Tragiczny bilans ofiar koronawirusa w Hiszpanii. Liczba zakażonych przekroczyła 100 tys.

Świat
Tragiczny bilans ofiar koronawirusa w Hiszpanii. Liczba zakażonych przekroczyła 100 tys.
PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA
Pracownicy cmentarza niosą trumnę z ciałem zmarłej na COVID-19; cmentarz Sant Gervasi w Barcelonie

O 864 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższa dobowa liczba zgonów w Hiszpanii. Liczba wszystkich ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła do 9053. Zakażonych zostało ponad 100 tysięcy osób.

W sumie od początku epidemii koronawirusa zainfekowanych zostało 102 136 osób - przekazało ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 7719 nowych zakażeń.

 

Smutny rekord

 

Liczba 864 zmarłych, to smutny rekord. Poprzedniej doby w Hiszpanii zmarło 849 osób. 

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa w Hiszpanii. Dane o zakażonych i ofiarach mogą być zaniżone


Pod względem liczby zachorowań na koronawirusa przewodzi wspólnota autonomiczna Madrytu, gdzie pomiędzy poniedziałkowym a wtorkowym przedpołudniem liczba zakażeń wzrosła o ponad 3,4 tys. do 27,5 tys. przypadków.


Choć Hiszpania jest niemal całkowicie zablokowana od 14 marca, to wciąż pozostaje niejasne, czy ograniczenia w życiu publicznym pomogły opanować chorobę. Urzędnicy zdrowia sądzą, że epidemia może wkroczyć w fazę stabilizacji. 

Mogło umrzeć 16 tys. osób

 

Hiszpański rząd musi radzić sobie z kryzysem w obliczu rosnącej krytyki zarówno liderów opozycji, jak i partii, które wcześniej wspierały premiera tego kraju Pedro Sancheza.

Krytycy twierdzą, że urzędnicy byli zbyt powolni, nie konsultowali się wystarczająco z ekspertami zewnętrznymi i nie byli wystarczająco zdeterminowani w zwalczaniu koronawirusa.

Rząd natomiast twierdzi, że postępował zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i własnych ekspertów.

Badanie opublikowane 30 marca przez naukowców z londyńskiego Imperial College szacuje, że zastosowane przez Hiszpanię środki mogły zapobiec 16 tys. zgonów. 
grz/ Bloomberg, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie