Otwarcie szkół i sklepów. Niemcy powoli zdejmują obostrzenia

Świat
Otwarcie szkół i sklepów. Niemcy powoli zdejmują obostrzenia
PAP/EPA/Adam Berry
Angela Merkel zapowiedziała na środowej konferencji zniesienie kilku obostrzeń

Rząd federalny i władze landów zgodziły się na przedłużenie do 3 maja większości restrykcji wprowadzonych w celu spowalniania pandemii Covid-19 - przekazała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel. Część sklepów będzie mogła wznowić działalność od 20 kwietnia. Uczniowie stopniowo będą powracać do szkół od 4 maja.

Aktualne obostrzenia obowiązują w Niemczech od 22 marca i obejmują m.in. częściowy zakaz opuszczania domów, zakaz podróży oraz zamknięcie przedszkoli, szkół i uniwersytetów.

 

- Dzięki tym przepisom udało się nie przeciążyć niemieckiego systemu zdrowia - podkreśliła kanclerz.

 

Zakaz imprez masowych do końca sierpnia

 

Na środowej konferencji Angela Merkel ogłosiła plany Niemiec na dalsze tygodnie walki z pandemią.

 

Od przyszłego poniedziałku, 20 kwietnia, sklepy o powierzchni do 800 metrów kwadratowych będą mogły wznowić działalność. Warunkiem jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Od właścicieli wymagane będzie przestrzeganie dodatkowych zasad, m.in. kontrolowanie, aby liczba klientów była nie większa niż jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

 

 

W maju Niemcy częściowo otworzą szkoły 

 

Co najmniej do 3 maja zamknięte pozostaną lokale gastronomiczne i miejsca kultu religijnego. Dalej zabronione pozostaje korzystanie z hoteli w celach turystycznych.

 

Od 4 maja, z kolei, powoli zaczną otwierać się szkoły. W pierwszej kolejności mają tam wrócić roczniki przygotowujące się do egzaminów. Zajęcia mają odbywać się w mniejszych grupach, co "będzie dużym wysiłkiem logistycznym, z którego powodu konieczne są intensywne przygotowania - powiedziała Merkel. 

 

ZOBACZ: Niemcy zamykają popularne "tanie" linie lotnicze. Lufthansa do restrukturyzacji

 

Imprezy masowe w Niemczech wstrzymane zostały do 31 sierpnia. Kanclerz zaleciła również noszenie maseczek w środkach komunikacji miejskiej i sklepach. Pozostaje to jednak nieobowiązkowe.

 

Przedstawiciele rządu federalnego i landów odbędą 30 kwietnia kolejną naradę, aby zatwierdzić kroki prowadzące do dalszej normalizacji życia publicznego po 3 maja.

ac/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie