Wyjątki w "godzinach dla seniora", zmiany obostrzeń dla hoteli. Rząd wprowadził korekty

Polska
Wyjątki w "godzinach dla seniora", zmiany obostrzeń dla hoteli. Rząd wprowadził korekty
Polsat News
Rząd wprowadził zmiany do rozporządzenia dot. ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa

Wyjątki dla aptek i stacji benzynowych, jeśli chodzi o "godziny dla seniora", a także rozszerzenie listy osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach - to najważniejsze zmiany wprowadzone do rozporządzenia dot. ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa.

Na stronie internetowej www.gov.pl/web/koronawirus/ poinformowano w środę o zmianach do rozporządzenia z 31 marca wprowadzającego nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa.

 

Jak czytamy na stronie internetowej:

 

1. Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

 

Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:

 

- osób w kwarantannie lub izolacji,

 

- personelu medycznego,

 

- osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),

 

- osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.

 

"Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem" - czytamy.

 

2. Miejsca pracy - ułatwienia dla linii produkcyjnych

 

Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

 

ZOBACZ: EKOseniorzy z Lublina. Podczas kwarantanny pomogą planecie

 

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów - np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala - ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

 

3. Wyjątki w "godzinach dla seniora" (10:00-12:00)

 

Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. "godzin dla seniora", które polega na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada "3 osoby na jedno stanowisko kasowe" tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.

 

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie