Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/DAN PELED
Mężczyzna odbywający kwarantannę w Brisbane, Australia

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Na świecie SARS-CoV-2 zakaziło się już blisko 800 tys. osób. Zmarło blisko 38 tys. ludzi.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Do 2311 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Dotychczas zmarło 33 chorych. Rząd wprowadził kolejne obostrzenia dotyczące poruszania się, a prezydent podpisał "tarczę antykryzysową". We Włoszech zanotowano kolejnych 837 zgonów osób zakażonych koronawirusem. 

PRZECZYTAJ nasz "Raport o Koronawirusie" - wtorek 31 marca 2020

 

Służby medyczne w Dżakarcie poinformowały o najmłodszej w Indonezji śmiertelnej ofierze pandemii - 11-letniej dziewczynce ze wschodniej Jawy. Chora zmarła 20 marca, ale dopiero w niedzielę test potwierdził obecność w jej organizmie koronawirusa.

11-latka to już kolejna nastoletnia ofiara pandemii w Indonezji. 

Ponad 45 proc. zgonów z powodu koronawirusa przypada w USA na stan Nowy Jork, gdzie łącznie zmarło już 1550 osób - wynika z danych dziennika "New York Times". Kolejny jest stan Waszyngton (223), New Jersey (199) i Michigan (197).

Po ponad 100 osób zmarło również w Luizjanie (186), Kalifornii (146) oraz Georgii (102).

W USA do wtorek łącznie odnotowano ponad 3,4 tys. zgonów z powodu koronawirusa; to więcej niż wykazały oficjalne statystyki w Chinach - 3305. Liczba ofiar śmiertelnych plasuje Stany Zjednoczone na czwartym miejscu po Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Amerykańskie władze mówią, że najlepsze scenariusze zakładają od 100 tys. do 200 tys. ofiar śmiertelnych w USA. Szczyt epidemii w Stanach Zjednoczonych ma przypaść w okolicach Świąt Wielkanocnych.

"Z początku nie chcieliśmy prosić Was o pomoc, jednak obecnie musimy'' - piszą przedstawiciele ZOO w Wojciechowie (woj. lubelskie). Z powodu koronawirusa ogród zoologiczny został bez dochodów. Niebawem może zabraknąć pieniędzy na jedzenie i opiekę weterynaryjną dla zwierząt. W złej sytuacji znalazło się również ZOO Safari w Borysewie (woj. łódzkie). Tam pomogli darczyńcy.

ZOBACZ WIĘCEJ: Koronawirus doprowadził ZOO na skraj upadku."Sytuacja jest ciężka i nie będziemy tego ukrywać"

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt tzw. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc m.in. przedsiębiorcom i pracownikom w związku z epidemią koronawirusa. "Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie" - napisał na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

ZOBACZ WIĘCEJ: Prezydent zdecydował ws. tarczy antykryzysowej

Kiedy rząd Holandii 15 marca poczynił kroki mające ograniczyć epidemię, wszystkie firmy sprzedające konopie indyjskie i haszysz otrzymały polecenie zamknięcia, podobnie jak kluby erotyczne czy sauny.

Ale zezwolono na ponowne otwarcie coffee shopów w ograniczonym zakresie w celu uniknięcia transakcji na czarnym rynku i zapewnienia dostaw leczniczej marihuany - podaje Reuters. - Widzieliśmy, że ludzie pospieszyli do coffee shopów, żeby coś kupić - powiedział w wywiadzie burmistrz miasta Nijmegen we wschodniej Holandii, Hubert Bruls. - Następnego dnia zdecydowaliśmy z rządem, że mogą przynajmniej wziąć coś (na wynos).

ZOBACZ: Marihuana na wynos. Holandia otwiera coffee shopy

We Francji w ciągu ostatniej doby w szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 499 osób, liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się tym samym do 3523 - poinformował we wtorek francuski resort zdrowia. To trzeci dzień z rzędu, w którym dramatycznie wzrósł bilans ofiar śmiertelnych.

Liczba zgonów zarejestrowanych w szpitalach wzrosła o 17 proc. - przekazał dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon.

W ciągu 24 godzin liczba zakażeń wzrosła o ponad 7,5 tys. i wynosi 52 128, co również oznacza wzrost o 17 proc.

Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oświadczyła we wtorkowym orędziu, że nie ma demokracji bez pełnej wyborczej podstawy. - Przeniesienie wyborów wbrew konstytucyjnemu porządkowi, tylko dlatego, że ktoś może w tym upatrywać swój polityczny zysk, jest deliktem konstytucyjnym. Nie można tak postępować - oceniła.

CZYTAJ WIĘCEJ: Witek: wprowadzenie stanu nadzwyczajnego po to, by przełożyć wybory, byłoby złamaniem konstytucji

W zalewie tysięcy doniesień o wirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19 wiedza specjalistów jest na wagę złota, a często zdrowia i życia. W Polsat News eksperci mówią, jak żyć w czasie pandemii. Oglądaj program "Wszystko o koronawirusie" [TUTAJ]

Z powodu koronawirusa zmarł 37-letni mężczyzna, który był hospitalizowany w Warszawie.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 2311 osób. 33 osoby zmarły.

ZOBACZ: Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. To 37-latek

Potwierdzone przypadki dotyczą: 57 osób z woj. mazowieckiego, 9 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego.

ZOBACZ: Prawie 100 kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia: 96 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 2311; zmarła kolejna osoba. 

W nocy z poniedziałku na wtorek w szpitalu powiatowym w Limanowej (Małopolskie) zmarła 86-letnia pacjentka, która miała koronawirusa. Informacje te potwierdził szpital. Na razie kobieta nie została uwzględniona w oficjalnych statystykach zmarłych na Covid-19.

Zgodnie z komunikatem, zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej Szpitala Powiatowego im. Bożego Miłosierdzia w Limanowej, 86-latka zmarła na oddziale wewnętrznym. Była zakażona koronawirusem, ale również po udarze i cierpiała na wiele innych chorób.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie "Gość Wydarzeń" odniosła się do projektu złożonego w Sejmie przez posłów PiS, na podstawie którego głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich miałoby zostać umożliwione wszystkim wyborcom.

- Nie miałam okazji przeczytać projektu, dowiedziałam się tylko tyle, że taki projekt został zgłoszony. Rozmowy w koalicji ws. najbliższych tygodni trwają. Dotyczy to tego, jak wzrost przypadków koronawirusa i liczba osób w kwarantannie może wpłynąć na realizację konstytucyjnych obowiązków, chociażby takich, jak przeprowadzenie wyborów - mówiła Emilewicz.

ZOBACZ: Emilewicz: wzrost zakażeń może wpłynąć na przeprowadzenie wyborów, trwają konsultacje w koalicji

Potwierdzenie zakażenia koronawirusem u podopiecznego Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu (Śląskie) było przyczyną objęcia personelu i pensjonariuszy ośrodka kwarantanną. O decyzji sanepidu poinformował we wtorek Urząd Miejski w Bytomiu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". Personel i pensjonariusze w kwarantannie

Poczta Polska dostarcza płyny dezynfekujące do szpitali, przychodni oraz policji i straży granicznej - poinformowała we wtorek spółka. Utworzyła także magazyny dla Ministerstwa Zdrowia.

Pastor z kościoła na Florydzie został aresztowany za odprawianie mszy w czasie obowiązywania zakazów zgromadzeń z uwagi na koronawirusa. Duchowny odpowiada, że przestrzegał zasad bezpieczeństwa i oskarża o brak tolerancji religijnej.

ZOBACZ: Pastor aresztowany za msze w trakcie epidemii. "To dyskryminacja religijna"

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował na Twitterze, że we wtorek o godz. 20.00 marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosi orędzie. Transmisja w portalu polsatnews.pl [TUTAJ]

Fot. PAP/Leszek Szymański

W ramach akcji charytatywnej #iHeartConcertOnFOX amerykański zespół Backstreet Boys stworzył nowy teledysk do jednego ze swoich największych hitów "I Want It That Way". Panowie postanowili nagrać do niego sceny osobno ze swoich domów.

Mieszkający po obu stronach duńsko-niemieckiej granicy 89-letni Duńczyk Karsten Tuechsen Hansen oraz 85-letnia Niemka Inga Rasmussen codziennie spotykają się na zamkniętej z powodu koronawirusa drodze. Para przez szlaban popija kawę, a nawet coś mocniejszego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miłość w czasach zarazy. Seniorzy spotykają się na zamkniętej granicy

Fot. Facebook/Henrik Frandsen

 

381 zgonów w ciągu doby zanotowano w Wielkiej Brytanii, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 1789, podało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Spośród 381 nowych zgonów 355 miało miejsce w Anglii, 13 - w Szkocji, siedem - w Walii, zaś sześć - w Irlandii Północnej.

Łączny bilans ofiar śmiertelnych w poszczególnych częściach składowych Zjednoczonego Królestwa to 1632 w Anglii, 69 - w Walii, 60 - w Szkocji i 28 - w Irlandii Północnej.

Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Mieszkaniec pow. lipskiego chciał przechytrzyć służby, ale mu się nie udało. Po wizycie policjantów, którzy jak co dzień odwiedzili go w związku z kwarantanną, postanowił wyjść z domu. - Policjanci ponownie sprawdzili miejsca pobytu mężczyzny i okazało się, że nie ma go już w domu. W rozmowie telefonicznej przyznał, że postanowił odwiedzić znajomych – przekazał asp. Andrzej Stolarek z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku. 

Zgodnie z przepisami za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi do 30 tys. zł grzywny. Ponadto osoby, które nie zastosują się do zaleceń, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń.

"Prosimy się nie gromadzić" - słychać z policyjnych radiowozów na ulicach polskich miast. Apele jednak nie skutkowały. W weekend można było zobaczyć parki pełne ludzi, tłumy na plażach, a w lesie grupy spacerowiczów. Jak powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki, wiadomo już, że m.in. z tych miejsc pochodzą nowe przypadki zakażeń koronawirusem. 

Zawsze znajdzie się wytłumaczenie, by czas narodowej kwarantanny, zamiast w domu, spędzić poza nim. Pana Mariana z Lublina ekipa Polsat News zastała na wędkowaniu. -  Ja wiem, że są nakazy, zakazy, żeby nie wychodzić. Tym bardziej w wieku takim, jak, powiedzmy, ja. Ale ja w życiu nie chorowałem, leków nie biorę żadnych - powiedział. 

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba zachorowań wywołanych koronawirusem zwiększyła się w Portugalii o 1035, do łącznego poziomu 7443 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia tego kraju. 

- To najwyższy wzrost w ujęciu dobowym od czasu nastania epidemii w naszym kraju - zaznaczył w komunikacie resort zdrowia Portugalii, informując, że w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła o 20 - do 160.

837 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - poinformowano we wtorek w Rzymie. Liczba zmarłych od początku kryzysu w lutym wzrosła do 12428.

Średni wiek zmarłych to 79 lat i większość stanowią mężczyźni - przekazali eksperci na konferencji prasowej.

Obecnie we Włoszech zakażonych wirusem jest ponad 77 tysięcy ludzi. Od poniedziałku zanotowano wzrost o 2107 przypadków.

Wyleczonych dotąd zostało 15,7 tysięcy chorych.

Fot. PAP/EPA/ANDREA FASANI 

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 1924 osób, 171 994 tys. objęto kwarantanną, a 50 804 tys. nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

Według danych Reutera w USA do wtorku z powodu zakażenia koronawirusem zmarły 3393 osoby, więcej niż wykazały oficjalne statystyki w Chinach - 3305. Bilans ofiar śmiertelnych plasuje Stany Zjednoczone na trzecim miejscu po Włoszech i Hiszpanii.

W samym stanie Nowy Jork liczba zgonów spowodowanych Covid-19 wzrosła we wtorek do 1550, w poniedziałek bilans ten wynosił 1218.

Suma osób zakażonych koronawirusem w tym stanie wzrosła do 75795, dzień wcześniej było to 66497 przypadków - poinformował gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Dodał, że zakażony koronawirusem jest jego brat Chris, który poddał się kwarantannie.

Klub PiS złożył we wtorek projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Możliwość oddania głosu w taki sposób mieliby otrzymać wszyscy wyborcy.

ZOBACZ: Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich? Projekt klubu PiS

Fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. Za odrzuceniem opowiedziało się 235 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Odrzucono również większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych. Przerwę w obradach zaplanowano do piątku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające zmiany w Kodeksie wyborczym

Fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd Turkmenistanu zakazał używania słowa "koronawirus". Informacje o pandemii zniknęły z oficjalnych broszur, a za noszenie maseczki w miejscu publicznym można zostać zatrzymanym przez policję - informuje organizacja Reporterzy bez Granic.

ZOBACZ: Kraj, który "zakazał" koronawirusa. Za mówienie o nim można trafić do aresztu

Denis Procenko, lekarz naczelny szpitala w podmoskiewskiej Komunarce, w którym leczeni są chorzy na Covid-19, a który 24 marca wizytował prezydent Władimir Putin, jest zakażony koronawirusem; jego stan jest dobry - podała we wtorek telewizja Rossija24.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lekarz, który oprowadzał Putina po szpitalu, jest zakażony koronawirusem

Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Ukraina: osoby z koronawirusem mogą... wyjść do sklepu

W opublikowanej na rządowym portalu uchwale zaznaczono, że osoby, które potrzebują samoizolacji (chorzy na Covid-19 i ludzie, którzy mieli z nimi kontakt) są zobowiązane do powstrzymywania się przed kontaktem z innymi ludźmi, oprócz tych, z którymi mieszkają. Nie mogą także przebywać w miejscach publicznych.

Dalej podkreślono jednak, że "w pilnych przypadkach" takie osoby mogą iść do sklepów spożywczych, sklepów z artykułami higienicznymi, aptek i do placówek medycznych pod warunkiem korzystania ze środków ochronnych (maseczek) i utrzymania 1,5-metrowego odstępu od innych. Nie określono, czym jest "pilny przypadek".

Na Ukrainie potwierdzono do tej pory 549 przypadków zakażenia koronawirusem. 13 chorych zmarło, a osiem uznano za wyleczone.

Fot. PAP/EPA/MARKIIAN LYSEIKO

Rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że w związku z nowymi obostrzeniami [ZOBACZ] na ulicach będzie można zobaczyć więcej patroli, w tym patroli pieszych pełnionych wspólnie z funkcjonariuszami innych służb i żołnierzami. - Będziemy bezwzględnie egzekwować obowiązujące przepisy z troską o zdrowie Polaków, sprawdzając, czy nasze przemieszczanie się rzeczywiście związane jest z ważnymi potrzebami życiowymi, czy rzeczywiście jedziemy czy wracamy z zakładu pracy lub wracamy z apteki - podkreślił inspektor.

- W miejscach, gdzie zwyczajowo gromadziły się osoby, zwłaszcza młodzież, będziemy wystawiać posterunki stałe, aby nadzorować realizacje nowych obostrzeń. Również cały czas będziemy stosować niecodzienne metody jak nadzór miejsc grupowania się ludzi przy wykorzystaniu dronów, patroli konnych, patroli wodnych, czy ze śmigłowca - zaznaczył policjant.

Rzecznik KGP wskazał, że zmieni się także kontrola osób będących na kwarantannie. - Osoby poddane kwarantannie będziemy kontrolować w wybranych przez nas porach, bez zapowiedzi, nie tyle już codziennie każdą osobę, co wyrywkowo, ale nawet kilka razy dziennie te same rodziny. Osoby łamiące obostrzenia muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami, wysokimi grzywnami - tłumaczył.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Niecodzienne banery z hasłami podnoszącymi na duchu w obliczu epidemii koronawirusa zawisły w czterech miejscach Bielska-Białej. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski powiedział we wtorek, że mają one dodać mieszkańcom "odrobinę otuchy".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wszystko będzie dobrze". Podnoszące na duchu banery zawisły w centrum miasta

Fot. Facebook/Jarosław Klimaszewski

Dwoje pacjentów wyleczonych z COVID-19 opuściło jednoimienny szpital zakaźny w Poznaniu. To pierwsze w regionie osoby wyleczone z choroby - poinformował we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stube przekazał, że pierwsi mieszkańcy regionu wyleczeni z COVID-19 to młoda kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Mieszkańcy powiatu poznańskiego zostali przyjęci do szpitala zakaźnego 11 i 12 marca. - Wykonane powtórne testy na obecność koronawirusa wykazały wynik ujemny - poinformował. Dodał, że wyleczone osoby są w dobrym stanie, muszą jednak zachować ostrożność i higieniczny tryb życia.

We wtorek po godzinie 16:00 rozpoczęło się kolejne posiedzenie Sejmu. Posłowie będą głosować nad senackimi poprawkami dotyczącymi specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawiursa. Transmisja na polsatnews.pl: OGLĄDAJ

64-letni operator dźwigu na placu budowy w Chrzanowie (Małopolskie) nie chciał opuścić kokpitu, znajdującego się na wysokości 20 metrów. Strażaków, którzy siłą sprowadzali go na ziemię, okłamał, że ma koronawirusa.

Nietrzeźwy operator trafił do pomieszczenia dla zatrzymanych w chrzanowskiej komendzie powiatowej policji, a w środę odpowie przed prokuratorem.

272 osoby zostały spisane we Włoszech w ciągu pięciu dni pod zarzutem naruszenia zasad kwarantanny - poinformowało we wtorek MSW. Według obowiązujących od niedawna przepisów o walce z epidemią grozi za to kara od roku do 4 lat więzienia.

Złamanie zasad kwarantanny podlega karze za stworzenie zagrożenia dla zdrowia obywateli. W przypadku osób zakażonych, które opuszczają dom, jest to kara do 5 lat więzienia.

MSW ogłosiło ponadto, że w poniedziałek siły porządkowe w całym kraju skontrolowały ponad 220 tysięcy osób i 88 tysięcy sklepów oraz innych placówek. Około 6300 osób zostało ukaranych za naruszenie przepisów dotyczących zakazu przemieszczania się bez ważnego i uzasadnionego powodu.

W ciągu trzech tygodni ich obowiązywania takie kary wymierzono 142 tysiącom osób. Wysokość grzywny została niedawno podniesiona przez rząd z 206 do wysokości od 400 do 3 tysięcy euro.

Fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

- Nie ma nowych zakażeń koronawirusem wśród pacjentów i personelu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie w ub. tygodniu stwierdzono 23 przypadki zachorowań – poinformowała we wtorek rzeczniczka szpitala Karolina Gajewska.

- Dziś wpłynęło ok. 80 wyników testów pobranych w weekend – wszystkie są ujemne. Wczoraj pobrano kolejne 73 wymazy. Czekamy na wyniki – przekazała Gajewska. Dodała, że stan zdrowia pracowników szpitala z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, z którymi szpital ma kontakt, jest stabilny.

Obecność koronawirusa stwierdzono u 23 osób, w tym u 5 lekarzy i 6 pielęgniarek z oddziałów wewnętrznego pierwszego i neurologii, 2 osób z administracji i u 10 pacjentów. Zakażony personel został odsunięty od pracy, a pacjenci z wynikiem dodatnim trafili do szpitali zakaźnych na Mazowszu.

Dzisiaj został uruchomiony alert RCB skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający, że od 1 kwietnia zaczną obowiązywać nowe, kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - poinformowało we wtorek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

O wprowadzeniu nowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa poinformowali we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem [LISTA]

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie także o nich przypominać za pośrednictwem SMS-ów. "Dzisiaj został uruchomiony #AlertRCB, skierowany do mieszkańców całej Polski, o treści: Uwaga! Od 1.04 nowe, kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem" - poinformowało we wtorek na Twitterze RCB.

W Finlandii około 303 tys. osób z różnych sektorów gospodarki jest już objętych procedurą zwolnień grupowych. To znacznie więcej, niż obecna liczba bezrobotnych - wynika z zebranych na koniec marca danych resortu zatrudnienia i gospodarki.

Przez rynek pracy przejdzie istne "tsunami" - pisze lokalna prasa, komentując codziennie uaktualniane przez resort dane o zatrudnieniu i podkreśla, że liczba bezrobotnych w kraju wkrótce może znacząco wzrosnąć.

"Uważasz, że jesteś młody, silny, niezniszczalny... Właśnie, że nie jesteś! Siedź w domu i nie narzekaj. Mój brat chciałby się nudzić, chciałby ponarzekać tak jak Ty... Ale nie może" - siostra zmarłego z powodu koronawirusa pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości zamieściła w mediach społecznościowych pełen emocji wpis, w którym apeluje, aby nie bagatelizować zagrożenia i zostać w domu.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Nie jesteś niezniszczalny." Apel siostry zmarłego pracownika resortu sprawiedliwości

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka potwierdził we wtorek śmierć pierwszego pacjenta w kraju z powodu Covid-19. Jednocześnie według szefa państwa nie ma na razie powodów, by przesunąć termin wyborów prezydenckich, które powinny się odbyć się najpóźniej w sierpniu.

- Nie mamy na razie podstaw, by przenosić wybory prezydenckie - powiedział Łukaszenka, który stoi na czele Białorusi od 1994 roku. Wybory prezydenckie na Białorusi powinny odbyć się najpóźniej w sierpniu.

- Ta kwestia (epidemii) nigdzie nie zniknie. Musimy nie tylko rozmawiać o wyborach prezydenckich, ale i planować je - powiedział prezydent Białorusi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Łukaszenka: koronawirus to na razie nie powód, by przekładać wybory

Do 66 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja lekarzy rejestrująca kolejne zgony w czasie epidemii. W ostatnich godzinach zmarło trzech następnych pracowników służby zdrowia.

Ostatnie zgony zanotowano w Mesynie na Sycylii, w Como w Lombardii i w Rzymie.

Zakażonych koronawirusem jest 8956 przedstawicieli całego personelu medycznego we Włoszech.

Fot. PAP/EPA/ANDREA FASANI

We wtorek po południu zorganizowano samochodowy strajk przedsiębiorców. Kierowcy, krążyli po okolicy placu Trzech Krzyży i Alei Ujazdowskich, używając klaksonów. Protestujący domagają się zmian w rozwiązaniach, których celem jest ochrona firm w obliczu kryzysu wywołanego epidemią.

Jeden z organizatorów Paweł Tanajno - polityk startujący m.in. w wyborach na prezydenta Warszawy w 2018 r. - dotarł pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie ok. godz. 13.30 opuścił pojazd i powiedział, że chce się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Podchodził do przedstawicieli służb i pytał, którędy może wejść do urzędu.

Funkcjonariusze wylegitymowali go i poinformowali, że zostanie ukarany mandatem. Mandatu nie przyjął, twierdząc, że nie bierze udziału w zgromadzeniu. Wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu.

Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że w związku z tym wydarzeniem nałożonych zostało kilkadziesiąt mandatów karnych dla osób biorących udział w zgromadzeniu, według artykułu 54 kodeksu wykroczeń (łamanie przepisów o zachowaniu się w miejscach publicznych - red.). Grozi im grzywna do 500 zł lub nagana.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dostarczają maseczki ochronne zamówione przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych (TZMO) - poinformowała we wtorek w komunikacie oficer prasowy 8. Brygady OT kpt. Diana Warchocka.

Pierwsza partia 10 tys. maseczek chirurgicznych trafiła do pięciu największych miast regionu - Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. Obecnie produkty TZMO dostarczane są do kolejnych jednostek w regionie.

W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy 18-miesięczne dziecko, u którego zdiagnozowano Covid-19, znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Dzieci w wieku 0-10 lat stanowią ok. 5 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem na Ukrainie - podało we wtorek Centrum Zdrowia Publicznego.

Żądamy stanowczych, pełnych wyjaśnień, czy prawdą jest, że reguły prowadzenia statystyk osób zmarłych na koronawirusa są niezgodne z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - apelowali we wtorek posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje, aby choroba zakaźna wywołana u lekarza lub lekarza dentysty wirusem SARS-CoV-2 była uznawana za chorobę zawodową.

Ruszyła kampania #DawkaWsparcia, pozwalającą pomagać pracownikom służby zdrowia. W efekcie powstała m.in. platforma, łącząca szpitale z darczyńcami, którzy mogą przekazywać m.in. maseczki, odzież ochronną lub niezbędny sprzęt. Patronem akcji jest Polska Federacja Szpitali.

Prezydent Indonezji Joko Widodo ogłosił we wtorek, że ze względu na pandemię koronawirusa wprowadza stan wyjątkowy, a zarazem rozszerza osłony społeczne, które chronić mają osoby o niskich dochodach i przedsiębiorców. Pomoc państwa opiewać będzie na równowartość blisko 25 mld dolarów.

Na Litwie, na znak solidarności z Włochami zmagającymi się z epidemią koronawirusa, we wtorek o godz. 13 zabiły dzwony kościołów katedralnych. Było to też wezwanie do modlitwy w intencji zmarłych na Covid-19 oraz o siłę dla ich rodzin.

- Badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u kolejnej osoby pracującej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku - poinformował we wtorek rzecznik UMWP Michał Piotrowski. Chorych jest w sumie trzech pracowników, w tym marszałek województwa.

538 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 zgonów z powodu Covid-19 stwierdzono we wtorek na Filipinach - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Jest to największy zanotowany tam dzienny wzrost infekcji i zgonów.

Od środy chińskie służby medyczne będą uwzględniać bezobjawowe przypadki koronawirusa w codziennych sprawozdaniach - ogłosiła we wtorek państwowa komisja zdrowia. Władze zdecydowały również, że z powodu epidemii tegoroczne matury będą przełożone o miesiąc.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka potwierdził we wtorek śmierć 75-letniego pacjenta w Witebsku zakażonego koronawirusem. To pierwszy potwierdzony oficjalnie przypadek śmiertelny epidemii w tym kraju.

- Żona (zmarłego pacjenta) jest zdrowa, córka zdrowa. Bo mają dużą odporność. A on, biedny, nie dał rady. Trafił do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc, był podłączony do respiratora, lekarze próbowali go ratować - powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA. Prezydent wskazał, że mężczyzna cierpiał na inne choroby.

W południe we wtorek minutą ciszy w całych Włoszech uczczono pamięć ponad 11 tysięcy osób zmarłych w tym kraju w czasie epidemii koronawirusa. Na znak ogłoszonej tego dnia żałoby flagi na wszystkich urzędach i instytucjach zostały opuszczone do połowy masztu.

AliExpress dostarczy m.in. maski, rękawiczki ochronne potrzebne podczas epidemii koronawirusa - poinformowała we wtorek globalna platforma detaliczna działająca w ramach Grupy Alibaba.

Jak napisano, AliExpress współpracuje z certyfikowanymi dystrybutorami i producentami w Chinach. Ponadto - jak czytamy - grupa wykorzystuje centrum logistyczne Alibaba Cainiao w porcie lotniczym Liege w Belgi, co umożliwia sprawą dystrybucję towarów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że zlecił wojsku i służbie zdrowia tworzenie nowych miejsc dla osób zakażonych koronawirusem. - Obecnie dysponujemy 8-9 tys. takich miejsc, z czego 1,5 tys. łóżek jest wykorzystanych - poinformował.

Do 373 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwajcarii, w ciągu ostatniej doby przybyło ich 78 - poinformował we wtorek federalny urząd zdrowia (BAG). Od poniedziałku wykryto 601 nowych zakażeń koronawirusem, w sumie odnotowano ich już 16 176.

- W ostatnich tygodniach kilka krajów UE przyjęło nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem. Ważne jest, by nie były one wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

We wtorek kilkadziesiąt samochodów zablokowało pl. Trzech Krzyży w centrum Warszawy. Kierowcy jadąc z prędkością kilku kilometrów na godzinę blokują przejazd przez plac. Używają klaksonów.

W samochodach siedzą kierowcy, niektórzy w maseczkach; w części aut - poza kierującymi - siedzą pojedynczy pasażerowie. Mówią, że protestują, by zwrócić uwagę premiera na nowo wprowadzone przepisy "za mało chroniące przedsiębiorców w czasie epidemii"

Lekarze rodzinni apelują do młodych ludzi, by nie lekceważyli zagrożenia związanego z koronawirusem. Lekkomyślność i łamanie zasad izolacji również w ich przypadku może skończyć się tragicznie – podkreśla Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Budujemy różne scenariusze, wśród nich zakładamy ten, w którym polska gospodarka będzie zamknięta na dłuższy czas, podobnie jak gospodarka europejska - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nikt nie wie, ile wyniesie deficyt budżetowy Polski za 2020 rok - dodał.

Miejsca pracy - dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

• stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

• pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Nie ma szczepionki i nie ma leku na koronawirusa. Stąd potrzeba izolacji społecznej

Podczas Wielkanocy - jeżeli to ma być święto nowego życia - powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał jednak, że dokładne rekomendacje w tej sprawie rząd przedstawi w późniejszym czasie.

- Zobaczymy, jak wyglądają przyrosty, ile osób będzie zakażonych. Oczywiście czas świąt jest szczególny, ale na pewno jeśli ma to być święto nowego życia, to powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się. Na pewno te wzrosty będą do świąt, pytanie, jak duże. Ale przy dużych spotkaniach rodzinnych to ryzyko jest na pewno bardzo duże - powiedział Szumowski.

- Na obecnym etapie walki z koronawirusem mamy wszelkie niezbędne instrumenty, narzędzia legislacyjne, regulacyjne, które są potrzebne. Zresztą stało się tak dzięki ustawie wdrożonej w 2008 roku i my działamy na podstawie tej ustawy, jak widać minister zdrowia, ale też Rada Ministrów ma wszystkie potrzebne prerogatywy do tego, żeby działać obecnym w stanie zagrożenia epidemicznego - powiedział szef rządu.

W ciągu ostatniej doby zmarło w Iranie 141 osób zakażonych nowym koronawirusem - oświadczyły we wtorek irańskie władze. Oficjalny bilans epidemii to 2898 ofiar śmiertelnych i 44,6 tys. chorych na Covid-19.

Pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi nie powinni się obawiać, że leki kardiologiczne mogą powodować pogorszenie przebiegu infekcji COVID-19, nie ma żadnych potwierdzających to badań – podkreślają kardiolodzy.

Dziecko z powiatu krotoszyńskiego zostało zakażone koronawirusem. To 8-lenia dziewczynka, u której Covid-19 objawił się jedynie w postaci lekkiego kataru - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy krotoszyńskiego sanepidu Natalia Snadna.

Lekki katar okazał się koronawirusem. 8-latka z Krotoszyna zakażona

W wyniku epidemii koronawirusa ok. 300 tys. osób z branży modowej zagrożonych jest utratą pracy - wynika z raportu firmy PwC i Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodano, że sektor odprowadza do budżetu państwa od 13 - 16 mld zł z tytułu podatków rocznie.

W południe we wtorek minutą ciszy w całych Włoszech uczczono pamięć ponad 11 tysięcy osób zmarłych w tym kraju w czasie epidemii koronawirusa. Na znak ogłoszonej tego dnia żałoby flagi na wszystkich urzędach i instytucjach zostały opuszczone do połowy masztu.

Liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Rosji o 500 w ciągu ostatniej doby, do 2337 - poinformował we wtorek sztab powołany przez władze w związku z pandemią. 17 osób zmarło. Koronawirusa wykryto w 73 z ponad 80 regionów Rosji.

Premier: osoby poniżej 18 roku życia poza domem, tylko pod opieką osoby dorosłej

Z apelem o przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie późniejszym, niż planowany - ze względu na obecne zagrożenie dla zdrowia - wystąpiło do prezydenta i premiera ponad pół tysiąca przedstawicieli nauk medycznych i pokrewnych.

W ciągu ostatniej doby zanotowano w Hiszpanii 849 nowych przypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Oznacza to, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 8189. Zakażonych w kraju jest ponad 94 tys. osób.

Premier: zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu. Rozszerzamy także formułę kwarantanny

Premier: Limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole

Morawiecki: musimy chronić seniorów; sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godz. 10-12 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia.

Premier: w miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezinfekcji

Kolejne ograniczenia wprowadzane w Polsce to:

- zamknięcie w weekend wszystkie sklepów budowlanych
- ograniczenie dostępu do parków, miejsc rekreacji
- zamknięcie wypożyczalni rowerów miejskich

Premier: wprowadzamy limit osób w sklepie do 3 osób na kasę

W połowie maja liczba nowych zakażeń koronawirusem we Włoszech może spaść do zera - taką hipotezę matematyków przedstawił we wtorek dziennik "Corriere della Sera". W niektórych rejonach, na przykład w Trydencie-Górnej Adydze, może to nastąpić już w kwietniu.

Premier: Chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń; podjęliśmy decyzje dotyczące następnych obostrzeń

Rząd przyjął we wtorek w trybie obiegowym projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19.

Oddział Ratunkowy Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni po raz trzeci w ciągu ostatniego tygodnia został zamknięty. Przebywał tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Trwa dezynfekcja pomieszczeń.

To kolejna inicjatywa Fundacji Polsat w czasie kryzysu epidemii.

Przypominamy, że  2 kwietnia o godzinie 18:45, tuż przed głównym wydaniem "Wydarzeń", Telewizja Polsat wyemituje specjalny blok reklamowy. Całkowity dochód z emisji bloku reklamowego "Reklama na Ratunek – Razem w walce z koronawirusem", za pośrednictwem Fundacji Polsat, zostanie przekazany najbardziej potrzebującym szpitalom i instytucjom zaangażowanym w walkę z epidemią.

Dwunastoletnia dziewczynka wśród ofiar koronawirusa w Belgii - informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

Mężczyzna z koronawirusem oddalił się z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ulicy Wołoskiej w Warszawie i udał się do pobliskiego sklepu po alkohol. Następnie wrócił na oddział.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 142 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 800 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Maksymalna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie przekroczy 9 tys. i zostanie osiągnięta ok. 20 kwietnia; potem powinna spadać. W ciągu doby najwięcej może być ok. 500 nowych przypadków – prognozuje spółka ExMetrix, podtrzymując tym samym swą prognozę sprzed tygodnia.

Mimo iż standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, w tym roku deklaracje można składać do końca maja - informuje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Resort finansów zapewnia, że dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.

31 marca, w godzinach porannych na warszawskim lotnisku wylądował samolot, który obok asortymentu zakupionego przez instytucje rządowe, przywiózł środki do walki z COVID-19 przekazane przez rząd chiński - poinformował resort spraw zagranicznych.

W ramach chińskiej pomocy humanitarnej, która trafiła do Polski, znalazło się m.in. 10000 certyfikowanych testów diagnostycznych COVID-19, a także 20000 maseczek ochronnych N-95, 5000 kombinezonów ochronnych, rękawiczki medyczne i inne materiały ochronne, niezbędne do walki z pandemią nowego koronawirusa. 

Z apelem o stworzenie narzędzi umożliwiających samorządom udzielanie realnego wsparcia dla sektora kultury zwrócił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

W upublicznionym we wtorek apelu, prezydent Krakowa nawiązał do rządowego "Programu Wsparcia doraźnego dla organizacji pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom Covid-19" tworzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według Majchrowskiego jest potrzeba stosowania analogicznych rozwiązań na poziomie miejskich programów wsparcia w obszarze kultury. 

Minister zdrowia Tanzanii Ummy Mwalimu poinformowała we wtorek o zgonie 49-letniego mężczyzny zakażonego nowym koronawirusem. To pierwsza ofiara śmiertelna wirusa w tym kraju.

Dotychczas w Tanzanii stwierdzono 19 przypadków zakażenia koronawirusem.

2,2 mln wyświetleń, 300 000 polubień i ponad 45 000 zgłoszeń do #Grarantanna - to bilans pierwszego dnia obecności prezydenta Andrzeja Dudy na chińskim serwisie społecznościowym TikTok.  

Ludzie w Tokio w drodze do pracy. Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Liczba potwierdzonych w Japonii przypadków koronawirusa przekroczyła we wtorek 2 tys.
, nie licząc 712 osób zakażonych na wycieczkowcu Diamond Princess. Łącznie 70 osób zmarło. Władze zaprzeczają spekulacjom, że planują wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza wznowił we wtorek planowe przyjęcia chorych na raka płuc i ciężką astmę – poinformował dyrektor placówki lek. med. Sławomir Wysocki.

Szpital w Wolicy, decyzją służb sanitarnych, zamknięto 21 marca w sobotę wieczorem i wprowadzono reżim sanitarny. Nikt nie mógł opuszczać placówki i wchodzić, do odwołania. Okazało się, że w wolickim szpitalu przez kilka dni leżała 37-letnia mieszkanka powiatu kaliskiego, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. Kobieta zmarła 22 marca w szpitalu w Poznaniu.

Zamknięty OIOM w szpitalu powiatowym; zmarło trzech pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

Władze powiatu ostrowieckiego zdecydowały zamknąć oddział intensywnej terapii w szpitalu powiatowym. Małgorzata Dębniak starosta ostrowiecki powiedziała, że to działanie prewencyjne, ponieważ w poniedziałek na oddziale zmarły trzy osoby z objawami mogącymi wskazywać na zarażenie koronawirusem.

- Oddział został zamknięty w poniedziałek wieczorem. Pobraliśmy próbki od zmarłych pacjentów, czekamy na wyniki  - powiedziała starosta.

- Obrady Sejmu mają być przeprowadzone w sposób absolutnie skandaliczny. Z tego, co wiemy, ma mieć możliwość zabrania głosu tylko trzech posłów z danego klubu - powiedział we wtorek poseł KO Cezary Tomczyk. Jak ocenił, "to już nawet nie jest Sejm niemy; to jest likwidacja polskiego parlamentaryzmu".

We wtorek wczesnym popołudniem rozpocznie się posiedzenie Sejmu, podczas którego izba zajmie się poprawkami Senatu do ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. 

- Będziemy robić pewne wyłączenia w sprawach obcokrajowców, którzy potrzebują wjechać do Polski i np. zainstalować sprzęt medyczny potrzebny do walki z koronawirusem - zapowiedział wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Jak tłumaczył, odpowiednią decyzję może wydać komendant Straży Granicznej.

Grodecki przypomniał w porannej audycji Radia Wnet o ograniczeniach dotyczących osób, które mogą przekroczyć granicę RP. Do 13 kwietnia granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie.

Pracownik dezynfekujący posąg na Hradczanach, Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Czechach przekroczyła trzy tysiące i wyniosła 3002, a bilans ofiar śmiertelnych epidemii zwiększył się o jedną osobą, do 24 - wynika z najnowszego bilansu, opublikowanego we wtorek przez ministerstwo zdrowia w Pradze.

25 osób zostało wyleczonych, a w kraju wykonano 48 811 testów na obecność koronawirusa - podano.

15 strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy odbywa kwarantannę - poinformował rzecznik prasowy KW PSP w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętak. We wtorek jednostka będzie dezynfekowana, a od środy zacznie znów normalnie działać.

W poprawce Sejmu do specustawy, która umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie nie widzę niczego nagannego - podkreślił we wtorek wicepremier Jarosław Gowin. Jeżeli wybory miałyby się odbyć 10 maja należy umożliwić udział w nich jak najszerszej rzeszy wyborców - dodał.

- Planując kampanię, zastanawialiśmy się, czy zakładać konta na innych portalach społecznościowych. Ale jak wybuchła epidemia, to uznałem, że to nie czas i miejsce na zabawy w internecie - powiedział we wtorek w "Graffiti" Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta, odnosząc się do aktywność Andrzeja Dudy w medium społecznościowym - chińskim TikToku, który cieszy się szczególną popularnością wśród nastolatków.

- Sytuacja jest bardzo poważna. A o opinię zapytajmy dzieci, jak oceniają ten ruch pana prezydenta - skwitował Kosiniak-Kamysz.

- Na billboardach wywieszamy tylko pozdrowienia, takie bez mojego zdjęcia, życzenia zdrowia dla wszystkich. Nie prowadzimy żadnej kampanii wizerunkowej, żadnej agitacji wyborczej - powiedział we wtorek w "Graffiti" Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta.

Dezynfekcja ulic Dżakarty w Indonezji. Indonezja zgłosiła około 1200 przypadków COVID-19.

Fot. PAP/EPA/MAST IRHAM

Władze Moskwy będą kontrolować przestrzeganie przez mieszkańców nakazu samoizolacji za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, który w trybie pilnym zostanie zainstalowany w 175 tysiącach kamer monitoringu miejskiego - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant".

Cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano we wtorek na Pomorzu Zachodnim. To osoby z powiatów gryfickiego i kołobrzeskiego.

Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan poinformowała we wtorek o czterech nowych przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To czterech mężczyzn, dwóch jest w średnim wieku.

Na terenie woj. lubelskiego wykryto siedem nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie w Lubelskiem odnotowano 121 zakażeń, cztery osoby zmarły.

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą dwóch mężczyzn w przedziale wieku 21-40 lat, jednego mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat, dwóch mężczyzn w przedziale wieku 0-20 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku powyżej 61 lat. 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 11 osób w Małopolsce – poinformowało we wtorek rano biuro prasowe wojewody. Dotychczas testy dały pozytywny wynik w 185 przypadkach w regionie.

W woj. pomorskim potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia wirusem Sars-Cov-2. W całym regionie chorych jest łącznie 51 osób – poinformował we wtorek rano pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak.

Koronawirusa zdiagnozowano u trzech mężczyzn z Gdańska. Są to osoby młode oraz w sile wieku. Ich stan jest dobry.

W regionie potwierdzono kolejnych 13 przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Łączna liczba zarażonych SARS-Cov-2 w Wielkopolsce to 147 osób; trzy z nich zmarły.

O trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na Dolny Śląsku poformowały we wtorek rano służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie w regionie odnotowano do tej pory 261 zachorowań na COVID-19.

- Minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny to fachowcy, którzy będą oceniali, czy wybory powinni się odbyć czy nie; politycy są raczej w tym zakresie od słuchania głosów fachowców - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych chce przeznaczyć 2 mln zł na walkę z epidemią, w tym m.in. na zakup respiratorów do szpitali - poinformował we wtorek resort środowiska.

"Koniecznym jest sformalizowanie podjętych już działań i ogłoszenie stanu klęski żywiołowej" - piszą w liście otwartym do premiera Mateusza Morawickiego łódzcy prawnicy. Pod pismem podpisało się 51 osób.

W liście prawnicy przyznają, iż mają świadomość niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa dla Polaków i dla Polski. Jak piszą, mają także świadomość konieczności podjęcia przez władzę wykonawczą nadzwyczajnych, niezbędnych działań służących ograniczeniu i zwalczeniu tej epidemii. Jednocześnie wskazują, że obowiązująca konstytucja RP zawiera przepisy pomyślane właśnie na takie sytuacje i przypominają, że chodzi o rozdział XI "Stany nadzwyczajne" oraz uchwaloną w 2002 roku ustawę o stanie klęski żywiołowej.

Ponad 8 tys. litrów alkoholu z nielegalnej produkcji przekaże szpitalom w regionie Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa. Spirytus będzie wykorzystywany do produkcji środków odkażających w walce z koronawirusem.

Jak przekazała we wtorek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak, pierwszą partię zarekwirowanego przez łódzki oddział KAS alkoholu przekazano już do placówek medycznych w Łodzi i województwie.

We wtorek o godz. 9.30 ma rozpocząć się posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego. - Tam omówimy w gronie ministrów, to co zostanie podjęte - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z TVP Info. Zapowiedział również, że rząd "chce wprowadzić takie reguły, jakie obowiązują na zachodzie Europy". 

Nie wzrosła liczba ofiar. W sumie COVID-19 stwierdzono u 2132 osób w kraju.

"Jesteśmy głęboko poruszeni informacją o śmierci naszego pracownika, która pokazuje jak straszny jest koronawirus. Zmarły był jednym z kierowców resortu. Od prawie miesiąca przebywał na urlopie i na zwolnieniu. Jest nam bardzo przykro, że przegrał walkę o życie" - napisała rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości Agnieszka Borowska.

Czytaj: Zmarł pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości zakażony koronawirusem

- Mamy w tej chwili pandemię koronawirusa i na niej się skupiamy, a nie na terminie wyborów, skupiamy się na walce z koronawirusem i z jego skutkami - podkreślił we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski w Polskim Radiu 24 był pytany o kwestię zbliżających się wyborów prezydenckich w kontekście epidemii koronawirusa. - My ciągle powtarzamy, że w tej chwili termin wyborów oczywiście jest znany, nie ma podstaw ani planów by je przekładać. Nie ma przesłanek, żeby wprowadzać któryś ze stanów nadzwyczajnych - zauważył polityk PiS.

Nowych 27 zakażeń mieszkańców woj. śląskiego koronawirusem potwierdziły w ciągu ostatnich 12 godzin testy. Wykonują je od poniedziałku już dwa laboratoria w regionie: wojewódzkiego sanepidu w Katowicach i instytutu onkologii w Gliwicach. Łącznie w regionie zakażeń jest 236.

Jak poinformowała we wtorek rano rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, testy wykonywane przez wojewódzką stację sanepidu m.in. przyniosły pozytywne wyniki pięciu kobiet z: Katowic, dwóch z powiatu będzińskiego, powiatu bielskiego oraz powiatu cieszyńskiego. Wszystkie prawdopodobnie zakaziły się w swojej pracy; wszystkie są w dobrym stanie.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 128 osób zakażonych nowym koronawirusem - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 583. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 4 615 i wynosi 61 913.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 5 proc. w reakcji na oznaki zdrowienia chińskiej gospodarki po epidemii koronawirusa - informują maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 21,14 USD, po zwyżce ceny o 5,23 proc. Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 22,87 USD za baryłkę, wyżej o 0,48 proc.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w poniedziałek cztery rezolucje, po raz pierwszy w historii w drodze głosowania przez e-mail. Powodem jest epidemia koronawirusa, która w miejscu siedziby ONZ, Nowym Jorku, zbiera obecnie wielkie żniwo.

Sytuacja w Szpitalu Bródnowskim jest napięta, jednak nie ma na razie podstaw, by go zamknąć - przekazał dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego na warszawskim Bródnie Piotr Gołaszewski.

Na 15 oddziałów trzy są zainfekowane. - Od 20 marca potwierdzono COVID-19 u 43 pacjentów - przekazał dyrektor szpitala.

Opustoszała plaża w Kuta na Bali, Indonezja. Na wyspie zamknięto większość miejsc turystycznych, próbując ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2

Fot. PAP/EPA/MADE NAGI

- Zachęcam tych, którzy planowali wpłacić pieniądze na moją kampanię: nie wpłacajcie pieniędzy, bo nie ma kampanii i nie będę jej prowadził. Wpłaćcie te pieniądze na najbliższy szpital w swojej okolicy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Graffiti"

Rolnictwo i hodowla bydła w Hiszpanii znalazły się w kryzysie przez epidemię koronawirusa. Producenci rolni pilnie potrzebują pracowników przy zbiorach, a hodowcy bydła nie mają komu sprzedać mięsa, którego ważnym odbiorcą był rynek gastronomiczny związany z turystyką.

Pomysł premiera Włoch Giuseppe Contego wyemitowania przez strefę euro wspólnych obligacji w celu sfinansowania walki z gospodarczymi następstwami koronawirusa natrafił na sprzeciw ze strony części państw UE i przedstawicieli Komisji Europejskiej. - Jeśli UE nie jest solidarna, to projekt europejski jest skończony - skomentował taką postawę Conte.

Poza Włochami, za emisją tzw. "koronaobligacji" opowiada się jeszcze 8 innych państw Unii, w tym Francja i Hiszpania. Przeciwne temu pomysłowi są Niemcy, a także Holandia, Finlandia i Austria.

Cała licząca 4000 osób ortodoksyjna społeczność chasydów mieszkająca w Boisbriand na przedmieściach Montrealu została zobowiązana do kwarantanny. U połowy przebadanych tam dotąd osób wykryto koronawirusa.

Ulice w Boisbriand są patrolowane zarówno przez wyznaczone grupy mieszkańców, jak i policję. Z kwarantanny mogą wyjść tylko te osoby, których praca jest uznana za niezbędną. Szkoły i synagogi zostały zamknięte. Do rejonu zamieszkanego przez chasydów jest tylko jedna droga wjazdu, na zewnątrz prowadzi tylko jeden wyjazd.

Zwyczaj udawania się przez młodzież do dziadków "po kasę" ma się nijak do praktyk stosowanych przez młodych mieszkańców hiszpańskiej gminy Fuenlabrada pomagających podczas pandemii. Wolontariusze odwiedzają tam codziennie seniorów, przynosząc im pieniądze w kasetce.

Akcję w położonej w stołecznej aglomeracji gminie uruchomiono z inicjatywy władz Kulturalnego Stowarzyszenia Seniorów Fuenlabrady (Acumafu).

 

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla regionu Zachodniego Pacyfiku Takeshi Kasai ostrzegł we wtorek, że do zakończenia epidemii Covid-19 w Azji jest jeszcze daleka droga, a kraje powinny przygotować się na długą walkę.

- Postawmy sprawę jasno, do końca epidemii jest jeszcze daleko. To będzie długa bitwa i nie możemy opuścić gardy - powiedział Kasai podczas wirtualnej konferencji prasowej.

- Po pandemii będzie inaczej. Świat sportu się zmieni. Myślę, że w niektórych dyscyplinach skończą się złote czasy. Będzie dużo bankructw. Szczególnie tam, gdzie wszystko opierało się na bieżących przychodach - powiedział Tomasz Majewski, podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą oraz wiceprezes ds. organizacyjnych i międzynarodowych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Mamy ponad 10 tys. respiratorów, potencjał szpitali jednoimiennych to 10 tys. łóżek. Liczba chorych jest zdecydowanie mniejsza, niż szacowaliśmy, to jest dobra wiadomość - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany przez dziennik, czego teraz najbardziej potrzeba w służbie zdrowia, odparł, że "cała Europa kupuje cały sprzęt, jaki się da", ale głównie są to środki ochrony osobistej. Podkreślił, że Polska również w tych zakupach uczestniczy.

Ponad milion Amerykanów przebadano pod kątem koronawirusa - poinformował w poniedziałek na konferencji w Białym Domu prezydent USA Donald Trump. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone wyślą pomoc medyczną Włochom.

Według Trumpa tempo przeprowadzenia testów w USA ma jeszcze wzrosnąć. W Stanach Zjednoczonych - m.in. dzięki masowo przeprowadzanym badaniom - wykryto najwięcej przypadków koronawirusa na świecie.

Na absurdalny pomysł wpadł szef Red Bull Racing Helmut Marko. Prezes zespołu Formuły 1 jest zdania, że jego kierowcy powinni zarazić się koronawirusem, ponieważ jest na to idealny czas.

Mimo pandemii operatorzy paczkowi mają ręce pełne roboty. Ruch jest nawet o jedną piątą większy niż przed atakiem koronawirusa - wskazuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Po krótkotrwałym spadku na rynku paczek w pierwszym tygodniu po zamknięciu szkół i wielu obiektów publicznych, branża złapała oddech i zaczęła notować duże zwyżki.

"Dziś popyt na usługi kurierskie rośnie o około 20 proc. ponad naturalny wzrost organiczny operatorów" – wynika z danych Sendit, brokera usług kurierskich, przygotowanych specjalnie dla "Rzeczpospolitej".

Łącznie w USA zmarło 3002 chorych na Covid-19 - wynika z danych dziennika "New York Times". To liczba większa niż ofiar śmiertelnych zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, w których zginęło niecałe 3 tys. osób.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski skrytykował zarządzenie obrad Izby w gmachu parlamentu. 
"W tej małej sali, ze słabą wentylacją, przez ponad godzinę przebywało 10 krotnie‼️więcej niż np. w Świątyni Opatrzności Bożej na Mszy Św." - napisał polityk PiS na Twitterze.

Do Brescii w Lombardii, dotkniętej przez epidemię koronawirusa gesty solidarności napłynęły z dwóch krajów, które miały zawsze bardzo trudną historię: z Albanii i Polski - tak agencja Ansa pisze o przyjeździe ekip medycznych z Tirany i Warszawy.

W poniedziałek na północ Włoch samolotem wojskowym przybyło 15 polskich lekarzy i ratowników. W niedzielę rząd Albanii wysłał 30 lekarzy i pielęgniarzy.

Senator PiS Marek Pęk po przyjęciu "tarczy antykryzysowej" przez Izbę: moje ugrupowanie podtrzymuje stanowisko w sprawie Kodeksu wyborczego.

- Senat usunął z pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z walką z epidemią- powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Senatu marszałek Tomasz Grodzki.

Senat zaproponował w nocy z poniedziałku na wtorek kilkadziesiąt poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Jedna ze zmian zawiesza pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Za podjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden senator wstrzymał się od głosu. Senatorowie poparli ok. 80 poprawek do ustawy.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie