Urodzinowa parada królowej Elżbiety II odwołana z powodu koronawirusa

Świat
Urodzinowa parada królowej Elżbiety II odwołana z powodu koronawirusa
royal.uk
Tradycyjnie wzdłuż trasy parady śledzą ją tysiące widzów; na zdjęciu uroczystość z 2016 roku, kiedy królowa obchodziła 90. urodziny

Tradycyjna uroczysta parada wojskowa z okazji urodzin brytyjskiej królowej - znana jako Trooping the Colour - nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnej formie w związku ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń publicznych - ogłosił w piątek Pałac Buckingham.

"W zgodzie z rządowym zaleceniem zostało ustalone, że Urodzinowa Parada Królowej, znana również jako Trooping the Colour, nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Rozważanych jest kilka innych opcji, które będą zgodne ze stosownymi wytycznymi" - napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

 

W poniedziałek premier Boris Johnson w celu powstrzymania epidemii koronawirusa ograniczył możliwość wychodzenia z domów do niezbędnych sytuacji i zakazał zgromadzeń liczących więcej niż dwie niemieszkające ze sobą osoby. Restrykcje te mają potrwać co najmniej trzy tygodnie.

 

Tysiące widzów śledzą paradę wzdłuż trasy

 

Królowa Elżbieta II obchodzi urodziny 21 kwietnia, ale jej oficjalne urodziny - podobnie jak jej poprzedników - obchodzone są w drugą sobotę czerwca, która w tym roku wypada 13 czerwca.

 

ZOBACZ: Książę Karol zakażony koronawirusem

 

W paradzie, której trasa wiedzie sprzed Pałacu Buckingham, przez reprezentacyjną aleję The Mall do placu defilad House Guards Parade, bierze udział około 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków. Wzdłuż trasy parady śledzą ją tysiące widzów.

 

Z powodu epidemii koronawirusa królowa musiała już odwołać tradycyjne letnie przyjęcia w ogrodach Pałacu Buckingham, a także - ze względu na swoje zdrowie - udała się na okres wielkanocny do zamku w Windsorze wcześniej, niż to było planowane.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie