Wimbledon 2020 odwołany. Jest nowy termin

Sport
Wimbledon 2020 odwołany. Jest nowy termin
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Z uwagi na pandemię koronawirusa odwołano tegoroczny Wimbledon

Tegoroczna, 134. edycja wielkoszlemowego Wimbledonu została odwołana z powodu koronawirusa - poinformowali organizatorzy. Słynny londyński turniej tenisowy na kortach trawiastych zaplanowany był w dniach 29 czerwca - 12 lipca. W wiadomości podano także nowy termin - 28 czerwca - 11 lipca 2021 roku.

"Z wielkim żalem zarząd All England Lawn Tennis Club (AELTC) i komitet organizacyjny turnieju zdecydowali, że edycja 2020 zostaje odwołana z powodu zagrożenia dla zdrowia publicznego związanego z pandemią koronawirusa" - zaznaczono w komunikacie.

 

 

Przełożenie było mało prawdopodobne ze względu na wymogi nawierzchni

 

Już wcześniej organizatorzy wykluczyli możliwość przeprowadzenia turnieju bez kibiców. Odrzucano także możliwość przeprowadzenia rywalizacji w skróconym formacie. Zaznaczano wówczas również, że przełożenie na późniejszy termin jest mało prawdopodobne z uwagi na wymogi trawiastej nawierzchni, mniejszą ilość światła w ciągu dnia oraz problemy związane z rosą pojawiającą się na trawie pod wieczór. Zadaszone są jedynie kort centralny i kort numer 1 londyńskiego kompleksu.

 

ZOBACZ: Jest nowy termin igrzysk w Tokio

 

W środę władze AELTC podały już datę przyszłorocznej edycji. Odbędzie się ona w dniach 28 czerwca - 11 lipca.

 

Historia Wimbledonu sięga 1877 roku. Łącznie - w związku z I i II wojną światową - nie odbyło się 10 edycji, ostatnio w 1945 roku.

 

Jak podawały media, rocznie organizacja prestiżowej londyńskiej imprezy, daje organizatorom ponad 250 tysięcy funtów (przed odliczeniem podatku, który wynosi prawie 4,5 mln). Straty związane z odwołaniem tegorocznych zmagań zminimalizować ma ubezpieczenie.

 

Nowy termin także dla French Open

 

Rywalizację w turniejach WTA, ATP i ITF przerwano w połowie marca. Już wcześniej z powodu pandemii koronawirusa przełożono prestiżowe marcowe imprezy w Indian Wells i Miami. Zawieszenie obowiązuje co najmniej do 13 lipca.

 

Już wcześniej o nowym terminie poinformowali organizatorzy majowego French Open. Wielkoszlemowy turniej na kortach ziemnych w Paryżu ma się odbyć tydzień po US Open, czyli między 20 września a 4 października.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie