Prawie tysiąc ofiar w ciągu dobry. Najtragiczniejszy dotąd bilans we Włoszech

Świat
Prawie tysiąc ofiar w ciągu dobry. Najtragiczniejszy dotąd bilans we Włoszech
Polsat News

Rekordową liczbę 969 zgonów osób zakażonych koronawirusem odnotowano we Włoszech w ciągu jednego dnia - podała w piątek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 9134.

Obecnie zakażonych w całym kraju jest ponad 66 tysięcy osób. Od czwartku zanotowany został wzrost o 4400.

 

Dotąd potwierdzono w Italii 86,5 tysiąca przypadków infekcji.

 

Jak donoszą włoskie media, w Bergamo - epicentrum zachorowań na Covid-19 przepełnione są kostnice i zakłady pogrzebowe. W czwartek kolejny w ostatnich dniach konwój wojskowych ciężarówek z ciałami zmarłych wyruszył z Bergamo do innych rejonów kraju.

 

Wyleczona 103-latka

 

"Tchnieniem nadziei" lokalna prasa nazywa przypadki ponad 100-letnich zakażonych, którym udało się pokonać wirusa. Wydawany w Genui dziennik "Il Secolo XIX" opisał przypadek kobiety o imieniu Lina, urodzonej w 1917 roku, która mieszka w domu spokojnej starości. Dwa tygodnie temu zaczęła źle się czuć, a test na obecność koronawirusa okazał się pozytywny.

 

Lekarka Vera Sicbaldi powiedziała, że "pacjentka wyzdrowiała nie potrzebując nawet specjalnej terapii stosowanej przy Covid-19".

 

- Nawet my prawie nie jesteśmy w stanie tego wytłumaczyć - powiedziała lekarka. - Naprawdę potrzebowaliśmy takiego zastrzyku ufności -podkreśliła.

 

Tuż przed swoimi 103. urodzinami pacjentka wróciła do zdrowia.

 

W czwartek poinformowano, że w Rimini z Covid-19 wyleczony został 101-letni mężczyzna. Wcześniej wyzdrowiała 95-latka z Modeny.

 

ZOBACZ: Z premedytacją zakasłał kobiecie w twarz. Trafił do aresztu

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie