"Apokaliptyczna" sytuacja w nowojorskim szpitalu. Ludzie umierają czekając na łóżko

Świat
"Apokaliptyczna" sytuacja w nowojorskim szpitalu. Ludzie umierają czekając na łóżko
Facebook/Elmhurst Hospital

W dzielnicy Queens odnotowano aż 34 proc. ofiar koronawirusa w całym Nowym Jorku. Do czwartku zmarły tam 123 osoby. Pękają w szwach tamtejsze szpitale. Jeden z lekarzy uznał za apokaliptyczną sytuację w przedstawianym jako epicentrum kryzysu szpitalu Elmhurst Hospital Center.

Aby sprostać natłokowi pacjentów, dysponujący 545 łóżkami szpital publiczny zaczął przenosić chorych niezakażonych koronawirusem do innych placówek, koncentrując się na walce z epidemią.

 

Według dziennika "New York Post" liczba przypadków koronawirusa w Elmhurst Hospital Center jest tak przytłaczająca, że w czwartek skierowano tam na pomoc 50 pracowników medycznych.

 

"Dziś jest coraz gorzej"

 

- Wszędzie leżą ludzie. (...) Nie mają tu wystarczająco dużo miejsca - mówił reporterowi gazety kierowca karetki.

 

W środę miejska Korporacja ds. Zdrowia i Szpitala (HHC) określiła Elmhurst jako "centrum kryzysu" potwierdzając, że w ciągu doby koronawirus zabił tam 13 osób. W czwartek zmarły cztery kolejne. Aby pomieścić ciała ofiar śmiertelnych Covid-19, przed szpitalem trzeba było ustawić ciężarówkę-chłodnię.

 

ZOBACZ: Szukają towarzysza kwarantanny. W USA zaczyna brakować kotów i psów do adopcji

 

Kiedy pacjent jest umierający, ze szpitalnych głośników rozlega się specjalny kod "Team 700". Zdarza się to ostatnio kilkakrotnie w ciągu jednej zmiany. Niektórzy ludzie zmarli, czekając na łóżko.

 

- (Sytuacja) jest apokaliptyczna - powiedziała dziennikowi "New York Times" stażystka na oddziale medycyny ogólnej dr Ashley Bray.

 

Sytuację w przeciążonej izbie przyjęć opisała w nagraniu wideo przesłanym m.in. "New York Timesowi" dr Colleen Smith. Jej zdaniem podejmowane działania są niewystarczające i zostały wszczęte zbyt późno. - Wiedzieliśmy, co się zbliża. (...) Dziś jest coraz gorzej - oceniła.

 

Według lekarki Elmhurst Hospital Center otrzymał w środę pięć respiratorów z innego szpitala.

 

 

Szef nowojorskich szpitali publicznych zaprzeczał, jakoby w Elmhurst miało wkrótce zabraknąć respiratorów. Kontynuowanie dostaw, a także wysyłanie dodatkowego personelu dla Elmhurst nazwał priorytetem miejskiego systemu szpitalnictwa.

 

"Nie dostaję pomocy, jakiej potrzebuję"

 

- Mamy teraz tych pięć respiratorów, ale jeśli (korzystający z nich - red.) ludzie nie umrą, to podejrzewam, że za dzień czy dwa wrócimy do sytuacji, kiedy będą potrzebne (kolejne) respiratory. (...) Jest gdzieś podobno 100 mitycznych respiratorów, ale ich nie widzieliśmy – wskazała Smith.

 

W nawiązaniu do zapewnień władz, służby zdrowia i kierownictwa szpitali, że wszystko będzie w porządku, przekonywała, że tak nie jest.

 

ZOBACZ: Szpitale w Nowym Jorku za parę dni osiągną "punkt, po minięciu którego ludzie nie będą już ratowani"

 

- Nie dostaję pomocy, jakiej potrzebuję, nie mam nawet materiałów niezbędnych do opiekowania się pacjentami, a to jest Ameryka, mamy być krajem numer jeden – dodała Smith.

 

Wyjaśniła, że zazwyczaj szpitalny oddział ratunkowy przyjmuje 200 osób dziennie. Teraz zgłasza się 400 lub więcej.

 

- Nie pomogło postawienie namiotu w celu przyjmowania lżej chorych pacjentów - podkreśliła. Za bardzo niepokojące uznała, że obecnie do szpitala zgłaszają się osoby w znacznie cięższym stanie. Są pośród nich osoby w wieku 30-50 lat, którzy nie palą ani nie mają chorób współistniejących.

 

"Sytuacja jest naprawdę przytłaczająca"

 

Lekarka mówiła też o zachodzących zmianach. Wcześniej uwagę poświęcano głównie osobom z wysoką gorączką. Okazało się jednak, że u pacjentów z temperaturą w normie, lecz z bólami brzucha, dopiero podczas prześwietlenia czy tomografii komputerowej płuc wykrywano objawy charakterystyczne dla koronawirusa. Podobnie mogło być z ofiarami wypadków samochodowych.

 

- Dlatego zachorowali lekarze stażyści, wiele pielęgniarek i kilku lekarzy po specjalizacji. (...) Sytuacja jest naprawdę przytłaczająca. Jesteśmy bezustannie narażeni. Nie mamy środków ochronnych - wskazała.

 

ZOBACZ: Trump: kryzys związany z koronawirusem wkrótce się zakończy

 

Smith mówiła, że chociaż powinna zakładać nową maskę N-95 do badania każdego kolejnego pacjenta, to nie zdejmuje jednej przez cały dzień i nosi tę samą maskę co w miniony piątek.

 

- Nie dbam o to, że narobię sobie kłopotów, rozmawiając z mediami, chcę, żeby ludzie wiedzieli, że nie jest dobrze, ludzie umierają, nie mamy narzędzi, jakich potrzebujemy na oddziale ratunkowym i w szpitalu, aby się zajmować pacjentami. To naprawdę trudna sytuacja – konkludowała Smith.

 

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio wyraził nadzieję, że do maja uda się potroić liczbę łóżek szpitalnych w mieście z 20 do 60 tysięcy.

 

- Będzie to bardzo, bardzo trudno zrealizować, ale taki jest nasz cel - tłumaczył.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie