Lekarze: narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się dobrze

Polska
Lekarze: narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się dobrze
PAP/EPA/Brais Lorenzo
Seniorzy są jedną z grup zwiększonego ryzyka na zakażenie koronawirusem

Narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze - podkreślają lekarze rodzinni i geriatrzy, którzy w związku z epidemią koronawirusa zwrócili się z prośbą do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi.

"Co 6 osoba w naszym kraju wkroczyła w wiek senioralny a przeszło 2,5 miliona osób osiągnęło 75 rok życia. Niestety, rozwijająca się na świecie epidemia SARS-CoV-2 sprawia, że życie seniorów jest szczególnie zagrożone" - czytamy w apelu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii.

 

ZOBACZ: "Widzialna Ręka", harcerze, policja. Kto pomaga, gdy z powodu koronawirusa nie wychodzisz z domu?

 

Specjaliści podkreślili w piśmie, że narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze. Jak zaznaczyli, seniorzy narażeni są na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne; dotyczy to też osób z licznymi chorobami, niepełnosprawnościami.

 

Polecana samoizolacja

 

W apelu specjaliści polecają seniorom poddanie się samoizolacji i pozostanie w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymywanie częstego kontaktu telefonicznego z najbliższymi. Zalecają, aby w razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachować co najmniej 2 metry odległości od rozmówcy.

 

Należy unikać kontaktu z osobami, mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji - kataru, kaszlu, gorączki lub duszności - trzeba skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem na stałe opiekującym się.

 

ZOBACZ: Mourinho rozdaje żywność osobom starszym. "Jestem tu, aby pomóc"

 

Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności - lekarze apelują, aby często spacerować po mieszkaniu i gimnastykować się.

 

Apel o wsparcie seniorów skierowany jest także do ich otoczenia: rodziny, przyjaciół, sąsiadów, lekarzy, pielęgniarek, a także psychologów, farmaceutów i pracowników socjalnych.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze