Ponad 200 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Wzrosła liczba ofiar

Polska
Ponad 200 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Wzrosła liczba ofiar
PAP/ Łukasz Gągulski
Liczba zakażonych w Polsce w środę rano wzrosła do 7408

- Mamy 206 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus - poinformowało w środę rano ministerstwo zdrowia. Zmarło też 5 kolejnych osób. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 7408, a ofiar do 268.

"Mamy 206 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (67), śląskiego (37), dolnośląskiego (31), lubelskiego (25), małopolskiego (14), opolskiego (10), świętokrzyskiego (7), podkarpackiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3), pomorskiego (2), podlaskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2)" - podał resort zdrowia.

 

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-M Racibórz, 86-M, 82-K Grudziądz, 56-K Kraków, 67-M Zgierz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 7408/268 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowano.

 

 

Według danych przekazanych w środę rano przez resort zdrowia, na kwarantannie przebywa 145 tys. 875 osób, a kolejne 28 tys. 84 osoby są objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

 

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2499 osób. Wyzdrowiało 668 chorych.

 

 

Podlaskie: dwa nowe przypadki

 

O dwóch nowych przypadkach koronawirusa w Podlaskiem poinformował w środę rano Podlaski Urząd Wojewódzki. Łącznie to 258 zachorowań w regionie; wyzdrowiała kolejna osoba.

 

Dwa nowe przypadki koronawirusa - o których we wspólnym komunikacie informuje wojewoda podlaski i wojewódzki inspektor sanitarny - dotyczą dwóch mężczyzn. Pierwszy to starszy mężczyzna z powiatu siemiatyckiego, który jest hospitalizowany w szpitalu w Łomży, drugi - młody mężczyzn z powiatu bielskiego, który przebywa w izolacji domowej.

 

- Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną - podano w komunikacie.

 

Łącznie w regionie odnotowano 258 przypadków zachorowań na COVID-19. Służby wojewody informują o kolejnej osobie, która wyzdrowiała - to starszy mężczyzna z Łomży. W sumie dotąd wyzdrowiało w Podlaskiem 16 osób; dwie osoby zmarły.

 

Pomorskie: w sumie 177 zakażonych

 

W województwie pomorskim potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w środę rano Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 zachorowało do tej pory 177 osób.

 

Badania wykazały obecność patogenu u kobiety w średnim wieku z Gdańska, objętej wcześniej nadzorem epidemiologicznym, a także u kobiety w średnim wieku z powiatu gdańskiego, która przebywała na kwarantannie.

 

W woj. pomorskim koronawirusa zdiagnozowano dotąd u 177 osób; jedna osoba zmarła, a 16 wyzdrowiało.

 

Najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku - 56; w powiecie wejherowskim - 42; w Gdyni - 26; w powiecie gdańskim - 18; w powiecie kartuskim - 9; w powiecie puckim - 8; po cztery w powiecie tczewskim i w Słupsku; po trzy w powiatach nowodworskim i słupskim; w powiecie kościerskim - 2 oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim i w Sopocie. W siedmiu powiatach - lęborskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim, starogardzkim, malborskim i sztumskim - nie zanotowano do tej pory żadnego zakażenia koronawirusem.

 

Opolskie: 10 nowych zakażeń

 

W województwie opolskim potwierdzono 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii w regionie stwierdzono 218 zachorowań na COVID 19, siedem osób zmarło.

 

W środę rano Ministerstwo Zdrowia podało nowe informacje na temat liczby zakażeń koronawirusem wywołującym COVID 19. Według MZ, w województwie opolskim jest dziesięć nowych przypadków zakażenia.

 

Według biura prasowego wojewody, z tej grupy 7 osób to mieszkańcy powiatu opolskiego lub Opola. Pozostali to mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego i nyskiego. Wśród zakażonych jest jedna nastolatka. Wojewoda nie podał pełnych informacji na temat miejsca pobytu wszystkich zakażonych. Wiadomo, że trzy kobiety są hospitalizowane na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, a jedna znajduje się w kwarantannie domowej. 

 

Wielkopolskie: 67 nowych przypadków

 

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce wzrosła o 67 - poinformował w środę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do tej pory odnotowano 750 przypadków w regionie.

 

Stube poinformował, że zakażeni to przede wszystkie mieszkańcy powiatów: krotoszyńskiego, kaliskiego i poznańskiego. Osiem osób jest hospitalizowanych.

 

Wśród zakażonych jest trzynaścioro dzieci. Służby wojewody nie podają ich wieku.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 750 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 43 osoby zmarły. Wyzdrowiało 25 osób.

 

Podkarpackie: w sumie 237 zakażonych

 

O trzech nowych przypadkach zakażenie koronawirusem oraz kolejnej osobie, która wyzdrowiała poinformował w środę rano podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor. W sumie w regionie patogen SARS-CoV-2 zdiagnozowano do tej pory u 237 osób.

 

Nowe przypadki zakażenia to młody mężczyzna z powiatu dębickiego oraz dwie kobiety z powiatu leżajskiego, jedna w sile wieku, druga starsza.

 

WIDEO: zobacz konferencję wiceministra zdrowia Waldemara Kraski

  

 

Podkarpacki inspektor sanitarny poinformował również, że w regionie wyzdrowiała kolejna osoba. To mężczyzna w sile wieku z terenu powiatu jasielskiego, który przebywał w kwarantannie domowej.

 

Dotychczas badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 237 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2; 41 osób wyzdrowiało; odnotowano również 13 zgonów.

 

Zachodniopomorskie: trzy nowe zakażenia

 

Na Pomorzu Zachodnim potwierdzono trzy kolejne zakażenia koronawirusem. To dwie osoby ze Szczecina i jedna z powiatu goleniowskiego.

 

O nowych zakażeniach poinformowała w środę rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Z jej informacji wynika, że zakażenia potwierdzono u młodej kobiety ze Szczecina i młodego mężczyzny ze Szczecina, a także mężczyzny w średnim wieku z powiatu goleniowskiego.

 

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie z potwierdzonym koronawirusem hospitalizowane są cztery osoby na oddziale intensywnej terapii oraz 38 osób na oddziałach zakaźnych - poinformowała rzeczniczka prasowa tego szpitala Natalia Andruczyk.

 

Poprawiający się stan dwóch pacjentów, którzy do tej pory w stanie ciężkim przebywali na oddziale intensywnej terapii pozwolił na przekazanie ich do oddziału zakaźnego.

 

Starsza kobieta i starszy mężczyzna są wydolni oddechowo i krążeniowo i w dobrym stanie ogólnym – poinformowała Andruczyk. Szpital spodziewa się, że po wykonaniu badań kontrolnych zostaną wkrótce wypisani do domu.

 

Na Pomorzu Zachodnim odnotowano łącznie 214 zakażeń koronawirusem. Dwie osoby zmarły. 

 

Lubelskie: pięć nowych przypadków

 

Na terenie województwa lubelskiego jest dwadzieścia pięć nowych przypadków zarażenia koronawirusem - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie odnotowano w regionie 269 zachorowań, 10 osób zmarło.

 

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: 15 osób z powiatu zamojskiego, sześciu osób z powiatu lubelskiego, dwóch z puławskiego, jednej z janowskiego oraz jednej osoby z Warszawy. Wśród zarażonych jest 13 kobiet i 12 mężczyzn. Wszyscy są w dobrym stanie, mieli kontakt z wcześniej zarażonymi – podała Strzępka w komunikacie.

 

Dotychczas w woj. lubelskim wykryto 269 przypadków zakażenia koronawirusem. 10 z tych osób zmarło, a 78 wyzdrowiało.

 

Warmińsko-mazurskie: dwoje nowych zakażonych

 

O dwojgu nowych chorych na COVID 19 w regionie poinformował w środę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. W sumie do tej pory na Warmii i Mazurach odnotowano 124 zakażenia koronawirusem.

 

Obecnie zdiagnozowani chorzy to starsza kobieta i starszy mężczyzna z powiatu iławskiego. Zakażenie nastąpiło drogą tzw. transmisji lokalnej. Pacjenci pozostają w domu.

 

Służby wojewody poinformowały o trzech nowych wyzdrowieniach. To mężczyźni w średnim wieku z Elbląga. W sumie na Warmii i Mazurach wyzdrowiało 26 osób.

 

W szpitalach z powodu koronawirusa pozostają 64 osoby; kwarantannie domowej poddano 4 192 mieszkańców, a w nadzorze epidemiologicznym są 1 334 osoby.

 

Małopolskie: nie żyje 56-latka

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejnych 14 przypadków zakażenia koronawirusem, zaś jedna osoba zmarła – jest to 56-letnia kobieta z powiatu proszowickiego – poinformowało w środę rano biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 551 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 

56-letnia kobieta, mieszkanka powiatu proszowickiego, która zmarła na COVID-19 była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Miała też choroby współistniejące. Liczba zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem wzrosła w Małopolsce do 14.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 14 osób – w tej grupie jest osiem kobiet i sześciu mężczyzn, w wieku od 5 do 77 lat. Sześcioro z nich mieszka w Krakowie, trzy osoby w powiecie limanowskim, po dwie w myślenickim i wielickim oraz jedna w krakowskim. Aktualnie jedna z tych osób jest hospitalizowana, pozostałe przebywają w izolacji.

 

Biuro prasowe wojewody, powołując się na dane Sanepidu poinformowało też o kolejnym ozdrowieńcu z województwa małopolskiego. Jest to starsza kobieta z Krakowa, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim.

 

Według ostatnich danych w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory u 551 osób. 14 osób zmarło, a 15 ozdrowiało.

 

Łódzkie: zmarł 67-latek

 

W szpitalu jednoimiennym w Zgierzu jest kolejna ofiara śmiertelna koronawirusa - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych na Twitterze resortu.

 

Kolejna osoba zmarła w województwie łódzkim na COVID-19. "Z przykrością informujemy o śmierci 5 osób zakażonych koronawirusem (...)" - napisano w środę przed południem na Twitterze Ministerstwa Zdrowia dodając, że wśród nich jest 67-letni mężczyzna, który hospitalizowany był w Zgierzu.

 

Dotychczas w regionie zanotowano 8 zgonów, jeśli potwierdzi się, że zmarły pacjent pochodzi z województwa łódzkiego, regionalny bilans zgonów zwiększy się do 9.

 

W przedpołudniowym raporcie Ministerstwa Zdrowia nie podano nowych zachorowań z regionu. W Łódzkiem zakażonych SARS- CoV-2 jest dotychczas 567 osób. 

 

Dolnośląskie: 31 nowych przypadków

 

O 31 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w środę służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 754 zachorowania na COVID-19.

 

- Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, górowskiego, jeleniogórskiego, lubińskiego, oleśnickiego, średzkiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

W regionie zanotowano dotąd 754 przypadki zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 25 pacjentów zmarło. Wyzdrowiało 38 osób.

 

Świętokrzyskie: w sumie 161 zakażeń

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. W sumie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 161 mieszkańców regionu.

 

Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego przekazała, że wśród chorych są czterej mężczyźni z powiatów: skarżyskiego, ostrowieckiego i koneckiego. Wirusa zdiagnozowano także u trzech kobiet, mieszkanek powiatów: kieleckiego, konceckiego i skarżyskiego.

 

Rzeczniczka poinformowała jednocześnie, że sześciu kolejnych pacjentów z regionu pokonało chorobę. "To dwóch mieszkańców powiatu ostrowieckiego, a także po jednej osobie powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego, skarżyskiego i buskiego" - dodała Łukomska.

 

Na terenie województwa świętokrzyskiego pod kątem koronawirusa hospitalizowanych jest 51 osób. Poza tym 4525 jest poddanych kwarantannie, a 46 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Kujawsko-pomorskie: trzy nowe przypadki

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformował w środę rano rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowało dotąd 355 osób. 11 zmarło, a 21 wyzdrowiało.

 

Kolejni zakażeni to osoby z powiatów nakielskiego, bydgoskiego i golubsko-dobrzyńskiego.

 

Łącznie w województwie stwierdzono koronawirusa u 355 osób. Wyzdrowiało 21 osób. Na COVID-19 zmarło dotychczas w regionie 11 osób.

 

W środę rano szpital jednoimienny zakaźny w Grudziądzu poinformował o śmierci dwóch osób - 82-letniej kobiety i 64-letniego mężczyzny.

 

Rzeczniczka prasowa grudziądzkiego szpitala Izabela Hirsch-Lewandowska poinformowała, że pacjenci mieli choroby współistniejące. - 82-letnia kobieta była u nas hospitalizowana od 7 kwietnia. 64-letni mężczyzna trafił do naszego szpitala tego samego dnia. Oboje mieli choroby współistniejące - podkreśliła Hirsch-Lewandowska. Do szpitala zakaźnego zostali przetransportowani z placówki medycznej z Torunia.

 

Śląskie: w sumie 53 ofiary

 

Do 53 wzrosła liczba osób, które zmarły w woj. śląskim po zakażeniu koronawirusem. O zgonie kolejnego pacjenta, 79-latka, który zmarł w szpitalu w Raciborzu, poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.

 

W ostatnich godzinach w regionie zdiagnozowano 37 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Liczba wszystkich potwierdzonych badaniami przypadków w woj. śląskim wzrosła do 980.

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach (WSSE) sprecyzowała w komunikacie, że zmarły ostatnio w szpitalu Raciborzu mężczyzna to 79-letni mieszkaniec Żor. Według resortu zdrowia, który poinformował w środę rano o śmierci pięciu zakażonych w całym kraju, wszystkie te osoby cierpiały także na inne choroby.

 

Jak przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, wykonane w ostatnich godzinach badania potwierdziły 37 nowych przypadków koronawirusa w regionie.

 

Jest wśród nich siedem osób z powiatu lublinieckiego, z których najstarsza ma 83, najmłodsza 63 lata, dwóch młodych mężczyzn z Zabrza, dwie kobiety w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego, młody mężczyzna i kobieta w sile wieku z Bytomia, kobieta i mężczyzna z Częstochowy, dwie mieszkanki w średnim wieku z powiatu częstochowskiego, mieszkanka w sile wieku oraz młody mężczyzna z powiatu myszkowskiego.

 

- Budującą wiadomością jest, iż trzy kolejne osoby wygrały walkę z groźnym wirusem - dodała Kucharzewska. Szpitalne łóżko może opuścić 78-letnia mieszkanka Szczyrku, która zmagała się z chorobą. Udało jej się wyzdrowieć dzięki opiece lekarzy w szpitala zakaźnego w Tychach. Tam też do zdrowia dochodziła 70-letnia mieszkanka Katowic – wykonane dwa ostatnie badania pobranych próbek nie wykazały już obecności koronawirusa w jej organizmie, dzięki czemu kobieta może wrócić do domu. W domu z kolei leczyła się 28–letnia mieszkanka Łaz - ona również nie ma już w organizmie wirusa.

 

Kwarantanna i nadzór epidemiologiczny

 

Hospitalizacja w tym kontekście nie oznacza, że osoba przebywająca w szpitalu jest zakażona koronawirusem. Niektóre osoby mają objawy chorobowe charakterystyczne dla COVID-19, ale może to być np. grypa. Przeprowadzenie badania diagnostycznego pozwala ustalić, czy osoba hospitalizowana jest zakażona wirusem SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Niemczech przekroczyła 3 tysiące

 

Natomiast kwarantanną objęte są przez 14 dni osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby takie mają przebywać w domu, nie mogą się z nikim kontaktować, bo stanowią potencjalne źródło zakażenia. Dwa tygodnie to okres, który liczy się od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

 

Nadzór epidemiologiczny to mniej restrykcyjna forma izolacji osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale pośrednio osoba taka przebywała w ich otoczeniu. Przed dwa tygodnie osoba objęta nadzorem musi kontrolować swój stan zdrowia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. Nadzór odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Złamała zakaz opuszczania domu, by wyjść na spacer z... żółwiem

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 
prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie