Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/DAN HIMBRECHTS
Kolejne kraje wprowadzają coraz ostrzejsze restrykcje

Przybywa zakażonych i ofiar koronawirusa. Pandemia dotyka światową gospodarkę, na ratunek której rusza grupa 20 najbogatszych państw. Zamierzają oni przeznaczyć na ten cel około 5 bilionów dolarów. Koronawirus w Polsce i na świecie - relacja "minuta po minucie".

prz/luq/ PAP, polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W chorwackiej kadrze bokserskiej doszło do trzech przypadków zakażenia koronawirusem. Reprezentacja tego kraju uczestniczyła w marcowym olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Londynie. Wcześniej o trzech przypadkach zarażenia w swojej ekipie poinformowali Turcy.

Potwierdzono trzy zakażania koronawirusem wśród personelu i chorych, m.in. na oddziale intensywnej terapii Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Z tego powodu zamknięto oddział intensywnej terapii w tej placówce.

Rzecznik marszałka dolnośląskiego Michał Nowakowski poinformował w czwartek wieczorem, że wśród przebadanych 40 próbek pobranych u pracowników szpitala trzy z nich okazały się pozytywne. Zakażona jest pracownica kuchni i dwóch pacjentów oddziału intensywnej terapii.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym liczba zdiagnozowanych infekcji wzrosła do 196 - poinformowało w czwartek wieczorem ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia.

Resort przekazał, że ogółem w kraju pięć osób zakażonych koronawirusem zmarło, a jedną uznano za wyleczoną.

Premier Finlandii Sanna Marin zachęciła helsińczyków, którzy w związku z epidemią koronawirusa tłumnie wyjeżdżają do swoich domków letniskowych, by wrócili do stolicy. Rozwoju epidemii na prowincji nie wytrzyma lokalna służba zdrowia - oceniła w czwartek Fińska Agencja Prasowa STT.

Karetki przewożące 28 starszych osób chorych na Covid-19 do nowego domu spokojnej starości w hiszpańskiej Andaluzji zostały obrzucone kamieniami - poinformowała w czwartek agencja EFE. W stronę policji, która interweniowała, rzucano materiałami wybuchowymi. Zatrzymano dwie osoby.

Grupa mieszkańców La Linea de Concepcion zatarasowała swoimi samochodami drogi wjazdowe do miasteczka i obrzuciła kamieniami wozy sanitarne. Seniorzy musieli być eskortowani przez policję, jednak kiedy przyjechali do nowego domu opieki, agresywni mieszkańcy zebrali się przed budynkiem, rzucali kamieniami i wykrzykiwali groźby. Budynek został otoczony kordonem policyjnym.

ZOBACZ: Pensjonariusze domu opieki zakażeni koronawirusem. Zostali obrzuceni kamieniami

Ministerstwo obrony Francji poinformowało w czwartek o rozpoczęciu akcji "Resilience", której celem jest wsparcie służb cywilnych w walce z pandemią koronawirusa m.in. w obszarze logistyki i usług publicznych.

Minister Florence Parly poinformowała w radiu RTL, że armia będzie wspierała działania lokalnych prefektów. Dodała, że wojsko będzie zabezpieczać zapasy, lekarstwa, respiratory oraz logistycznie wspierać straż pożarną, czy takie działania, jak "maskowanie konwojów".

Kobiety są bardziej odporne na koronawirusa, zapewne dzięki genom i hormonom - taka hipotezę postawił włoski immunolog Alberto Mantovani, cytowany w czwartek przez media. Jako ważny czynnik wymienił palenie papierosów w pokoleniu starszych mężczyzn.

Według danych krajowego Instytutu Zdrowia na Covid-19 choruje i umiera więcej mężczyzn niż kobiet. 42 proc. zmarłych według tej statystyki to kobiety.

Z kolei dane z Lombardii wskazują na to, 82 proc. pacjentów na oddziale intensywnej terapii to mężczyźni.

Papież Franciszek przekazał 30 respiratorów, by zostały wysłane do szpitali w rejonach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa - poinformowano w czwartek w komunikacie Urzędu Papieskiego Jałmużnika, którym jest kardynał Konrad Krajewski.

Ministerstwo Zdrowia: 58 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie 1221; zmarły dwie kolejne osoby.

ZOBACZ: Dwie kolejne ofiary koronawirusa w Polsce

Każdemu, kto łamie zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu, grozi grzywna, a nawet areszt - wynika z ogłoszonego w czwartek przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych rozporządzenia.

Zgodnie z przyznanymi policji uprawnieniami, ma ona prawo nakazać łamiącym zakaz osobom, by udały się do domu, opuściły dany teren lub rozdzieliły się; dopilnować, by rodzice podjęli stosowne kroki, by dzieci nie łamały zasad; lub nałożyć grzywnę. Ta będzie wynosić 60 funtów w przypadku pierwszego wykroczenia, ale kwota zostanie obniżona do 30 funtów, jeśli grzywna zostanie zapłacona w ciągu 14 dni. W przypadku drugiego wykroczenia będzie jednak już wynosić 120 funtów, a w przypadku każdego kolejnego wysokość będzie podwajana.

365 osób zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowały w czwartek władze francuskiej służby zdrowia. To wzrost liczby zgonów o 27 proc. w stosunku do środowego bilansu. W sumie we Francji na Covid-19 zmarło 1696 osób.

Jak pisze agencja Reuters, rządowy bilans uwzględnia tylko osoby umierające w szpitalach, natomiast wkrótce spodziewane są dane o zgonach w domach spokojnej starości. Wówczas, jak podkreślają władze francuskiej służby zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie drastycznie wzrośnie.

Król Hiszpanii Filip VI odwiedził w czwartek po południu chorych na Covid-19 przebywających w prowizorycznym szpitalu polowym wybudowanym przez wojsko na madryckich targach IFEMA. Monarcha, wyposażony w maskę i rękawiczki medyczne, pojawił się na terenie szpitala bez zapowiedzi.

Supermarket w stanie Pensylwania w USA wyrzucił żywność wartą 35 tys. dolarów po tym, jak jedna z klientek "w ramach chorego żartu" celowo na nią nakaszlała - poinformował w czwartek serwis NBC News.

ZOBACZ: Dla żartu kaszlała w supermarkecie. Sklep musiał wyrzucić jedzenie

Po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa liczba nowych zgonów w ciągu jednego dnia przekroczyła 100 - podały w czwartek po południu brytyjskie władze medyczne.

Jak poinformowano, w Wielkiej Brytanii zmarło już 578 osób zakażonych koronawirusem. Liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła 11,5 tys. 

W ciągu minionej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 zwiększyła się w Portugalii o 17, do 60 przypadków - podał w czwartek po południu rząd premiera Antonia Costy.

Z informacji przekazanych przez władze wynika, że pomiędzy środowym a czwartkowym popołudniem w Portugalii wzrosła też liczba infekcji koronawirusem - o 549 przypadków do 3500.

Według służb sanitarnych najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem zmarło dotychczas na północy kraju - 28. Region też przeważa również pod względem liczby infekcji - 1858.

Rząd Indii ogłosił w czwartek wsparcie na czas epidemii dla najuboższych mieszkańców kraju, którzy otrzymają pomoc finansową i żywność o równowartości ok. 22,6 mld dolarów. W Indiach odczuwalne są problemy z dostawami żywności dla obywateli.

Dzień po wprowadzeniu 21-dniowego nakazu pozostania w domach i zakazu podróżowania, minister finansów Nirmala Sitharaman ogłosiła pakiet stabilizacyjny dla najuboższych Indusów, którzy zazwyczaj pracują za dniówki. Kwota pomocy stanowi ok. 1 proc. PKB Indii.

W Polsce jest 1606 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem, a 83908 objętych jest kwarantanną - poinformowało w czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

MZ podało, że do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 150474 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 59081 osób.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

100 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork w efekcie zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek gubernator Andrew Cuomo. Tym samym łączna liczba zgonów z powodu Covid-19 w tym amerykańskim stanie wzrosła do 386.

Jednocześnie w całym stanie powiększyła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zwiększyła się o 40 procent, co jest największym wzrostem w ostatnich kilku dniach.

We Włoszech w ciągu doby zanotowano 662 zgony osób z koronawirusem; łącznie zmarło już 8165 osób.

ZOBACZ: Ponad 8 tys. ofiar koronawirusa we Włoszech

27 pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zostało w czwartek objętych kwarantanną po tym, jak u jednego z pacjentów potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jak podała w czwartek placówka, starszy mężczyzna został przyjęty do szpitala 23 marca. Zaraził się od osoby przebywającej ostatnio w Austrii, ale ani on, ani syn, który przywiózł go do szpitala, nie poinformowali o tym początkowo personelu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 43 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 1163. Nie przekazano informacji o nowych zgonach spowodowanych koronawirusem.

ZOBACZ: 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Wobec powiększającej się w Nowym Jorku liczby ofiar Covid-19 na Manhattanie powstał system prowizorycznych kostnic, mieszczących się w dużych białych namiotach oraz ciężarówkach-zamrażarkach. Będą one użyte, jeśli liczba zgonów przekroczy możliwości miejskich kostnic.

Policjanci w całym kraju poprzez urządzenia nagłaśniające, w które wyposażone są praktycznie wszystkie oznakowane radiowozy, podają komunikaty, aby powstrzymać się przed wyjściem z domu poza sytuacjami koniecznymi i uzasadnionymi - poinformował w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Od soboty do Chin nie będą wpuszczani obcokrajowcy posiadający ważne chińskie wizy i pozwolenia na pobyt - poinformowało w czwartek chińskie MSZ, określając tę decyzję jako tymczasowy środek na rzecz przeciwdziałania epidemii koronawirusa.

Zawieszone będą również programy ruchu bezwizowego, w tym możliwość pobytu turystycznego na wyspie Hajnan czy przyjazdu do niektórych chińskich miast na 24, 72 lub 144 godziny bez wizy.

Decyzja nie obejmuje natomiast dyplomatów, wizyt oficjalnych oraz posiadaczy wiz typu C, czyli członków załóg międzynarodowych rejsów lotniczych, pociągów i statków - wyjaśniono w komunikacie.

Do 5 kwietnia chcemy zakończyć rządowy program "Lot do Domu"; w czasie trwania programu zostanie zrealizowanych łącznie blisko 400 rejsów, a ponad 45 tys. Polaków trafi do kraju - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Operacja "LOT do Domu" rozpoczęła się 15 marca. W jej ramach organizowane są specjalne rejsy czarterowe w różne regiony świata, aby umożliwić powrót do domu polskim obywatelom i uprawnionym do tego cudzoziemcom.

Akcję dezynfekcji miejskiej infrastruktury, jak przejścia podziemne, windy i wiaty przystankowe, rozpoczął samorząd Sosnowca (Śląskie). To kolejna taka inicjatywa w regionie. Dezynfekcję w różnym zakresie rozpoczęły lub zapowiedziały samorządy Świętochłowic, Rybnika i Częstochowy.

Liczba osób, które stracą pracę na skutek pandemii koronawirusa, może znacznie przekroczyć 25 mln, które Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) prognozowała tydzień temu - oświadczył w czwartek dyrektor departamentu ds. zatrudnienia tej organizacji Sangheon Lee.

Skala tymczasowego bezrobocia, zwolnień i wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są już teraz znacznie wyższe niż przewidywano - ocenił Lee w rozmowie z agencją Reutera.

- Musimy skorygować nasze projekcje, będą one znacznie wyższe niż prognozowane 25 mln - dodał Lee. ILO ogłosiła 18 marca, że bezrobocie zamknie się w takiej liczbie.

Reuters przypomina dla porównania, że w latach 2008-2009, gdy nastał kryzys finansowy, globalne bezrobocie wzrosło o 22 mln.

Trwają przygotowania do uruchomienia w Białymstoku drugiego laboratorium, gdzie będzie można przeprowadzać testy na koronawirusa. Uniwersytet Medyczny (UMB) zapowiada, że laboratorium ruszy w przyszłym tygodniu.

Dotychczas w Białymstoku badania pod kątem koronawirusa są prowadzone w jednym laboratorium, które działa w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Powstało we współpracy i dzięki wsparciu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który wypożyczył do tego laboratorium dwa urządzenia, pomaga także kadra uczelni.

Władze Afganistanu ogłosiły w czwartek, że w ciągu dziesięciu dni uwolnionych zostanie 10 tysięcy więźniów. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w afgańskich więzieniach.

Prokurator generalny Afganistanu Farid Hamidi wyjaśnił w oświadczeniu, że beneficjentami prezydenckiego dekretu będą "kobiety, dzieci, ciężko chorzy i zatrzymani w wieku powyżej 55 lat".

Prokuratura Rejonowa w Bochni sprawdza, czy doszło do przestępstwa w związku ze śmiercią proboszcza parafii w Drwini (Małopolskie) Romana Kopacza. Kapłan przebywał w izolacji domowej w związku z zakażeniem koronawirusem.

Zgodnie z przekazanymi przez policję informacjami, 59-letni ksiądz zmarł we wtorek podczas próby przetransportowania go do szpitala. Wcześniej służby medyczne wezwane przez policjantów bezskutecznie reanimowały kapłana.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, policja poinformowana o przebywającym w izolacji księdzu dwukrotnie była z wizytą na plebanii. - Ksiądz się pokazał, nie zgłaszał problemów - powiedział rzecznik prasowy bocheńskiej policji Łukasz Ostręga.

Przywódcy państw G20 na czwartkowej wideokonferencji postanowili, że przeznaczą co najmniej 5 bln dolarów na wsparcie światowej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa - ogłoszono we wspólnym oświadczeniu, wydanym po zakończeniu obrad.

ZOBACZ: 5 bilionów dolarów pomocy. Najbogatsze kraje wesprą światową gospodarkę

W Armenii potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek zakażenie koronawirusem - poinformowało w czwartek biuro prasowe ministerstwa zdrowia tego kraju. Zmarła 72-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Erywaniu.

W Armenii, która liczy 3 mln mieszkańców, do tej pory stwierdzono 290 przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej spośród krajów Zakaukazia (Armenia, Gruzja, Azerbejdżan).

Mieszkańcy stolicy Kazachstanu Nur-Sułtan oraz największego miasta kraju Ałmaty od soboty nie będą mogli wyjść z domów - zapowiedziały władze państwa. Tymczasem w kraju odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną Covid-19.

Jak podaje Reuters, jedynymi wyjątkami od zakazu będą wyjścia do pracy i po zakupy.

Już wcześniej oba miasta zostały objęte specjalnymi restrykcjami i odcięte od reszty kraju. To tam stwierdzono prawie wszystkie ze 109 dotychczas wykrytych zakażeń koronawirusem w Kazachstanie.

Pięć kolejnych osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały dwa wyniki ujemne i są zdrowe. To dwóch nastoletnich chłopców, dwie młode kobiety i kobieta w średnim wieku - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Dodała, że osoby te opuściły szpital bądź zostały zwolnione z "domowej izolacji".

Dotąd służby wojewody doniosły w sumie o 158 potwierdzonych przypadkach choroby COVID-19 w Łódzkiem. Najwięcej z nich dotyczy powiatów: łódzkiego (80 osób), zgierskiego (15), bełchatowskiego (12), opoczyńskiego (11) i łowickiego (10).

Liderzy krajów UE rozpoczęli po godz. 16 wideokonferencję, podczas której będą rozmawiać o odpowiedziach na epidemię koronawirusa i strategii w sprawie. kryzysu, który on wywołuje. "27" chce bronić przed przejmowaniem przez zagraniczne podmioty strategicznych firm.

To już trzecia wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE od wybuchu pandemii, ale po raz pierwszy zastępuje ona regularny szczyt, który miał się odbyć w Brukseli.

Transport 165 tys. maseczek sanitarnych, przekazanych przez chińskich przedsiębiorców, dotarł w czwartek do Bielska-Białej - poinformował magistrat. W pierwszej kolejności trafią one do szpitali, domów pomocy społecznej i służb mundurowych.

- To naprawdę bezcenna pomoc, zwłaszcza w sytuacji, gdy środki ochrony osobistej, w tym maseczki, są na polskim rynku towarem deficytowym. Nasi chińscy partnerzy udowodnili, że powiedzenie, iż prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, nie jest tylko pustym sloganem - powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Służby prasowe bielskich władz samorządowych poinformowały, że transport był możliwy dzięki działaniom prezydenta i zarządu grupy kapitałowej Martes Sport. - Chińscy przedsiębiorcy, z którymi Martes Sport współpracuje od lat, zareagowali w sposób błyskawiczny, oferując bezcenną pomoc - podał magistrat.

Egzamin ósmoklasisty i maturę należy przełożyć - zaapelował w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Skierował też do nich pismo w tej sprawie.

"I matura, i egzamin ósmoklasisty same w sobie są źródłem stresu i wymagają szczególnych przygotowań. A w czasach koronawirusa zarówno ich przeprowadzenie, jak i solidne przygotowanie do nich jest praktycznie niemożliwe. Panie premierze, Panie ministrze, egzaminy należy przełożyć" - napisał prezydent Warszawy na swoim Twitterze.

Niezbędny sprzęt ochronny przyśle do Olsztyna partnerskie chińskie miasto Weifang. W ten sposób władze chińskiego miasta chcą wspomóc stolicę Warmii i Mazur w działaniach mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa - podał w czwartek olsztyński magistrat.

Jak podało biuro prasowe urzędu miasta w Olsztynie, wszelkimi sposobami urzędnicy szukają możliwie najlepszego zabezpieczenia pracowników olsztyńskich instytucji, którzy w codziennej pracy są najbardziej narażeni na kontakt z koronowirusem. Pomoc zadeklarowali przedstawiciele miasta partnerskiego Olsztyna w Chinach.

Czternastu zakonników ksawerianów zmarło ostatnio w klasztorze w Parmie, na północy Włoch, gdzie szerzy się koronawirus. Przypuszcza, że to nim zostali zakażeni misjonarze, którzy wcześniej przebywali na różnych kontynentach i byli narażeni na różne choroby.

Policja ustala okoliczności ataku na mieszkającą w Polsce obywatelkę Chin. Według relacji pokrzywdzonej, w środę w Sosnowcu trzej młodzi mężczyźni mieli ją obrażać i obarczać ją winą za epidemię koronawirusa.

ZOBACZ: Chinka zaatakowana w Sosnowcu. "Sprawcy obarczali ją winą za epidemię koronawirusa"

Dwoje ozdrowieńców zostało w czwartek wypisanych ze szpitala w Łańcucie. Małżeństwo z powiatu leżajskiego ze zdiagnozowaną obecnością koronawirusa przebywało w szpitalu ponad dwa tygodnie.

W ciągu ostatniej doby w Holandii stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najwyższy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju. 78 kolejnych osób zmarło.

Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi w Holandii 7431. To o 1019 więcej, niż dobę wcześniej. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarły w sumie 434 osoby. Większość zmarłych była w wieku 80-84 lat.

U dziewięciorga pracowników powiatowego Sanepidu w Cieszynie badania próbek potwierdziły obecność koronawirusa. Stacja jest zamknięta od wtorku. Jej obowiązki przejął Sanepid z Bielska-Białej - podała w czwartek rzecznik starosty cieszyńskiego Sylwia Pieczonka.

ZOBACZ: Koronawirus w cieszyńskim Sanepidzie. Zakażonych dziewięciu pracowników

Zaledwie 140 obywateli Portugalii zdecydowało się na wyjazd z Polski w związku z pandemią koronawirusa. W środę powrócili oni z Warszawy do Lizbony specjalnym samolotem wyczarterowanym przez portugalski rząd - poinformował w czwartek dziennik "Observador".

Z informacji przekazanych internetowej gazecie przez władze Portugalii wynika, że na pokładzie maszyny znajdowali się m.in. studenci, którzy przebywali w Polsce w ramach programu Erasmus. Na początku marca na polskich uczelniach było około 370 Portugalczyków.

"Spośród wszystkich portugalskich studentów przebywających w Polsce, z którymi się skontaktowaliśmy, [na propozycję powrotu] odpowiedziało 80 proc. (...) Większość z nich zapewniła, że nie potrzebuje pomocy. 47 proc. poinformowała, że zdecydowała się pozostać w Polsce" - napisał "Observador".

Czterech kolegów spotkało się na piwie w samochodzie. Zostali ukarani mandatami po 100 zł każdy - poinformował w czwartek rzecznik prasowy ostrzeszowskiej policji sierż. sztab. Adam Juszczak.

Do zdarzenia doszło w środę w wielkopolskiej wsi Palaty w powiecie ostrzeszowskim. Tam na poboczu stał zaparkowany samochód, w którym siedziało czterech mężczyzn pijących piwo.

Władze Korei Płd. ogłosiły w czwartek zasadę "zero tolerancji" dla osób łamiących obowiązek samoizolacji w związku z pandemią koronawirusa. Część osób powracających lub przybywających z zagranicy nie stosowała się do wytycznych.

Obcokrajowcy, którzy bez zezwolenia opuszczą miejsce izolacji będą deportowani, a obywatele Korei Płd. nie otrzymają dodatku związanego z przerwą w pracy, który w przypadku czteroosobowej rodziny wynosi 1,23 mln wonów (ok. 4 tys. zł) - podała agencja Yonhap, powołując się na władze.

Zgodnie z przepisami za łamanie zasad kwarantanny grozi również do 10 mln wonów (prawie 35 tys. zł) grzywny lub do roku więzienia.

ZOBACZ: "Zero tolerancji" dla łamiących zasady kwarantanny w Korei Płd. Wielotysięczne kary

Już 200 tys. osób podpisało od soboty petycję złożoną w Trybunale Stanu Republiki Francuskiej przez grupę lekarzy o nazwie C19, która oskarża premiera Edouarda Philippe’a oraz byłą minister zdrowia Agnes Buzyn o brak odpowiedniej reakcji w sprawie koronawirusa.

Francuscy lekarze zarzucają rządowi niedostateczne przygotowanie Francji do epidemii Covid-19 oraz narażenie obywateli na zagrożenie życia i zdrowia, mimo że - zdaniem medyków z grupy C19 - politycy byli świadomi ryzyka nadchodzącego kryzysu.

Oddział ratunkowy Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni został odkażony i wznowił działalność - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. SOR na trzy godziny wstrzymał pracę, bo pojawił się tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusa.

Oddział ratunkowy Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni został zamknięty w czwartek rano. Przez trzy godziny przyjmowano pacjentów jedynie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Pacjenci z oddziału wewnętrznego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, u których potwierdzono obecność koronawirusa, zostali przeniesieni do innych lecznic z oddziałami zakaźnymi - poinformowała w czwartek rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska.

Według szpitala pacjentem "0" była prawdopodobnie osoba, która 29 lutego trafiła do szpitala na oddział wewnętrzny I. - Była nieprzytomna, w ciężkim stanie. To uniemożliwiło przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Poza tym nie miała objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem - powiedziała rzeczniczka.

Gajewska przekazała, że szpital zadecydował o relokacji pacjentów z dodatnimi wynikami do szpitali zakaźnych wyznaczonych przez wojewodę mazowieckiego, znajdujących się na terenie Mazowsza. Ośmioro pacjentów z wynikami ujemnymi miało być natomiast wypisanych do domów.

Komisja Europejska chce dostać dane z telefonów komórkowych mieszkańców państw UE dotyczące ich przemieszczania się, by stworzyć wzorce dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa i oceniać jak działają krajowe środki przeciw epidemii.

- Komisja prowadzi rozmowy ze stowarzyszeniami operatorów komórkowych na temat dostarczania zagregowanych i anonimowych danych o lokalizacji telefonów komórkowych" - powiedział w czwartek rzecznik KE Johannes Bahrke.

Na początku tego tygodnia w tej sprawie z przedstawicielami operatorów spotkał się unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Bruksela chciałaby, aby dane przekazywał jej jeden z operatorów z każdego kraju członkowskiego. Później miałyby one trafiać do Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), czyli wewnętrznego działu naukowego KE do opracowania.

Szybkie testy na wykrycie koronawirusa, które hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zakupiło w Chinach, są bezużyteczne, gdyż dają wyniki fałszywie negatywne - stwierdziło w raporcie hiszpańskie Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC). O sprawie pisze dziennik El Mundo.

Zakupione testy są wadliwe z powodu ich niskiej czułości, poniżej 30 proc., podczas gdy wskaźnik ten powinien wynosić ponad 80 proc. To oznacza, że testy w znacznym stopniu nie rozpoznają zakażenia.

W poznańskim szpitalu zakaźnym hospitalizowanych jest 56 osób; 18 osób zdiagnozowanych jest pozytywnie – poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Teren wokół szpitala został ogrodzony, będzie pilnowany przez policję.

- Wczoraj przyjęliśmy 27 osób, do domu mogło wyjść 21. Ta rotacja jest możliwa dzięki naszej samodzielności i sprawności organizacyjnej szpitala. Dzięki temu, że na miejscu możemy przeprowadzać testy i w ciągu trzech godzin otrzymujemy wyniki możliwe jest tak szybkie reagowanie – wyjaśnił Jaśkowiak.

W nowojorskich schroniskach dla zwierząt zaczyna brakować czworonogów do adopcji lub opieki zastępczej - poinformował portal Bloomberg. W związku z epidemią koronawirusa coraz więcej osób stara znaleźć sobie towarzyszy kwarantanny.

W Stanach Zjednoczonych - jak zauważył Bloomberg - z powodu epidemii Covid-19 brakuje nie tylko papieru toaletowego, środków dezynfekujących czy butelkowanej wody. Po masowym napływie wniosków o przygarnięcia w nowojorskich schroniskach nie ma już prawie psów i kotów.

Podobny wzrost zapotrzebowania na czworonogiego przyjaciela odnotowują też schroniska w innych miejscach w Stanach Zjednoczonych.

Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

W ciągu ostatniej doby w Holandii stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał w czwartek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najwyższy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju. 78 kolejnych osób zmarło.

Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi w Holandii 7431. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarły w sumie 434 osoby. 

Fot. PAP/EPA/AS MEDIA

Prokuratura Rejonowa w Grójcu (Mazowieckie) prowadzi śledztwo ws. jednego z pacjentów miejscowego szpitala. Starszy mężczyzna został wypisany do domu w ciężkim stanie, mimo że nie przyszły jeszcze wyniki jego testu na obecność koronawirusa. Mężczyzna zmarł kilka godzin później.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, śledztwo będzie prowadzone w kierunku błędu w sztuce lekarskiej i narażenia pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu tj. w związku z art. 160 paragraf 2 Kodeksu karnego, który brzmi: "Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Pacjent został przyjęty na oddział wewnętrzny szpitala w Grójcu na początku marca w związku z dolegliwościami związanymi z przewlekłą chorobą.

Trzech chorych przebywających w szpitalu zakaźnym w Ostródzie (warmińsko-mazurskie) ze zdiagnozowanym koronawirusem jest w stanie ciężkim; znajdują się na oddziale intensywnej opieki. Ostródzki szpital opuściła pierwsza osoba, która została wyleczona - poinformowali w czwartek przedstawiciele placówki.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego oraz po 1 osobie z woj. opolskiego i podkarpackiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1120/14 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

MSZ wezwało ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce w związku z publiczną wypowiedzią rosyjskiego senatora, który zarzucił Polsce zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewożących pomoc medyczną do Włoch.

Dziś o godz. 14 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W czwartek posłowie zajmą się zmianą Regulaminu Sejmu, która ma zezwolić na głosowanie zdalne. W czwartek posłowie będą pracowali w kilku salach. Transmisja posiedzenia Sejmu w portalu polsatnews.pl - możesz obejrzeć ją TUTAJ

Wystarczy, że będziemy naśladować model niemiecki, a wyraźne wyhamowanie w rozprzestrzenianiu się koronawirusa powinniśmy zauważyć już w drugiej połowie kwietnia - piszą eksperci wrocławskiej firmy Alphamoon. Do przeanalizowania możliwych scenariuszy wykorzystali sztuczną inteligencję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jeśli wyjdziemy w kwietniu z domów "możliwy scenariusz włoski, kilka milionów zarażonych"

Hiszpańskie organy ścigania zastosowały ponad 124 tys. kar, w tym mandatów, wobec obywateli za naruszanie przepisów obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Do środy zostało zatrzymanych lub aresztowanych ponad 1000 osób.

Ze statystyk hiszpańskiej policji, do których dotarł dziennik “El Mundo”, wynika, że do środowego wieczora za nieprzestrzeganie restrykcji związanych z kwarantanną funkcjonariusze wystawili około 123 tys. mandatów.

Wartość mandatów dla obywateli łamiących w Hiszpanii przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego wynosi od 100 do 600 euro.

Wśród ukaranych jest 1057 osób, które tymczasowo zatrzymano lub aresztowano za naruszenie przepisów związanych z kwarantanną.

Fot. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

101-letni mieszkaniec Rimini, na północy Włoch, został wyleczony z koronawirusa i wrócił do domu - ogłosiła w czwartek wiceburmistrz miasta Gloria Lisi. To najstarszy we Włoszech pacjent, który pokonał chorobę Covid-19.

Sędziwy mężczyzna, u którego w zeszłym tygodniu stwierdzono zakażenie wirusem, trafił do szpitala w swoim mieście. Jego przypadek ze względu na wiek był bardzo skrupulatnie obserwowany przez włoskich lekarzy, którzy patrzyli z nadzieją na jego proces wychodzenia z choroby, atakującej przede wszystkim ludzi starszych.

W środę wieczorem mężczyzna, urodzony w 1919 roku, opuścił szpital w Rimini i wrócił do rodzinnego domu. Wcześniej informowano o wyleczeniu 95-letniej kobiety w Modenie. 

Rzecznik rządu Saksonii potwierdza, że Polacy pracujący w szpitalach i ośrodkach opieki specjalistycznej w tym landzie, otrzymają pomoc finansową - dowiedział się korespondent Polsat News Tomasz Lejman. Od piątku, przez pandemię koronawirusa, osoby wracające z pracy z Niemiec czeka kwarantanna. Szef MSWiA radził na konferencji prasowej, by tymczasowo wynająć kwaterę za granicą.

- Polacy pracujący w szpitalach, ośrodkach opieki specjalistycznej, hospicjach dostaną do wynagrodzenia 40 Euro dziennie wsparcia od rządu saksońskiego plus 20 Euro na małżonka oraz zasiłek na dziecko na czas zamkniętych granic. Oferta na razie ograniczona do 3 miesięcy - wyjaśnia Tomasz Lejman.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polsat News: Polacy pracujący w Saksonii dostaną dodatkowe pieniądze

Szybki test ma być dostępny od kwietnia, najpierw w Niemczech, a później w innych krajach. Jego dokładność wynosi 95 proc. - branżowy dziennik "Handelsblatt" poinformował za władzami koncernu Bosch, którzy w czwartek ogłosili swoje plany.

Testy będą dawały wynik do 2,5 godziny i będą mogły być przeprowadzane na miejscu leczenia – poinformowali w czwartek przedstawiciele Bosch Healtcare Solutions.

Po kilku dniach spowolnienia dynamiki przyrostu chorych liczba nowych przypadków koronawirusa w Belgii podwoiła się przez minioną dobę. Jak poinformowało w czwartek federalne centrum kryzysowe, w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1298 infekcji oraz 42 zgony.

Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi 6235. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło w sumie 220 osób, w tym 42 w czwartek.

Jeszcze w środę raportowano o 668 zakażeniach, a dzień wcześniej o nieco ponad nowych 500 przypadkach.

Fot. PAP/EPA/BENOIT DOPPAGNE / POOL

W ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w Hiszpanii o 655 do poziomu 4089 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Madrycie. W tym czasie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o ponad 8,5 tys.

Według hiszpańskich służb sanitarnych w ciągu ostatnich 24 godzin liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła z 47 610 do 56 188. 

Fot. PAP/EPA/Andreu Dalmau

Rozliczenie PIT dla osób fizycznych zostanie przesunięte do końca maja, podobnie jak CIT; przesuwamy też obowiązek składania sprawozdań finansowych - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła, ustawa będzie "adresować terminy administracyjne wyczerpujące się z końcem marca".

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, jak powiedziała, zostaje przesunięty m.in. obowiązek składania sprawozdań finansowych. - Ten, który mamy na koniec marca - przesuwamy na początek lipca - powiedziała.

Rozliczenie PIT dla osób fizycznych zostanie przesunięte do końca maja, podobnie jak CIT; przesuwamy też obowiązek składania sprawozdań finansowych - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła, ustawa będzie "adresować terminy administracyjne wyczerpujące się z końcem marca".

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, jak powiedziała, zostaje przesunięty m.in. obowiązek składania sprawozdań finansowych. - Ten, który mamy na koniec marca - przesuwamy na początek lipca - powiedziała.

Od początku pandemii koronawirusa na świecie odnotowano ponad 470,8 tys. zakażonych i 21,2 tys. zgonów.

W Chinach, gdzie koronawirus pojawił się w pierwszej kolejności w grudniu 2019 r., stwierdzono ponad 81,2 tys. zainfekowanych i 3270 ofiar śmiertelnych.

Zobacz, jak rozprzestrzeniał się zabójczy wirus.

Ministerstwo Zdrowia skorygowało w czwartek informacje o osobach zmarłych z powodu koronawirusa. Obecnie, dane mówią o 14 zgonach, wcześniej podawano 15.

Ministerstwo wskazało, że korekta ma związek z informacją ze szpitala we Wrocławiu o zmarłym w środę 71-letnim pacjencie. Przyczyną jego śmierci, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa nie mająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie osobą nim niezakażoną.

Stąd też - jak podało MZ - liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem to 14.

Pierwszy samolot z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia z Szanghaju wylądował już w Warszawie. Drugi jest w drodze, wyląduje około godz. 14. W czwartek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski informował o ich starcie i dodał, że transportów będzie więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wylądował pierwszy samolot z Chin z pomocą. Na pokładzie maseczki, kombinezony, gogle

"Nasze linie produkcyjne pracują w trybie ciągłym, a płyny do dezynfekcji rąk na bieżąco przesyłane są przede wszystkim do Agencji Rezerw Materiałowych, która zaopatruje między innymi szpitale" - oświadczył w czwartek na Twitterze szef PKN Orlen Daniel Obajtek. "Łącznie z linii zeszło już ok. 1,3 mln l płynów" - podkreślił.

 

We Włoszech zmarło już 36 lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek ich krajowa federacja. Zakażonych jest ponad 6200 pracowników służby zdrowia w całym kraju.

Od środowego wieczoru zmarło trzech lekarzy w Bergamo, ognisku epidemii.

Organizacje lekarzy apelują o zapewnienie środków ochrony osobistej personelowi w szpitalach, gdzie przebywają tysiące ludzi z Covid-19. 

Fot. PAP/EPA/Matteo Corner

W kierunku koroanwirusa przebadano dotąd 29,5 tys. próbek, około tysiąca dało wynik pozytywny, potwierdzający zakażenie – wskazało w czwartek ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano 3,3 tys. testów.

- Żona zaczęła kaszleć, miała duszności, gorączkę, bóle klatki piersiowej i brzucha. Ratownicy powiedzieli mi, że nie zabiorą jej do szpitala, bo nie jest teraz priorytetem - mówi mąż 36-letniej Kayly Williams. Kobieta zmarła następnego dnia.

Williams wraz z mężem i trojgiem dzieci mieszkała w Peckham, w południowej części Londynu. W piątek u kobiety wystąpiły objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem - wysoka gorączka, bóle mięśniowe i duszność. Jej mąż zadzwonił pod numer alarmowy, a po kilkudziesięciu minutach na miejsce przyjechała karetka. Ratownicy jednak nie zabrali kobiety do szpitala.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pogotowie odmówiło pomocy. Nie żyje Brytyjka z objawami koronawirusa

- Żona zaczęła kaszleć, miała duszności, gorączkę, bóle klatki piersiowej i brzucha. Ratownicy powiedzieli mi, że nie zabiorą jej do szpitala, bo nie jest teraz priorytetem - mówi mąż 36-letniej Kayly Williams. Kobieta zmarła następnego dnia.

Williams wraz z mężem i trojgiem dzieci mieszkała w Peckham, w południowej części Londynu. W piątek u kobiety wystąpiły objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem - wysoka gorączka, bóle mięśniowe i duszność. Jej mąż zadzwonił pod numer alarmowy, a po kilkudziesięciu minutach na miejsce przyjechała karetka. Ratownicy jednak nie zabrali kobiety do szpitala.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pogotowie odmówiło pomocy. Nie żyje Brytyjka z objawami koronawirusa

Rumuński minister zdrowia Victor Costache oświadczył w czwartek, że podał się do dymisji i, że jego stanowisko obejmie jego dotychczasowy zastępca Nelu Tataru. Costache nie udzielił żadnych wyjaśnień.

Agencja Reutera zauważa, że do rezygnacji doszło w sytuacji epidemii koronawirusa. Szpitale w całym kraju skarżą się na brak sprzętu ochronnego dla personelu.

Władze Rumunii, w której potwierdzono do tej pory 906 zakażeń koronawirusem i 13 zgonów, 16 marca ogłosiły w kraju stan wyjątkowy w związku z epidemią.

Koalicja Obywatelska złoży w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej w związku z epidemią koronawirusa - poinformowali posłowie KO: Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

CZYTAJ WIĘCEJ: KO chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Wniosek do premiera

Papież Franciszek został poddany kolejnemu testowi na obecność koronawirusa, który okazał się negatywny - przekazał w czwartek dziennik "Il Messaggero". Wirus pojawił się u osoby w bliskim otoczeniu papieża.

Pracownicy ustawiają płot przed wejściem na molo w Sopocie, 26 bm. Od dziś do odwołania molo będzie zamknięte. Plaże i lasy na razie pozostają dostępne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czy mogę wyjść na spacer? Czy potrzebuję zaświadczenia od pracodawcy? Odpowiadamy

Fot. PAP/Adam Warżawa

Rozporządzenie Ministra Finansów ws. obniżonych do 8 proc., 5 proc. i 0 proc. stawek VAT opublikowano z Dzienniku Ustaw. Zerowa stawka obejmie czasowo, po spełnieniu określonych warunków, wyroby medyczne wykorzystywane do profilaktyki i walki ze skutkami koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Obniżone stawki VAT. "Zerowa" na wyroby medyczne

Do ośmiu lat więzienia grozi 71–letniej mieszkance Lubina, która pomimo obowiązującego stanu epidemii otworzyła swój bar i obsługiwała w nim klientów.

Jak poinformował sierż. szt. Przemysław Ratajczyk z biura prasowego dolnośląskiej policji, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od jednego z zaniepokojonych mieszkańców, że na jednym z osiedli w Lubinie otwarty jest bar, a w nim siedzą klienci i piją alkohol.

- Skierowani na miejsce funkcjonariusze zastali tam 71-letnią właścicielkę lokalu oraz sześciu klientów, którzy siedzieli w środku i zachowywali się, jakby w naszym kraju nie odbywała się walka z koronawirusem – powiedział policjant. Poinformował, że bar został zamknięty, a o zdarzeniu powiadomiono prokuraturę.

- Trwają w tej sprawie czynności zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej bardzo niebezpiecznej sytuacji – dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Otworzyła bar i serwowała alkohol. Teraz grozi jej więzienie

W Wielkiej Brytanii rabusie atakują lekarzy i pielęgniarki i kradną im identyfikatory. Później wyłudzają na nie darmowe jedzenie oferowane przez wiele firm medykom walczącym z koronawirusem. Skala procederu jest tak duża, że National Health Service (NHS) wydał w tej sprawie ostrzeżenia dla personelu szpitali, prosząc o ukrywanie smyczy z plakietkami w drodze do pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kradną lekarzom i pielęgniarkom identyfikatory, później wyłudzają darmowe picie i jedzenie

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu został czasowo zamknięty. Zmarł pacjent zakażony koronawirusem, ale to nie wirus był bezpośrednią przyczyną zgonu – przekazał rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Więcej o zamkniętym szpitalu przeczytasz TUTAJ

Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 115 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ponad 400 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że na chwilę obecną policja sporadycznie ujawnia przypadki gromadzenia się osób w większych grupach.

Ciarka dodał, że policjanci otrzymali również około 200 próśb o pomoc w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłaniu przesyłek.

W piątek rząd w związku z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższył kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.

Chiny naraziły świat na niebezpieczeństwo, blokując informacje o wybuchu epidemii koronawirusa, a więc i pozwalając na jego dalsze rozprzestrzenienie się daleko poza granice ChRL - napisał na łamach "The Times" ambasador USA w Wielkiej Brytanii Woody Johnson.

Chiny "najpierw starały się zataić informacje", a następnie wybiórczo dzieliły się kluczowymi danymi, jednocześnie blokując dostęp przedstawicielom międzynarodowych służb sanitarnych i zdrowia - napisał dyplomata w artykule, który w czwartek ukazał się w brytyjskiej gazecie.

"Gdyby Chiny zrobiły to, co trzeba, we właściwym czasie, większej części ich własnej populacji i reszcie świata oszczędzono by najpoważniejszej siły uderzenia tej choroby" - napisał ambasador.

"Skoro nie jest Pani w stanie nam pomóc w obecnej sytuacji kryzysu, to proszę, żeby Pani przynajmniej powstrzymała się przed przeszkadzaniem nam w wysiłkach ochronnych" – napisał premier Węgier Viktor Orban w liście do szefowej Rady Europy Marii Pejczinović Burić.

Poprosił też Pejczinović Burić, by przestudiowała tekst projektu złożonego w węgierskim parlamencie i sprawdziła podobne akty prawne innych państw.

Burić wystosowała we wtorek list do Orbana, w którym napisała, że z uwagą śledzi rozwój wydarzeń na Węgrzech w nadzwyczajnej sytuacji pandemii. Zaznaczyła m.in., że bezterminowy i pozbawiony kontroli stan zagrożenia nie gwarantuje poszanowania podstawowych zasad demokracji ani tego, by pilne działania ograniczające podstawowe prawa człowieka były proporcjonalne do zagrożenia, które mają zwalczać.

Fot. PAP/EPA/Tamas Kovacs

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 156 przypadków zakażenia koronawirusem, pięć zainfekowanych osób zmarło - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo ochrony zdrowia.

W ciągu doby odnotowano 43 nowe przypadki.

Jeden zakażony jest uznany za wyleczonego i został już wypisany ze szpitala - przypomniano.

Przypadki zakażeń potwierdzono w 15 z 24 obwodów kraju oraz w Kijowie. Najwięcej odnotowanych infekcji jest w obwodzie czerniowieckim w południowo-zachodniej części Ukrainy - 42, gdzie odnotowano również jeden zgon spowodowany koronawirusem; w Kijowie są to 34 przypadki, w obwodzie kijowskim - 24. Dwa zgony osób z Covid-19 i 16 zakażeń zarejestrowano w obwodzie iwano-frankowskim na zachodzie kraju.

W Rosji w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano zakażenie koronawirusem u 182 osób - poinformował w czwartek specjalny sztab powołany przez władze. Łączny bilans zakażeń wzrósł tym samym do 840. Sztab potwierdził dwie ofiary śmiertelne w Moskwie.

Największą liczbę zakażeń wykryto w Moskwie - 136 - i teraz liczba potwierdzonych przypadków w stolicy wynosi 546.

Nowy bilans zachorowań oznacza najwyższy wzrost zakażeń koronawirusem odnotowany w Rosji w ciągu jednej doby.

Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Jest pierwsza osoba na Warmii i Mazurach, która wyzdrowiała z koronawirusa. Po wyjściu ze szpitala w Ostródzie czeka ją jeszcze 7 dniowa kwarantanna w domu - podał w czwartek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

To kobieta w średnim wieku, mieszkanka powiatu olsztyńskiego, która do Polski wróciła autokarem z Niemiec. Była pierwszą osobą z regionu ze stwierdzonym zakażeniem 6 marca. Przed nią jeszcze 7-dniowa kwarantanna w domu.

Potwierdza to statystyki, że od zakażenia do wyleczenia mijają ok. 3 tygodnie.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 1085. Zmarło 15 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce.

W szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. 

CZYTAJ WIĘCEJ o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce.

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ WIĘCEJ o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego i zachodniopomorskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. 

34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. 

CZYTAJ WIĘCEJ o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce.

- Projekt "Tarczy antykryzysowej" został przyjęty, wysłany do Sejmy i Rady Dialogu Społecznego - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w czwartek w TOK FM.

Więcej informacji na temat rozwiązań proponowanych przez rząd znajdziesz TUTAJ

Nowy termin igrzysk w Tokio ma zostać ustalony w ciągu czterech tygodni i prawdopodobnie będzie to przełom lipca i sierpnia - donosi japońska gazeta "Yomiuri Shimbun", powołując się na Johna Coatesa, szefa Komisji Koordynacyjnej MKOl.

Celem jest, aby igrzyska odbyły się między dwoma wielkoszlemowymi turniejami tenisowymi - kończącym się w lipcu Wimbledonem oraz zaczynającym pod koniec sierpnia US Open.

Więcej o przełożeniu igrzysk pisaliśmy TUTAJ

Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą oraz największy dotychczas dobowy wzrost liczby zgonów.

Według danych RKI w ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 4 995 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zainfekowanych to 36 508. Wyzdrowiało dotychczas 3 290 osób.

Z danych zebranych przez dziennik "Die Welt" wynika, że najwięcej chorych jest w Monachium (1 312) oraz w Hamburgu (1 262), ale w żadnym z tych miast nie było dotąd ofiar śmiertelnych.

Fot. PAP/EPA/Hendrik Schmidt/POOL

Bulwary nad Wisłą w Warszawie, nawet w chłodniejsze wiosenne dni tętnią życiem. W środę to miejsce świeciło pustkami z powodu ograniczenia swobody przemieszczania się i gromadzenia się. Obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Zdrowia przypomina o ograniczeniach w przemieszczaniu się. Więcej o zmianach, które obowiązują od wczoraj, pisaliśmy TUTAJ

- To niewątpliwa hipokryzja i zakłamanie. Z jednej strony rząd wzywa do pozostania w domu, a z drugiej strony Jarosław Kaczyński chce, by kilkaset tysięcy osób angażować w prace Obwodowych Komisji Wyborczych, która powinna rozpocząć się lada dzień, jeśli termin wyborów nie zostanie przesunięty - mówił w "Graffiti" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej w czwartek rano kierowcy tirów na wyjazd z Polski czekają dziewięć godzin, a 25 godzin na wjazd do naszego kraju.

W Iranie zaczął w czwartek obowiązywać zakaz podróżowania między miastami w obawie przed drugą falą zakażeń koronawirusem - przekazał w czwartek irański urzędnik na konferencji prasowej. Iran jest na Bliskim Wschodzie krajem najbardziej dotkniętym epidemią.

Prof. Bartosz Grzybowski z zespołem pokazał światu, jak z tanich związków, unikając istniejących patentów, wyprodukować lek HCQ stosowany w leczeniu COVID-19. Użył w tym swojego programu Chematica, który jest w stanie wskazać wygodną drogę syntezy dowolnego związku chemicznego.

W czwartek o godz. 10:30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zrządzania kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego omówione zostaną działania rządu w związku z epidemią koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

"Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku" - napisał na Twitterze Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

 

 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu leczonych jest w czwartek 33 pacjentów zakażonych koronawirusem. Na oddział zakaźny trafiły m.in. trzy pielęgniarki tego szpitala, które do tej pory przebywały w kwarantannie.

Władze protestanckiej Katedry Narodowej w Waszyngtonie przekazały w środę ponad 5 tys. maseczek ochronnych lokalnym szpitalom. Znaleziono je wcześniej w... krypcie tej neogotyckiej świątyni.

W grupie pacjentów z cukrzycą problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, ile gorsze rezultaty leczenia. Istnieje też większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań – wynika z informacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zamieszczonego na stronie.

Ostatniej doby strażacy działający w 61 granicznych punktach skontrolowali 12740 pojazdów i zmierzyli temperaturę u ponad 20 tys. osób - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

W Tajlandii w ciągu minionej doby odnotowano 111 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek rząd tego kraju na Twitterze. Do 1045 wzrosła tym samym liczba osób zainfekowanych od początku epidemii.

Dziś o godz. 14:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W czwartek posłowie zajmą się zmianą Regulaminu Sejmu, która ma zezwolić na głosowanie zdalne. W czwartek posłowie będą pracowali w kilku salach. M.in. o tym Tomasz Machała będzie rozmawiał z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Borysem Budką. Transmisja programu TUTAJ od godziny 7:45.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Pierwsze samoloty z produktami medycznymi są już w drodze do Polski. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w środę, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. - Pan prezydent (Chin, Xi Jinping - red.) powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - powiedział Andrzej Duda. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Ponad 200 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych. USA stały się tym samym szóstym krajem, w którym przekroczono liczbę tysiąca ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.

Brak masek ochronnych wynika częściowo z tego, że rezerwy nie były wystarczające wobec zapotrzebowania jakie stworzyła pandemia, a częściowo jest to pochodna przeniesienia 80 proc. ich produkcji do Chin i kłopotów z atestami - piszą "Le Monde" i "New York Times".

We Francji należałoby produkować 100 mln masek ochronnych miesięcznie, aby sprostać potrzebom służb medycznych i wszelkich instytucji i firm, w których noszenie ich jest teraz wymagane - pisze Juliette Garnier we francuskim dzienniku "Le Monde".

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 198 osób - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 49 w porównaniu ze środą. W ciągu ostatnich 24 godzin zaraziło się 4 995 osób.

"Tarcza antykryzysowa" gotowa - ostatnia ustawa z pakietu sfinalizowana - napisał w nocy ze środy na czwartek na Twitterze szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Trwa obiegowe przyjmowanie dokumentów przez Radę Ministrów.

Narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze – podkreślają lekarze rodzinni i geriatrzy, którzy w związku z epidemią koronawirusa zwrócili się z prośbą do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi.

Lekarze: narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się dobrze

Występujący w angielskiej ekstraklasie piłkarskiej klub Brighton&Hove Albion podaruje 1000 biletów na przyszłe mecze drużyny pracownikom medycznym. W ten sposób chce podziękować za ich pracę w dobie pandemii koronawirusa.

Ok. 10 proc. pacjentów chorych na astmę odkłada lekarstwa, w tym sterydy, w obawie przed spadkiem odporności i zakażeniem koronawirusem – wynika z obserwacji krakowskich alergologów. Prof. Ewa Czarnobilska przestrzega pacjentów, że takie decyzje będą mieć skutek przeciwny.

Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres; oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Lekarze PZU Zdrowie udzielili ponad 10 tys. zdalnych porad medycznych przez bezpłatną pomoc telemedyczną uruchomioną w związku z koronawirusem - przekazała prezes PZU Zdrowie Julita Czyżewska. To kilkaset porad dziennie.

Zadłużenie branży transportowej, które na początku lutego tego roku wynosiło 843 mln zł sięga obecnie 927,9 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Obecnie blisko 25 tys. firm przewozowych ma ponad 142 tys. zobowiązań finansowych.

Komercyjni producenci środków do dezynfekcji apelują o wprowadzenie ułatwień w dostępie do etanolu, w tym zniesienia akcyzy. Resort finansów zapewnia, że rząd monitoruje dostępność etanolu na rynku i będzie reagować na bieżąco .

Śmigłowiec i drony są wykorzystywane w Rzymie w dniach epidemii koronawirusa w operacji sił porządkowych, której celem jest sprawdzenie, czy mieszkańcy przestrzegają rygorystycznych przepisów, w tym zakazu wychodzenia z domu bez ważnej uzasadnionej potrzeby.

Fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Ok. 2 biliony USD, czyli blisko 10 proc. PKB USA, wart jest przegłosowany w środę przez amerykański Senat pakiet stymulacyjny mający na celu złagodzenie skutków koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii; media w USA nazywają pakiet "mamucim".

Blisko dwa biliony dolarów dla amerykańskiej gospodarki. Największa pomoc finansowa w historii

Liczba nowych potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa w Turcji wzrosła o 561 do 2 433 - poinformowały władze. 15 osób zmarło co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych do 59. Prezydent Recep Tayyip Erdogan ma nadzieję, że Turcja pokona pandemię w ciągu 2-4 tygodni.

W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę do 9241 - poinformowały południowokoreańskie Ośrodki ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła o 5 osób do 131.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii (UniSA) przy współpracy z kandyjską firmą Draganfly specjalizującą się w techologii dronów, pracują nad "pandemicznym dronem", który będzie mógł zdalnie wykrywać osoby z zainfekowanym układem oddechowym.

W Chinach kontynentalnych zanotowano w środę ponowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa; wszystkie wykryto u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.

Według opublikowanego komunikatu w środę do końca dnia wykryto 67 nowych przypadków, w porównaniu z 47 dzień wcześniej.

Ponad pół miliona wolontariuszy zgłosiło się w ciągu nieco ponad doby do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS w walce z epidemią koronawirusa - poinformowano w środę wieczorem. To oznacza, że oczekiwana przez rząd liczba chętnych została przekroczona dwukrotnie.

Uusimaa, najbardziej zaludniony region Finlandii, gdzie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, w tym stolica Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła w środę wieczorem premier Sanna Marin.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie