zasady Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z kolei ministerstwo rodziny poinformowało, że lekarze mogą wydawać orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności bez bezpośredniego badania, na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji.

Lekarz wyda orzeczenie o niepełnosprawności bez bezpośredniego badania. Zmiana przepisów

Stan pacjenta z Covid-19 w Pradze, który od trzech dni dostaje eksperymentalny lek remdesivir, poprawia się - poinformowali w piątek lekarze z praskiej Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego (VFN). Chorego odłączono od aparatury pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO).

Rząd Węgier wydał dotychczas z budżetu 245 mld forintów (690 mln euro) na walkę z epidemią koronawirusa – poinformował w piątek minister finansów Mihaly Varga w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku.

 

KE zaproponowała w piątek poprawkę do budżetu UE, by udostępnić 75 mln euro na pomoc państwom członkowskim w sprowadzaniu ich obywateli z zagranicy i zwiększyć kwoty na zapasy środków medycznych do walki z koronawirusem.

Respiratory, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej – tego najbardziej brakuje dziś medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Największa organizacja pomocowa w Polsce wychodzi naprzeciw tym potrzebom i ogłasza akcję #WdzieczniMedykom - poinformowało w piątek biuro prasowe Episkopatu Polski.

Sześć milionów funtów może zwrócić Manchester United swym kibicom, jeśli mecze ligi angielskiej będą rozgrywane przy pustych trybunach albo sezon w ogóle nie zostanie dokończony. Obecnie trwa przerwa w rozgrywkach piłkarskich z powodu pandemii koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz kolejny stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał w piątek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). 112 kolejnych osób zmarło.

W ramach akcji #zostańwdomu operator Plusa i Plusha przygotował bezpłatny pakiet 10 GB dla swoich klientów - poinformował w piątek Polkomtel, operator sieci Plus.

#Zostańwdomu z Cyfrowym Polsatem i siecią Plus. Jeszcze więcej kanałów w "otwartym oknie"

Kierownictwo PE zdecydowało, że przedłuży do 30 kwietnia specjalne środki, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Do budynku nie będą mieli wstępu goście, nie będą odbywały się tez żadne imprezy i spotkania z wyjątkiem sesji, posiedzeń komisji i spotkań grup.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii potwierdzono 1049 nowych infekcji koronawirusem i 69 nowych zgonów - poinformowało w piątek federalne centrum kryzysowe.

Drugi przypadek koronawirusa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tym razem zakażona jest pielęgniarka. Informacje tę potwierdziła w piątek rzecznik Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" Katarzyna Gardzińska.

Dwoje lekarzy ze Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu jest zakażonych koronawirusem – poinformowała rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock również ma koronawirusa. Jego objawy są łagodne i poddaje się obecnie izolacji - podała w piątek stacja BBC.

Boris Johnson zakażony koronawirusem

Ponad 37 tys. osób wróciło do kraju od niedzieli 15 marca podczas akcji "LOT do Domu" - poinformowały w piątek PLL LOT. 44 maszyny, typu m.in. Boeing 787 Dreamliner, wykonały w sumie 275 rejsów. Zgodnie z decyzją rządu, operacja ta w obecnym kształcie będzie kontynuowana do 5 kwietnia br.

W ciągu ostatniej doby zakażenia koronawirusem wykryto u 1 447 nowych osób w Szwajcarii, a 36 osób zmarło - poinformowało w piątek Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (BAG). W całym kraju koronawirusem zakaziło się już ponad 12 tys. ludzi.

45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Brytyjska królowa Elżbieta II po raz ostatni raz widziała premiera Borisa Johnsona 11 marca i pozostaje w dobrym zdrowiu - poinformował w piątek Pałac Buckingham. Wcześniej tego dnia szef rządu potwierdził, że ma łagodne objawy koronawirusa. 93-letnia królowa przebywa obecnie na zamku w Windsorze wraz z mężem, 98-letnim księciem Filipem, oraz niewielką grupą personelu pałacowego.

 

W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek mszy Krzyżma Świętego, a msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona będzie w Watykanie. Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych.

Premier Francji Edouard Philippe ostrzegł w piątek rodaków przed "wyjątkowo wysoką falą epidemiologiczną". - Fala epidemii, która ogarnęła wschód Francji, dociera teraz do (paryskiego regionu) Ile-de-France – powiedział premier. - Jest niezwykle wysoka. (...) Zespoły medyczne z wielką odwagą radzą sobie (…) ale sytuacja będzie trudna w nadchodzących dniach – ostrzegł szef rządu.

Grupa studentów podchodzących z Etiopii i Zimbabwe zignorowała stan epidemii i zorganizowała w jednym mieszkań w Lublinie imprezę, w której wzięło udział 11 osób – poinformowała policja. Jeden z uczestników zabawy spadł z balkonu.

- Gdy w krajach na całym świecie wprowadzane są ograniczenia, Szwecja pozwala obywatelom na wszystko. Otwarte są szkoły, przedszkola, nie ma zakazu zgromadzeń, czynne są kina i puby. Wciąż nie zamknięto granic, a przypadków zakażenia koronawirusem jest prawie 3 tysiące. O sytuacji w tym kraju mówił prof. Wacław Gudowski w programie "Dzień na Świecie".

Chińska firma, która sprzedała do Hiszpanii szybkie testy na koronawirusa, uznane przez tamtejszy rząd za niezdatne do użytku, wyśle do tego kraju nowe zestawy – zapowiedziano w oświadczeniu adresowanym do hiszpańskiego ministerstwa zdrowia.

ZOBACZ: Hiszpański rząd kupił testy na wykrycie koronawirusa. Są bezużyteczne

W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii potwierdzono 1049 nowych infekcji koronawirusem oraz 69 kolejnych zgonów - poinformowało federalne centrum kryzysowe. Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi 7284. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło w sumie 289 osób.

- Musimy zjednoczyć się, by walczyć z koronawirusem, ale nie podejmować tego na zasadzie fałszywego wyboru: czy walczymy o zdrowie publiczne, czy o gospodarkę - mówił premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu w Sejmie. Dziś posłowie zagłosują nad specustawą zdalnie.

Prawie 103 lata ma najstarsza we Włoszech pacjentka wyleczona z koronawirusa - podała lokalna prasa w Genui. - Jej historia jest tchnieniem nadziei w burzy, jaką przeżywamy - powiedział doktor Raffaele De Palma z miejscowego szpitala. (PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA)

Najmłodsza ofiara koronawirusa we Francji. Opinią publiczną wstrząsnęła informacja, że 16-latka nie miała poważnych objawów, a dwa testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa - poinformował brytyjski rząd. Przebywa w samoizolacji.

 

W Indonezji odnotowano największy dotąd dzienny przyrost liczby zakażonych koronawirusem; w ciągu minionej doby przybyło 153 infekcji - podały w piątek władze. Liczba zarażonych wzrosła do 1046 osób. Z kolei najwięcej zakażonych wśród krajów Azji Płd.-Wsch. stwierdzono w Malezji - ponad 2100 przypadków.

W Iranie o 2 926 wzrosła liczba infekcji koronawirusem w ciągu ostatniej doby; przybyły też 144 ofiary śmiertelne - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. Od początku epidemii w kraju wykryto już 32 332 zakażenia, 2 378 osób zmarło. Dżahanpur dodał, że 2 893 osób jest w stanie krytycznym, a 11 133 spośród hospitalizowanych pacjentów uznano za wyleczonych.

Hiszpańskie służby ratunkowe: o 769 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19; w sumie 4858 zgonów.

O 64 proc. spadła we Włoszech liczba przestępstw, odkąd z powodu epidemii wprowadzono surowe ograniczenia możliwości wyjścia z domu - wynika z danych MSW. Mniej było zabójstw, za to utrzymuje się dość wysoka liczba przypadków przemocy domowej i napadów na apteki.

Wschodnie landy RFN zaoferowały 65 euro dziennego dodatku dla Polaków, którzy pracują po niemieckiej stronie. Ma to ich przekonać do kontynuowania pracy pomimo wprowadzonych przez Polskę obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Polsat News: Polacy pracujący w Saksonii i Brandenburgii dostaną dodatkowe pieniądze

- Obok pandemii związanej z koronawirusem, chyba mamy już początki pandemii gospodarczej, która będzie później bardzo trudna do odtworzenia - mówił w Polsat News prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Ocenił, że Polska "jest już w niedoczasie" jeśli chodzi o działania na rzecz przedsiębiorców.

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zdecydował o przedłużeniu co najmniej do 12 kwietnia ograniczeń w kursowaniu pociągów. Od poniedziałku zawieszona zostanie także większość połączeń na odcinku Kraków Główny - Kraków Lotnisko.

 

 

Wyludnione ulice w RPA

Fot: PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Cztery osoby, które w Lipnicy Wielkiej (małopolskie) przejechały samochodami terenowymi przez granicę państwową ze Słowacją, zostały ukarane 500 zł mandatami i zostały poddane kwarantannie domowej – poinformowała mjr Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Służby medyczne w Hongkongu zgłosiły w piątek rekordową dzienną liczbę 65 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Łączny bilans przypadków wykrytych w regionie wzrósł do 518. U niektórych pacjentów jedynym objawem infekcji była utrata smaku i powonienia.

Jeden z kierowców autobusów jest zarażony koronawirusem – powiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował, że prawdopodobnie część pracowników, która miała z nim kontakt będzie musiała pójść na kwarantannę.

Do 44 wzrosła liczba zmarłych we Włoszech lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem - ten nowy bilans podała w piątek krajowa federacja lekarska. Kolejny zgon zanotowano w Bergamo w Lombardii na północy kraju, czyli w ognisku epidemii.

70 proc. ludności w Niemczech ulegnie zakażeniu, a dla ponad 80 proc. chorych zabraknie miejsc na oddziałach intensywnej terapii – przewiduje „najgorszy scenariusz” epidemii koronawirusa w raporcie przygotowanym przez ekspertów na zamówienie niemieckiego MSW.

Szyją maseczki, dostarczają za darmo posiłki – wielu Polaków w ostatnich dniach stara się wesprzeć personel medyczny. Aby usystematyzować i skoordynować tę oddolną pomoc naukowcy stworzyli darmową aplikację "Wsparcie dla szpitala". Korzysta z niej już ponad 100 placówek.

Zaplanowany na 18-21 czerwca na polu Winged Foot w Mamaroneck w stanie Nowy Jork wielkoszlemowy turniej golfowy US Open został przełożony. Organizatorzy chcieliby, aby został rozegrany "późnym latem".

- Uczciwe postawienie sprawy przesunięcia wyborów prezydenckich w Polsce, to wybory za rok na wiosnę - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w Radiu Plus. Jeśli opozycja zgodziłaby się na taki termin, przekonywałbym do niego Zjednoczoną Prawicę - zaznaczył.

Czeskie ministerstwo zdrowia podało, że w kraju wykryto dotąd 2062 zakażeń nowym koronawirusem, w tym 259 w ciągu ostatniej doby. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w kraju do dziewięciu, po śmierci w czwartek kolejnych trzech osób.

Osoby cierpiące na astmę i alergiczny nieżyt nosa są bardziej narażone na skutki zakażenia koronawirusem. Tacy pacjenci nie powinni przerywać zalecanej terapii, bo to zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 – wyjaśnia prof. Marek Jutel, prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI).

Do pięciu tysięcy złotych grzywny grozi pięciu nastolatkom, którzy wbrew zakazowi spotkali się parku przy ul. Ciepłej w Malborku. Wobec dwóch nieletnich dziewcząt (16 l.) policja skierowała wnioski do sądu rodzinnego. Policję o tym, że siedmioro nastolatków łamie zakaz zgromadzeń powiadomili mieszkańcy.

Liczba hospitalizowanych osiągnie najwyższy poziom w USA w drugim tygodniu kwietnia, chociaż szczyt może nastąpić później w niektórych stanach - głosi analiza przeprowadzona przez Washington University. Analiza, wykorzystująca dane z rządów, szpitali i innych źródeł, przewiduje, że liczba zgonów może wahać się od około 38 tys. do nawet 162 tys.

Czytaj więcej: Koronawirus może zabić w USA nawet 162 tys. ludzi. Analiza Uniwersytetu Waszyngtońskiego

Ministerstwo Zdrowia rano potwierdziło zakażenie koronawirusem u trzech kolejnych osób z województwa świętokrzyskiego. Wśród chorych jest pielęgniarka ze szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. W ostatnich dniach w tej placówce potwierdzono zakażenie u siedmiu innych osób, jedna z nich - 80-letni mężczyzna - zmarła.

190 tys. pasażerów, którzy na czas epidemii zrezygnowali z podróży komunikacją publiczną w stolicy zawiesiło swoją Warszawską Kartę Miejską – poinformował rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

"Tak wygląda wykres dot. złożonych wniosków o bezrobocie w USA. Dzisiejsza liczba to 30-krotne odchylenie od normy" - pisze Nouriel Roubini, dziennikarz i wykładowca w Stern School of Business.

Podlasie: Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono u dwóch osób: kobiety i mężczyzny z powiatu łomżyńskiego oraz u mężczyzny z Białegostoku - poinformował w piątek rano Podlaski Urząd Wojewódzki. Łącznie w regionie jest 16 osób zakażonych.

Na Pomorzu zdiagnozowano trzy kolejne przypadki zarażenia wirusem SARS-Cov-2, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w piątek biuro prasowe wojewody pomorskiego. Łącznie w regionie jest 31 chorych na COVID-19.

Dwie osoby zmarły w Republice Południowej Afryki w wyniku infekcji koronawirusem - poinformowały władze tego kraju. To pierwsze odnotowane ofiary śmiertelne epidemii w RPA. Dotąd zanotowano ponad 1000 zakażeń.

Do 131 wzrosła liczba osób w woj. śląskim, u których badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawrusem. O czterech kolejnych przypadkach poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Jeden z pacjentów jest w stanie średnim.

W Rosji odbędą się specjalne ćwiczenia w związku z koronawirusem, sprawdzające przygotowanie sił zbrojnych do zadań z zakresu ewakuacji, działań sanitarnych i pomocy medycznej- poinformował w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na ministerstwo obrony. Dokładnych dat nie podano, jednak mają się one odbyć w ramach trwającego w dniach 25-28 marca sprawdzianu gotowości wojsk do walki z epidemią.

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej w piątek rano kierowcy tirów na wyjazd z Polski czekają dziewięć godzin, a około 17 godzin na wjazd do naszego kraju. - Ostatniej doby w Korczowej odprawionych zostało 3891 osób. Z tej liczby do Polski wjechało 652 osoby – powiedziała rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Prezydent USA Donald Trump i przywódca ChRL Xi Jinping odbyli rozmowę telefoniczną, podczas której "bardzo szczegółowo przedyskutowali" sprawę pandemii koronawirusa" – napisał Trump na Twitterze.

"Chiny wiele przeszły i wypracowały dużą wiedzę na temat tego wirusa. Blisko razem współpracujemy. Dużo szacunku!" - napisał amerykański przywódca.

W dzielnicy Queens odnotowano aż 34 proc. ofiar koronawirusa w całym Nowym Jorku. Do czwartku zmarły tam 123 osoby. Pękają w szwach tamtejsze szpitale. Jeden z lekarzy uznał za apokaliptyczną sytuację w przedstawianym jako epicentrum kryzysu szpitalu Elmhurst Hospital Center. - Wszędzie leżą ludzie. (…) Nie mają tu wystarczająco dużo miejsca – mówił reporterowi gazety kierowca karetki.

"Apokaliptyczna" sytuacja w nowojorskim szpitalu. Ludzie umierają czekając na łóżko

Wirus SARS-CoV-2 nie został wykryty we łzach pacjentów i dlatego jest mało prawdopodobne, by się przenosił tą drogą – wynika z najnowszego badania, które publikuje pismo "Ophthalmology". Naukowcy pod kierunkiem Ivana Seah'a z National University Hospital w Singapurze zastrzegają jednak, że żaden z przebadanych przez nich chorych nie miał zapalenia spojówek, które może rozwijać się u 1-3 proc. osób zakażonych koronawirusem.

110 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Meksyku - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Do 585 wzrosła tym samym liczba zainfekowanych. Od początku epidemii w Meksyku zmarło osiem osób, w tym dwie w ciągu ostatnich 24 godzin.

Włoska policja "przypomniała" surferowi o narodowej kwarantannie

Władze coraz większej liczby miast głośno protestują przeciwko organizacji 10 maja wyborów prezydenckich. Twierdzą, że nie da się ich przeprowadzić - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Jak czytamy w dzienniku, deklaracje o tym, że wybory prezydenckie są niemożliwe do przeprowadzenia, zaczynają spływać od samorządowców z małych gmin i największych miast, także z Warszawy.

Od północy w piątek osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane czternastodniową kwarantanną.

Ograniczenia na granicy "Pracujący mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji"

Przewoźnicy pogrążają się w długach, branża zaczyna tracić płynność finansową. Wirus przykręca wpływy transportu publicznego nawet o 80 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Według dziennika kierowcy coraz bardziej boją się jeździć do krajów ogarniętych koronawirusem. "Transgraniczny transport pasażerski zamarł kompletnie, podobnie jest z krajowym. Coraz większe kłopoty ma transport publiczny" - pisze "Rz".

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarły do tej pory 253 osoby - przekazał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 55 w porównaniu z czwartkiem i największy dotychczas dobowy wzrost liczby zgonów.

- Najgroźniejsze dla gospodarki zjawisko związane z pandemią koronawirusa to drastyczne pogorszenie płynności firm. Dlatego konieczne są zmasowane interwencje rządów w celu jej podtrzymania - powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Ekonomista zwraca uwagę, że w warunkach ograniczeń związanych z pandemią klienci przestają kupować i płacić za towary oraz usługi. - Może to prowadzić do upadłości nawet najbardziej efektywnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw, a w efekcie do fali wzrostu bezrobocia - stwierdził.

Co najmniej 246 osób zakażonych koronawirusem zmarło w czwartek w USA – podała telewizja CNN. Tym samym od początku epidemii Covid-19 w tym kraju zmarło prawie 1200 osób. Od czwartku to w USA jest najwięcej wykrytych przypadków Covid-19 na świecie - ponad 83 tys.

Parlament Europejski w czwartkowych głosowaniach poparł propozycje Komisji Europejskiej dot. wsparcia krajów w czasie pandemii, m.in. przeznaczenie środków z funduszy spójności na walkę ze skutkami kryzysu. Wsparcie ma wynieść w sumie 37 mld euro. Większość europosłów głosowała nad propozycjami mailowo.

Dziesięć osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Irlandii z powodu koronawirusa, podało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To ponad dwa razy więcej niż wynosiła dotychczasowa liczba zgonów.

To także pierwszy przypadek, gdy w ciągu jednego dnia zmarły więcej niż dwie osoby. Liczba zgonów w Irlandii wynosi obecnie 19. Jak podało ministerstwo zdrowia, wśród zmarłych jest 13 mężczyzn i sześć kobiet, zaś ich średnia wieku to 79 lat.

W obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa ok. 80 proc, małych firm chce zwolnienia z płacenia składek ZUS, a ponad 64 proc. - zwolnienia z podatków - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów na temat oczekiwanego przez przedsiębiorców wsparcia ze strony rządu.

Setki tysięcy Brytyjczyków wyszło w czwartek wieczorem przed swoje domy bądź na balkony wzorem Włochów i Hiszpanów, by oklaskami oddać hołd i podziękować pracownikom służby zdrowia, którzy narażając swoje życie walczą z epidemią koronawirusa.

W akcji "Clap for Carers" uczestniczyli m.in. członkowie rodziny królewskiej, premier Boris Johnson i minister finansów Rishi Sunak, lider opozycji Jeremy Corbyn i celebryci.

UE musi wzmocnić walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu naszych obywateli – poinformowała w czwartek na konferencji w Brukseli szefowa KE Ursula Von der Leyen.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie