Boris Johnson zakażony koronawirusem. Chory jest też minister zdrowia

Świat
Boris Johnson zakażony koronawirusem. Chory jest też minister zdrowia
PAP/EPA/ANDY RAIN
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa - poinformował brytyjski rząd. Przebywa w samoizolacji. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował w piątek, że on również ma koronawirusa, choć objawy choroby są łagodne. Polityk także przebywa obecnie na samoizolacji w domu.

Johnson jest na kwarantannie domowej, ale nadal pracuje. Czuje się dobrze, ma lekkie objawy koronawirusa i poddaje się izolacji, ale nadal będzie kierował rządem - poinformowało w piątek jego biuro na Downing Street.

 

ZOBACZ: Już 281 śmiertelnych ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Johnson przewiduje kolejne restrykcje

"W ciągu ostatnich 24 godzin wykazywałem łagodne objawy koronawirusa. Mam pozytywny wynik na jego obecność. Poddałem się izolacji, ale nadal będę kierował działaniami rządu w odpowiedzi na epidemię. Razem ją pokonamy" - uspokajał premier UK.

 

Rzecznik prasowy Downing Street poinformował, że szef rządu zaczął doświadczać łagodnych objawów w czwartek - dzień po tym, jak w Izbie Gmin uczestniczył w cotygodniowej sesji poselskich pytań i odpowiedzi do premiera.

 

Wyszedł przed dom, dziękował lekarzom

 

"Premier został przebadany na koronawirusa za osobistą radą naczelnego lekarza Anglii, profesora Chrisa Whitty'ego. Test został przeprowadzony na Downing Street 10 przez personel NHS i wynik testu był pozytywny" - powiedział rzecznik.

 

W czwartek po południu Johnson nie brał udziału w codziennej konferencji prasowej na Downing Street poświęconej walce z koronawirusem - obecnie przeprowadzanej online - i zastąpił go minister finansów Rishi Sunak. Było to jednak podyktowane tym, że Sunak zgodnie z zapowiedzią zaprezentował plan pomocy dla osób pracujących w formie zatrudnienia.

 

ZOBACZ: Brytyjczycy oklaskami podziękowali pracownikom służby zdrowia

 

W czwartek wieczorem natomiast Johnson wyszedł przed rezydencję szefa rządu na Downing Street, by wraz z setkami tysięcy Brytyjczyków oklaskami podziękować pracownikom NHS, którzy walczą z koronawirusem. Nagranie z tego momentu zamieścił na Twitterze.

 

 

Wcześniej w tym tygodniu rzecznik rządu poinformował, że gdyby okazało się, że premier nie jest w stanie kierować gabinetem, jego obowiązki przejmie minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

 

Wideo: Boris Johnson ma koronawirusa

  

 

Chory minister zdrowia

 

- Zgodnie z lekarskimi wytycznymi, zalecono mi wykonanie testu na koronawirusa. Testy były pozytywne. Na szczęście moje objawy są łagodne, a ja pracuję w domu i sam się izoluję. Kluczowe jest by stosować się do rad, aby chronić nasz NHS i ratować życia - napisał minister zdrowia Matt Hancock na Twitterze.

 

 

"Królowa widziała się z premierem 11 marca"

 

Brytyjska królowa Elżbieta II po raz ostatni raz widziała premiera Borisa Johnsona 11 marca i pozostaje w dobrym zdrowiu - poinformował w piątek Pałac Buckingham. Wcześniej tego dnia szef rządu potwierdził, że ma łagodne objawy koronawirusa.

 

"Królowa widziała się po raz ostatni z premierem 11 marca i stosuje się do wszystkich stosownych zaleceń dotyczących jej zdrowia" - powiedział rzecznik pałacu.

 

ZOBACZ: Książę Karol zakażony koronawirusem

 

93-letnia królowa przebywa obecnie na zamku w Windsorze wraz z mężem, 98-letnim księciem Filipem, oraz niewielką grupą personelu pałacowego.

 

Według podanego w czwartek wieczorem bilansu do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto 11683 przypadki koronawirusa, z czego 578 zakończyło się zgonem pacjentów.

bas/sgo/prz/ BBC, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie