Samorząd kupił 7 tys. testów na koronawirusa. Będą przeznaczone dla personelu szpitali

Polska
Samorząd kupił 7 tys. testów na koronawirusa. Będą przeznaczone dla personelu szpitali
PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Prawie 7 tys. testów na obecność koronawirusa za kwotę 3 mln zł kupił samorząd Mazowsza. Testy będą przeznaczone dla personelu szpitali – poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Samorząd województwa podpisał umowę ze spółką ALAB laboratoria. Dzięki niej personel mazowieckich szpitali, który miał kontakt z zarażonym koronawirusem lub z osobą z podejrzeniem zarażenia będzie miał szybszy dostęp do testów, a ich wyniki mają być znane w ciągu 14 godzin. Obecnie - jak poinformowała Milewska - na wyniki badań czeka się nawet do 54 godzin.

 

Badaniami zostaną objęci pracownicy 62 szpitali, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości.

 

Personel szpitala ma kontakt z setkami pacjentów

 

Milewska przypomniała, że codziennie personel szpitala ma kontakt z setkami pacjentów. To nie są tylko osoby zarażone, ale również te, które trafiają do szpitali z przyczyn innych niż koronawirus.

 

Rzeczniczka wskazała, że często osoby wzywające karetkę świadomie się nie przyznają, że mają objawy zakażenia i podają inne dolegliwości, narażając tym samym personel medyczny, a także pozostałych pacjentów na niebezpieczeństwo zarażenia. W efekcie coraz częściej prowadzi to do wyłączenia poszczególnych oddziałów i konieczności odsunięcia personelu od pracy.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie