45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Polska
45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
PAP/Leszek Szymański
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Mamy 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Do tej pory w całym kraju odnotowano 1289 zakażeń. Zmarło 16 osób.

"Przypadki dotyczą.: 10 osób z woj. łódzkiego, 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. wielkopolskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z pomorskiego, opolskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego" - dodało ministerstwo.

 

Ostatnie przypadki śmiertelne to pacjenci ze szpitala w Warszawie. 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem zmarli w czwartek. Oboje mieli choroby współistniejące.

 

Niebezpieczne dla osób starszych i z grupy ryzyka

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Teraz epicentrum pandemii stało się  USA. Liczba zakażonych przekroczyła 85 tys.

 

ZOBACZ: Koronawirus w nosie i gardle, ale nie we łzach

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie