Ograniczenia na granicy "Pracujący mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji"

Polska
Ograniczenia na granicy "Pracujący mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji"
PAP/Mateusz Marek
Konferencja ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego

- Przedłużamy okres zamknięcia granic do 13 kwietnia - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w środę. Szef MSWiA potwierdził, że kwarantanna od piątku zacznie obowiązywać osoby dojeżdżające do pracy za granicą.

"Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP" – informowały w środę przygraniczne urzędy wojewódzkie.

 

"Nie dotyczy przepływu towarów"

 

Konferencja prasowa dotycząca działań rządu w związku z koronawirusem odbywała się bez stacjonarnego udziału mediów.

 

- Decyzja o zamknięciu granic, zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego, została przedłużona o następne 20 dni. Granice naszego kraju do 13 kwietnia pozostają zamknięte - mówił szef MSWiA. Zapewnił, że zakaz nie dotyczy przepływu towarów.

 

- Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju, dla handlu płynnie przekraczają granicę - dodał Kamiński.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia na granicy. Kwarantanna dla osób podróżujących do pracy

 

Kamiński poinformował, że rząd wprowadził "pewne nowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic przez polskich obywateli". - Dotyczą one osób, które na co dzień pracują po drugiej stronie granicy. Mają w tym momencie na mocy rozporządzenia ministra zdrowia dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej. Od piątku te osoby, które będą przekraczały granicę polską, będą poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny - poinformował minister.

 

"Mogą wynająć kwaterę"

 

- Osoby te mogą zostać pod drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne – powiedział Kamiński.

 

Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodny przepływać przez granice.

 

- Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy mogą tę granicę swobodnie przekraczać – zaznaczył Kamiński.

 

SMS-y od RCB

 

Kamiński podkreślił, że obecnie priorytetem dla funkcjonariuszy policji będzie egzekwowanie nowych przepisów dotyczących przemieszczania się po ulicach oraz ograniczenia liczby pasażerów w komunikacji publicznej.

 

- To są dwa konkretne zadania, które będą priorytetem dla naszych funkcjonariuszy - zaznaczył. Jak dodał, w środę RCB roześle do wszystkich obywateli SMS-y z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z koronawirusem. "Wszystkie te działania są niezbędne z punktu widzenia ograniczenia liczby zakażeń w naszym kraju" - mówił.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Znamy szczegóły

 

- Na dzień dzisiejszy mamy bardzo dużą dyscyplinę społeczną, o czym świadczą wyniki kontroli, jakie codziennie przeprowadzają funkcjonariusze policji wobec osób, które podlegają rygorowi kwarantanny. Dane za ubiegłą dobę są takie, że policjanci odwiedzili ponad 100 tys. naszych obywateli, stopień dyscypliny jest bardzo duży, tylko w 380 przypadkach stwierdzono nieuzasadnioną absencję - powiedział Kamiński, dodając, że oznacza to, iż z rygorów wyłamuje się jedynie 0,5 proc. osób.

 

"190 osób zgłosiło potrzeby"

 

Minister poinformował też, że w przypadku kontroli policyjnej funkcjonariusze zawsze pytają, czy jest potrzebna jakaś pomoc. - To zjawisko jeszcze nie jest duże, ubiegłej doby ok. 190 osób zgłosiło takie potrzeby, głównie w zakresie żywności, lekarstw, i te potrzeby są realizowane - zapewnił.

 

Podziękował przy tym wszystkim funkcjonariuszom policji, którzy "wzorowo wypełniają swoje obowiązki". 

 

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu przez rząd kolejnych obostrzeń, które mają ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. - Koronawirus pokazał, że siła gospodarcza państw to za mało. Robimy to dla ochrony życia Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W nocy z wtorku na środę wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu poza uzasadnionymi przypadkami. Obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

grz/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie