Koronawirus w Polsce. 100 policjantów zakażonych

Polska
Koronawirus w Polsce. 100 policjantów zakażonych
Policja

100 policjantów, którzy na co dzień z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, jest zakażonych koronawirusem - poinformował w środę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Z kolei kwarantanną od początku działań było lub jest objętych ponad 1840 funkcjonariuszy.

- Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym. Liczymy na wzajemne zrozumienie - zaapelował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

 

Jak zaznaczył, ostatniej doby policja sprawdziła ponad 121 tys. osób poddanych kwarantannie, a od początku to już ponad 3 miliony kontroli.

 

ZOBACZ: Obowiązek zakrywania ust i nosa. Sprawdź nowe przepisy

 

- Ostatniej doby tylko w ok. 170 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny. W ponad 40 przypadkach zwrócono się do nas o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp. - poinformował Ciarka.

 

Dodał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, skierowanych jest ok. 25 tys. funkcjonariuszy - głównie policjantów wspieranych przez straż miejską i żołnierzy.

 

"Nie chcemy mieć powodów do karania"

 

- Tym służbom dziękujemy za wsparcie. Policjanci dbają o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń. Wiele razy udowadnialiśmy, że potrafimy być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie może zarażać inne osoby - zaznaczył policjant.

 

ZOBACZ: Prawie 30 policjantów zakażonych koronawirusem. Zamknięta komenda

 

Podkreślił też, że nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami. - Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra - podkreślił Ciarka.

 

Dodał, że policja skontrolowała również prawie 88 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. - Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień - poinformował rzecznik KGP.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie