Stop oszustwom "na koronawirusa". Porozumienie resortu cyfryzacji i operatorów

Technologie
Stop oszustwom "na koronawirusa". Porozumienie resortu cyfryzacji i operatorów
Ministerstwo Cyfryzacji
Lista ostrzeżeń będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane

Oszuści, którzy wykorzystują koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, będą blokowani - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Strony oszustów będą zaś umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń, którą sprawdzić będzie mógł każdy obywatel. Tak zakłada porozumienie o współpracy z telekomami, m.in. z Polkomtel SA - operatorem sieci Plus.

Ochrona obywateli przed wyłudzaniem danych lub pieniędzy pod pozorem walki z epidemią koronawirusa to cel zawartego w poniedziałek porozumienia o współpracy, które wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK uzgodniło Ministerstwo Cyfryzacji z największymi operatorami telekomunikacyjnymi.

 

Służby reagują

 

- We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw – wyjaśniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

ZOBACZ: Szybszy internet i muzyka za darmo od sieci Plus. #zostanwdomu

 

Dzięki porozumieniu, jakie zostało uzgodnione z Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.

 

Wyłudzacze na czarną listę


Na listę ostrzeżeń wpisywane będą domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze. Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u.

 

- Niestety, w okresach przedświątecznych czy w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak obecna epidemia koronawirusa, pojawiają się często oszuści, którzy próbują żerować na ludzkiej życzliwości, strachu, a czasami niewiedzy. Naszym celem jest najlepsza ochrona obywateli przed takimi praktykami - mówił Marek Zagórski.

 

Reagujmy i zgłaszajmy

 

Resort cyfryzacji apeluje, by w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością. "Uważajmy na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszajmy je. Później najlepiej je usunąć. Warto pamiętać, że klikanie w przesłane nam linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon" - zwraca uwagę resort.

 

ZOBACZ: Uczniowie w całej Polsce objęci GRARANTANNĄ. Zarządziło ją Ministerstwo Cyfryzacji

Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Zachęcamy do śledzenia oficjalnej strony www.gov.pl/koronawirus.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie