Koronawirus w Polsce. 7 kolejnych zgonów, ponad sto nowych zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. 7 kolejnych zgonów, ponad sto nowych zakażeń
PAP/Wojtek Jargiło
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 134 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem - podało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 2554 osób, 43 z nich zmarły.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 68 osób z woj. mazowieckiego, 28 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 2 osób z woj. opolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubelskiego.

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta ze szpitala w Zgierzu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 94-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 80-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 87-letnia kobieta ze szpitala w Puławach, 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna ze szpitala w Radomiu. Wszyscy mieli choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze MZ.

 

 

Dolnośląskie: 28 nowych zakażeń

 

W wydanym w środę wieczorem komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały o 28 nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz powiatów: jaworskiego, polkowickiego, górowskiego, kłodzkiego, lubińskiego, legnickiego, zgorzeleckiego, jeleniogórskiego i lubańskiego" - podano.

 

ZOBACZ: Szef WHO: w najbliższych dniach liczba zakażonych koronawirusem dojdzie do miliona

 

Według informacji przekazanych w środę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w regionie odnotowano 326 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego - jak podaje urząd - czterech pacjentów zmarło.

 

Opolskie: łącznie 72 chorych, 3 osoby wyzdrowiały

 

Wieczorem resort zdrowia poinformował o kolejnych dwóch zakażeniach. To kobieta oraz mężczyzna z powiatu opolskiego. Oboje w wieku senioralnym. Oboje są hospitalizowani na Oddziale Zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Kobieta w ostatnim czasie przebywała za granicą. W przypadku mężczyzny powodem zakażenia koronawirusem jest transmisja lokalna.

 

Od początku pandemii, według danych wojewody, stwierdzono 75 przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zostały uznane za wyleczone.

 

Podlaskie: 47 osób z COVID-19

 

Trzy nowe zachorowania z powodu koronawirusa odnotowano w Podlaskiem - podał w środę wieczorem w komunikacie Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Łącznie dotychczas w województwie COVID-19 potwierdzono u 47 osób.

 

ZOBACZ: Nosisz maseczkę i rękawiczki? Prawdopodobnie robisz to źle

 

Przeprowadzone testy laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u dwóch kobiet i mężczyzny. Kobieta w sile wieku i młody mężczyzna są z powiatu siemiatyckiego. Koronawirusa potwierdzono również u młodej kobiety z powiatu suwalskiego, która wróciła do Polski z Wielkiej Brytanii - podano we wspólnym komunikacie wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

 

"Stan wszystkich osób jest dobry, przebywają w izolacji domowej" - podano w komunikacie. Osoby będące w najbliższym kontakcie z zakażonymi objęto opieką epidemiologiczną. Nie podano żadnych innych szczegółów o osobach zakażonych.

 

Warmińsko-mazurskie: dwa zakażenia, chorzy przebywają w domach

 

- Kobieta z powiatu piskiego oraz mężczyzna z powiatu elbląskiego to kolejne dwie osoby zakażone COVID-19 w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował rzecznik wojewody. Oboje przebywają w domach.

 

- Oboje przebywają w domu - podkreślił Guzek.

 

W powiecie piskim jest to drugi potwierdzony przypadek COVID-19, w powiecie elbląskim były dotąd trzy przypadki tej choroby, jednak już w samym Elblągu odnotowano 14 zachorowań. W sumie w woj. warmińsko-mazurskim w środę wieczorem odnotowano 61 przypadków zachorowań na koronawirusa. Nikt nie zmarł, dwie osoby po leczeniu wyszły ze szpitala.

 

Łódzkie: pierwszy zgon z powodu COVID-19 

 

"Z przykrością informujemy o pierwszym w województwie łódzkim zgonie, który był spowodowany zakażeniem koronawirusem. To 75-letnia kobieta, której stan od początku był ciężki. Była hospitalizowana w szpitalu w Zgierzu. Pacjentka miała schorzenia współistniejące" - podała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

 

Wcześniej w środę rzeczniczka wojewody przekazała, że do tej pory w Łódzkiem odnotowano 221 zakażeń, w tym tylko w środę 13 nowych przypadków u osób w wieku od 20 do 94 lat.

 

ZOBACZ: Leki, które mogą być przydatne w leczeniu koronawirusa. Jest decyzja ministra zdrowia

 

Również w środę trzy kolejne osoby, które były zakażone koronawirusem, uzyskały potwierdzone wyniki ujemne badań, co oznacza, że są zdrowe. W sumie w regionie zarejestrowano 17 przypadków wyleczenia zakażenia SARS-CoV-2.

 

W Łódzkiem odnotowano łącznie 221 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Z powodu podejrzenia zakażenia hospitalizowano 36 pacjentów. Kwarantanną objęto 4666 osób, a nadzorem epidemiologicznym - 2152.

 

Kujawsko-pomorskie: dotychczas 84 zakażenia

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne osiem przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie chore są 84 osoby - poinformował w środę wieczorem rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

 

Kolejne osiem potwierdzonych przypadków zakażenia dotyczy osób z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka oraz powiatów bydgoskiego, mogileńskiego, świeckiego. Sześć z nich jest w stanie dobrym, jedna w średnim.

 

Jak poinformował rzecznik wojewody, starsza kobieta z powiatu toruńskiego jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Obecnie przebywa w szpitalu jednoimiennym zakaźnym w Grudziądzu. Z informacji PAP wynika, że to była pacjentka oddziału hematologii miejskiego szpitala w Toruniu. Po wykryciu u niej zakażenia konieczna była kwarantanna 24 pacjentów i 12 pracowników szpitala. Nadal nie podano informacji o wynikach ich badań mających potwierdzić bądź wykluczyć zakażenie koronawirusem. Oddział jest wyłączony.

 

ZOBACZ: EKOseniorzy z Lublina. Podczas kwarantanny pomogą planecie

 

Kobieta w sile wieku została hospitalizowana w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, a sześć osób zostało pozostawionych w kwarantannie domowej.

 

Dotychczas w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono 84 przypadki zakażenia koronawirusem. Pięć osób wyzdrowiało.

 

Pomorskie: cztery nowe przypadki zakażeń

 

W woj. pomorskim potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia wirusem Sars-Cov-2 - poinformował w środę wieczorem pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W całym regionie choruje łącznie 60 osób.

 

Koronawirusa zdiagnozowano u trzech mieszkańców powiatu wejherowskiego - kobiety w wieku 51 lat i dwóch mężczyzn w wieku 63 i 64 lat, a także 24-latka z Gdyni. Ich stan zdrowia jest dobry.

 

W woj. pomorskim zarażonych jest w sumie 60 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku - 25; w powiecie wejherowskim - 11, w powiecie gdańskim - 8, w Gdyni - 7, po trzy w powiatach tczewskim i kartuskim oraz po jednym w powiatach nowodworskim, puckim i kwidzyńskim.

 

Mazowsze: 68 kolejnych przypadków

 

Na Mazowszu w ciągu doby potwierdzono 68 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie wykryto ich 612 - poinformował w środę wojewódzki sanepid. Odnotowano ponadto 11 zgonów powiązanych z COVID-19. Dwa z nich wykazała w środowym komunikacie stacja sanitarno-epidemiologiczna w Grójcu.

 

Jak informowała wcześniej w środę Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu, zmarli to 59-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna hospitalizowani w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

 

ZOBACZ: Sześć tygodni czy dwa lata? Jak długo potrwa pandemia?

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie odnotowała w środowym komunikacie innych zgonów na terenie Mazowsza. Łącznie śmierć powiązaną z COVID-19 potwierdzono dotąd w przypadku 11 zmarłych w województwie.

 

WSSE podała, że w ciągu doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 68 osób. Najwięcej, 20 wykazała powiatowa stacja w Radomiu (łącznie 61). Po dziewięć przypadków odnotowały z kolei stacje w Grójcu (83) i Białobrzegach (81), a 8 w Wołominie (23).

 

Cztery nowe przypadki wykazała powiatowa stacja w Pruszkowie (25), trzy - stacje w Legionowie (14), Siedlcach (12) i Żyrardowie (7), a dwie - w Otwocku (9) i Szydłowcu (8). Kolejny przypadek odnotowała stacja w Nowym Dworze Mazowieckim (3), a pierwszy w powiecie łosickim - stacja w Łosicach. Kobieta z tego powiatu hospitalizowana jest w Siedlcach.

 

Na Mazowszu odnotowano dotąd łącznie 612 zachorowań, czyli najwięcej w kraju. Siedmioro pacjentów wyzdrowiało.

 

W mazowieckich szpitalach - według środowych danych - z podejrzeniem zakażenia przebywa 760 osób. Kwarantanną objętych jest 17 411 osób, a nadzorem epidemiologicznym 8 528.

 

WSSE w swych komunikatach podaje stan na godzinę 16, opierając się na meldunkach stacji powiatowych.

 

Wielkopolskie: 11 nowych chorych

 

Mamy 11 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował w środę wieczorem Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci trzech osób hospitalizowanych w Poznaniu z powodu koronawirusa.

 

Ministerstwo Zdrowia podało w środę wieczorem, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 2 554 po tym, jak potwierdzono 134 kolejne przypadki zakażenia. 43 osoby zmarły.

 

ZOBACZ: Nie żyje aktor znany z "Gwiezdnych Wojen". Był zakażony koronawirusem

 

Zmarło kolejnych siedem osób, w tym trzech pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa w poznańskim szpitalu: 77-letni mężczyzna, 94-letni mężczyzna, oraz 80-letnia kobieta.

 

Tomasz Stube poinformował także w środę wieczorem, że w regionie potwierdzono 11 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zakażenie potwierdzono u trzech osób z powiatu poznańskiego; dwóch młodych mężczyzn i młoda kobieta w stanie dobrym przebywają w domu. Wszyscy oni mieli wcześniej kontakt z osoba zakażoną.

 

Obecność koronawirusa potwierdzono także u trzech osób z powiatu krotoszyńskiego; dwóch młodych mężczyzn i kobieta w średnim wieku także w stanie dobrym przebywają w domu.

 

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 testy potwierdziły również u dwóch mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego - obaj to mężczyźni w średnim wieku; w stanie dobrym przebywają w domu. Zakażenie potwierdzono również u kobiety w średnim wieku z powiatu jarocińskiego, mężczyzny w średnim wieku z powiatu pleszewskiego, oraz kobiety w średnim wieku z powiatu ostrowskiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano łącznie 171 przypadków zakażenia koronawirusem.

 

Zachodniopomorskie: trzy nowe zakażenia

 

Trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w środę na Pomorzu Zachodnim; to dwie osoby z powiatów gryfickiego i jedna gryfińskiego - poinformowała wieczorem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Wśród zakażonych są dwie osoby z powiatu gryfickiego; kobieta w średnim wieku i starszy mężczyzna. Oboje przebywają obecnie w izolacji domowej.

 

W szczecińskim szpitalu wojewódzkim przebywa natomiast mężczyzna w średnim wieku pochodzący z powiatu gryfińskiego.

 

Kapłan poinformowała także, że w związku dwoma potwierdzonymi przypadkami zakażenia koronawirusem objęto kwarantanną kompleks budynku głównego i przychodni szpitala w Gryficach.

 

W sumie osób zakażonych koronawirusem na Pomorzu Zachodnim odnotowano 79. Jedna osoba zmarła.

 

Nowe obostrzenia

 

Zakaz w dostępie do wypożyczalni rowerów, limit osób w sklepach - 3 osoby na jedną kasę, 3 osoby do jednego straganu na bazarach, wyjścia dzieci do 18. roku życia tylko pod opieką osoby dorosłej - to tylko niektóre z ograniczeń wprowadzonych przez rząd we wtorek.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem [LISTA]

 

- Chcemy uniknąć tego, co spotkało zachodnią Europę - wyjaśnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe rygory wprowadzone zostają na 2 tygodnie.

 

Stan pandemii ogłoszony na świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. We wtorek mają pojawić się nowe ograniczenia

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie