Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Justin Lane

W Stanie Nowy Jork w ciągu ostatniej doby odnotowano 752 zgony z powodu Covid-19. W Brazylii walkę z koronawirusem wygrał 99-letni weteran drugiej wojny światowej. Z kolei w Wielkiej Brytanii ze szpitala wyszła 106-latka. Najnowsze informacje z Polski i ze świata.

zdr/grz/prz/ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

30 039 osób zakażonych koronawirusem zmarło dotychczas w USA - poinformował w środę Reuters, powołując się na własne obliczenia. Łącznie na świecie wykryto ponad 2 miliony przypadków zakażenia tym patogenem, z czego w USA ponad 615 tys.

Wielka Brytania prawdopodobnie osiągnęła szczyt epidemii koronawirusa, ale nie ma jeszcze co do tego pewności, więc nie można rozważać złagodzenia wprowadzonych restrykcji - powiedział w środę naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.

fot. PAP/EPA/ANDREW PARSONS / N10 DOWNING STREET HANDOUT

- Aktywność NATO wobec pandemii, to szansa na podkreślenie spójności sojuszu i znaczenia więzi transatlantyckich - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w środę wziął udział w wideokonferencji ministrów obrony państw NATO.

Przygotowujemy się do ewakuacji do szpitala jednoimiennego w Radomiu wszystkich 21 pacjentów, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Rozpocznie się ona w czwartek - powiedział w Polsat News neurolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu prof. Adam Kobayashi.

Do tej pory nie ma wyników testów osób przebywających w DPS na warszawskiej Ochocie przy ul. Dickensa - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza, Karolina Gałecka. Jak dodała, w pozostałych DPS-ach prowadzonych przez miasto nie odnotowano przypadków zakażeń koronawirusem.

W Bergamo i okolicach w regionie Lombardia na północy Włoch liczba zgonów w tygodniach epidemii koronawirusa była prawie cztery razy wyższa, niż wynosi średnia z ostatnich lat - powiedział w środę burmistrz tego miasta Giorgio Gori.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio oszacował w środę, że koszty ponoszone przez jego miasto w związku z epidemią koronawirusa mogą wynieść nawet 10 miliardów dolarów. Zaapelował o pomoc do władz federalnych.

Wsparcie polskich przedsiębiorców, którzy borykają się z trudami działalności gospodarczej podczas pandemii COVID-19 było tematem wideokonferencji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami tego środowiska - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

Łączna kwota kar związanych ze zwalczaniem COVID-19 nałożonych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych przekroczyła 4,7 mln zł - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Pandemia Covid-19 nie zmieniła wyzwań w kwestii bezpieczeństwa, przed którymi stoi NATO, przeciwnie - potencjalni przeciwnicy będą starali się wykorzystać sytuację do realizacji własnych celów - powiedział w środę w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

Trwają przenosiny pensjonariuszy i personelu z DPS w Drzewicy. To decyzja opoczyńskiego sanepidu. Chwali ją starosta opoczyński Marcin Baranowski nadzorujący drzewicki DPS i ma nadzieję, że już niedługo podopieczni powrócą do swojego domu.

We Francji łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 17 167, spośród których 6524 osoby zmarły w domach opieki, a 10 643 w szpitalach - poinformował w środę przedstawiciel ministerstwa zdrowia Jerome Salomon. To o 1438 zgonów więcej niż podawano we wtorek.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 38 osób, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 444 - podało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Do tej pory w Warszawie nie mieliśmy przypadku COVID-19 wśród osób bezdomnych. Były podejrzenia, ale do dnia dzisiejszego nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia - poinformowała w środę rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.

106-latka pokonała Covid-19. "Jest naszą najstarszą pacjentką"

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które uszczegóławia przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych w związku z epidemią COVID-19. Zakrywać usta i nos będziemy od czwartku 16 kwietnia do odwołania.

Hiszpańska Naczelna Rada Adwokacka zakwestionowała legalność ponad pół miliona kar nałożonych na Hiszpanów za nieprzestrzeganie zakazu przemieszczania się w stanie zagrożenia epidemicznego - poinformował w środę dziennik "El Mundo".

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania" - przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Będziemy "luzowali" restrykcje dotyczące epidemii "małymi kroczkami", w czwartek przedstawimy konkrety - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Do domów pomocy społecznej trafi 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 975 tys. maseczek, 174 tys. przyłbic i ponad 964 tys. par rękawiczek - poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto na wsparcie powiatów w prowadzeniu DPS-ów przeznaczono dodatkowe 20 mln zł.

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem, zwiększając ogólną liczbę zgonów na Covid-19 w tym kraju do 1518. Zanotowano też 4281 nowych zakażeń - podał w środę turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

Rumuński pracownik sezonowy pracujący przy zbiorze szparagów zmarł w Bad Krozingen na południowym zachodzie Niemiec w wyniku zakażenia koronawirusem - ustalił w środę magazyn "Der Spiegel".

Francuska branża gastronomiczno-hotelarska obawia się bankructwa około 20 proc. lokali gastronomicznych w kraju z powodu decyzji o utrzymaniu kwarantanny dla branży po 11 maja.

Rekordy popularności bije zorganizowana przez 99-letniego weterana zbiórka pieniędzy dla NHS, publicznej brytyjskiej służby zdrowia. Co kilka godzin zebrana przez Toma Moore'a kwota zwiększa się o kolejny milion funtów - w środę po południu było to już 8 mln.

Litwa po trwającej miesiąc kwarantannie, mającej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, powoli odmraża gospodarkę. Rząd podjął w środę decyzję o wznowieniu działalności niektórych sklepów i firm świadczących usługi remontowo-naprawcze.

Epidemia koronawirusa zlikwiduje w Hiszpanii 207 tys. miejsc pracy w kluczowym dla gospodarki tego kraju sektorze hotelarsko-gastronomicznym - wynika z badania firmy konsultingowej Bain & Company.

Lider światowego rankingu tenisistów Novak Djokovic przekazał szpitalowi w Bergamo darowiznę w wysokości 1,1 mln dolarów na rzecz walki z koronawirusem. Włochy to jeden z najbardziej dotkniętych krajów przez pandemię. Wcześniej Serb pomógł także w swojej ojczyźnie.

Festiwal Polskie Wino to kolejne wydarzenie, w którym, podczas "narodowej kwarantanny", można uczestniczyć za darmo w internecie. Cykl live'ów potrwa od 23 do 26 kwietnia.

Zaproszeni goście opowiedzą m.in. o modzie na polskie wino, o tym jak powinno się łączyć alkohol z jedzeniem, co goście zagranicznych restauracji lubią w winach z naszego kraju oraz jak winnice radzą sobie podczas kryzysu.

Dwa oddziały szpitala powiatowego w Żywcu - chirurgii ogólnej oraz wewnętrzny II, zostały w środę zamknięte do odwołania z powodu potwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Czasowo zamknięta jest też izba przyjęć - podało w środę wieczorem starostwo w Żywcu.

Szef Pentagonu Mark Esper powiedział w środę, że Chiny nadal nie udostępniają pełnych informacji o epidemii, które są potrzebne, by zorganizować globalną akcję walki z pandemią. Wezwał Pekin do udostępniania danych o Covid-19.

Podczas ostatniej doby w Portugalii wskutek zakażenia koronawirusem zmarły 32 osoby, tym samym ogólna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju powiększyła się do 599 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Na mocy uchwalonej dzień wcześniej przez parlament ustawy rozpoczęto w środę w Turcji zwalnianie więźniów w związku z pandemią koronawirusa, co może objąć do 90 tys. osadzonych - poinformowała państwowa agencja Anadolu.

Według niej, z zakładów karnych w Stambule, Ankarze i Izmirze odwożono zwalnianych autobusami.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w środę na naradzie z rządem o nowym wsparciu dla biznesu i pracodawców poszkodowanych z powodu koronawirusa. Na bezpośrednie dopłaty może liczyć mały i średni biznes, będą ulgowe kredyty oraz wsparcie dla regionów.

USA: 752 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork

W Watykanie na prośbę papieża Franciszka powstała komisja do spraw pandemii - ogłosiła w środę Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jak wyjaśniono, organ ten ma "wyrażać troskę i miłość Kościoła do całej rodziny ludzkiej wobec pandemii Covid-19".

Milion maseczek wielokrotnego użytku przekaże mieszkańcom regionu samorząd woj. łódzkiego - poinformował w środę marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber. Maseczki zostały zamówione u lokalnych przedsiębiorców, zaś koszty ich wytworzenia zostaną pokryte z pieniędzy UE.

Szef niskokosztowych linii lotniczych Ryanair Michael O'Leary powiedział w środowym wywiadzie dla Reutera, że spodziewa się szybkiego odbicia na rynku usług lotniczych po epidemii koronawirusa i przygotowuje się na wojnę cenową z konkurencją.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G20 uzgodnili w środę, że zawieszą spłaty długów najbiedniejszych krajów, wezwali też prywatnych wierzycieli, by wzięli udział w tej inicjatywie "na porównywalnych warunkach" - głosi komunikat G20.

W Szwecji mimo zarejestrowanych w ostatnich dniach kolejnych 170 zgonów na Covid-19 i łącznego bilansu 1203 ofiar śmiertelnych wśród władz sanitarnych panuje "ostrożny optymizm" - wynika ze środowej wypowiedzi zastępcy głównego epidemiologa kraju Andersa Wallenstena.

Boom na belgijskim rynku pracy dobiegł końca. Kryzys spowodowany koronawirusem przełoży się na gwałtowny wzrost bezrobocia w bieżącym roku po spadku liczby osób bez pracy w ostatnich czterech latach - informują belgijskie media.

We Włoszech zmarło w ciągu ostatniej doby 578 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych od początku epidemii w lutym wzrósł tym samym do 21 645.

"Jedyną troską" Światowej Organizacji Zdrowia jest obecnie pomoc krajom walczącym z pandemią Covid-19 w ratowaniu życia - oświadczył w środę szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nie odniósł się do decyzji USA o wstrzymaniu wsparcia finansowego dla jego organizacji.

Wśród osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, jest pracownik jednego z domów pomocy społecznej w Gdańsku - poinformowała w środę podczas konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wszyscy pracownicy i podopieczni ośrodka przejdą testy na obecność patogenu.

Obserwowana lepsza jakość powietrza wynika z przyjaznych warunków meteo, m.in. wysokiej temperatury, a przez to mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło, a nie z powodu koronawirusa i zmniejszeniem natężenia ruchu samochodów - wyjaśnia Instytut Ochrony Środowiska.

Potwierdzono zakażanie koronawirusem u jednej z ratowniczek medycznych Centrum Medycznego HCP w Poznaniu - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska.

Premier Francji Edouard Philippe zapowiedział w środę, że każdy pracownik służby zdrowia w najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa regionach kraju otrzyma 1500 euro premii. Przewidziano także podwyższone wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

Philippe złożył taką deklarację po posiedzeniu rządu, na którym zdecydowano o przeznaczeniu 110 mld euro na pakiet pomocowy dla gospodarki, osłabionej w wyniku pandemii. Dodał, że 500 euro premii otrzymają wszyscy pozostali pracownicy służby zdrowia.

Przy pomocy ponad 100 fałszywych stron przestępcy przechwytywali dane przedsiębiorców, którzy wnioskowali do władz kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia na zachodzie Niemiec o pomoc finansową na czas pandemii Covid-19.

Policja otrzymała w tej sprawie 372 zgłoszenia, ale szacunki landu wskazują, że w ręce przestępców mogły trafić dane 3,5-4 tys. wnioskodawców - poinformował w środę dziennik "Tagesspiegel".

Samorząd Mazowsza przekazuje kolejnym szpitalom i stacjom pogotowia, tym razem z Warszawy i okolic, środki ochrony, takie jak gogle czy rękawiczki - poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

27 pracowników służby zdrowia zmarło do środy w Hiszpanii na Covid-19, a ponad 27,5 tys. przedstawicieli personelu medycznego zakaziło się dotąd koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia.

Ostatnią jak dotąd z 27 ofiar śmiertelnych koronawirusa wśród pracowników hiszpańskiej opieki zdrowotnej jest 68-letni lekarz z Toledo, który zmarł we wtorek wieczorem.

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie przekazali do Domu Pomocy Społecznej im. św. Józefa w Warszawie 300 maseczek ochronnych uszytych przez kobiety odbywające karę pozbawienia wolności - poinformowała w środę wychowawczyni z AŚ ppor. Ewa Smolińska.

Siedem osób opuściło w ubiegłym tygodniu Szpital Uniwersytecki ze statusem ozdrowieńców - poinformowała w środę placówka. Według zapowiedzi, w ciągu następnych kilku dni hospitalizację zakończy także kilkoro innych zakażonych.

W tym ciężkim czasie nie możemy zapominać o cudzoziemcach, którzy mieszkają, uczą się i pracują wśród nas - zaapelował prezydent Poznania. Niestety, migranci pochodzenia azjatyckiego coraz częściej spotykają się z zachowaniami dyskryminującymi, wynikającymi z niewiedzy i lęku przed chorobą - dodał.

Władze Tarnowskich Gór zdecydowały o odwołaniu tegorocznych Gwarków - odbywającego się od kilkudziesięciu lat święta miasta, przyciągającego tysiące mieszkańców Górnego Śląska. Pół miliona złotych, zamiast na organizację imprezy, trafi na walkę z epidemią koronawirusa.

U 15 osób związanych z domem opieki w Majdanie Ruszowskim pod Zamościem (woj. lubelskie) wykryto koronawirusa. Osoby zarażone przewieziono do szpitali, pozostałych pensjonariuszy i personel objęto kwarantanną - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

Warszawa przekazała placówkom Caritasu 600 maseczek, 1,5 tys. par rękawiczek i 115 litrów płynu do dezynfekcji rąk - poinformował w środę stołeczny ratusz. Miasto zaoferowało także pomoc w rozwiązaniu problemu braku personelu.

Siedmiu policjantów z Bydgoszczy zakażonych jest koronawirusem. Jeden z nich przebywa w szpitalu, a pozostali są poddani kwarantannie - poinformowała w środę rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji mł. insp. Monika Chlebicz.

Dwie największe dzielnice romskie w stolicy Bułgarii, Sofii, zostały w środę odizolowane w związku z epidemią koronawirusa. Policja, która utworzyła punkty przejściowe na granicach tych dzielnic, będzie przepuszczać wyłącznie osoby z zaświadczeniem od pracodawcy.

Francja wyraża ubolewanie z powodu decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - powiedziała w środę rzeczniczka rządu w Paryżu Sibeth Ndiaye.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian wezwał ambasadora Chin w tym kraju w związku z krytycznymi uwagami na temat epidemii koronawirusa w Europie, które pojawiły się niedawno na stronie internetowej chińskiej ambasady w Paryżu.

Mieszkaniec Adelaide próbował zwrócić do supermarketu 150 opakowań papieru toaletowego i 150 butelek płynu do dezynfekcji. Zakupy zrobił tuż po wybuchu paniki związanej z epidemią koronawirusa - poinformował w środę australijski serwis 7 News.

Zakupy, które według australijskiego serwisu ABC warte były ok. 10 tys. dolarów, mężczyzna zrobił cztery tygodnie temu. Według Drake'a pomagał mu zespół złożony z 20 osób.

Supermarket odmówił zwrotu pieniędzy za zakupy.

Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i musimy być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za nasze otoczenie - podkreśla premier Mateusz Morawiecki, przypominając o obowiązującym od czwartku nakazie zasłaniania twarzy.

Ekstraklasa SA poinformowała, że nie wyznaczyła jeszcze daty wznowienia piłkarskich rozgrywek. "Zostanie ona ustalona dopiero po uzyskaniu informacji od UEFA dotyczących terminarza międzynarodowego oraz po decyzjach o zakończeniu obowiązywania zakazów wprowadzonych przez rząd" - dodano.

W całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej wspierają 38 domów pomocy społecznej. Terytorialsi pomagali pensjonariuszom m.in. w Koszęcinie, Niedabylu i w Drzewicy - poinformowało w środę MON.

"Listy do kwarantanny" - to jedna z inicjatyw psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, skierowana do wszystkich, dla których społeczna kwarantanna jest bardzo trudnym doświadczeniem. Dzięki akcji każdy może opisać swoje przeżycia i się nimi podzielić.

Dyrektor Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) Robert Redfield powiedział w środę, że jego instytucję wiąże "bardzo produktywna współpraca" ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Nie odniósł się bezpośrednio do decyzji prezydenta USA o wstrzymaniu finansowania WHO.

Na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów - zwraca uwagę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia zapowiedziało w środę testowanie wszystkich pensjonariuszy domów opieki i ich opiekunów, którzy wykazują symptomy koronawirusa, co ma zatrzymać pogarszającą się sytuację w tych placówkach.

Chińskie władze rozpoczęły szeroko zakrojone badanie epidemiologiczne, by określić, ile osób mogło przejść zakażenie koronawirusem bez objawów, oraz ustalić poziom odporności na patogen w poszczególnych społecznościach - poinformowały w środę chińskie media.

PAP/Radek Pietruszka

- W Polsce powinno być wykonywanych dziennie 50-60 tys. testów na obecność koronawirusa - ocenił w środę kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz

Zniesienie zakazu handlu w niedziele, wprowadzenia nowego limitu osób przebywających w sklepie i otwarcie weekendy marketów budowlanych - to postulaty Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji skierowanych do rządu ws. tzw. odmrażania gospodarki.

Łącznie 2600 litrów zatrzymanych wyrobów alkoholowych przekazali w ub. tygodniu funkcjonariusze wielkopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na rzecz walki z COVID-19 - poinformowała w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach (Śląskie) wstrzymał przyjęcia na oddział ortopedii po tym, jak jego pacjenci zaczęli gorączkować. Wyniki badań potwierdziły na razie obecność koronawirusa tylko u jednej pacjentki - podała w środę placówka.

Wielka Brytania: kolejne 761 osób zmarło z powodu Covid-19, łącznie 12 868.

Na Słowacji koronawirusem zakaziły się 863 osoby, dwie zmarły - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. We wtorek przeprowadzono tam 1439 testów na obecność SARS-CoV-2. Media przypominają, że premier Igor Matovicz zapowiadał wcześniej 3 tys. testów dziennie.

Projekt rozporządzenia dot. nakazu zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych został przekazany do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Kolejnych 189 osób zmarło na Covid-19, łącznie epidemia pochłonęła już 3134 ofiary - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) w Holandii. Wykryto też 734 nowych infekcji koronawirusem.

W Niemczech przebywa ok. 14 tys. syryjskich lekarzy-uchodźców, którzy czekają na zatwierdzenie ich kwalifikacji medycznych. Tymczasem Instytut Roberta Kocha podaje oficjalnie, że w kraju zakażonych jest 2300 lekarzy. Dramatyczne braki w służbie zdrowia sprawiły, że rząd chciałby, żeby lekarze z Syrii pomogli w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Na razie na apel władz odpowiedziało 400 z nich.

W obliczu braku dochodów z powodu pandemii Covid-19, kierownictwo ogrodu zoologicznego w Neumuenster stworzyło plan awaryjny, który zakłada ubój części zwierząt, aby nakarmić innych mieszkańców parku.

Na liście zwierząt do uboju znajduje m.in. niedźwiedź polarny o imieniu Vitus, który mierzy 3,6 metra.

 

Przez dwa dni policjanci próbowali sprawdzić, czy 19-latek z Gdańska przebywa w domu podczas kwarantanny. Młody mężczyzna unikał funkcjonariuszy, a podczas odosobnienia zapraszał do mieszkania znajomych. Teraz grozi mu nawet 30 tys. zł kary, bo policja skierowała zebrane dowody przeciwko niemu do sanepidu.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął działania w celu zabezpieczenia opieki pielęgnacyjnej dla podopiecznych ośrodka opiekuńczego Salus w Kaliszu - poinformował w środę rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube. 70 pacjentami zajmuje się 17-osobowa kadra zakażona koronawirusem.

Dwa pierwsze automaty z maseczkami stanęły przy głównych ulicach w Toruniu. Koszt jednej maseczki to 5 zł, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na produkcję przyłbic ochronnych dla szpitali w mieście.

Ponad 20 mln zł dla szpitali i organizacji pozarządowych na walkę z pandemią Covid 19 przekazało kilkadziesiąt firm w ramach akcji "Jesteśmy Razem. Pomagamy" - poinformował w środę Drutex. Do akcji dołączają kolejne firmy - dodała spółka.

Sanepid ukarał grzywną w wysokości 10 tys. zł 40-letniego mieszkańca gminy Janów Lubelski (woj. lubelskie) za robienie zakupów podczas kwarantanny. Skierowano też wniosek o ukaranie go do sądu - poinformowała w środę policja.

- Nie powinniśmy pozwalać na zasłanianie ust i nosa przypadkowymi przedmiotami typu szalik, skarpetka czy kominiarka. Jeżeli będziemy udawać ochronę dróg oddechowych, to rzeczywiście możemy się spodziewać większej liczby zakażeń – powiedział w środę w Polsat News ekspert profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa, w której wskazuje na warunki, jakie powinny być spełnione, by znosić restrykcje. Na razie nie zanosi się na otwarcie granic wewnątrz UE.

Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu jest gotowy do wykonywania badań w kierunku koronawirusa. Wynik testu będzie znany po kilku godzinach. Laboratorium będzie mogło przebadać maksymalnie 1000 próbek na dobę w ramach współpracy z Sanepidem.

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła w ciągu doby o 447, odnotowano trzy kolejne zgony – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku.

Obywatel Węgier, który był objęty kwarantanną domową, próbował wylecieć z kraju, ale został zatrzymany na lotnisku w Budapeszcie – poinformował w środę przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss na konferencji prasowej online.

Wprowadzone pod koniec marca na około trzy tygodnie nadzwyczajne przepisy o ograniczeniu przemieszczania się mieszkańców między stołecznym regionem administracyjnym, a resztą kraju zostają uchylone - poinformowała w środę na konferencji prasowej premier Finlandii Sanna Marin.

Potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem u personelu SOR szpitala wojewódzkiego w Szczecinie-Zdunowie - poinformowała w środę rzeczniczka placówki. Zakażonych jest siedem osób, Szpitalny Oddział Ratunkowy jest zamknięty od poniedziałku.

W Ciechanowie (Mazowieckie) mieszkańcy otrzymają bezpłatne maseczki ochronne, które zapewni tamtejszy Urząd Miasta. Ich rozdawanie przez straż municypalną rozpoczęło się w środę w trzech punktach miasta przy sklepach spożywczych. Kolejne partie maseczek będą przekazywane w miarę nowych dostaw.

Dwie pielęgniarki pracujące w szpitalu zakaźnym w Toruniu, który jest częścią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, są zakażone koronawirusem. Do badań pobrano próbki od około 100 osób z personelu - poinformował rzecznik prasowy placówki.

Kilkanaście tysięcy maseczek przekazał w środę kielecki ratusz do miejskich instytucji, dbających o zdrowie, bezpieczeństwo oraz opiekę nad mieszkańcami Kielc. Trafiły one m.in. do szpitali, domów pomocy społecznej, policji i straży pożarnej.

Do tej pory w Polsce wykonano 156 493 testy na obecność koronawirusa; w ciągu ostatniej doby - ponad 8,1 tys. – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę komentując głosy, iż Chinom grozi druga fala Covid-19 z powodu osób wracających z Rosji, że Moskwa nie popiera obrzucania się wzajemnymi oskarżeniami, a opowiada się za łączeniem wysiłków w walce z pandemią.

Brytyjscy lekarze i pielęgniarki mogą w ostateczności ponownie używać jednorazowych maseczek, fartuchów i innych środków ochrony osobistej, wynika z planu rządowej agencji Public Health England ujawnionego w środę przez stację BBC.

Jak podaje stacja, w niektórych szpitalach jednorazowe fartuchy już są myte i używane ponownie, by oszczędzać zasoby.

 

Jeśli nie zostałyby podjęte żadne kroki zapobiegawcze, w Japonii mogłoby być nawet 850 tys. ciężkich przypadków Covid-19, a połowa z tych pacjentów mogłaby umrzeć - ocenił w środę zespół ekspertów japońskiego ministerstwa zdrowia ds. koronawirusa.

94 proc. Francuzów chce nosić maseczki w przestrzeni publicznej, a 90 proc. jest za utrzymaniem zamkniętych granic z krajami pozaeuropejskimi aż do odwołania – wynika z sondażu instytutu Elabe przedstawionego w środę przez telewizję BFM TV.

Przedstawiane liczby na temat skali epidemii we Włoszech "nie są rzeczywiste" - ocenił wirusolog profesor Roberto Burioni. Jego zdaniem trzeba przebadać dużą próbkę ludności, by otrzymać prawdziwe dane i, jak dodał, "nie błądzić w ciemnościach".

Spółka Tramwaje Śląskie, która zleca firmie sprzątającej odkażanie taboru środkiem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym wprowadziła ostatnio także dezynfekcję wagonów parą wodną. Ma to zwiększyć skuteczność tych działań.

Do tej pory w mobilnym punkcie badań na koronawirusa na Ursynowie pobrano ponad 70 próbek; 60 proc. badanych to personel medyczny, zaś 40 proc. - osoby prywatne - poinformował  Piotr Talarek z grupy "Diagnostyka", która wykonuje testy.

2454 przypadki zakażenia koronawirusem i 283 zgony odnotowano w ciągu minionej doby w Belgii - podało w środę centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju dotychczas wykryto obecność koronawirusa u 33 573 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Belgii 4440 osób.

Lekarz z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego jest zarażony koronawirusem. Osoby, które miały z nim kontakt, skierowano na kwarantannę domową; czekają na wyniki testów - poinformowała w środę rzeczniczka lecznicy przy ul. Tochtermana w Radomiu Elżbieta Cieślak.

Lekarz mógł zarazić się od jednego z domowników, zatrudnionego w drugiej radomskiej lecznicy - Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Placówka ta stanowi obecnie największe ognisko koronawirusa w regionie. Od początku epidemii wykryto tam SARS-CoV-2 u 210 osób.

Aktualnie w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przebywa 110 pacjentów, w tym 68 z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

ZOBACZ: Dramatyczna sytuacja w radomskim szpitalu. "Mała Syria, drugie Kosowo"

Do 120 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - ogłosiła w środę krajowa federacja Izb Lekarskich. Od wtorku zmarły cztery następne osoby.

Ministerstwo zdrowia Iranu poinformowało o śmierci 94 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju to 4777. Wykryto też 1512 nowych przypadków infekcji, co oznacza że wirusa zdiagnozowano dotąd u 76 389 osób w Iranie.

Rząd Hiszpanii premiera Pedra Sancheza przyznał się do popełnienia błędów podczas zarządzania kryzysem powstałym wskutek rozszerzania się epidemii koronawirusa. Wezwał też opozycję do współpracy z walce z Covid-19, m.in. w ułatwieniu wydłużenia stanu zagrożenia epidemicznego do maja.

W środę kolejny raz w formie wideokonferencji obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego - poinformowała na Twitterze kancelaria premiera.

ZOBACZ: Müller ujawnił, kiedy rząd spodziewa się szczytu zachorowań

 

Linię wsparcia psychologicznego on-line utworzyli dla licealistów studenci psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Do końca maja będą pełnić codzienne dyżury dla osób, które potrzebują pomocy w czasie pandemii.

Projekt "Studenci w pandemii", pod opieką dr Celiny Tymoszyk-Tomczak, zakłada wsparcie przez internet – chętni do rozmowy mogą wysłać e-mail na adres pomocwpandemii@gmail.com, w temacie wpisując wybraną przez siebie formę kontaktu. Może to być mail, rozmowa głosowa z użyciem mikrofonu, czat lub wideoczat. Organizatorzy wskazują, że w odpowiedzi przysłany zostanie link do aplikacji Zoom oraz instrukcja, jak dołączyć do rozmowy.

Studenci zachęcają także, aby zarówno uczniowie, jak i ich rodzice zapoznali się z materiałami z zakresu psychoedukacji na stronie Instytutu Psychologii USz pod adresem www.psy.usz.edu.pl.

Do Poznania dotarł transport maseczek z Chin, zamówiony przez wielkopolski samorząd - poinformowała w środę rzeczniczka urzędu marszałkowskiego w Poznaniu. Trafią one do szpitali wojewódzkich, do szpitala powiatowego w Pile oraz do szpitala zakaźnego w Poznaniu.

 

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian potępił w środę decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wezwał USA, by "wypełniały swoje zobowiązania" wobec WHO w "krytycznym momencie" pandemii koronawirusa.

ZOBACZ: Stany Zjednoczone wstrzymują finansowanie WHO

Koronawirus zmutował na trzy odrębne szczepy, które dotarły w różne regiony świata - ustalili genetycy z Uniwersytetu w Cambridge. Jak informuje "Rzeczpospolita", wyniki tych badań mogą oznaczać, że patogenu możemy nie pokonać jedną szczepionką.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy wstrzymano przyjęcia na oddział urologiczny po wykryciu koronawirusa u jednego z pacjentów - poinformowała rzecznik prasowa placówki. To 22. przypadek potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 w tej lecznicy.

W strukturze zgonów z powodu koronawirusa w Polsce mężczyźni stanowią 57,9 proc. przypadków, a kobiety 42,1 proc. - wynika z danych opublikowanych w środę przez Główny Inspektorat Sanitarny. Częściej na COVID-19 w Polsce chorują kobiety (55,2 proc.) niż mężczyźni (44,8 proc.).

ZOBACZ: W Polsce na COVID-19 choruje więcej kobiet, ale częściej umierają mężczyźni

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na 4 maja międzynarodową konferencję donatorów, by zebrać środki na badania nad nową szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Wrocławska spółka biotechnologiczna Amplicon rozpoczyna produkcje testów diagnostycznych wykrywających COVID-19. Spółka działająca w Wrocławskim Parku Technologicznym może wytwarzać około 15 tys. testów tygodniowo, ale jest w stanie zwiększyć moce produkcyjne do 60 tys.

Papież Franciszek zachęcił do modlitwy za ludzi starszych, zwłaszcza tych, którzy są osamotnieni, przebywają w domach opieki i boją się, że umrą sami. Słowa papieża, który mówił o seniorach podczas mszy rano w Watykanie, zamieszczono następnie na Twitterze.

W przyszłym tygodniu osocze ozdrowieńców zostanie podane pierwszym pacjentom z Covid-19 w szpitalu MSWiA w Warszawie. Na początek zaplanowano leczenie wyselekcjonowanej grupy stu pacjentów – powiedział PAP jeden z lekarzy kierujących projektem badawczym, lek. Adam Tworek.

100 policjantów, którzy na co dzień z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, jest zakażonych koronawirusem - poinformował w środę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Z kolei kwarantanną od początku działań było lub jest objętych ponad 1840 funkcjonariuszy.

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. 100 policjantów zakażonych

Dwanaście osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; stwierdzono też 67 nowych infekcji – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi.

Od rana w środę pobierane są wymazy od ponad 200 pacjentów i personelu centrum opieki długoterminowej w Czernichowie - powiedziała jego szefowa Adriana Gołuch. Rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska dodała, że w akcji uczestniczą cztery "wymazobusy".

Hiszpania: 523 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu ostatniej doby, wzrost do 18 579.

Po południu ukaże się ostateczna wersja rozporządzenia, które ma uszczegółowić przepisy dotyczące obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią koronawirusa - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

ZOBACZ: Obowiązek zakrywania ust i nosa. Sprawdź nowe przepisy

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń dla obywateli i funkcjonowania gospodarki wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa. Opisuje w niej kryteria, które powinny być spełnione, by znosić ograniczenia.

Pod koniec tygodnia spodziewamy się dostawy tzw. szybkich testów antygenowych; przyspieszy to diagnostykę koronawirusa - zapowiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przypomniał też, że laboratoria w Polsce mogą wykonać obecnie ok. 20 tys. testów na dobę.

WIDEO: zobacz konferencję wiceministra

 

Polski Holding Hotelowy udostępni pokoje w hotelu Renaissance, w których pacjenci onkologiczni Instytutu Matki i Dziecka i ich opiekunowie będą czekać na wyniki testów na koronawirusa - podał w środę Holding.

Grupa 15 kolumbijskich kibiców piłki nożnej utknęła z powodu koronawirusa w Argentynie. Przyjechali do Buenos Aires na mecz fazy grupowej Copa Libertadores, a teraz nie mogą wrócić do ojczyzny, bowiem granice są pozamykane.

Brytyjska spółka Kromek poinformowała w środę, że w ramach wsparcia walki z koronawirusem zamierza jeszcze w kwietniu podjąć w Wielkiej Brytanii i na całym świecie produkcję respiratorów na licencji japońskiej firmy Metran. Umowa licencyjna ma zostać zawarta wkrótce.

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w środę krytycznie odniósł się do decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o zaprzestaniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Stwierdził, że WHO jest jedną z najlepszych inwestycji.

ZOBACZ: Stany Zjednoczone wstrzymują finansowanie WHO

Papież Franciszek podczas kolejnej audiencji generalnej bez udziału wiernych wezwał Polaków do modlitwy za Kościół i za całą ludzkość, zwłaszcza za cierpiących z powodu pandemii. Mówił, że tydzień po Wielkanocy będzie obchodzona Niedziela Miłosierdzia Bożego.

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego (szpital zakaźny) zmarła w środę 71-letnia kobieta, która była zakażona koronawirusem. Ze szpitala została wypisana 90-letnia pacjentka, która wyzdrowiała z COVID-19.

47 osób jest zakażonych koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu - poinformowało w środę biuro prasowe urzędu miasta. Placówka nadal jest zamknięta, przebywa w niej 177 osób.

ZOBACZ: Trudna sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Zakażeni pensjonariusze i braki kadrowe

Według naukowców z Uniwersytetu Harvarda okresowe ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią Covid-19 w USA mogą być konieczne aż do 2022 roku, jeśli wcześniej nie zostanie wynaleziona szczepionka lub radykalnie nie zwiększy się wydolności szpitali.

ZOBACZ: Naukowcy ostrzegają: brak szczepionki może oznaczać przedłużenie ograniczeń do 2022 roku

- Mamy 206 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus - poinformowało w środę rano ministerstwo zdrowia. Zmarło też 5 kolejnych osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 7408, a ofiar do 268.

ZOBACZ: Ponad 200 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Wzrosła liczba ofiar

Od 1 maja na stacjach PKN Orlen żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) będą mogli uzyskać rabat przy kupnie paliwa. Umożliwi im to, jak ocenia koncern, jeszcze efektywniejsze zaangażowanie się w walkę z epidemią koronawirusa i realizację zadań zapewniających bezpieczeństwo obywatelom.

 

3388 nowych zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Rosji w ciągu ostatniej doby; tym samym ogólna liczba zakażeń sięgnęła 24 490. W ciągu ostatniej doby 28 osób zmarło w Rosji na Covid-19 i liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju do 198 od początku pandemii.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki zachęca mieszkańców do udziału w akcji, której celem jest zakup respiratorów dla miejscowego szpitala. - Wystarczy przekazać datek w zamian za maseczkę ochronną - poinformował.

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech oświadczył w środę, że epidemia koronawirusa w kraju jest nadal pod kontrolą. Jego zdaniem system ochrony zdrowia radzi sobie z opieką nad chorymi. Resort podał, że łącznie na Covid-19 zmarły w Czechach 163 osoby, w tym 16 w ciągu ostatniej doby.

Totalizator Sportowy przeznaczył dotąd na walkę z pandemią ponad 5,4 mln zł - podała w środę spółka. Dodano, że od 30 marca br. 10 proc. ze sprzedaży wszystkich zakładów i losów zawieranych na lotto.pl przekazywane jest na wsparcie walki z koronawirusem.

Japońska korporacja Fujifilm ogłosiła w środę, że "znacznie podnosi" zdolności produkcyjne leku przeciwgrypowego fawipirawir (Avigan), który przechodzi obecnie testy kliniczne jako potencjalny środek w terapii pacjentów zakażonych koronawirusem.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2 tys. 499 osób; ponad 145 tys. jest objętych kwarantanną – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia według stanu na 14 kwietnia. Do tej pory wyzdrowiało 668 osób.

W ciągu minionej doby na Ukrainie bilans potwierdzonych przypadków zainfekowania koronawirusem wzrósł o 392 - do 3764, a zgonów o 10 - do 108 - poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo zdrowia. To największa liczba infekcji wykrytych w ciągu jednego dnia w tym kraju.

Część żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w Danii została ponownie otwarta po miesiącu kwarantanny z powodu epidemii koronawirusa - informuje w środę AFP. Zajęcia wznowiono w połowie duńskich gmin.

W środę w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9090 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1328 jednostek sprzętu - poinformował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef szpitala koronawirusowego w Moskwie Denis Procenko, który oprowadzał w marcu prezydenta Rosji Władimira Putina po tej placówce poinformował w środę, że wyleczył się z Covid-19. Zakażenie wykryto u niego już po wizycie szefa państwa.

- W stacjach telewizyjnych codziennie pracują dziesiątki, o ile nie setki osób. Stacje mają wystarczającą infrastrukturę techniczną, żeby zorganizować debaty takie, gdzie kandydaci będą w osobnych pomieszczeniach lub w swoich domach - powiedział w "Graffiti" kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował, że minionej doby w działaniach prowadzonych w 59 punktach kontroli sanitarnej na granicach Polski uczestniczyło 275 strażaków-ratowników, którzy zmierzyli temperaturę ciała u 3732 osób.

Nikt nie mówi o znoszeniu restrykcji, ale nie da się w nieskończoność utrzymywać stanu zamrożenia państwa – podkreślił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak zaznaczył, rząd chce "obudować" stopniowe przywracanie "w miarę normalnego życia” różnymi nakazami.

Na uwagę, że WHO przestrzega przed przedwczesnym znoszeniem restrykcji, odparł: - To też nikt nie mówi o znoszeniu restrykcji.

- Chcemy obudować to rzeczywiście stopniowe powracanie do może nie normalnego, ale w miarę normalnego życia przez wprowadzenie nakazów – wyjaśnił Sasin. Wśród nich wskazał obowiązujący od czwartku nakaz zakrywania ust i nosa, przepisy dotyczące odległości między osobami i ograniczeń liczby osób w sklepach.

Liczba dobowo zarejestrowanych zgonów w Niemczech wzrosła o 115 w stosunku do danych z dnia poprzedniego.

- Zapowiedziany obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych nie jest jednoznaczny z nakazem noszenia maseczek. Twarz można będzie przesłonić także szalikiem lub chustą – wyjaśniał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W środę rozporządzenie wprowadzające ten obowiązek ma być doprecyzowane.

Kadra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie miała możliwość przebadania się na obecność koronawirusa - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski. W środę rano ze Szkoły wyjechali ostatni podchorążowie.

Po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 47 osób. Osoby te przebywają w izolatorium w Warszawie, pozą uczelnią. Pozostałych objęto kwarantanną. Część z nich przebywa w szkole, część zdecydowano przewieźć do różnych jednostek w kraju.

W ośrodku Caritasu przy Krakowskim Przedmieściu odnotowano we wtorek pierwszy zgon z powodu zakażenia SARS-Cov-2. Placówka podkreśla, że wciąż brakuje personelu, a z 11 osób skierowanych do ośrodka przez wojewodę stawiły się tylko dwie, w tym jedna sama wymagająca pomocy medycznej.

Przeciwnicy projektu zaostrzającego prawo aborcyjne prowadzą protest mimo trwającej epidemii koronawirusa. Swój sprzeciw okazują wywieszając na balkonach parasolki, trzymając plakaty, gdy stoją w kolejkach do sklepów, a także w mediach społecznościowych.

Sejm, który zbiera się w środę na dwudniowym posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem ustawy zaostrzającym prawo aborcyjne. Obywatelski projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" przewiduje zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

Stołeczni policjanci 2479 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń – poinformowała w środę rano Komenda Stołeczna Policji.

"Nałożono 1968 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 14 kolejnych informacji przekazanych do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 386. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne" - zaznaczyli policjanci.

Do Poznania dotarł w środę rano pierwszy z serii samolotów transportujących do Polski sprzęt ochronny pomocny w walce z koronawirusem, kupiony w Chinach przez Fundację Lekarze Lekarzom. Następne transporty spodziewane są w kolejnych dniach.

Dzięki 20 mln zł darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation działająca przy Naczelnej Izbie Lekarskiej Fundacja Lekarze Lekarzom kupiła łącznie 1 mln masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic oraz 100 tys. kombinezonów II klasy.

Szczytu zachorowań na koronawirusa spodziewamy się w kwietniu, ale ogólna liczba osób, które chorują będzie na wysokim poziomie jeszcze przez co najmniej cały maj - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że maj lub końcówka kwietnia, będzie początkiem odmrażania kwestii gospodarczych.

Prawie 50 masek do nurkowania przerobili naukowcy na potrzeby łódzkich anestezjologów, którzy urządzenia stosują podczas zabiegów do ochrony przed koronawirusem – poinformował dr Marcin Elgalal z Bionanoparku, w którym przygotowuje się takie aparaty do oddychania.

- Przeprowadzenie wyborów prezydenckich jesienią - jak proponuje opozycja - może narazić znacznie więcej Polaków na śmierć; to szaleństwo opozycji - ocenia w wywiadzie dla "DoRzeczy" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
Pandemia koronawirusa spowodowała zawieszenie usług przez japońskie linie lotnicze.

- Mamy do czynienia z ułomnością polskiej demokracji, bo brakuje nam opozycji o normalnym charakterze; obecna opozycja nie dorosła do demokracji - mówił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Kaczyński był pytany o "czasy tzw. przemysłu pogardy" wobec jego brata - ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem prezesa PiS, w tej kwestii mamy do czynienia z ciągłością: dzisiejsza opozycja, a wtedy obóz rządzący "nie akceptuje demokracji". Jak wskazał, o akceptowaniu demokracji możemy mówić wówczas, gdy uczestnik życia publicznego przyjmuje, że może rządzić, ale może też być w opozycji i wszyscy działający legalnie mogą ubiegać się o zdobycie większości i tym samym możliwości realizacji własnych programów.

Rusza "Wirtualna Sztafeta Szymona" - poinformowali sztabowcy kandydata na prezydenta. Szymon Hołownia będzie rozmawiał w środę rano z mieszkańcami województwa łódzkiego na profilu portalu społecznościowego - poinformowała Zofia Wojtkowska ze sztabu wyborczego kandydata.

W taki wirtualny sposób kandydat na prezydenta Szymon Hołownia ma "odwiedzić" wszystkie województwa w Polsce.

We Francji koronawirus jest szczególną klęską dla producentów wina, które stanowi bardzo ważną część gospodarki tego kraju, będącego pierwszym światowym eksporterem tego trunku. Winiarze obawiają się, że epidemia spowoduje liczne bankructwa.

Prezes CEVI (europejskiej konfederacji winiarzy indywidualnych) Thomas Montagne zwrócił się do instancji europejskich na dzień przed Wielkanocą o pomoc w destylacji, magazynowaniu win i zmniejszeniu wydajności produkcji.

Trzy połączone komisje senackie najprawdopodobniej 28 kwietnia zajmą się ustawą zakładającą, że wybory prezydenckie 2020 r. odbędą się wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego - poinformował szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (niezależny).

285 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał w środę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3254.

Wirusa wykryto u 2486 nowych osób, przez co łączna liczba odnotowanych przypadków wzrosła do 127 584. To pierwszy dobowy wzrost potwierdzonych infekcji w Niemczech od czterech dni.

Dziennik Gazeta Prawna informuje w środę o rozpoczęciu przez rząd technicznych przygotowań do wyborów "kopertowych". Z ustaleń gazety wynika, że drukiem kart ma zająć się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Rozmówca gazety, znający sposób działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wskazuje, że wydruk to kwestia kilku dni, zaś prawdziwym wyzwaniem jest późniejsza dystrybucja i opakowanie pakietów wyborczych w koperty. "W rozmowach na linii rząd–PWPW pojawia się też kwestia dostawy owych pakietów (prawdopodobnie jako pomocy dla Poczty Polskiej). Na to jednak – jak słyszymy od jednego z pracowników Wytwórni – nie ma raczej szans" - informuje "DGP".

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.

- Planowaliśmy w tym roku pięć odwiertów, a w ciągu następnych dwóch lat w sumie dziewięć. Jednak w obecnej sytuacji ten plan na pewno ulegnie zmianie - powiedział Lakkotrypis w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej Omega TV.

W Korei Południowej rozpoczęły się w środę rano czasu miejscowego wybory parlamentarne. Jak podkreślają media, to pierwsze wybory zorganizowane w tym kraju w czasie poważnej epidemii.

We wszystkich lokalach stosowane są nadzwyczajne środki ostrożności, by zminimalizować ryzyko nowych infekcji koronawirusem. Placówki zostały zdezynfekowane, a wyborcy powinni odkazić dłonie, mieć na sobie maseczki ochronne i plastikowe rękawiczki oraz nie zbliżać się do siebie na odległość mniejszą od jednego metra.

Korei Południowej udało się opanować lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem, ale wciąż utrzymują się obawy dotyczące skupisk infekcji oraz przypadków przywleczonych z zagranicy. Dotychczas oficjalnie potwierdzono w tym kraju ponad 10 500 zakażeń. Zmarło ponad 200 zakażonych pacjentów.

Mieszkanka Rzymu została ukarana przez karabinierów grzywną w wysokości 206 euro za to, że mimo zakazu opuszczania domu bez ważnego powodu wyprowadziła na spacer swojego żółwia. Została zatrzymana dlatego, że spacerowała wyjątkowo wolno - podały włoskie media.

Z obawy przed epidemią koronawirusa 97 proc. Amerykanów nakazano pozostanie w domu. Gubernatorzy siedmiu stanów w USA nie zdecydowali się jednak na taki krok, uznając, że wystarczą inne środki.

- Chcemy zająć się tym długoterminowo, nie wygra się tylko wprowadzając zakazy wychodzenia z domu - mówił o epidemii i jej konsekwencjach Asa Hutchnson, gubernator Arkansas. Wyraził przy tym nadzieję, że w najbliższych dniach "sytuacja się poprawi".

Jego stan - jak zauważa portal CNN - jest jednym z siedmiu (Arkansas, Iowa, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa, Utah, i Wyoming), które nie wprowadziły nakazu pozostania w domu. We wszystkich z nich gubernatorami są Republikanie.

Siedem na dziesięć firm obawia się o swoją płynność, mimo to w podejściu do ściągania należności w czasach koronawirusa częściej deklarują wyrozumiałość wobec swoich kontrahentów niż zwiększenie restrykcji – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

1 miliard maseczek miesięcznie, 9 tysięcy metrów sześciennych żelu dezynfekującego, 456 milionów rękawiczek - to potrzeby przemysłu i firm we Włoszech, by mogły wznowić działalność po przerwie z powodu pandemii. Dane te przedstawiono na Politechnice w Turynie.

W analizie, przygotowanej na uczelni w stolicy Piemontu, podkreślono ponadto, że wszystkie włoskie zakłady pracy potrzebują dostaw ponad 2 milionów termometrów, aby mogły kontrolować stan zdrowia swoich pracowników.

Prezydent USA Donald Trump zaprosił przywódców G7 do udziału w najbliższy czwartek w wideokonferencji, która będzie poświęcona walce z pandemią koronawirusa - poinformował we wtorek rzecznik Białego Domu.

Sekretarz generalny ONZ skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa o zawieszeniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia. "To nie jest czas na zmniejszanie zasobów WHO, ani jakiejkolwiek innej organizacji humanitarnej walczącej z wirusem" - oświadczył we wtorek Antonio Guterres.

2228 osoby zmarły w USA na Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najtragiczniejsza doba od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych.

Reuters wylicza, że ofiar śmiertelnych SARS-Cov-2 w USA jest już ponad 28 tys.

99-letni weteran drugiej wojny światowej, Ermando Piveta, jest najstarszym Brazylijczykiem, który wyzdrowiał z Covid-19. "Wygrał on jeszcze jedną bitwę, tym razem z nowym koronawirusem" - ogłosiła w komunikacie brazylijska armia.

Prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO), do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie