Kolejna osoba zmarła z powodu zakażenia koronawirusem

Polska
Kolejna osoba zmarła z powodu zakażenia koronawirusem
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 83 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 70-letniej kobiety zarażonej koronawirusem, która była hospitalizowana w Tychach - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych osób w Polsce wzrosła do 2215, 32 z nich zmarły.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 19 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. podkarpackiego, 12 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i woj. pomorskiego.

 

 

Lubelskie: 10 nowych zakażeń

 

10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto na terenie woj. lubelskiego - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie w Lubelskiem odnotowano 131 zakażeń, cztery osoby zmarły.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wynikami badań zakażenia dotyczą: kobiety w przedziale wieku 0-20 z Lublina, kobiety w wieku powyżej 61 lat z Lublina, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 z powiatu krasnostawskiego, kobiety w przedziale wieku 41-60 z powiatu lubelskiego, kobiety w przedziale wieku 0-20 z powiatu lubelskiego, mężczyzny w przedziale wieku 0-20 lat z powiatu hrubieszowskiego, mężczyzny w przedziale wieku 0-20 lat z Lublina, mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z Lublina, kobiety w przedziale wieku 41-60 lat z Lublina, mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z Chełma.

 

ZOBACZ: Nietrzeźwy i objęty kwarantanną. Podróż zakończył na ogrodzeniu

 

Rzeczniczka poinformowała, że stan wszystkich osób jest dobry i że miały one styczność z osobami zakażonymi.

 

Wcześniej Strzępka informowała o wykryciu siedmiu nowych przypadków zakażenia koronawirusem na terenie woj. lubelskiego.

 

Dotychczas na w Lubelskiem wykryto w sumie 131 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 4 osoby zmarły.

 

Zachodniopomorskie: czterech nowych chorych

 

Na terenie Pomorza Zachodniego odnotowano we wtorek cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. To cztery osoby z powiatów kołobrzeskiego, gryfickiego i sławieńskiego. W województwie zakaziło się tym wirusem łącznie 67 osób.

 

O czterech kolejnych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 poinformowała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Z jej informacji wynika, że wśród zakażonych jest młoda kobieta z powiatu kołobrzeskiego i starszy mężczyzna z powiatu kołobrzeskiego. Oboje przebywają obecnie w izolacji domowej.

 

Kolejni zakażeni koronawirusem to mężczyzna w średnim wieku, pochodzący z powiatu gryfickiego i starsza kobieta z powiatu sławieńskiego. Oboje są hospitalizowani w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie.

 

W sumie osób zakażonych koronawirusem na Pomorzu Zachodnim odnotowano 67. Jedna osoba zmarła.

 

Opolskie: chorują 63 osoby, 3 wyleczono

 

Na terenie województwa opolskiego stwierdzono 12 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii stwierdzono w regionie 66 przypadków zakażenia, trzy osoby uznano za wyleczone.

 

Jak poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego, wśród 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem osiem to kobiety. 11 zakażonych to mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Jedyna chora spoza tego rejonu to mieszkanka sąsiedniego powiatu strzeleckiego.

 

ZOBACZ: Kobieta zakażona koronawirusem urodziła zdrowe dziecko. "Wszyscy zdaliśmy egzamin"

 

Wszystkie osoby z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, to osoby starsze, związane z Domem Pomocy Społecznej w Jakubowicach, gdzie kilka dni temu stwierdzono przypadki zakażeń. Wszyscy chorzy pozostają w kwarantannie.

 

Ósmą zakażoną kobietą jest mieszkanka Strzelec Opolskich w wieku senioralnym, hospitalizowana w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu. Jej stan jest dobry.

 

Warmińsko-mazurskie: łącznie 58 zakażonych

 

Na Warmii i Mazurach potwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. W sumie jest już 58 osób z regionu zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

 

Rzecznik przekazał, że kolejna w regionie osoba z dodatnim wynikiem badań laboratoryjnych pochodzi z powiatu nowomiejskiego, a do jej zakażenia doszło w wyniku tzw. transmisji lokalnej. - To młoda kobieta przebywająca w izolacji domowej. Jej stan jest dobry - dodał.

 

ZOBACZ: Algorytm do wykrywania tłumu. Tak Gdynia walczy z koronawirusem

 

Dotychczas zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 58 osób z Warmii i Mazur, jedna z nich już wyzdrowiała. Najwięcej, 15 zakażeń, zanotowano w powiecie nowomiejskim. W Elblągu było 14 zachorowań, w Olsztynie - 7, w powiecie olsztyńskim - 5, w braniewskim - 4, w elbląskim - 3, po dwa w powiecie iławskim, oleckim i ostródzkim oraz po jednym w powiatach giżyckim, kętrzyńskim, piskim i szczycieńskim.

 

Łódzkie: 6 nowych chorych, 3 osoby wyzdrowiały

 

- W woj. łódzkim jest sześć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dotyczą one młodej kobiety, dwóch kobiet w średnim wieku, starszej kobiety, nastoletniego chłopca i młodego mężczyzny -przekazała rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. Z kolei trzy kolejne osoby, które były zakażone, są już zdrowe.

 

Dodała, że to osoby między 13. a 81. rokiem życia.

 

ZOBACZ: 12-latka z Belgii najmłodszą ofiarą koronawirusa w Europie

 

Rzeczniczka dodała, że trzy kolejne osoby, które były zakażone koronawirusem, po zakończeniu leczenia otrzymały dwa wyniki ujemne testu, co oznacza, że są zdrowe. To jedno dziecko, młody mężczyzna oraz mężczyzna w średnim wieku.

 

Dotąd służby wojewody doniosły w sumie o 208 potwierdzonych przypadkach choroby COVID-19 w Łódzkiem. Najwięcej z nich dotyczy powiatów: łódzkiego (94 osoby), zgierskiego (19), bełchatowskiego (18), opoczyńskiego (17), piotrkowskiego i radomszczańskiego (11). Pod nadzorem epidemiologicznym w regionie jest 2221 osób, objętych kwarantanną - 4751. W szpitalach przebywa 35 pacjentów. W sumie wyzdrowiało 14 osób.

 

Dolnośląskie: 267 chorych

 

Do 267 wzrosła we wtorek po południu liczba osób zakażonych koronawirusem na Dolnym Śląsku. O sześciu nowych przypadkach poinformowały służby prasowe wojewody dolnośląskiego.

 

W wydanym we wtorek popołudniu komunikacie Dolnośląski Urząd Wojewódzki poinformował o sześciu nowych osobach z regionu, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz powiatów wrocławskiego, lubińskiego i trzebnickiego. Wszyscy nowo zdiagnozowani zostali poddani izolacji domowej - podano.

 

Według informacji przekazanych we wtorek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w regionie odnotowano 267 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego czterech pacjentów zmarło.

 

Małopolskie: 192 przypadki zakażeń

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych siedmiu osób - podało we wtorek po południu biuro prasowe wojewody małopolskiego.

 

ZOBACZ: Półtoraroczne dziecko zakażone koronawirusem trafiło na intensywną terapię

 

W grupie zarażonych są mieszkańcy powiatów: wielickiego - dwie starsze kobiety oraz kobieta i dwóch mężczyzn w sile wieku), a także myślenickiego - kobieta i mężczyzna w sile wieku. Wszystkie przebywają w izolacji.

 

W Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 192 osób.

 

Podkarpackie: 13 nowych przypadków zakażenia

 

Na Podkarpaciu badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

 

W sumie w województwie podkarpackim zdiagnozowano koronawirusa u 93 osób. Trzy osoby zmarły, a wyzdrowiało pięć.

 

Wśród nowych zakażeń są dwie kobiety w sile wieku z powiatu tarnobrzeskiego, młoda kobieta oraz dziecko z powiatu strzyżowskiego, kobieta w sile wieku z powiatu jasielskiego, mężczyzna w sile wieku z powiatu krośnieńskiego, młody mężczyzna z powiatu sanockiego, dwóch starszych mężczyzn oraz jeden w sile wieku z powiatu niżańskiego, mężczyzna w sile wieku z powiatu leżajskiego, młody mężczyzna z powiatu tarnobrzeskiego, zakażona jest także starsza kobieta z powiatu przeworskiego.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: koronawirus to na razie nie powód, by przekładać wybory

 

Rzeczniczka dodała, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem sanitarnym pozostaje 5681 osób, a 10644 poddanych jest kwarantannie.

 

- Aktualnie hospitalizowane są 93 osoby. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 2345 testów - zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

 

Poinformowała również, że w regionie wyzdrowiała 5. osoba. - To kobieta z powiatu dębickiego w sile wieku, która przebywała najpierw w szpitalu w Dębicy, a od 19 marca w szpitalu w Łańcucie - zaznaczyła rzeczniczka.

 

Waksmundzka-Szarek sprostowała również informacje z poniedziałkowego komunikatu o tym, że jedna z nowych zakażonych osób zamieszkiwała w powiecie ropczycko-sędziszowskim. - Po ponownej weryfikacji przez służby sanepidu okazała się być z powiatu przemyskiego - wyjaśniła. 

 

Pomorskie: chorują 52 osoby

 

W woj. pomorskim potwierdzono kolejny przypadek zakażenia wirusem Sars-Cov-2. W całym regionie chorują łącznie 52 osoby - poinformował we wtorek popołudniu pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak.

 

Osoba, u której zdiagnozowano koronawirusa, to młoda kobieta z Gdańska, ma ok. 30 lat. Jest w dobrym stanie.

 

Na Pomorzu zanotowano do tej pory 52 przypadki zachorowań na COVID-19. Najwięcej, 20 zakażeń, potwierdzono w Gdańsku; potem w powiecie gdańskim - 11, powiecie wejherowskim - 8, w Gdyni - 4, po trzy zachorowania w powiatach tczewskim i kartuskim i po jednym w powiatach nowodworskim, puckim i kwidzyńskim.

 

Kujawsko-pomorskie: 76 osób z Covid-19

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 76 osób - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

 

Kolejne cztery potwierdzone przypadki zakażenia dotyczą mężczyzn z Bydgoszczy, Torunia, powiatu żnińskiego i świeckiego. Trzech z nich jest w sile wieku, a jeden w starszym. Stan trzech jest dobry, a pacjenta, który trafił do szpitala zakaźnego w Toruniu, średni.

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa w Hiszpanii. W ciągu doby zmarło 849 osób

 

Dwóch chorych pozostawiono w kwarantannie domowej, a jednego pacjenta hospitalizowano w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

 

Łącznie w województwie potwierdzono zakażenie koronawirusem 76 osób. Dotychczas pięć z nich wyzdrowiało.

 

Z danych przekazanych przez rzecznika wojewody wynika, że w jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowanych jest obecnie pięć osób, trzy są w stanie dobrym, a dwie w średnim. W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy leczonych jest 14 pacjentów. 13 jest w stanie dobrym, a jedna osoba w średnim.

 

Poprawił się stan jedynego pacjenta Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. Kilka dni temu określany był jako ciężki, a obecnie jest średni. W toruńskim szpitalu zakaźnym także przebywa dwóch zakażonych - jeden w dobrym, a drugi w średnim stanie.

 

54 osoby objęte są kwarantanną domową. W tym 49 osób zakażonych bez poważnych objawów oraz pięć osób już wyleczonych, ale jeszcze mających zalecenie dotyczące przebywania w domu. 

 

Śląskie: zmarła 70-latka

 

70-letnia mieszkanka gminy Woźniki jest ósmą w woj. śląskim i jedną z 32 ofiar koronawirusa w Polsce - podał we wtorek po południu Śląski Urząd Wojewódzki. Służby wojewody poinformowały też o 19 kolejnych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich 255.

 

- Pacjentka zmarła w szpitalu zakaźnym w Tychach. Trafiła tam ze szpitala w Blachowni, gdzie była leczona na ostrą niewydolność oddechową. Pobrane do badania próbki wykazały obecność koronawirusa w jej organizmie. Niestety, kobieta miała już szereg innych chorób, a wirus tylko pogłębił ciężki stan i przyczynił się do śmierci - przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

Na inne - oprócz zakażenia koronawirusem - schorzenia cierpiały też osoby, które w ostatnich dniach zmarły w woj. śląskim na skutek COVID-19.

 

W poniedziałek poinformowano o 73-letniej mieszkance Mysłowic, również zmarłej w szpitalu w Tychach, a także o śmierci w tej samej placówce 83-letniej kobiety z Zabrza, która trafiła tam 25 marca w ciężkim stanie, po kontakcie z zakażoną osobą ze swego otoczenia.

 

W niedzielę podano informację o spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 śmierci trzech innych osób z regionu: 72-latka z Bestwiny k. Bielska-Białej, który zmarł w szpitalu w Tychach, zmarłego w szpitalu w Raciborzu 82-letniego mieszkańca Sośnicowic k. Gliwic oraz 75-letniego bytomianina, który zmarł w szpitalu w tym mieście.

 

ZOBACZ: 12-latka z Belgii najmłodszą ofiarą koronawirusa w Europie

 

Ponadto ponad tydzień temu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, po jej powrocie z zagranicy.

 

Ponadto we wtorek po południu poinformowano o 19 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. Troje zarażonych to mieszkańcy Katowic, siedem osób jest z okolic Lublińca, dwie spod Częstochowy, a dwie z Sosnowca. Pozostali pacjenci są z Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Bytomia oraz powiatów myszkowskiego i tarnogórskiego. Stan większości z nich pozwala na leczenie w domu.

 

Wraz z 46 przypadkami, o których poinformowano we wtorek, w woj. śląskim potwierdzono dotąd zakażenie koronawirusem u 255 osób. Osiem osób zmarło, kilka wyzdrowiało. Hospitalizowanych jest - według ostatnich danych z poniedziałkowego popołudnia - 168 osób; 11,9 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a ponad 8 tys. nadzorem sanitarnym.

 

Do poniedziałkowego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa ponad 3,4 tys. próbek. Od poniedziałku testy wykonują już dwa laboratoria w regionie: wojewódzkiego sanepidu w Katowicach i instytutu onkologii w Gliwicach.

 

Nowe obostrzenia

 

Zakaz w dostępie do wypożyczalni rowerów, limit osób w sklepach - 3 osoby na jedną kasę, 3 osoby do jednego straganu na bazarach, wyjścia dzieci do 18. roku życia tylko pod opieką osoby dorosłej - to tylko niektóre z ograniczeń wprowadzonych przez rząd we wtorek.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w związku z koronawirusem [LISTA]

 

- Chcemy uniknąć tego, co spotkało zachodnią Europę - wyjaśnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nowe rygory wprowadzone zostają na 2 tygodnie.

 

Stan pandemii ogłoszony na świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. We wtorek mają pojawić się nowe ograniczenia

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze