Polsat News: Polacy pracujący w Saksonii i Brandenburgii dostaną dodatkowe pieniądze

Świat
Polsat News: Polacy pracujący w Saksonii i Brandenburgii dostaną dodatkowe pieniądze
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Niemiecki land przewiduje pomoc dla Polaków pracujących w specjalistycznych ośrodkach medycznych

Rzecznik rządu Saksonii potwierdza, że Polacy pracujący w szpitalach i ośrodkach opieki specjalistycznej w tym landzie, otrzymają pomoc finansową - dowiedział się korespondent Polsat News Tomasz Lejman. Podobnie ci w Brandenburgii. Od piątku przez pandemię osoby wracające z pracy z Niemiec czeka kwarantanna. Szef MSWiA radził na konferencji prasowej, by tymczasowo wynająć kwaterę za granicą.

- Polacy pracujący w szpitalach, ośrodkach opieki specjalistycznej, hospicjach dostaną do wynagrodzenia 40 Euro dziennie wsparcia od rządu saksońskiego plus 20 Euro na małżonka oraz zasiłek na dziecko na czas zamkniętych granic. Oferta na razie ograniczona do 3 miesięcy - wyjaśnia Tomasz Lejman.

Wcześniej Saksonia przewidziała podobną pomoc dla obywateli Czech.

 

Po południu okazało się, że również Brandenburgia pomoże Polakom. - Ci, którzy zostaną w Niemczech dostaną dziennie 65 Euro plus 20 Euro dla każdego członka rodziny, który też w tym czasie będzie mieszkać w tym regionie - informuje Lejman.

 

Inaczej niż w Saksonii pomoc otrzymają wszyscy Polacy. 

 

"Dwa dni na ustabilizowanie sytuacji

 

"Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP" – informowały w środę przygraniczne urzędy wojewódzkie.

 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński informował w środę, że osoby pracujące za granicą "mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej".

 

ZOBACZ: Ograniczenia na granicy "Pracujący mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji"

 

- Osoby te mogą zostać pod drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni. Natomiast musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne – powiedział Kamiński.

 

Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy, niż w naszym kraju, mogli swobodny przepływać przez granice.

 

- Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy mogą tę granicę swobodnie przekraczać – zaznaczył Kamiński.

bas/sgo/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie