Niemcy chcą zatrudnić 14 tys. lekarzy z Syrii

Świat
Niemcy chcą zatrudnić 14 tys. lekarzy z Syrii
PAP/EPA/Frank Rumpenhorst
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn odwiedził Akademicki Szpital Kliniczny w Giessen

W Niemczech przebywa ok. 14 tys. syryjskich lekarzy-uchodźców, którzy czekają na zatwierdzenie ich kwalifikacji medycznych. Tymczasem Instytut Roberta Kocha podaje oficjalnie, że w kraju zakażonych jest 2300 lekarzy. Dramatyczne braki w służbie zdrowia sprawiły, że rząd chciałby, żeby lekarze z Syrii pomogli w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Na razie na apel władz odpowiedziało 400 z nich.

Instytut Roberta Kocha w oficjalnych informacjach podaje, że w Niemczech zakażonych jest 2300 lekarzy. Nieoficjalnie liczba ta może być znacznie wyższa, a wszystko przez brak centralnej bazy danych. W samej Bawarii, gdzie liczba chorych wynosi 33 913, na kwarantannie przebywa 244 lekarzy. 

 

Braki personelu medycznego występują pomimo zwiększenia liczby łóżek na intensywnej terapii - z 24 tys. do około 40 tys. Pomimo dobrze wyposażonych szpitali, brakuje osób do pracy. 

Władze apelują o pomoc

 

Władze landów zwróciły się więc o pomoc do lekarzy, w tym tysięcy uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w 2015 r., by pomogli w walce z epidemią. 


Na czele kampanii wzywającej uchodźców do wsparcia służby zdrowia stoją władze Saksonii. Szacuje się, że w Niemczech przebywa 14 tys. syryjskich lekarzy, którzy czekają na zatwierdzenie ich kwalifikacji medycznych.

 

ZOBACZ: Antyfrancuskie incydenty w Niemczech w związku z kwarantanną

 

- Chcemy, aby każdy, kto tylko jest w stanie pomóc, skontaktował się z nami - powiedział rzecznik Sächsische Landesärztekammer, stowarzyszenia medycznego z Lipska, w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian". - Może to być każdy, kto nie ma jeszcze licencji medycznej, ale jest na najlepszej drodze do jej uzyskania - powiedział.

 

Do tej pory na apel odpowiedziało 400 osób.  

 

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia sprawdza obecnie możliwości prawne, które przyspieszyłyby składanie wniosków przez wykwalifikowanych lekarzy przybyłych z Syrii.

 

"The Guardian" zauważa, że to właśnie ​​w Saksonii zawiązała się Pegida - stowarzyszenie, którego celem jest walka z islamizacją Niemiec i pozostałych państw Europy - jest też sercem skrajnie prawicowej partii Alternative für Deutschland. 

 

Ponowny wzrost liczby nowych przypadków


Według danych Instytutu im. Roberta Kocha w Berlinie łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Niemczech wynosi 3254. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 127 584. Najwięcej zakażeń wykryto w Bawarii - 34 294, w Nadrenii Północnej-Westfalii - 25 835 i w Badenii-Wirtembergii - 25 438. 

 

ZOBACZ: Do Niemiec nie wjedziesz bez ważnego powodu

Ostatniej doby liczba nowych przypadków zwiększyła się po raz pierwszy od czterech dni. Wirusa wykryto u 2486 osób - to 404 przypadki więcej niż w dniu poprzednim. 

grz/luq/ "The Guardian", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie