Koronawirus - najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus - najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Pracownicy szpitala na Brooklynie stoją obok ciał w tymczasowej kostnicy ustawionej z powodu braku miejsca w szpitalu

Tylko we wtorek w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 700 zgonów z powodu koronawiursa; to rekordowy dzienny bilans. Organizacje zrzeszające producentów żywności w Azji Południowo-Wschodniej ostrzegają przed groźbą niedoborów żywności. Pierwszą ofiarę śmiertelną koronawirusa odnotowano w Omanie. Zobacz nasz zapis relacji minuta po minucie.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Koncern tytoniowy British American Tobacco dołączył do firm próbujących opracować szczepionkę przeciwko Covid-19 - chce stworzyć potencjalny antygen w genetycznie modyfikowanych roślinach tytoniu - pisze w środę brytyjska prasa.

Resort zdrowia wprowadza czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych gremiów na uczelniach medycznych, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - wynika z projektu zmiany rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zamieszczonego w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Po francuskiej stacji Canal+ również katarska BeIN zawiesiła opłaty za prawa telewizyjne do meczów ekstraklasy piłkarskiej Francji i jej zaplecza. Rozgrywki przerwano 13 marca z powodu pandemii koronawirusa.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę projekt rozporządzenia, który w związku z epidemią koronawirusa przewiduje wsparcie finansowe m.in. dla artystów, twórców i animatorów kultury. Zgodnie z projektem wsparcie ma wynieść do 20 mln zł.

W związku z pandemią koronawirusa przerwa w rozgrywkach rosyjskiej ekstraklasy piłkarskiej została przedłużona z 10 kwietnia do 31 maja. Na razie nie planuje się ich wcześniejszego zakończenia - poinformowano w wydanym w środę komunikacie.

Ośmioro pływaków oraz jeden szkoleniowiec jest zakażonych koronawirusem - poinformował w środę Węgierski Związek Pływacki.

Dzień wcześniej stało się wiadomym, że zakażona została ubiegłoroczna mistrzyni świata na dystansie 200 m stylem motylkowym Boglarka Kapas.

Premier Włoch Giuseppe Conte podpisał w środę dekret o przedłużeniu restrykcji i ograniczeń w poruszaniu się do 13 kwietnia z powodu epidemii. Dalej obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu, a szkoły pozostaną zamknięte.

Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork, gdzie według najnowszego bilansu z powodu koronawirusa zmarło już 1941 osób, a u ponad 83 tys. wykryto zakażenie, przestrzegł w środę, że regiony USA niedotknięte jeszcze mocno epidemią powinny poważnie podejść do tego problemu.

Wszyscy Izraelczycy muszą poza domem nosić maseczki ochronne w ramach środków ostrożności w obliczu epidemii koronawirusa - zapowiedział w środę premier Benjamin Netanjahu.

- Prosimy was, obywatele Izraela, wszyscy, abyście nosili maseczki w sferze publicznej - powiedział premier w wystąpieniu telewizyjnym. Dodał, że przy braku fabrycznie produkowanych masek ludzie mogliby improwizować.

Z 645 do 794 wzrósł w ciągu doby na Ukrainie bilans potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w środę wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia. Liczba zmarłych, u których zdiagnozowano Covid-19, zwiększyła się z 17 do 20.

- Rząd Węgier nie otrzymał nieograniczonej władzy w przyjętej w poniedziałek przez parlament ustawie o ochronie przed koronawirusem - oświadczył w środę rzecznik rządu Zoltan Kovacs w krótkim wywiadzie dla BBC. Jego słowa przytoczyła agencja MTI.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach wraz ze społecznością akademicką prowadzi zbiórkę pieniędzy na respirator dla pacjentów Oddziału Intensywnej Terapii dotkniętych chorobą COVID-19. Organizatorzy, za pomocą strony zrzutka.pl, chcą zebrać 140 tys. zł.

Prokurator generalna Hiszpanii Dolores Delgado podjęła w środę decyzję o umorzeniu przez kierowaną przez nią instytucję dochodzenia ws. zaniedbań w domach seniorów. W ich rezultacie miało tam dochodzić do licznych infekcji i zgonów wskutek epidemii koronawirusa.

Nowy pakiet ustawodawczy dotyczący koronawirusa powinien przewidywać dodatkowe środki na głosowanie korespondencyjne - uznała w środę szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

W okresie nasilającej się pandemii koronawirusa w Hiszpanii, gdzie do środy zmarło już ponad 9 tys. osób, rodziny zmarłych na Covid-19 muszą czekać nawet do dwóch tygodni na organizację pochówku - poinformował w środę dziennik "El Mundo", odnotowując walkę rządu z "pogrzebowymi spekulantami".

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała w środę, że zawiesiła do 1 czerwca wszystkie wyścigi ze względu na szybko rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa.

509 zgonów z powodu koronawirusa odnotowano we Francji w ciągu ostatniej doby; tym samym epidemia doprowadziła do śmierci łącznie 4032 osób - poinformował w środę dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon.

- Będą wspólne patrole; straż miejska i policja będzie dbać, aby jak najmniej warszawiaków było na ulicach - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kolejne 14 osób zmarło w Irlandii z powodu koronawirusa, w efekcie łączna liczba zgonów wynosi 85 - poinformowało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba nowych zakażeń zwiększyła się o 212 do 3447.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę na naradzie z rządem, że sytuacja w kraju związana z epidemią koronawirusa "komplikuje się". Wicepremier Tatiana Golikowa zaapelowała do prezydenta o przedłużenie obecnych dni wolnych od pracy.

W Kanadzie liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o 16, do 105; w kraju odnotowano w sumie 9 017 przypadków zakażenia koronawirusem, dzień wcześniej było to 7708 - poinformowała w środę kanadyjska agencja zdrowia publicznego.

Na liście objętych zakazem wywozu poza granice Polski znalazło się łącznie 858 produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – wynika z obwieszczenia ministra zdrowia z 1 kwietnia.

Lista dostępna jest na stronie: http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2020/27/

 

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Turcji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 63 i wynosi 277. W tym czasie potwierdzono 2148 nowych przypadków zakażenia; ich ogólna liczba wzrosła do 15 679 - poinformował w środę minister zdrowia Fahrettin Koca.

Kierownicy aptek w Żywcu powiadomili starostę, że zawieszają od 2 kwietnia do odwołania dyżury w porze nocnej i w dni wolne od pracy - podał rzecznik władz powiatu żywieckiego Dariusz Szatanik. Najbliższe takie placówki są w Bielsku-Białej.

Aptekarze w oświadczeniu uzasadnili swoją decyzję m.in. brakami kadrowymi. "Sytuacja ta m.in. jest decyzji władz centralnych o zamknięciu szkół, przedszkoli oraz żłobków. W konsekwencji wiele farmaceutek i farmaceutów musiało się zająć dziećmi" - napisali w oświadczeniu.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę ustawę dającą rządowi prawo ogłaszania reżimu sytuacji nadzwyczajnej na całym terytorium kraju bądź w jego części. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie rozpatruje ogłoszenia takiego stanu.

U jednego z pracowników zakładu karnego przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu stwierdzono zakażenie koronawirusem. Kwarantanną objęto funkcjonariuszy, którzy mieli z nim kontakt, a osadzeni z oddziału, na którym pracował poddani zostali obserwacji medycznej.

Samorząd lekarski chce, by personel medyczny, który walczy z COVID-19 w czasie epidemii objąć ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwraca się z takim apelem do premiera Mateusza Morawieckiego - wynika z oświadczenia zamieszczonego w środę na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Ponad 76 proc. mieszkańców Hiszpanii uważa, że gabinet Pedra Sancheza podaje nieprawdziwe informacje o skali zachorowań spowodowanych koronawirusem - wynika z badania opublikowanego przez pracownię sondażową GAD3.

Liczba zmarłych na Covid-19 zwiększyła się w Portugalii w ciągu ostatniej doby o 27 do 187 - poinformowała w środę minister zdrowia Marta Temido. To najwyższy dobowy wzrost liczby ofiar śmiertelnych od początku epidemii w tym kraju.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że od wtorkowego do środowego popołudnia w Portugalii nastąpił wzrost liczby zakażeń koronawirusem z ponad 7,4 tys. do 8,2 tys.

Władze Chin ukrywały prawdziwy zasięg epidemii, zaniżając dane o przypadkach koronawirusa oraz zgonach spowodowanych Covid-19 - wynika z tajnego raportu wywiadu USA, o którym informuje w środę Bloomberg.

Dokument w ubiegłym tygodniu przesłano do Białego Domu - pisze agencja Bloomberga, powołując się w swoim artykule na trzy anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.

Szef MSW Francji Christophe Castaner poinformował w środę o ustanowieniu policyjnych kontroli, które mają na celu sprawdzanie przestrzegania kwarantanny na głównych autostradach, dworcach i lotniskach w związku z rozpoczynającymi się feriami.

W związku nasileniem epidemii koronawirusa w USA domy pogrzebowe w Nowym Jorku przygotowują się na najgorszy scenariusz - podaje CNN. Już teraz codziennie podwaja się liczba zgonów - wynika z danych nowojorskiego ratusza.

Zawieszenie rywalizacji w turniejach tenisowych mężczyzn ATP i kobiet WTA zostało przedłużone z powodu koronawirusa do 13 lipca - poinformowały we wspólnym komunikacie obie organizacje. Oznacza to rezygnację z niemal wszystkich imprez na kortach trawiastych.

Moskiewska Duma Miejska zadecydowała w środę, że osoby naruszające wymogi samoizolacji będą karane grzywnami w wysokości 4 tys. rubli (ok. 213 PLN), a jeśli uczyniły to powtórnie lub "przy użyciu środku transportu" - 5 tys. rubli (ok. 266 PLN).

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 141 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 2319. Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o sześć, do 29 - poinformowały w środę władze Luksemburga.

W pierwszych dniach stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii był to papier toaletowy, środki czystości i żywność o długim terminie ważności; teraz najchętniej kupowanym produktem spożywczym jest alkohol - wynika z danych firmy Gelt.

We Włoszech w ciągu doby zmarło 727 osób zakażonych koronawirusem, łączna liczba zgonów przekroczyła 13 tysięcy.

Włochy: 727 zgonów w ciągu doby

- Jeżeli nie będzie gwałtownego załamania pogody, od czwartku rozpoczniemy dodatkową dezynfekcję przestrzeni publicznych - poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków - Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 - wynika z wydanego w środę obwieszczenia ministra zdrowia.

 

Posłowie Lewicy Adrian Zandberg i Magdalena Biejat zwrócili się z apelem do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, aby z niemal gotowego Szpitala Południowego utworzyć ośrodek dla pacjentów z objawami koronawirusa.

Kwarantannie został poddany w niedzielę oddział urologii i onkologii urologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - podała w środę placówka. U jednego z lekarzy stwierdzono obecność wirusa SARS CoV-2 w organizmie.

Znaczne ograniczenie ruchu lotniczego przez pandemię koronawirusa utrudniło prognozowanie pogody i obserwację zmian klimatycznych ze względu na brak danych, pochodzących z samolotowych czujników pokładowych - informuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

- W sytuacji, gdy ilość otrzymywanych z samolotów danych zmniejsza się i to na dłuższy czas, wiarygodność prognoz pogody może się zmniejszyć - powiedział w środę dziennikarzom szef eksperckiego zespołu w WMO Lars Peter Riishojgaard. Dodał, że to samo dotyczy przewidywania zjawisk meteorologicznych mających charakter katastrof, co zwiększa ryzyko dla nawiedzanych przez nie krajów.

Brytyjski następca tronu, książę Karol, który wyzdrowiał po zakażeniu koronawirusem, podziękował w środę wszystkim pracownikom służby zdrowia i innych kluczowych służb, a także wolontariuszom za działania w celu powstrzymania epidemii.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach (Śląskie) wypożyczyło 8 respiratorów Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Megrez w Tychach, który w związku z epidemią został przekształcony w placówkę o profilu zakaźnym.

Naukowcy z Komisji Europejskiej opracowali nowy materiał kontrolny, z którego mogą korzystać laboratoria, by sprawdzić prawidłowe działanie testów na koronawirusa i uniknąć tym samym nieprawidłowych wyników. KE poinformowała, że pierwsze próbki są gotowe do wysyłki.

Wprowadzone ograniczenia w życiu społecznym w Finlandii doprowadziły do "wyraźnego wyhamowania" rozwoju epidemii koronawirusa w tym kraju - oświadczył w środę dyrektor w Fińskim Instytucie Zdrowia (THL) Mika Salminen.

Salminen, odpowiedzialny w THL za bezpieczeństwo sanitarne kraju, przyznał na rządowej konferencji prasowej, że epidemia koronawirusa obecnie rozwija się wolniej, niż wcześniej zakładano. Trzeba być jednak gotowym na to, że potrwa ona jeszcze miesiące, także na poziomie globalnym - dodał.

Na pokładzie pełniącego dyżur bojowy na Pacyfiku lotniskowca USS Theodore Roosevelt wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa; kapitan okrętu ocenia, że sytuacja wymyka się spod kontroli i apeluje do władz USA o pomoc - podaje w środę "San Francisco Chronicle".

- Rząd federalny Niemiec i przedstawiciele władz krajów związkowych zgodzili się w środę na wydłużenie do 19 kwietnia restrykcji mających spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa - poinformowała w środę kanclerz Angela Merkel.

Czeczenia, republika na rosyjskim Kaukazie Północnym, jako pierwszy region Rosji ogłosiła w środę, że od 5 kwietnia zakaże całkowicie wjazdu i wyjazdu ze swego terytorium, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wyjątkiem są dostawy żywności i lekarstw.

Bułgarski rząd na środowym posiedzeniu postanowił zaproponować parlamentowi przedłużenie stanu nadzwyczajnego o miesiąc, do 13 maja. Stan nadzwyczajny, wprowadzony 13 marca w związku z epidemią koronawirusa, obecnie obowiązuje do 12 kwietnia.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad 4 tys. zgonów z powodu koronawirusa - informują w środę media w USA. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się o najnowszy tysiąc w nieco ponad dobę.

Blisko połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork.

Oddział ginekologiczno-położniczy z traktem porodowym oraz oddział neonatologiczny Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie są zamknięte w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - poinformowała w środę placówka.

Wstrzymano także przyjmowanie pacjentek. "Pacjentki do porodu prosimy o zgłaszanie się do innych szpitali" – podał szpital w opublikowanym komunikacie.

W Szwecji w ciągu jednej doby zmarło 59 osób zakażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 239. Potwierdzono prawie 5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem - podał w środę Urząd Zdrowia Publicznego.

Władze kopalni Bogdanka zdecydowały o uruchomieniu wartej pół miliona złotych pomocy na walkę z koronawirusem - poinformowała w środę spółka. Pomoc trafi m.in. do szpitali i sanepidu w woj. lubelskim.

Rząd Ukrainy ogłosił w środę nowe, zaostrzone ograniczenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zakładają m.in. obowiązek noszenia maseczki ochronnej w miejscach publicznych, zakaz korzystania z parków i przemieszczania się w grupie ponad dwóch osób.

W ciągu trzech pierwszych tygodni marca na północy Włoch liczba zgonów była dwa razy wyższa od średniej notowanej w latach 2015-2019. Takie dane, realnie obrazujące skutki epidemii koronawirusa, przedstawił w środę krajowy Instytut Statystyczny.

W analizie danych z ponad tysiąca gmin na północy kraju, zawartej w raporcie na temat śmiertelności we Włoszech, zwrócono uwagę na przykład miasta Bergamo w Lombardii, które jest epicentrum zakażeń. Podczas gdy w minionych latach zanotowano w tym okresie średnio 91 zgonów, w badanym okresie było ich 398, czyli około czterech razy więcej.

Przy nowych niższych limitach osób w placówkach handlowych sklepy sieci Biedronka będą otwarte do północy - poinformowała w środę sieć. W tygodniu przedświątecznym sklepy będą czynne całą dobę - dodano.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował w środę, że od zeszłego tygodnia przebywał w izolacji z powodu objawów zakażenia koronawirusem. W izolacji nadal przebywa trzech innych członków gabinetu Borisa Johnsona, w tym on sam.

- W zeszły wtorek stwierdziłem u siebie objawy i stosując się do wytycznych (publicznej służby zdrowia) NHS, izolowałem się w moim londyńskim mieszkaniu. Pracowałem przez cały tydzień. Obecnie jestem zdrowy - oświadczył Wallace.

Tegoroczna edycja wielkoszlemowego turnieju tenisowego Wimbledon odwołana.

Wimbledon 2020 odwołany

Orzeczenie o zdolności do pracy w czasie stanu epidemii może wydać też inny lekarz, niż lekarz medycyny pracy, gdy ten ostatni jest niedostępny. Dodatkowo badanie oraz wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie - przypomina resort zdrowia regulację ze znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.

Przypadająca w czwartek 15. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II minie w Watykanie w nadzwyczajnej sytuacji. Po raz pierwszy wierni nie będą mogli tego dnia modlić się przy grobie papieża w bazylice Świętego Piotra, bo jest ona zamknięta z powodu pandemii.

Nie będzie też można stanąć na placu Świętego Piotra, co było zwłaszcza w pierwszych latach zwyczajem wśród Polaków, przywołującym czuwanie tysięcy ludzi w dniach agonii i po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku. Także plac przed bazyliką watykańską jest całkowicie zamknięty.

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała o przełożeniu czerwcowych meczów międzypaństwowych. Przesunięto - również na czas nieokreślony - rywalizację w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Chodzi o to, aby dać krajowym ligom czas na dokończenie rozgrywek.

Do dziesięciu miejskich szpitali w Warszawie trafiły już środki ochrony indywidualnej - przekazał w środę stołeczny magistrat. Są to ochronne: maseczki, przyłbice, rękawice i fartuchy, a także płyny dezynfekcyjne.

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w kasyna w Makau, największym centrum hazardu na świecie. Przychody z gier hazardowych spadły tam w marcu o 79,7 proc. licząc rok do roku - poinformowały w środę miejscowe władze. Analitycy spodziewali się takiego spadku.

- Ciągłość badań zostanie zachowana - podkreślił w środę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Służby wojewody zapewniły ponadto, że nie ma zagrożenia związanego z niewystarczającą liczbą testów wykonywanych przez WSSE oraz współpracujące z nią laboratoria.

Władze Moskwy przygotowują aplikację na smarfony do kontrolowania osób, zakażonych koronawirusem i leczących się w domu - podał w środę dziennik "Kommiersant". Eksperci uważają, że rozwiązanie to - które nie jest jeszcze wdrożone - pozwoli gromadzić zbyt wiele danych.

- Nie chcemy turystyki, nie chcemy sportu i nie chcemy rekreacji w najbliższych tygodniach - mówił w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Nie dlatego, że to jest nasze widzimisię, ale to jest w interesie nas wszystkich - dodał. Prosił także wszystkich o ograniczanie wyjścia do niezbędnego minimum.

Od poniedziałku do środy wojskowe jednostki ratownicze Hiszpanii walczące z epidemią koronawirusa zostanły powiększone o prawie 1000 żołnierzy. Łącznie liczą teraz 7,2 tys. osób - poinformowało w środę w komunikacie ministerstwo obrony.

- Jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 1 komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu została czasowo wyłączona z pracy z powodu wykrycia koronawirusa u jednego ze strażaków - poinformował w środę rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej PSP w Poznaniu bryg. Sławomir Brandt.

Kilkadziesiąt osób - cześć personelu szpitala im. NMP w Częstochowie, a także strażacy i policjanci - zostało wyłączonych z pracy po tym, gdy okazało się, że nastolatek, któremu pomagali po wypadku na quadzie jest zakażony koronawirusem. Muszą odbyć kwarantannę.

Rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom poinformowała w środę, że jej czterech pracowników, w tym jeden na Węgrzech, zostało zakażonych koronawirusem.

Francja przeznaczy 15 mln euro na bony dla około 60 tys. bezdomnych - powiedział minister ds. mieszkalnictwa Julien Denormandie w wywiadzie dla dziennika "Ouest-France". Denormandie szacuje, że ok. 1000 bezdomnych w kraju jest obecnie zakażonych koronawirusem.

Samorząd województwa wielkopolskiego chce kupić ponad 1,5 mln sztuk środków ochrony osobistej dla personelu szpitali w regionie. Zainteresowani samorządowym zamówieniem właściciele firm mogą od środy do 3 kwietnia składać oferty do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Epidemia to cios dla firm opierających działalność na międzynarodowym handlu - wskazał w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Branże, np. komputerowa, odzieży, maszyn odczują jej skutki podwójnie - przez trudności w utrzymaniu ciągłości dostaw i mniejszy popyt z zagranicy.

Zapewnienie klientom sklepów dostępu do płynów dezynfekcyjnych i rękawiczek jednorazowych, przy braku ich w hurtowniach, bez wsparcia rządu będzie trudne - uważa Polska Izba Handlu.

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował w środę trzeci samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie KGHM Polska Miedź. Na pokładzie dreamlinera LOT przyleciały z Chin maseczki, kombinezony, gogle i respiratory. W czwartek spodziewany jest kolejny transport.

Pięć festiwali artystycznych odbywających się co roku w sierpniu w Edynburgu zostało odwołanych z powodu trwającej epidemii koronawirusa - ogłosił w środę rząd Szkocji. To pierwszy taki przypadek w ich sięgającej 1947 roku historii.

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 1019 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 134 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 400 kolejnych osób przyjęto do szpitali.

- Do 115 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu; zarażeni są zarówno pacjenci, jak i pracownicy lecznicy - poinformowała w środę rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

Rząd Szwajcarii ogłosił w środę, że przygotowuje zwiększenie pomocy dla przedsiębiorstw, które ucierpiały przez pandemię koronawirusa. Banki udzieliły już kredytów o wartości ponad 10 mld franków, co stanowi połowę kwoty przeznaczonej na pożyczki wspierane przez państwo.

Pies "w maseczce" w Hanoi, Wietnam.

PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Po skargach niektórych państw na niedokładność kupowanych w Chinach testów na koronawirusa władze w Pekinie zakazały eksportu zestawów testowych, maseczek ochronnych i szeregu innych towarów, jeśli nie zostały dopuszczone do sprzedaży wewnątrz ChRL.

Żądamy zamknięcia szpitala i zdezynfekowania go - zaapelowały medyczne związki zawodowe kaliskiego szpitala w liście otwartym do wojewody wielkopolskiego i marszałka województwa wielkopolskiego w Poznaniu.

- Od czwartku straże gminne oraz straże miejskie zostaną poddane zwierzchniemu nadzorowi policji, która będzie koordynowała pracę patrolową tych formacji - powiedział w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Nowe rozporządzenie austriackiego ministerstwa zdrowia w związku z pandemią koronawirusa nakłada na klientów supermarketów obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Personel sklepów ma bezpłatnie zapewnić maseczki klientom, którzy nie posiadają własnych.

Komendant Główny Policji: 50-procentowy spadek "innej przestępczości", pojawiają się oszustwa związane z koronawirusem

Nowe rozporządzenie austriackiego ministerstwa zdrowia w związku z pandemią koronawirusa nakłada na klientów supermarketów obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Personel sklepów ma bezpłatnie zapewnić maseczki klientom, którzy nie posiadają własnych.

W szpitalu w Tychach zmarł w środę 51-letni mieszkaniec powiatu myszkowskiego – podał Śląski Urząd Wojewódzki. To dziesiąta śmiertelna ofiara koronawirusa w woj. śląskim.

Mężczyzna trafił do tyskiej placówki w poniedziałek, z wyraźnymi objawami zakażenia koronawirusem: z wysoką gorączką i dusznościami. Z powodu problemów z krążeniem wpierw leczony był na kardiologii, później trafił na oddział intensywnej opieki medycznej. Nie udało się go jednak uratować, nie ustalono też dotąd źródła możliwego zakażenia.

O 563 zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Testów na obecność koronawirusa w szpitalu zakaźnym wystarczy na półtora dnia – podkreślił w środę na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jak dodał, zostało ich obecnie 120.

Władze Sopotu zdecydowały o grodzeniu taśmą wejść do alejek nadmorskich i na plaże. W pasie nadmorskim mogą się poruszać jedynie osoby, które tam pracują, albo odbierający posiłki z restauracji serwujących dania na wynos. Spacery i rekreacja są zakazane.

Znajdujący się w centrum Krakowa Hotel Royal, należący do państwowej spółki Polski Holding Hotelowy, został przekształcony w bazę noclegową dla kadry medycznej Szpitala Uniwersyteckiego, w którym leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-Cov-2.

Pierwszy był stołeczny Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport – od poniedziałku przyjmuje on kadrę Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne od czwartku publikować będą arkusze próbnych egzaminów maturalnych. W czwartek opublikowane będą arkusze z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowymi i rozszerzonym oraz z zadaniami z fizyki.

O przeprowadzeniu egzaminów wypowiedział się w Polsat News minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

  

Prawie 7 tys. testów na obecność koronawirusa za kwotę 3 mln zł kupił samorząd Mazowsza. Testy będą przeznaczone dla personelu szpitali – poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Czytaj więcej: Samorząd kupił 7 tys. testów na koronawirusa. Będą przeznaczone dla personelu szpitali

Japońska firma Fujifilm Toyama Chemical przeprowadza próby kliniczne favipiraviru, leku antywirusowego na choroby związane z zakażeniem koronawirusem - poinformowały w środę media. Testy, prowadzone na około 100 pacjentach chorych na Covid-19, potrwają do czerwca.

"Oczekuje się, że Avigan (japońska marka favipiraviru) będzie miało działanie antywirusowe na nowego koronawirusa" - poinformowała firma w komunikacie.

125 osób personelu medycznego szpitala w Brzesku przebywa na kwarantannie, w związku z potwierdzeniem zakażeń koronawirusem, do których doszło w placówce. Zamykane są kolejne oddziały, m.in. porodówka.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pacjentów oraz personelu medycznego szpitala w Brzesku (woj. małopolskie). W związku z tym, jak poinformowała placówka we wtorkowym komunikacie, kwarantanną objęci zostali m.in. wszyscy lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne. Skutkiem tych działań jest wstrzymanie przyjęć do szpitala tych pacjentów, którzy mieli zaplanowane zabiegi operacyjne.

Wstrzymane są także przyjęcia kobiet, które miały mieć wykonane zabiegi ginekologiczne, a także miały zaplanowane porody - na okres od 7 do 14 dni zawieszona zostaje działalność Oddziału Ginekologiczno – Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym.

Łódzka rada miejska podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za korzystanie ze żłobków komunalnych. Wskazywano, że uchwała musiała zostać przyjęta, ale ma wyłącznie charakter formalny. Rodzice najmłodszych łodzian, z powodu zamknięcia miejskich żłobków, od ponad dwóch tygodni opiekują się dziećmi w domach, toteż opłaty nie powinny być pobierane.

- Uchwała wchodzi w życie wstecznie, od 15 marca, będzie obowiązywała przez najbliższe dwa miesiące - poinformował po sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski dodając, że rodzice nie zapłacą za drugą połowę marca, kwiecień i maj.

Trudna sytuacja w szpitalach w Paryżu, pacjenci ewakuowani do Bretanii. We Francji 36 pacjentów z paryskiego regionu Ile-de-France jest przewożonych pociągami TGV do szpitali w leżącej na północnym zachodzie Bretanii - poinformowała w środę agencja AFP. Ewakuowani są tylko chorzy na Covid-19, którzy nie ukończyli 65 lat.

Akcja ewakuacji pacjentów, w której od rana biorą udział służby medyczne, policja i żandarmeria, ma na celu odciążenie przepełnionych oddziałów intensywnej terapii w paryskich i podparyskich szpitalach.

Mamy 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia. Zmarł 51-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 2420. W sumie zmarło 36 osób.

Czytaj: 73 przypadki koronawirusa w Polsce. Jedna osoba zmarła

Z obowiązku korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa" zwolnione są od dziś jedynie osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.

- Nie możemy dopuścić do nakręcenia spirali zwolnień; tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom utrzymać pracowników - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w oświadczeniu opublikowanym w środę na Facebooku.

Ostatni pacjenci opuścili szpital w Grójcu (Mazowieckie), w którym kilkanaście dni temu ujawniono poważne ognisko zakażeń koronawirusem wśród personelu i pacjentów. Właśnie rozpoczęła się dezynfekcja placówki - poinformowało w środę w komunikacie Starostwo Powiatowe w Grójcu.

Całkowity przychód z emisji bloku reklamowego "Reklama na Ratunek – Razem w walce z koronawirusem", za pośrednictwem Fundacji Polsat, zostanie przekazany najbardziej potrzebującym szpitalom i instytucjom zaangażowanym w walkę z epidemią.

Emisja w czwartek, 2 kwietnia, o godzinie 18:45, tuż przed głównym wydaniem "Wydarzeń"

Firma poinformowała, że już w styczniu wyselekcjonowała najlepszy preparat, nad którym trwają właśnie prace. Szczepionki mają być dostępne dla wszystkich (plan zakłada wyprodukowanie do miliarda dawek), a ich cena przystępna

Politycy PO uważają, że nie ma dziś potrzeby zajmowania się wprowadzaniem możliwości głosowania korespondencyjnego, bo wybory prezydenckie powinny zostać przełożone. Nie chcą się wypowiadać, czy w przypadku przełożenia wyborów kandydatką PO powinna być nadal Małgorzata Kidawa-Błońska.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego przysługiwałby wszystkim wyborcom.

W środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o wstrzymaniu wysyłania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność do mieszkańców do czasu, gdy ustąpi zagrożenie epidemiczne - przekazał stołeczny ratusz.

Jak uzasadnił Trzaskowski, decyzja została podjęta w celu ochrony mieszkańców przed narażeniem się na ryzyko związane z odbiorem dokumentów na poczcie. - Z inicjatywą wyszły władze Śródmieścia i wspólnie z pozostałymi burmistrzami postanowiliśmy jak najszybciej wprowadzić to rozwiązanie w całym mieście – dodał.

Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Dwie nastolatki, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, zostały wyleczone i opuszczą w środę Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. W sumie we wrocławskich placówkach wyleczono z COVID-19 cztery osoby.

Czytaj więcej: Dwie nastolatki wyleczone z COVID-19 opuszczają szpital we Wrocławiu

Przyłbice ze specjalną osłoną wirusobójczą i maseczki - m.in. te produkty, które pomóc mają w walce z koronawirusem, są wytwarzane przez firmy z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.

Wypłata 500 zł miesięcznie przez trzy miesiące dla osoby niepełnosprawnej, niemogącej w związku z koronawirusem korzystać z warsztatów terapii zajęciowej – to m.in. propozycja nowego programu pomocowego, na który PFRON przeznaczy 230 mln zł.

Drugi w kraju zgon spowodowany przez infekcję koronawirusem potwierdziło w środę ministerstwo zdrowia Białorusi. Resort podał, że ofiara śmiertelna to osoba w starszym wieku, która cierpiała na wiele chronicznych chorób.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do społeczeństwa z apelem, by nie gromadzić dużych zapasów leków na wszelki wypadek czy na później, bo może ich czasowo zabraknąć dla tych, którzy ich naprawdę potrzebują.

Oczekuje się, że na Ukrainie szczyt zachorowań na Covid-10 przypadnie w okresie wielkanocnym - stwierdzono na środowej naradzie poświęconej walce z koronawirusem, której przewodził prezydent Wołodymyr Zełenski. Od 6 do 24 kwietnia może być wprowadzony nakaz chodzenia w maskach.

Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych; dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - powiedział w Polsat News wiceszef MZ Sławomir Gadomski.

Dwie nastolatki, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, zostały wyleczone i opuszczą w środę Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. W sumie we wrocławskich placówkach wyleczono z COVID-19 cztery osoby.

W Japonii niespełna roczna dziewczynka zakażona koronawirusem trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej z ciężkim zapaleniem płuc - podała w środę japońska stacja NHK, powołując się na władze prefektury Yamanashi w pobliżu Tokio.

Sądzono, że u dzieci występują tylko łagodne objawy, ale ostatnio pojawiły się doniesienia z zagranicy o dzieciach w wieku poniżej trzech lat w ciężkim stanie – zauważył cytowany przez NHK naukowiec z Uniwersytetu Medycznego Aichi Morishima Tsuneo.

Izba przyjęć Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni jest nieczynna; przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - powiedziała w środę rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. Placówka będzie mogła wznowić działalność dopiero po dezynfekcji.

Prezydent Rosji Władimir Putin zachowuje odpowiednią odległość w kontaktach ze swymi rozmówcami i zrezygnował teraz z podawania im ręki - przekazał w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapowiedział, że narada z udziałem Putina odbędzie się zdalnie.

Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Mężczyzna z potwierdzonym koronawirusem, który oddalił się w poniedziałek ze szpitala przy ul. Wołoskiej został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące - poinformował w środę rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Kilkunastu policjantów w Lublinie jest zakażonych koronawirusem, a kolejnych kilkudziesięciu poddanych kwarantannie. Od kilku dni zamknięty jest jeden z komisariatów. Obowiązki przejęli funkcjonariusze z innych jednostek.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zoperowali ok. 80-letnią kobietę zakażoną koronowirusem. Zabieg był konieczny z powodu krwawienia do przewodu pokarmowego.

Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa mieszkaniec powiatu starachowickiego (Świętokrzyskie), który powinien odbywać kwarantannę. Mężczyzna od trzech dni nie wrócił do miejsca zamieszkania.

Do odwołania stolica zamyka ogrodzone tereny zieleni. Miejskie parki, lasy, bulwary, plaże i zieleńce będą niedostępne. Aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, apelujemy również do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych - przekazał wśrodę stołeczny ratusz.

Od środy policjanci wspólnie z Żandarmerią Wojskową patrolują m.in. sopockie plaże, rejon pasa nadmorskiego oraz parki i sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do wprowadzonego zakazu korzystania z tych miejsc.

Komendant główny PSP zadeklarował przekazanie szpitalom 157 respiratorów transportowych - poinformował w środę rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Około 80-letnia kobieta zakażona koronawirusem zmarła w środę w Szpitalu Powiatowym w Kozienicach (Mazowieckie). Pacjentka miała choroby współistniejące – poinformował z-ca dyrektora ds. lecznictwa dr Witold Wrodycki.

Od 9 do 14 kwietnia w szkołach będzie przerwa świąteczna w związku z Świętami Wielkiejnocy. Oznacza to, że 9 i 10 kwietnia szkoły nie będą prowadzić zajęć z uczniami w formie kształcenia na odległość - wyjaśnia MEN.

W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem w Belgii stwierdzono u 1189 kolejnych osób, a wskutek infekcji zmarły kolejne 123 osoby - poinformowały w środę belgijskie władze.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu (Śląskie) na polecenie Sanepidu wstrzymał przyjęcia po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u pacjentów i pracowników – podała w środę placówka.

Wciąż rośnie liczba zachorowań na koronawirusa w krajach Azji Płd.-Wsch. - poinformowano w środę. Najwięcej nowych przypadków - 227- zanotowano na Filipinach, gdzie zmarło osiem kolejnych osób. Oznaki spowolnienia widać natomiast w Malezji, jednym z najbardziej dotkniętych wirusem krajów regionu.

31 marca weszła w życie ustawa przewidująca m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce - poinformował w środę Urząd ds. Cudzoziemców. Przepisy umożliwią legalne pozostanie w kraju osobom, które zechcą, lub też nie mogą opuścić Polski w związku z koronawirusem.

24 pacjentów i 12 osób z personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu przebywa w kwarantannie po wykryciu zakażenia koronawirusem u jednej z pacjentek. Oddział hematologii został wyłączony.

Operator dźwigu, który w Chrzanowie (Małopolskie) nie chciał opuścić miejsca pracy, był agresywny wobec strażaków i ratowników - m.in. oblał ich piwem oraz kłamał, że ma koronowirusa, usłyszał w środę prokuratorskie zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Oddział chirurgii ogólnej szpitala w Wodzisławiu Śląskim wstrzymał przyjęcia pacjentów w wyniku potwierdzenia koronawirusa u jednego z chorych. Personel oraz wszyscy leczeni na tym oddziale zostali odizolowani i objęci kwarantanną do czasu uzyskania wyników badań na obecność wirusa.

Pakiety maseczek, rękawiczek i płynów trafią do placówek podstawowej opieki zdrowotnej i aptek jeszcze w tym tygodniu – zapewnił w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Kryzys wywołany przez koronawirusa nie może spowodować, że NATO przestanie działać, bo zagrożenia, z którymi mierzy się Sojuszu Północnoatlantycki nie znikają - oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.

Najpóźniej od przyszłego poniedziałku mieszkańcy podwarszawskiego Otwocka będą mogli załatwić wszystkie sprawy urzędowe osobiście nie obawiając się o zarażenie koronawirusem. Przed magistratem trawa montaż specjalnych modułów kontenerowych, w których będą przyjmowani interesanci.

53 potwierdzone zakażenia koronawirusem - to bilans po przebadaniu 550 osób z personelu medycznego oraz pacjentów Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Od niedzieli szpital nie przyjmuje nowych pacjentów.

 

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Iranie wzrosła do 3036 - poinformował w środę resort zdrowia tego kraju. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 138 osób.

O 864 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19 w Hiszpanii; łącznie w kraju 9053 zgony. W sumie od początku epidemii koronawirusa zainfekowanych zostało 102 136 osób - przekazało ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 7719 nowych zakażeń. 

ZOBACZ: Liczba zakażonych w Hiszpanii przekroczyła 100 tys. Ostatniej doby zmarły 864 osoby

Fundacje przy nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółkach Skarbu Państwa przekazały już ponad 100 mln zł placówkom służby zdrowia na walkę z koronawirusem - poinformował w środę resort aktywów państwowych.

Węgierscy pływacy od lat zaliczają się do światowej czołówki. Tamtejsza federacja poinformowała, że ośmioro kadrowiczów i trener zostało zainfekowanych koronawirusem. W tym gronie jest medalistka igrzysk, mistrzostw świata i Europy Boglarka Kapas.

Normalnie funkcjonuje już oddział ratunkowy powiatowego szpitala w Wadowicach – poinformowała w środę wicestarosta Beata Smolec. Przez kilka godzin był on zamknięty, gdyż w nocy przyszedł pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Przedterminowe wybory burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego, zaplanowane na najbliższą niedzielę, zostały przełożone na 19 kwietnia - poinformował w środę rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Poprzedni burmistrz Andrzej Cieśla zmarł.

Kobieta zakażona koronawirsuem urodziła dziecko w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Pierwsze badania wykazały, że noworodek nie ma koronawirusa. Jego mama będzie dalej leczona.

Poród został rozwiązany poprzez cesarskie cięcie. Lekarze i personel medyczny uczestniczący w operacji używali kombinezonów, masek i gogli. 

Przyjęta przez parlament Węgier ustawa o ochronie przed koronawirusem będzie obowiązywać tak długo, jak długo będzie się utrzymywać stan zagrożenia – oświadczyła minister sprawiedliwości Judit Varga w austriackiej telewizji ORF we wtorek wieczorem.

Lepsze notowania Macrona w czasie kryzysu Covid-19. 46 proc. Francuzów pozytywnie ocenia działania głowy państwa w sondażu IFOP Fiducial dla "Paris Match" i Sud Radio opublikowanego we wtorek. To wzrost o 13 pkt. proc. w ciągu miesiąca i najwyższy poziom popularności prezydenta od lutego 2018 r.

Fot. PAP/EPA/LOIC VENANCE / POOL

Biuro Programu "Niepodległa" wraz z gwiazdami polskiej muzyki przygotowało utwór muzyczny "Wszystko będzie dobrze". Jego celem jest "dodanie wszystkim otuchy i przypomnienie, że choć teraz nastał czas próby, to wkrótce wrócimy do normalnego życia".

ZOBACZ: "Wszystko będzie dobrze". Gwiazdy śpiewają "dla otuchy"

W Rosji odnotowano 440 nowych zakażeń koronawirusem i łączna liczba chorych wzrosła do 2777 - poinformował w środę specjalny sztab powołany przez władze. W ciągu ostatniej doby zmarło siedmiu pacjentów, co podniosło do 24 liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19.

Do produkcji maseczek dla szpitali przystąpiły wolontariuszki Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" z Poznania. Do tej pory panie zrzeszone w tzw. klubach włóczkersów dziergały czapki dla dzieci z Afganistanu; powstało ich ponad 100 tysięcy.

W obu separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy, donieckiej i ługańskiej, potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem - podają ukraińskie media. Według ministerstwa ds. reintegracji testy na Covid-19 przeprowadzane są tam tylko wśród przedstawicieli administracji i wojska.

Wiele osób z większych miast postanowiło spędzić kwarantannę i przestoje w pracy na Mazurach. Turyści kwaterują na dziko w ośrodkach wczasowych i kwaterach prywatnych. Mamy problem, i to duży - powiedział burmistrz Mikołajek.

- Jest u nas ośrodek, który ma sześć budynków. Oficjalnie jest zamknięty, a pod każdym z nich stoją auta na warszawskich tablicach rejestracyjnych - powiedział burmistrz Mikołajek i dodał, że turyści kwaterują też w prywatnych domach. Urzędnicy z Mikołajek odebrali telefon od mieszkańców Warszawy odbywających na Mazurach kwarantannę, z prośbą o zrobienie zakupów, ponieważ kończył im się prowiant.

ZOBACZ: Kwarantanna po polsku. Mazurskie miejscowości przeżywają najazd turystów

 

Poddany kwarantannie mężczyzna, chcąc przechytrzyć policjantów udawał swoją partnerkę: zmienił głos na wyższy i włożył na głowę kapelusz. Kobieta, która powinna być w domu, wyszła wyprowadzić psa - za złamanie przepisów grozi je do 5 tys. zł kary.

Pomoc dla Polaków za granicą, dostawy sprzętu medycznego oraz sytuacja epidemiczna i ekonomiczna na świecie - to tematy posiedzenia sztabu kryzysowego, który w środę zebrał się w MSZ. Na spotkanie przybył szef resortu Jacek Czaputowicz i jego zastępcy.

Największe australijskie sieci sklepów zdecydowały się wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Pojedynczy klient nie będzie mógł kupić więcej niż dwie skrzynki piwa. To efekt masowego wykupowania napojów wyskokowych w czasie epidemii Covid-19.

ZOBACZ: W tym kraju alkohol stał się towarem reglamentowanym. Na czas pandemii

Oddział Hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został wyłączony z powodu potwierdzenia koronawirusa u jednej z pacjentek - poinformował w środę rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Dziewięć osób z personelu i 23 pacjentów poddano kwarantannie. Na razie przebywają na oddziale szpitala.

 

Szef resortu nauki Jarosław Gowin podziękował w środę operatorom sieci komórkowych za szybką odpowiedź na jego apel o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych m.in. dla studentów. Dodał, że zaproponowana specjalna oferta "zapewni równy dostęp do zdalnej nauki".

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej we wtorek skontrolowano 11,8 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 6,9 tys. na granicy wewnętrznej z krajami UE – poinformowała we środę Straż Graniczna.

Do 13 kwietnia przedłużone zostaną we Włoszech wszystkie ograniczenia dotyczące poruszania się i wszelkiej działalności, wprowadzone przez rząd w ramach walki z pandemią koronawirusa - powiedział w środę minister zdrowia Roberto Speranza.

W związku z wprowadzonym stanem epidemii stołeczni strażnicy miejscy w ciągu ostatniej doby skontrolowali 155 parków i innych terenów zielonych - przekazał dyżurny warszawskiej straży miejskiej.

W związku z zakazem korzystania z rowerów miejskich od środy terminale Veturilo są wyłączone, a rowery zablokowane - przekazał Zarząd Dróg Miejskich. Oprócz rowerów elektrycznych wszystkie pojazdy pozostaną na stacjach. Na każdej z nich pojawi się informacja o zawieszeniu systemu.

Ma to związek z wprowadzonymi we wtorek przez rząd nowymi obostrzeniami w związku z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednym z nowych ograniczeń jest zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

ZOBACZ: Czy 16-latek może wyjść sam z domu? Ile osób może być jednocześnie w sklepie? Odpowiadamy

Poczta Polska wypłaci dodatkowe 700 zł brutto listonoszom, kierowcom, pracownikom placówek pocztowych, sortowni oraz ochrony, którzy byli obecni w pracy od ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - poinformowała w środę spółka.

Pogorszył się stan jednego z zakażonych koronawirusem pacjentów przebywających na oddziale zakaźnym szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Staszy mężczyzna jest w stanie ciężkim, wymaga intensywnej opieki medycznej - poinformował w środę rzecznik placówki Mateusz Iżakowski.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Osoba głucha będzie mogła zadzwonić na wideoinfolinię i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona - poinformował resort funduszy i polityki regionalnej. Wideoinfolinia będzie obsługiwana przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Z tłumaczami będzie można się połączyć za pośrednictwem: komunikatora messenger, bezpośrednio ze strony fb koronawiruspjm; skype login: Koronawirus-Tłumacz PJM; komunikatora IMO, który umożliwia połączenia na komputerze: nr 609 939 546; aplikacji tłumacz on-line języka migowego.

Senegalczyk Pape Diouf, były prezes Olympique Marsylia, zmarł w wieku 68 lat z powodu koronawirusa - poinformował klub francuskiej ekstraklasy piłkarskiej.

"Pape pozostanie w sercu Marsylii na zawsze, jako jeden z wielkich architektów w historii klubu. Składamy najszczersze kondolencje jego rodzinie i bliskim" - oświadczono.

Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Karencja w spłacie, wakacje kredytowe i możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki – to rozwiązania, na jakie mogą liczyć przedsiębiorcy i podmioty ekonomii społecznej. Stanowią one uzupełnienie rządowego pakietu antykryzysowego, a z ułatwień już można korzystać - poinformował w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

210 tys. zł przekazały na rzecz kilku szpitali w woj. podkarpackim nadleśnictwa podlegające Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie). Zakupione zostaną m.in. respiratory.

"Z przekazanych przez leśników środków m.in. 80 tys. zł trafi do Centrum Medycznego w Łańcucie na zakup respiratora i środków ochrony indywidulanej. 24 tys. zł na zakup respiratora przekazano również dla oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala powiatowego w Mielcu" - powiedział w środę rzecznik krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w środę, że Stany Zjednoczone straciły "historyczną okazję" do zniesienia sankcji wobec jego kraju w czasie epidemii koronawirusa. Dodał, że restrykcje Waszyngtonu nie utrudniły Teheranowi walki z Covid-19.

Na Węgrzech zmarły kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 20. Obecność wirusa wykryto już w sumie u 525 osób - wynika z danych opublikowanych w środę na rządowej stronie poświęconej epidemii.

Amerykańskie firmy, takie jak KFC, Pizza Hut i Burger King przekazały już 10 tysięcy posiłków dla polskiego personelu medycznego, który zajmuje się walką z koronawirusem - napisała w środę na twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.

Dopóki szczepienia na COVID-19 nie staną się powszechnie dostępne, aby sztucznie wygenerować tzw. poziom odporności stadnej w populacji, należy rozważyć długoterminową strategię zapobiegania potencjalnym wybuchom epidemii COVID-19 w Polsce – wynika z analizy dr Rafała Mostowego z UJ.

Z analizy wynika, że obecnie mamy duży stopień niedoszacowania przypadków zakażeń SARS-CoV-2. W ostatnich dniach stopień ten się jednak zmniejsza, prawdopodobnie dzięki rosnącej liczbie testów na obecność wirusa wykonywanych codziennie – pisze biolog. - Tendencja w rosnącej proporcji wykrytych zakażeń będzie się utrzymywać tylko wtedy, gdy działania na rzecz dystansowania społecznego znacznie ograniczą transmisję wirusa w populacji, bo inaczej zakażonych będzie przybywać szybciej niż testów - przypomina.

Link do raportu w wersjach polskiej i angielskiej jest dostępnytutaj

 

Wyłączone z normalnego użytkowania budynki Uniwersytetu Łódzkiego pełnią inne role w czasie epidemii koronawirusa. Znajdujący się w pobliżu szpitala im. Barlickiego hotel udostępniono lekarzom i pielęgniarkom, a jeden z akademików przeznaczono dla osób odbywających kwarantannę.

Rosyjski samolot ze sprzętem medycznym przeznaczonym do walki z koronawirusem i z ładunkiem maseczek ochronnych odleciał w nocy z wtorku na środę do Stanów Zjednoczonych - podało ministerstwo obrony Rosji. Wysłanie pomocy do USA zapowiadał wcześniej Kreml.

W ciągu poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z objawami Covid-19 oraz 130 nowych przypadków bez objawów – ogłosiła w środę państwowa komisja zdrowia. Wcześniej przypadków bezobjawowych nie zgłaszano.

Saudyjski minister ds. pielgrzymek wezwał muzułmanów do wstrzymania się z planowaniem tegorocznego hadżdżu, corocznej pielgrzymki do Mekki.

"Mamy 36 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało w środę rano ministerstwo zdrowia. Nie żyją także dwie osoby. Z powodu COVID-19 do tej pory zmarło w Polsce 35 osób.

Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Nie żyją dwie osoby

Tajwan ofiaruje 10 milionów masek ochronnych krajom poważnie dotkniętym pandemią koronawirusa - powiadomiła w środę prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, cytowana przez tajwańską agencję informacyjną CNA. 500 tys. masek trafi do Polski - dowiedziała się PAP.

Obecnie jest około 920 tys. osób bezrobotnych; nasze bardzo wstępne analizy na koniec tego roku prognozują wzrost do około 1,4 mln, czyli bezrobocia na poziomie 9-10 proc. - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

Ostatniej doby strażacy działający w 54 granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę u ponad 8,5 tys. osób - poinformował w środę rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Pandemia z dnia na dzień unieruchomiła niemal jedną trzecią mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a trzy firmy na 100 przeżywają boom - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Przedsiębiorcy obawiają się, że kryzys potrwa co najmniej do lipca.

Liczba zgonów w wyniku epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 4000, liczba ta podwoiła się w ciągu trzech dni - poinformował w środę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore.

ZOBACZ: Pracownicy służby zdrowia z całych Stanów spieszą na ratunek Nowemu Jorkowi

Australijscy naukowcy używają największego akceleratora cząstek na półkuli południowej, aby pomóc w przyspieszeniu poszukiwań szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformowała agencja AFP.

Działając jako swego rodzaju mikroskop, akcelerator pozwala naukowcom konstruować trójwymiarowe mapy białek na poziomie atomowym, co ułatwia opracowanie leków wiążących się z wirusem, potencjalnie zapobiegających chorobie lub leczących ją.

Rząd szacuje, że nawet 2,2 mln osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych będzie mogło skorzystać z tzw. świadczenia postojowego. Jego wysokość to 2080 zł brutto, a w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej - 1300 zł brutto.

Zaledwie 10 proc. mieszkańców Izraela to Żydzi ultraortodoksyjni, a stanowią oni ponad 50 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. Policja interweniuje w dzielnicach przez nich zamieszkanych, ścigając naruszenia kwarantanny - poinformował izraelski serwis Keszet 12.

"Wysoki wskaźnik infekcji w ultraortodoksyjnych miastach jest bezpośrednim wynikiem zinstytucjonalizowanych naruszeń, które rozpowszechniły się w społeczeństwie na początku epidemii koronawirusa, a także realiów wspólnot ultraortodoksyjnych: przeludnienia, ubóstwa, odcięcie od mediów i braku zaufania do władz" - ocenił publicysta Keszet 12, Jair Szerki.

 

Psycholodzy zbadali nastroje Polaków związane z epidemią koronawirusa. Poziom lęku związany z epidemią COVID-19 jest dość wysoki. Znaczna większość badanych boi się, że zachoruje ktoś im bliski (73 proc.). Obawiają się też przepełnionej służby zdrowia (72 proc.), albo kryzysu finansowego (71 proc.).

ZOBACZ: Czego w czasie epidemii boją się Polacy?

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zaapelował do stołecznych klubów piłkarskich, zarówno Premier League, jak i niższych rozgrywek, o pomoc w walce z pandemią koronawirusa szerzącą się w metropolii. Między innymi chodzi o oddelegowanie klubowych lekarzy i służb medycznych do szpitali.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 149 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 732. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 5 453 i wynosi 67 366.

ZOBACZ: Ponad 67 tys. zakażonych koronawirusem w Niemczech

Od środy obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Jest to m.in. ograniczenie liczby osób w sklepach, zamknięcie zakładów fryzjerskich, a także zakaz dla nieletnich wyjścia z domu bez opieki.

Czy 16-latek może wyjść sam z domu? Ile osób może być jednocześnie w sklepie? Odpowiadamy

Niemal całkowicie puste ulice, nie licząc samochodów policyjnych i zamknięte od środy rano decyzją rządu domy towarowe w 24-milionowym mieście, to obraz stolicy Meksyku znanej z kilometrowych korków i tłumów turystów.

Fot. PAP/EPA/David Guzmán

We Włoszech po trzech tygodniach zamknięcia większości sklepów i obowiązywania innych surowych kroków w ramach walki z epidemią koronawirusa przywrócono sprzedaż kwiatów i roślin. 

Od 8 marca zniszczeniu uległ miliard roślin, drzewek i kwiatów przeznaczonych do sprzedaży, a straty tego sektora wynoszą 2,5 miliarda euro. 

Organizacje zrzeszające producentów żywności w Azji Południowo-Wschodniej ostrzegają przed zakłóceniem łańcucha dostaw przez blokady, stosowane w kolejnych państwach w związku z pandemią koronawirusa. Wskazują, że takie regulacje mogą doprowadzić do niedoborów.

Niektórzy analitycy rynku zwracają uwagę na niebezpieczeństwo wprowadzania restrykcji w handlu i "agresywnego gromadzenia" żywności przez niektóre kraje. Pod koniec marca Wietnam wprowadził ograniczenia w eksporcie ryżu.

 

Ponad 500 ratowników medycznych i 2000 pielęgniarek z całych Stanów Zjednoczonych wesprze przeciążony epidemią koronawirusa system opieki zdrowotnej w Nowym Jorku. Miasto zasili także 250 karetek pogotowia - poinformował we wtorek burmistrz Bill de Blasio.

Tylko we wtorek w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 700 zgonów z powodu koronawiursa; to rekordowy dzienny bilans - informują amerykańskie media. Oznacza to - jak zauważa Reuters - że w USA chory na Covid-19 umiera średnio co dwie minuty.

W Omanie zanotowano pierwszy przypadek śmiertelny zakażenia koronawirusem - poinformowały we wtorek w państwowej telewizji władze tego kraju. Zmarły to 72-letni mężczyzna.

Szef bułgarskiej parlamentarnej komisji pracy i polityki socjalnej Hasan Ademow jest zarażony koronawirusem - poinformowała na nadzwyczajnej konferencji prasowej we wtorek późnym wieczorem przewodnicząca bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego Cweta Karajanczewa.

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim potwierdzono kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem. Jak poinformował rzecznik prasowy Szpitala Bródnowskiego i dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego na warszawskim Bródnie Piotr Gołaszewski, od 20 marca COVID-19 potwierdzono łącznie u 43 pacjentów, z czego z gastrologii - 23, z oddziału wewnętrznego - 16, z kardiologii - 4. Ponadto zakażonych jest również kilkudziesięciu członków personelu medycznego. Jak powiedział w poniedziałek Gołaszewski, jest ich 29. Zaznaczył jednak, że wyniki testów cyklicznie wpływają do placówki.

Szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese wyraziła we wtorek nadzieję, że latem można będzie pojechać na wakacje. Jak wyjaśniła, po Wielkanocy zapadnie decyzja, kiedy zniesione zostaną restrykcyjne kroki w ramach walki z epidemią, w tym nakaz pozostania w domu.

W szpitalu w Londynie zmarł we wtorek 13-letni chłopiec, u którego stwierdzono obecność koronawirusa - poinformowały władze szpitala. Jest on najmłodszą dotychczas ofiarą epidemii w Wielkiej Brytanii i jedną z najmłodszych na świecie.

13-latek najmłodszą ofiarą koronawirusa w Wielkiej Brytanii. "Zmarł w samotności"

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie