Wylądował pierwszy samolot z Chin z pomocą. "Otwieramy most powietrzny"

Polska
Wylądował pierwszy samolot z Chin z pomocą. "Otwieramy most powietrzny"
Agencja Rozwoju Przemysłu
Pierwszy samolot z Chin wylądował w Warszawie w czwartek ok. godz. 10, drugi ma planowany przylot na godz. 14 

Pierwszy samolot z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia z Szanghaju wylądował w czwartek rano w Warszawie. Drugi przyleciał o godz. 14. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, na konferencji prasowej na lotnisku Chopina zapowiedział: - Od przyszłego tygodnia otwieramy most powietrzny - będzie przewoził towary ochronne.

- Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia, na pokładzie każdego tony paczek - poinformował w czwartek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Pierwszy samolot wylądował w Warszawie w czwartek ok. godz. 10, drugi ok. godz. 14. 

 

O jego przybyciu poinformował prezydent Andrzej Duda. "Bariery usunięte" - napisał prezydent na Twitterze.

ZOBACZ: Krakowski szpital szuka samolotu do przewozu maseczek. "Może mieć dużą trudność"

 

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział na konferencji prasowej na lotnisku Chopina "otwarcie od przyszłego tygodnia mostu powietrznego, który będzie przewoził wyłącznie towary niezbędne do ochrony medycznej dla służb, które biorą udział w walce z koronawirusem". 

 

WIDEO: Od przyszłego tygodnia zostanie otwarty most powietrzny z Chinami

 

Szczerski we wpisie na Twitterze informował, że ze stroną chińską uzgodniono już  kolejne dwa takie transporty, które dotrzeć mają do Polski w najbliższych dniach. "Na początek" - dodał.

Zakupy na masową skalę

 

Wśród zamówionych materiałów znalazły się maseczki, kombinezony, gogle ochronne, rękawiczki jednorazowe. O tym, że w czwartek dotrzeć do Polski ma transport wyposażenia medycznego z Chin poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Prezydent poinformował, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Zakupu sprzętu medycznego i materiałów ochronnych na masową skalę dokonują kraję europejskie. Pierwsze transporty dotarły już m.in. do Włoch, Czech, Serbii, Austrii i Litwy.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie