Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
Ludzie w maskach modlą się w kościele w Manili na Filipinach

W Turcji potwierdzono pierwszy w tym kraju przypadek koronawirusa. Chińskie władze sanitarne poinformowały w środę o 24 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 22 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to nieznaczny wzrost, gdyż dzień wcześniej informowano o 19 przypadkach infekcji i 17 zgonach. Liczba zakażonych rośnie także w Korei Płd.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Dania zamyka wszystkie szkoły i uczelnie wyższe na minimum 14 dni oraz wprowadza obowiązek pracy zdalnej dla większości pracowników sektora publicznego.

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa muszą do 17 marca opuścić akademiki – zdecydował rektor tej uczelni prof. Tadeusz Trziszka.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym, podobnie jak na 13 innych uczelniach publicznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, od środy odwołane są wszystkie zajęcia dla studentów i doktorantów.

Wstrzymane są zagraniczne wyjazdy służbowe oraz udział w konferencjach krajowych pracowników i doktorantów, a także wizyty gości z innych krajów. Zamknięto też Bibliotekę Główną.

Studenci i doktoranci, którzy nie mogą opuścić akademików z powodu pracy lub braku innego miejsca zamieszkania muszą pisemnie wystąpić o zgodę na pozostanie w domu studenckim.

W akademikach mogą pozostać studenci i doktoranci z zagranicy, ale w razie konieczności muszą się przenieść do wskazanego przez uczelnię domu studenckiego.

O pierwszej osobie zmarłej w Irlandii z powodu koronawirusa poinformował w środę naczelny lekarz kraju Tony Holohan. Liczba nowych zakażeń tymczasem wzrosła w ciągu ostatniego dnia o 9 i osiągnęła 43.

Ofiarą śmiertelną jest kobieta w starszym wieku, która miała również inne problemy zdrowotne. Do zgonu doszło w szpitalu w miejscowości Naas niedaleko Dublina, do którego została przyjęta w minioną niedzielę i od tego czasu jej stan był ciężki.

Jak dodał Holohan, zmarła kobieta nie podróżowała ostatnio do krajów będących głównymi skupiskami epidemii i zakażenie nastąpiło w kraju.

Z kolei wszystkie nowe przypadki koronawirusa związane są z podróżami do regionów dotkniętych chorobą. Holohan podkreślił, że Irlandia nadal znajduje się w fazie powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Apeluję do wszystkich rodaków, wobec których zastosowano kwarantannę domową, aby to traktować poważnie; to zarówno kwestia państwa zdrowia, ale także i innych osób - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji o stwierdzonych przypadkach nieprzestrzegania kwarantanny.

Dodał, że otrzymał od komendanta wojewódzkiego policji informację o pierwszych wizytach policjantów u osób, które są poddane kwarantannie domowej. Jak mówił, podczas tych wizyt stwierdzono przypadki jej nieprzestrzegania.

Francuski resort zdrowia i solidarności poinformował w środę wieczorem, że liczba zmarłych zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu doby o 15 osób - do 48; zarejestrowano też blisko 500 przypadków infekcji. Liczba zakażonych we Francji wynosi łącznie 2281.

105 osób hospitalizowanych ze względu na Covid-19 przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Olivier Veran. Otwierając ją przypomniał, że wcześniej w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała zachorowania na nowego koronawirusa za pandemię.

"Apelujemy do redakcji aby w miarę możliwości ograniczyły liczbę dziennikarzy delegowanych do pracy w Sejmie. Jednorazowe przepustki nadal są dostępne, jednak preferowane są stałe i roczne karty wstępu. Reporterów prosimy o wyrozumiałość i bardzo liczymy na dobrą współpracę" - poinformował Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu.

Od 12 do 25 marca zawieszone zostaje kształcenie na studiach, na studiach podyplomowych i w innych formach na uczelniach artystycznych. Rozporządzenie ministra kultury w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 opublikowano w Dzienniku Ustaw.

W związku z koronawirusem Ministerstwo Rozwoju nie rozważa zamykania obiektów handlowych.

"Obiekty handlowe działają normalnie. Nie rozważamy wprowadzenia nakazu dotyczącego zamykania obiektów handlowych. Zarówno pracownicy takich obiektów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących przestrzegania zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny" - przekazał resort.

ZOBACZ: Czy zamkną sklepy? Minister wyjaśnia

Anthony Fauci, amerykański wirusolog i członek powołanej przez administrację Donalda Trumpa grupy zadaniowej ds. epidemii Covid-19 oznajmił, że sytuacja w kraju jest poważna, choć najgorsze dopiero nadejdzie.

Odpowiadając na pytania kongresmenów, Fauci powiedział, że nowy koronawirus ma 10 razy większą śmiertelność od sezonowej grypy.

Jak dodał ekspert, to jak bardzo sytuacja się pogorszy, będzie zależeć od dwóch rzeczy: kontroli napływu osób, mogących przywieźć wirusa z zagranicy oraz zdolności władz stanowych do ograniczenia lokalnych ognisk epidemii.

Fauci doradził przy tym, by zrezygnować z imprez masowych. Doprecyzował, że chodzi np. o to, by mecze koszykarskiej ligi NBA odbywały się bez publiczności.

- Są dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - mówił w programie "Gość Wydarzeń" Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Łącznie w Polsce są 33 osoby mające COVID-19. 

ZOBACZ: Sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Wojewodowie wszystkich 16 województw wydali w środę komunikat o zawieszeniu organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych do 25 marca. Polecili również samorządowcom, aby do tego terminu zawiesili działalności klubów dziecięcych i żłobków.

Komunikat o identycznej treści opublikowały na swoich stronach internetowych wszystkie urzędy wojewódzkie. Oprócz zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych do 25 marca mowa w nim również o poleceniu "wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenia do 25 marca br. działalności klubów dziecięcych i żłobków".

Odwołanie imprez ma w szczególności dotyczyć teatrów, oper, operetek, filharmonii, kin, muzeów, domów kultury oraz galerii sztuki.

Decyzje zapadły na podstawie decyzji rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, który zebrał się w środę rano. Rząd zdecydował wówczas m.in. o zawieszeniu na dwa tygodnie zajęć dydaktycznych w szkołach i na uczelniach wyższych.

U jednego z deputowanych liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) do Bundestagu w środę wykryto zakażenie koronawirusem, co jest pierwszym takim przypadkiem w niemieckim parlamencie - poinformowała agencja dpa.

Według niej, przeprowadzony przez parlamentarną lekarkę test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny.

Chadecki przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble uzgodnił w środę z szefami wszystkich frakcji wstrzymanie na obecny tydzień głosowań kartami imiennymi, w których trakcie posłowie zwykle tłoczą się przy urnie

Spotkanie szefów MSZ krajów G7, które miało się odbyć 24-25 marca w USA w Pittsburghu, zostało odwołane ze względu na epidemię koronawirusa, a zamiast tego odbędzie się wideokonferencja - poinformowała w środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus.

"Ze względu na środki ostrożności Stany Zjednoczone zdecydowały, że nadchodząca konferencja odbędzie się przez łączę wideo zamiast spotkania w Pittsburghu" - przekazała Ortagus. USA sprawują w tym roku przewodnictwo w G7.

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła tysiąc; odnotowano 31 przypadków śmiertelnych.

Mamy 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Potwierdzone wyniki dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko – mazurskiego (Ostróda). Stan wszystkich jest dobry. W sumie to już 31 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

ZOBACZ: 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Włoska Obrona Cywilna: z 631 do 827 wzrosła liczba zmarłych zakażonych koronawirusem

Na podstawie zmiany rozporządzenia legitymacje doktorantów ulegną przedłużeniu do 31 maja - poinformowała w środę Anna Budzanowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak dodała, specjalny zespół będzie wspierał uczelnie m.in. we wdrożeniu działalności dydaktycznej online.

Studenci ostatnich lat kierunków medycznych mogą zaproponować wojewodom i inspektorem sanitarnym swoje wsparcie jako wolontariusze w związku z koronawirusem - poinformował w środę wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz.

317 osób jest hospitalizowanych, 1 193 objęto kwarantanną, a 11 524 nadzorem epidemiologicznym - wynika z przekazanych w środę po południu przez Ministerstwo Zdrowia danych ws. diagnostyki pod katem koronawirusa. Do tej pory w Polsce potwierdzono 27 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego pięć w środę. Osoby te przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Raciborzu, Cieszynie.

503 infekcji koronawirusem potwierdzono do środy w Holandii; to o 121 więcej niż we wtorek - podał instytut zdrowia publicznego i środowiska (RIVM). Wzrost tłumaczy w dużej mierze dodatkowymi badaniami w szpitalach w Brabancji, gdzie odnotowano dużo przypadków. Jak dotąd z powodu wywoływanej przez koronawirus choroby zmarło w Holandii pięć osób.

Szef WHO: koronawirus może być określany jako pandemia

ZOBACZ: Szef WHO: koronawirus jest pandemią

Fot. PAP/EPA/Rodrigo Sura

Podlaska Straż Graniczna odmówiła wjazdu do Polski już pięciu cudzoziemcom z powodu podwyższonej temperatury ciała wykazanej w trakcie badania w punktach sanitarnych na przejściach granicznych. Takie punkty działają na wschodniej granicy od wtorku.

Podwyższoną temperaturę miał też Polak wracający do kraju, pozwolono mu na powrót, ale został skierowany na kwarantannę pod nadzorem sanepidu.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg ogłosiła zawieszenie do odwołania piątkowych strajków szkolnych. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Musimy słuchać rad ekspertów i naukowców. To dotyczy oczywiście wszystkich kryzysów. My, młodzi ludzie, jesteśmy najmniej zagrożeni wirusem, ale ważne jest, abyśmy okazali solidarność z najbardziej narażonymi" - oświadczyła Thunberg.

Według aktywistki powołany przez nią ruch piątkowych strajków Fridays for Future musi teraz znaleźć nowe sposoby na propagowanie świadomości o kryzysie klimatycznym.

ZOBACZ: Strajk klimatyczny online. Decyzja Grety Thunberg

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn stwierdził, że kryzys wywołany pojawieniem się koronawirusa może przeciągnąć się w Niemczech nawet do końca bieżącego roku.

Ministra zapytano, czy zaistnieje potrzeba dodatkowej pomocy finansowej dla zrekompensowania strat w sektorach turystycznym i gastronomicznym. Odparł, że wsparcie takie będzie konieczne, "jeśli potrwa to dłużej niż kilka tygodni - co należy zakładać".

Od czwartku do odwołania wstrzymano przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy w WORD-ach w Krakowie, Nowym Sączu oraz Tarnowie. 

Wytłumaczono, że decyzję tę podjęto "w trosce o zdrowie osób egzaminowanych oraz pracowników".

O nowych terminach egzaminów kandydaci na kierowców zostaną poinformowani indywidualnie przez Ośrodki Ruchu Drogowego. Wniesione opłaty za egzaminy zachowują ważność.

Podlaska Straż Graniczna odmówiła wjazdu do Polski pięciu cudzoziemcom z powodu podwyższonej temperatury ciała wykazanej w trakcie badania w punktach sanitarnych na przejściach granicznych. Podwyższoną temperaturę miał też Polak wracający do kraju, pozwolono mu na powrót, ale został skierowany na kwarantannę pod nadzorem sanepidu. 

Pacjent z koronawirusem, który trafił na oddział zakaźny do szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, w związku z pogorszeniem stanu zdrowia trafił na oddział intensywnej terapii. Zgodnie z doniesieniami medialnymi pacjent we wtorek zaczął mieć problemy z oddychaniem, a na intensywnej terapii podpięty został do respiratora.

Informacje te potwierdziła w środę rzeczniczka placówki Anna Górska. Zaznaczyła jednak, że stan pacjenta, który był wcześniej we Włoszech, ulega poprawie i jest stabilny.

Od czwartku do odwołania zamknięte zostanie dla odwiedzających mini zoo w Białymstoku, nie będzie też można adoptować psa z miejskiego schroniska w związku z zagrożeniem spowodowanym koronawirusem - informują władze placówek.

Kuria diecezjalna w Tarnowie zdecydowała w środę o zawieszeniu od czwartku do dowołania udzielania sakramentu bierzmowania. Ponadto w diecezji tarnowskiej nie będą organizowane rekolekcje szkolne oraz wszelkiego rodzaju spotkania rejonowe czy dekanalne.

- Chcemy, żebyście wiedzieli, że nie panikujemy, ale bardzo zależy nam na waszym zdrowiu i waszych bliskich - zwrócił się do młodych ks. Marcin Baran, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Podjęliśmy decyzję o rezygnacji z większych spotkań wyborczych naszego kandydata na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza; będziemy teraz bardziej aktywni w mediach społecznościowych - poinformowała w środę szefowa jego sztabu Magdalena Sobkowiak.

Premier Mateusz Morawiecki bardzo wyraźnie usłyszał ten nasz głos, że jesteśmy chętni do współpracy, ale potrzebujemy jasnych wytycznych, jasnych decyzji - powiedziała w środę po spotkaniu premiera z samorządowcami ws. koronawirusa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Osoby, które mają kaszel czy gorączkę, powinny zostać w domu i uczestniczyć we mszy św. za pośrednictwem mediów – apeluje rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. Z powodu zagrożenia koronawirusem odwołana została Lubelska Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Mamy nadzieję, że szczyt epidemii koronawirusa minie do końca marca i w kwietniu będziemy mogli nieco lżej oddychać, ale nie jesteśmy lekkomyślni. Jeśli tak się nie stanie, odwołamy festiwal - powiedział prezes festiwalu w Cannes Pierre Lescure francuskiemu dziennikowi "Le Figaro".

Dwa nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce, łącznie 27. Potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź). 

27 osób zakażonych koronawirusem w Polsce

Rząd uruchomił już ponad 470 mln zł na walkę z koronawirusem; premier Mateusz Morawiecki średnio raz w tygodniu w ramach wideokonferencji będzie odbywał konsultacje z samorządowcami - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk po środowym spotkaniu szefa rządu z samorządowcami.

W Albanii zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Jest to 73-letnia kobieta z chorobą serca, która wróciła niedawno z Włoch.

Rząd Węgier wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemia kronawirusa na całym terytorium kraju – ogłosił w środę minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas.

Gulyas powiedział, że wśród najważniejszych posunięć jest zakaz wjazdu dla osób przybywających z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu. - Nikt z tych krajów nie może dostać się na terytorium Węgier, o ile nie jest obywatelem Węgier - powiedział. W przypadku obywateli Węgier będzie w takich wypadkach obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna.

Piątkowe oraz inne zbiorowe modlitwy w meczetach są odwołane - postanowiła Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP. 

"Piątkowe jak również zbiorowe modlitwy są odwołane w Centrach zarządzanych przez LM w RP z powodu uzasadnionego zagrożenia związanego z możliwością narażenia wiernych na zarażenie przedmiotowym wirusem i tym samym rozprzestrzeniania się epidemii" – napisał Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP Nedal Abu Tabaq.

W prowadzonym przez IPN "Przystanku Historia" w Warszawie - popularnym miejscu spotkań miłośników historii - nie będzie żadnych wydarzeń od 11 marca do 30 kwietnia 2020 r. Decyzję taką - "w trosce o zdrowie publiczne i bezpieczeństwo odwiedzających" - podjął w środę prezes IPN.

Politycy Lewicy zaapelowali w środę do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o odwołanie dużych zgromadzeń religijnych w kościołach. Zwrócili uwagę, że na mocy Konkordatu ograniczenia wprowadzone przez polski rząd nie obejmują kościołów.

Kolejne osoby trafiły w środę z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na odział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - To trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci. Od wszystkich pacjentów pobrano próbki do badań, czekamy na wyniki - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Wśród hospitalizowanych pacjentów są kobieta i mężczyzna, którzy wrócili z Niemiec oraz kolejny mężczyzna, który niedawno przebywał we Włoszech.

- Jeśli chodzi o dzieci, jedno wróciło z Anglii, a drugie miało kontakt z osobami przebywającymi ostatnio we Włoszech. Od wszystkich pacjentów zostały pobrane próbki do badań, czekamy na wyniki - podkreśliła Mazur-Kałuża.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zarządził zawieszenie imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa; ponadto polecił samorządom zawieszenie działalności klubów dziecięcych i żłobków - poinformował w środę Urząd Wojewódzki.

Policjanci przynajmniej raz na dobę będą kontrolować osoby, które zostały poddane kwarantannie. Apelujemy, by te osoby stosowały się do poleceń służb - poinformował w środę rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

- Przede wszystkim chce uspokoić policjantów. Oni nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Chce też wyraźnie podkreślić, że priorytetem dla Komendanta Głównego Policji a także Głównego Inspektora Sanitarnego, z którym uzgadniane były kontrole osób objętych kwarantanną było to, aby nie narażać zdrowia i życia policjantów. Dlatego Komendant Główny Policji i Główny Inspektor Sanitarny położył duży nacisk na to, aby te kontrole w pierwszej kolejności były przeprowadzone telefonicznie - tłumaczył policjant.

Nie odbędzie się czwartkowy (12 marca) mecz 1/8 finału Ligi Europy Sevilla FC - AS Roma. Włoski zespół piłkarski nie otrzymał zezwolenia od władz hiszpańskich na lądowanie samolotu - poinformowały media w obu krajach. Powodem są obawy dotyczące rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła w środę, że na razie nie ma powodu, by w związku ze sprawą rozprzestrzeniania się koronawirusa przesuwać datę wyborów prezydenckich.

W związku z decyzją rządu zarządziłem zawieszenie funkcjonowania instytucji kultury na terenie województwa, w tym teatrów, filharmonii, oper, kin, domów kultury czy galerii sztuk – poinformował w środę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak zapowiedział w środę pakiet stymulacyjny dla gospodarki o wartości 30 miliardów funtów, co ma złagodzić skutki epidemii koronawirusa.

Na Podkarpaciu w związku z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 11; są w trakcie badań. W regionie pod nadzorem sanepidu pozostaje 422 osób. U jednej osoby potwierdzono zakażenia koronawirusem SARS-CoV2.

Pracownicy zatrudniającej blisko 22 tys. osób Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przy wejściu do zakładu pracy będą mieli mierzoną temperaturę; przy kopalniach staną też specjalne namioty do konsultacji medycznych - zdecydował zarząd spółki.

W związku z zagrożeniem koronawirusa od czwartku 12 marca do 25 marca nieczynna będzie dla zwiedzających zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce. Zamknięte będą również tężnia solankowa i kopalniane uzdrowisko.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu odwołuje zabiegi – przekazał w środę na konferencji prasowej wicedyrektor placówki Mariusz Stawiński. Podkreślił, że „sytuacja w szpitalu jest wytężona i bardzo poważna”.

Zaplanowana na 13-14 maja w Gdańsku konferencja Infoshare, poświęcona start-upom oraz trendom w obszarze technologii, odbędzie się 23-24 września. Natomiast targi Free Time Festiwal oraz towarzysząca im konferencja New Trends in Tourism zostały przełożone na 2021 r.

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zarządził w środę odwołanie na Pomorzu Zachodnim imprez artystycznych i rozrywkowych m.in. w instytucjach kultury. Powodem jest zagrożenie koronawirusem.

Finał Pucharu Ligi Francuskiej z udziałem piłkarzy Paris Saint Germain i Olympique Lyon został przełożony z powodu koronawirusa - poinformowały władze ligi (LFP). Spotkanie miało się odbyć 4 kwietnia.

O objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia zaapelował w środę m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

Lekarka z południa Indii, która przekazała władzom informację o pacjencie unikającym badania na koronawirusa, straciła pracę w prywatnej klinice. Jej zdaniem klinika obawiała się, że straci pacjentów. Mężczyzna z gorączką wrócił do Kataru bez dodatkowych badań.

 

Trwające od 2 marca natowskie ćwiczenia wojskowe "Cold Response" na północy Norwegii zostały przerwane z powodu obaw związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformowało w środę norweskie wojsko.

5 marca potwierdzono, że zakażony wirusem jest jeden z norweskich żołnierzy. Z tego powodu baza wojskowa, w której przebywał, została zamknięta, a znajdujących się w niej 850 wojskowych zostało poddanych kwarantannie. Dodatkowo 250 osób związanych z bazą umieszczono w kwarantannie domowej.

W wyniku analizy sytuacji epidemiologicznej w regionie łódzkim, wojewoda Tobiasz Bocheński zakazał udziału jakiejkolwiek publiczności w sportowych imprezach masowych w województwie. Służby prasowe Urzędu Wojewódzkiego wymieniają 4 takie widowiska, które odbędą się w najbliższy weekend.

Z powodu epidemii koronawirusa Polski Związek Lekkiej Atletyki zdecydował o odwołaniu wszystkich zgrupowań zagranicznych, które miały się rozpocząć 10 marca lub później. Nie odbędą się także żadne zawody w Polsce.

Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie szkoły na Ukrainie będą zamknięte przez trzy tygodnie - zdecydował w środę rząd w Kijowie. Ogłoszono też zakaz organizowania wydarzeń z ponad 200 uczestnikami, ale nie dotyczy to wydarzeń o znaczeniu państwowym.

Obrońca Hannoveru 96 Timo Huebers jest pierwszym profesjonalnym piłkarzem w Niemczech zarażonym koronawirusem. Jego zespół zajmuje miejsce w środku tabeli 2. Bundesligi.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w prawie, by w walce z epidemią koronawirusa łatwiej korzystać z pieniędzy pozabudżetowych – poinformował w środę wiceminister finansów Tomasz Robaczyński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Dla 80 proc. ludzi choroba wywołana koronawirusem przebiega jak przeziębienie – powiedział w środę dziennikarzom dolnośląski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon. Ocenił, że działania rządu w walce z zagrożeniem epidemią są prawidłowa.

Dodał, że grupa wirusów, do której należy nowy patogen, wywołuje 30 procent chorób przeziębieniowych. „Chorują na nią wszyscy kilka razy w roku; nowy wirus jest jednak szczególnie agresywny” - powiedział.

Władze Słowenii zamkną niektóre przejścia na granicy z Włochami ze względu na epidemię koronawirusa, a na innych przeprowadzane będą kontrole medyczne - poinformował w środę słoweński minister zdrowia Alesz Szabeder.

XIII Katyński Marsz Cieni, który miał się odbyć w niedzielę 5 kwietnia w Warszawie, zostaje odwołany - poinformował w środę Instytut Pamięci Narodowej. Powodem odwołania - jak podał IPN - jest epidemia koronawirusa w Polsce i zalecenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W związku z zagrożeniem koronawirusa wstrzymane zostało od środy do odwołania w Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku zwiedzanie wystawy głównej oraz wystawy czasowej, seanse Kina Muzeum oraz działalność edukacyjna.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikował w środę przepis na etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę, który będzie mógł być przygotowywany w aptece.

We wtorek Główny Inspektor Farmaceutyczny, wobec zagrożenia epidemiologicznego, poinformował, że apteki mające izby recepturowe do samodzielnego przygotowywania leków, mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych, bądź dostarczonych przez pacjentów. Chodziło o dzielenie dużych opakowań na mniejsze.

Obecnie, w oparciu o przepis - farmaceuci mogą już sami sporządzać roztwory antyseptyczne w aptekach.

Płyn antybakteryjny. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Polski Związek Motorowy wspólnie z Główną Komisją Sportu Żużlowego wydały w środę komunikat, w którym rekomendują zawieszenie przygotowań do sezonu żużlowego do 1 kwietnia 2020 r. Spowodowane jest to rosnącą liczbą zarażenia koronawirusem.

Tylko w styczniu indyjska branża diamentów straciła 6 mld rupii (ok. 81 mln USD) przez epidemię nowego koronawirusa. Spadek popytu w Chinach kontynentalnych i Hongkongu prowadzi do obniżek cen pojedynczych diamentów. Pracę tracą robotnicy w fabrykach indyjskiego Suratu.

Stan siedmiu osób z woj. śląskiego z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, hospitalizowanych w szpitalach w Raciborzu i Cieszynie, jest stabilny i dobry – poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Cyberprzestępcy wykorzystują poszukiwanie informacji o epidemii koronawirusa do wyłudzenia danych logowania do Facebooka i kodów BLIK - ostrzega CERT Polska prowadzony przez NASK. Eksperci zalecają szczególną ostrożność przy podawaniu tych informacji.

Dlatego NASK apeluje, by szczególną uwagę przykładać do sprawdzenia, gdzie, na jakiej stronie i w jakich okolicznościach podajemy nasze hasło i login do Facebooka. Złośliwe domeny używane w atakach ze scenariuszem koronawirusa to koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl, ikoronawirusnews[.]pl.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dominikanie z parafii św. Mikołaja w Gdańsku oferują chorym i starszym wiekiem parafianom pomoc w zrobieniu zakupów, zaopatrzeniu w leki, załatwieniu najpilniejszych spraw oraz przyniesieniu komunii św.

Zaplanowana na weekend inscenizacja historyczna "Bój o Kołobrzeg 2020", organizowana w 75. rocznicę zakończenia walk o miasto, została ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odwołana - poinformowały w środę władze miasta i powiatu kołobrzeskiego. Impreza odbędzie się prawdopodobnie w październiku.

W związku z zagrożeniem powodowanym przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa prezydent Andrzej Duda zdecydował o przełożeniu dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych – poinformowało w środę BBN.

Wczoraj Parlament Studentów RP zwrócił się do Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o przedłużenie ważności legitymacji. Dzisiaj dostaliśmy potwierdzenie, że w ciągu kilku dni zostanie wydane rozporządzenie, które przedłuży ważność legitymacji do 31 maja 2020 roku. Nie trzeba będzie przedłużać ich indywidualnie w dziekanacie!

93 przypadki zakażenia nowym koronawirusem wiązane są z biurem call center w Seulu – przekazał w środę mer południowokoreańskiej stolicy Park Won Sun. Narastają obawy o masowe infekcje na zamieszkanym 25 mln osób obszarze metropolitarnym.

Infekcje wykryto po przebadaniu 207 osób pracujących w call center na 11. piętrze wieżowca. Wśród 93 potwierdzonych przypadków są również krewni pracowników firmy – powiedział na konferencji prasowej Park, cytowany przez agencję Yonhap.

Rząd Hiszpanii zapowiedział w środę, że wesprze finansowo rodziców dzieci, które pozostały w domach po zamknięciu szkół z powodu koronawirusa. Wsparcie otrzymają rodzice, którzy z tego powodu nie mogą iść do pracy. SARS-CoV-2 spowodował już śmierć 47 osób w kraju.

To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - napisał na Twitterze przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy ws. wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Komisja zapowiada, że przyłączy się do tych prac.

"Pomóżcie nam sobie pomagać", stosujcie się do zaleceń i nie wychodźcie bez potrzeby z domu - takie apele kierują do Włochów pracownicy służby zdrowia, zmagający się z rosnącymi problemami w przepełnionych szpitalach w całym kraju. W wielu zaczyna brakować miejsc.

We wszystkich mediach lekarze i pielęgniarki podkreślają, że to od codziennych zachowań milionów Włochów zależeć będzie dalszy przebieg epidemii koronawirusa i to, czy uda się zahamować jego ekspansję.

W związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć w dniach 12 i 13 marca, na późniejszy termin – podał w środę rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Chorobowe płatne w 100 proc., zwolnienie L4 na oświadczenie pracownika, podniesienie stawek dla personelu medycznego, wsparcie szpitali, przedsiębiorstw i wojska - proponuje kandydat Lewicy na prezydenta Roberta Biedronia wśród działań na rzecz ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak poinformowała Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego, osoby poddane kwarantannie domowej, które mogły mieć kontakt z zainfekowanymi koronawirusem, są objęte opieką przez służby Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Rzecznika wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska zapewnia, że ludzie poddani kwarantannie domowej mają stały kontakt ze służbami medycznymi i rodziną. - Jeśli zachodzi taka potrzeba, odizolowanym w domach i mieszkaniach, dostarczane są niezbędne produkty żywnościowe lub inne potrzebne rzeczy - zapewniła Zalewska. Rzeczniczka dodaje, że dzieje się to: "(...) z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa".

W stanie dobrym jest dwójka pacjentów w cieszyńskim Szpitalu Śląskim, u których potwierdzona została obecność koronawirusa – poinformowała w środę rzecznik placówki Ewa Herman. W szpitalu przebywają też cztery inne osoby z podejrzeniem zakażenia.

Proponujemy, by 100-proc. rekompensatę dostali rodzice wszystkich dzieci ze szkół podstawowych, którzy muszą zostać w domu, by się nimi opiekować; składam wniosek do marszałek Sejmu o pilne zwołanie posiedzenia Izby, aby umożliwić wprowadzenie tego rozwiązania - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Trzecia osoba zmarła w RFN z powodu koronawirusa - informują w środę niemieckie media. To także trzeci zgon w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia i drugi w powiecie Heinsberg, gdzie znajduje się największe skupisko zakażeń w kraju.

W Niemczech do wtorku wykryto 1296 przypadków zakażenia wirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. RKI, instytucja podlegająca rządowi federalnemu i odpowiedzialna za zapobieganie chorobom i ich kontrolę, przekazał, że zakażenia koronawirusem potwierdzono we wszystkich 16 krajach związkowych Niemiec.

W Hiszpanii do szkoły nie chodzi ponad 2 mln dzieci. W środę zajęcia szkolne zostały odwołane m.in. na terenie aglomeracji Madrytu, a także w Vitorii, głównym mieście Kraju Basków. Oba te regiony mają największą liczbę zmarłych z powodu Covid-19, odpowiednio 21 i 6 zgonów. Rano w środę odwołano wszystkie zajęcia lekcyjne także w położonym na północy Hiszpanii regionie La Rioja, gdzie na koronawirusa zmarły już dwie osoby.

Władze Białegostoku zdecydowały o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych i sportowych, które w najbliższym czasie miały zaplanowane miejskie placówki - poinformował w środę prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Zaplanowane na marzec zawody sportowe, w tym legendarne zawody Koziołka Matołka w Zakopanem, a także wydarzenia kulturalne zostały odwołane z powodu zagrożenia koronawirusem. Tatrzański Park Narodowy zamyka Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak zaapelował w środę o rozważenie możliwości przesunięcia wyborów prezydenckich na jesień. Poinformował też, że dalszą kampanię będzie prowadził wyłącznie poprzez spotkania indywidualne i kameralne.

Fot. PAP/Piotr Nowak

Postęp i przyrastanie liczby zarażonych będzie u nas mniejszy niż w krajach zachodnich - ocenił w środę wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Dodał, że jest to "konsekwencja odpowiedniej zapobiegliwości rządu i decyzji, które zostały podjęte z wyraźnym wyprzedzeniem".

Muzeum Auschwitz będzie niedostępne dla zwiedzających od 12 do 25 marca – podały w środę jego służby prasowe. To efekt decyzji rządu o zamknięciu instytucji kultury w związku z koronawirusem. Rokrocznie miejsce pamięci w Oświęcimiu odwiedza ponad 2 mln osób.

Większość ludzi zakazi się koronawirusem, naszym celem jest spowolnienie jego rozprzestrzeniania się - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel na poświęconej epidemii konferencji prasowej w Berlinie.

Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

W ciągu ostatniej doby strażacy dokonali pomiarów temperatury u prawie 21 tys. osób przekraczających polską granicę - poinformował w środę rzecznik prasowy KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ok. 50 polskich turystów jest poddanych kwarantannie w hotelu na Cyprze Północnym, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u przebywającej tam turystki z Niemiec. „Wszyscy czują się dobrze i podchodzą do tej sytuacji ze zrozumieniem” – powiedział PAP przedstawiciel biura podróży.

W środę w Warszawie trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami zorganizowane w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na spotkanie - jak poinformował wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller - zostało zaproszonych m.in. 20 prezydentów największych miast.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Trzy kobiety, w tym dwie obywatelki Francji, które trafiły na odział zakaźny Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju, nie są zarażone koronawirusem. W nocy na oddział zostały przyjęte kolejne dwie osoby, wyniki ich badań będą znane w środę po południu.

Do 354 wzrosła w Iranie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa; w ciągu ostatniej dobry zmarły 63 osoby ­- poinformowały w środę irańskie władze. Potwierdzono dotychczas 9 tys. przypadków zakażenia.

Skrócenie obrad, rozpatrywanie wyłącznie prezydenckich projektów uchwał oraz zamknięcie jednej z galerii dla publiczności - to ograniczenia wprowadzone w środę przez Radę Miasta Krakowa w związku z koronawirusem.

Po spotkaniu z prezydium rady i przewodniczącymi klubów radnych zdecydowano, że od środy do odwołania wyłączona zostanie w sali obrad galeria dolna, na której mogli przebywać mieszkańcy obserwujący obrady, a dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Krakowa mają ograniczyć swój pobyt na sali.

Członek zarządu komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio Haruyuki Takahashi stwierdził, że jeśli impreza z powodu koronawirusa nie będzie się mogła odbyć latem, to najbardziej realne wydaje się przełożenie jej o rok lub dwa. Sugestie te odrzucił szef komitetu Yoshiro Mori.

Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski zaapelował w środę na konferencji prasowej do seniorów, żeby przez dwa tygodnie msze św. oglądali w telewizji. "Nie przychodźcie w niedzielę na msze św., naprawdę nic się nie stanie, a być może uratuje zdrowie seniorów" - podkreślił.

Jak poinformował w środę organizator, klub Progresja, koncert Pentatonix planowany na 16 marca w hali EXPO XXI nie odbędzie się. Odwołane są także inne koncerty.

Zwróciliśmy się do jednostek samorządu terytorialnego o zamykanie domów i klubów seniora - poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Władze hiszpańskiego klubu Getafe poinformowały, że w związku z obawami dot. koronawirusa piłkarze nie polecą do Mediolanu na czwartkowy (12 marca) mecz z Interem w 1/8 finału Ligi Europy.

W tej chwili mamy w Polsce powyżej 10 tys. respiratorów; duża część z nich jest wykorzystywana do bieżącej działalności niekoniecznie w związku z koronawirusem - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ze względu na ryzyko spowodowane przez koronawirusa Sztab Generalny odwołuje ćwiczenia rezerwistów, które były planowane do końca maja; ćwiczenia zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie - poinformował w środę SGWP.

Zaplanowane na 27-29 marca w Dusznikach-Zdroju mistrzostwa Polski w biathlonie zostały odwołane z powodu zagrożenia epidemiologicznego. "Decyzje te podyktowane są troską o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników tych imprez" - napisał Polski Związek Biathlonu.

Z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej odwołało Marsz Pamięci z okazji 77. rocznicy likwidacji getta krakowskiego, Wydarzenie planowano na niedzielę.

Od czwartku 4,58 mln uczniów z 24 tys. szkół w całym kraju nie będzie miało lekcji, od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte. Zamkniętych zostanie także 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego, do których uczęszcza 1,41 mln dzieci.

Niektóre firmy w chińskim mieście Wuhan, gdzie w grudniu 2019 roku wybuchła epidemia koronawirusa, będą mogły wrócić do pracy – ogłosiły w środę władze. We wtorek w Chinach kontynentalnych potwierdzono tylko 24 nowe infekcje, w tym 10 przywleczonych z zagranicy.

Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim (Lubelskie) zawiesił działalność do 24 marca tego roku. Do tamtejszego szpitala zgłosiła się kobieta, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem.

Pracownicy sądu zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Korespondencję sądową należy kierować zastępczo do Sądu Okręgowego w Zamościu.

Rząd Włoch przeznaczył 25 miliardów euro na walkę z koronawirusem i skutkami epidemii - ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Giuseppe Contego.

Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie odwołuje, do piątku, wszystkie zabiegi planowe. Przyczyną takiej decyzji jest ograniczona ilość środków higieny osobistej dla personelu medycznego – poinformowała w środę rzeczniczka placówki Anna Górska.

- Będziemy obserwować sytuację i podejmować dalsze decyzje - powiedziała rzeczniczka. Jak podkreśliła, szpital zamawia kolejne środki do higieny personelu (np. maseczki, żele dezynfekujące). - Nie dostajemy dostatecznej ilości takich środków i obawiamy się, że w sytuacji kryzysowej może nam ich zabraknąć - wyjaśniła Górska.

Podczas pierwszej w historii audiencji generalnej bez udziału wiernych papież Franciszek wyraził w środę swą bliskość z zarażonymi koronawirusem i personelem medycznym. Audiencja odbyła się w bibliotece Pałacu Apostolskiego i byla transmitowana przez media.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

- Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego; zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kolejne szkoły zawieszają zajęcia. Co mają zrobić rodzice?

Ministerstwo zdrowia Białorusi potwierdziło w środę trzy kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zainfekowanych w tym kraju wzrosła do 12, z tej grupy trzy osoby już wyzdrowiały.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Mszanie Dolnej (małopolskie) został zamknięta do czwartku włącznie. Dzieci z tej szkoły mogły mieć kontakt z osobą podejrzaną o obecność koronawirusa w organizmie – poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

- Zgodnie z procedurami epidemiologicznymi – prewencyjnie – osoby, które mogły z nią mieć kontakt, zostały objęte kwarantanną domową, ale nie mają objawów chorobowych - wyjaśniła rzeczniczka

Z powodu obaw przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Iraku odwołały w środę piątkowe modlitwy w świętym dla szyitów mieście Karbala. Władze nakazały również zamknięcie na tydzień prowincji Nadżaf w ramach nowych środków mających na celu powstrzymanie epidemii.

27. edycja Welconomy Forum in Toruń, która miała się odbyć w dniach 16-17 marca, została przeniesiona - poinformował w środę na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Torunia. Nie jest jeszcze znany nowy termin forum gospodarczego.

W związku z koronawirusem firmy apelują o odsunięcie do 1 stycznia 2021 r. m.in. wprowadzenia obowiązku Pracowniczych Planów Kapitałowych dla pracodawców zatrudniających do 50 osób czy wstrzymanie obowiązku opłacania składek na PPK w firmach średnich i dużych.

Kwarantanna domowa dla młodej kobiety zakażonej koronawirusem, która nie ma objawów to prawidłowe postępowanie - powiedział prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczne im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Mąż kobiety przebył bezobjawowo infekcję koronawirusem.

- To jest zgodne ze standardami światowymi, żaden system zdrowia na świecie nie wytrzyma hospitalizacji pacjentów bez objawów klinicznych, choć mających kontakt z osobami zakażonymi - powiedział profesor.

- Zdecydowaliśmy się zamknąć wszystkie placówki kultury - teatry, muzea, ale także kina - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w środę. Sytuacja ma związek z epidemią koronawirusa - w Polsce do tej pory potwierdzono 25 przypadków zachorowań.

Prowadzimy standardowe działania związane z przygotowaniem do tego, aby zapobiegać oraz zwalczać koronawirusa na Podkarpaciu - powiedziała w środę wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Ukrainiec próbował przemycić do Polski ponad 10,6 tys. maseczek medycznych w podwójnym dnie bagażnika - poinformowała ukraińska straż graniczna. Mężczyzna chciał przekroczyć przejście graniczne Uściług-Zosin w nocy z wtorku na środę.

Litewskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w środę dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. Zainfekowani to kobieta i mężczyzna, którzy wrócili z północy Włoch. Pierwszy przypadek Covid-19 odnotowano na Litwie 28 lutego.

- To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów, ans spotkania, do restauracji. To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. To czas, kiedy powinniśmy spędzić w domu, w izolacji, starać się nie zakazić i nie zakażać innych. Gorący apel o odpowiedzialność - podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Koronawrius i ta epidemia, która się rozwija może stać się bardzo groźna. Mamy prawdopodobnie 26. przypadek koronawirusa w Polsce. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych , a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie szkoły i przedszkola zamknięte. Decyzja rządu [TRANSMISJA]

Około 5 procent chorych we Włoszech na Covid-19 ma mniej niż 30 lat, a najwięcej zarażonych jest w grupie wiekowej powyżej 70 lat - takie dane przedstawił w środę dziennik "Corriere della Sera" za krajowym Instytutem Zdrowia. Większość chorych to mężczyźni.

Najnowszy bilans epidemii to 631 zmarłych zarażonych koronawirusem i ponad 10,1 tys. potwierdzonych przypadków zarażeń.

Prezydent Opola zarekomendował dyrektorom jednostek oświatowych zawieszenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych i wychowawczych na okres dwóch tygodni - poinformowała rzecznik prezydenta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w Mołdawii od środy na dwa tygodnie zamknięte są wszystkie przedszkola, szkoły i uniwersytety - poinformowały władze. W kraju potwierdzono trzy przypadki zakażenia Covid-19.

Na obowiązującej od środy, wydanej przez ministra zdrowia, liście leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju znalazło się 1587 pozycji m.in. preparaty do dezynfekcji, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także rękawice, termometry i czepki medyczne.

Wprowadzenie stanu zagrożenia oraz specjalnego porządku prawnego zalecił rządowi sztab operacyjny ds. koronawirusa – poinformował w środę minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas.

Łódzki inspektor sanitarny zadecydował w środę o prewencyjnym zamknięciu Przedszkola Miejskiego nr 231 w Łodzi. Do placówki uczęszczać miało dziecko, które podczas pobytu w Norwegii miało kontakt z osobą prawdopodobnie zakażoną koronawirusem.

"Sanepid podkreśla, że zamknięcie przedszkola to daleko posunięte środki ostrożności. Dziecko ani rodzice nie mają żadnych objawów zakażenia. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 231, ich rodzice oraz wychowawcy zostali objęci nadzorem epidemiologicznym, co oznacza pobyt tych osób w domach do 14 dni i bieżący kontakt ze służbami sanitarnymi" - poinformowała Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łodzi.

Stan kobiety zakażonej koronawirusem, która przebywa w szczecińskim szpitalu wojewódzkim, nadal jest ciężki - poinformował PAP w środę p.o. rzecznika placówki Mateusz Iżakowski. Mężczyzna, u którego także zdiagnozowano nowego wirusa, jest w stanie stabilnym.

W szczecińskim szpitalu przebywa obecnie ośmioro pacjentów oczekujących na wyniki testów na obecność koronawirusa.

Z powodu epidemii koronawirusa Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) poinformowała o przełożeniu mistrzostw Europy z kwietnia na czerwiec. Zawody miały się odbyć pierwotnie w dniach 13-21 kwietnia w Moskwie. Nowy termin to 13-21 czerwca.

W kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 2024 próbki, 1999 z nich dało wynik negatywny, a 25 pozytywny – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Wszyscy pasażerowie wycieczkowca Costa Fortuna, 1631 osób, zeszli już na ląd w Singapurze – poinformowały w środę miejscowe media, powołując się na komunikat władz. Na pokładzie statku znajdowało się 107 Polaków, w tym 105 turystów i dwóch członków załogi.

Fot. PAP/EPA/WALLACE WOON

12 instytucji kulturalnych, w tym Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny, Opera Bałtycka oraz muzea, podległe marszałkowi województwa pomorskiego zawiesza od środy swoją działalność do odwołania z powodu zagrożenia koronawirusem.

Bank Anglii obniżył w środę rano główną stopę procentową z 0,75 proc do 0,25 proc., aby pomóc brytyjskiej gospodarce w przezwyciężaniu skutków epidemii koronawirusa Covid-19.

Wskutek obniżki główna stopa procentowa spadła do najniższego poziomu w historii. To pierwszy przypadek od kryzysu finansowego z 2008 roku, gdy Bank Anglii zdecydował się na zmianę stóp procentowych poza ustalonymi terminami posiedzeń Komitetu Polityki Monetarnej. Najbliższe miało się odbyć pod koniec marca.

W bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie rozpoczęła się w środę rano pierwsza papieska audiencja generalna całkowicie bez udziału wiernych. Tę nadzwyczajną formę wybrano z powodu kryzysu epidemiologicznego, by uniknąć szerzenia się koronawirusa.

Ministerstwo zdrowia Belgii poinformowało w środę o pierwszym w kraju zgonie wśród osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarł 90-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie - podała agencja Belga.

Stan kobiety z koronawirusem, która przebywa w poznańskim szpitalu miejskim im. Strusia, nadal jest ciężki – poinformował w środę rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube. Badania w poniedziałek potwierdziły u 57-letniej pacjentki obecność koronawirusa.

Natychmiastowych decyzji ws. zamknięcia szkół w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oczekuje od rządzących kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Odpowiedzialnością za tę decyzję nie mogą być obarczane samorządy - podkreślił w środę lider PSL.

Wójt gminy Nadarzyn na Mazowszu Dariusz Zwoliński poinformował w nocy z wtorku na środę, że wraz z żoną rozpoczęli kwarantannę domową w związku z potwierdzeniem w organizmie ich dorosłego syna obecności koronawirusa. Jego syn mieszka w Pruszkowie. Jego rokowania są bardzo dobre.

Wśród nowych zarażonych koronawirusem jest drugi przypadek na terenie województwa lubelskiego; jest to kobieta po 50 roku życia - poinformował w środę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Jak mówił, zarażona kobieta sama zgłosiła się do odpowiednich służb i została przewieziona do szpitala w Janowie lubelskim. - W momencie, kiedy doszło do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i ujawnienia informacji o tym, że mogła mieć kontakt z osobą z kraju, w którym jest transmisja koronawirusa, została przewieziona do szpitala klinicznego w Lublinie na oddział zakaźny - zaznaczył wojewoda.

Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Władze Tajlandii przestają wydawać wizy na granicy obywatelom 19 krajów, a także przywracają obowiązek wizowy dla obywateli trzech innych państw, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformowało w środę tajlandzkie MSW.

W środę po godz. 9, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zebrał się w kancelarii premiera rządowy zespół zarządzania kryzysowego; na godz. 10.00 planowana jest wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów czterech resortów. Transmisja w Polsat News i na polsatnews.pl.

Trzej członkowie teamów Formuły 1 - dwaj z Haasa i jeden z McLarena - przebywają w Melbourne w izolacji z powodu podejrzeń o koronawirusa. W niedzielę w tym australijskim mieście ma się rozpocząć sezon 2020.

Jak podkreślono, u wszystkich stwierdzono objawy koronawirusa, m.in. wysoką gorączkę. Wskazane osoby poddały się dobrowolnej izolacji.

Młoda kobieta z Wrocławia, o której zakażeniu koranawirusem resort zdrowia poinformował w we wtorek, przebywa w kwarantannie domowej. Stan kobiety jest dobry.

kobieta jest z tego samego ogniska epidemicznego co 73-letni pacjent zarażony koronawirusem, który jest hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Z tego ogniska jest też leczona w tym szpitalu 74-latka, u której stwierdzono zakażenie nowym patogenem. Stan starszego mężczyzn jest ciężki, ale stabilny, zaś 74-latki poważny. 73-latek zaraził się od osoby z rodziny, która przyjechała z USA.

22. przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od środy do 24 marca włącznie AGH odwołuje wszystkie wykłady i zajęcia na uczelni. Dzisiaj zajęcia będą wygaszane do godz. 12:00.

Nie odbędzie się zaplanowany na środowy wieczór (11 marca) zaległy mecz ligi angielskiej Manchester City - Arsenal Londyn. Spotkanie zostało przełożone z powodu potencjalne zagrożenia koronawirusem w londyńskiej drużynie. Kilku piłkarzy Arsenalu musi przejść kwarantannę.

Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

11 osób zostało poddanych kwarantannie po śmierci obywatela Niemiec w Bochlinie w powiecie świeckim (Kujawsko-Pomorskie) - poinformował w środę rzecznik wojewody Adrian Mól. Wszystko wskazuje najprawdopodobniej na grypę, ale żeby nie generować paniki, pobrano próbki na obecność koronawirusa.

- Z wywiadu, który przeprowadziły służby sanitarne, wynika, że mężczyzna w sile wieku zmarł z powodu grypy. Przebywał w Polsce w gościnie. Nie zgłosił się do lekarza i umarł w domu. Żeby jednak nie generować paniki, zdecydowano o pobraniu próbek na obecność koronawirusa w jego organizmie - dodał rzecznik wojewody.

W Bochlinie zmarł 72-letni obywatel Niemiec. Pobrano próbki na obecność koronawirusa

 

Na przejściu granicznym w Świecku w Lubuskiem zatrzymano autokar z Niemiec, bo jeden z pasażerów miał gorączkę. Podróżnego przewieziono do szpitala celem wykluczenia zakażenia koronawirusem, a jego współpasażerów zatrzymano w kwarantannie w namiotach strażackich.

Według nieoficjalnych ustaleń PAP pasażerem tym był obywatel Turcji.

Po otrzymaniu negatywnego wyniku badań chorego autokar wrócił na trasę.

Ministerstwo zdrowia Indonezji poinformowało w środę o pierwszej ofierze koronawirusa w tym kraju. 53-letnia kobieta, która była w stanie krytycznym, gdy przyjmowano ją do szpitala, nie jest obywatelką Indonezji - podkreślił rzecznik resortu Achmad Yurianto.

Fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

W Bochlinie w powiecie świeckim (Kujawsko-Pomorskie) zmarł 72-letni obywatel Niemiec, który przebywał w Polsce. Rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował, że wszystko wskazuje najprawdopodobniej na grypę, ale żeby nie generować paniki, pobrano próbki na obecność koronawirusa.

Kwarantanną objęta została osoba bliska mężczyźnie — kobieta. Wyników badań można się spodziewać najwcześniej w środę po południu.

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało ministerstwo zdrowia.

W związku z epidemią koronawirusa Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) apelują o korzystanie z e-usług oraz kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Dostęp do budynków urzędów skarbowych może być ograniczony.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w amerykańskim stanie Nowy Jork; do wtorku włącznie odnotowano 173 przypadki. Wokół największego skupiska choroby utworzono strefę kontrolną. W sąsiednim stanie New Jersey z powodu SARS-CoV-2 zmarła tego dnia pierwsza osoba.

Władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa podjęły decyzję o odwołaniu wykładów dla studentów i zajęć z wychowania fizycznego oraz wszystkich konferencji naukowych, imprez i wydarzeń organizowanych przez uczelnię.


Rektor UM w Łodzi prof. Radzisław Kordek odwołując wykłady, jednocześnie zobowiązał prowadzących przedmioty do udostępniania studentom materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej lub wskazania zakresu materiału niezbędnego do zaliczenia przedmiotu. Z kolei ćwiczenia kliniczne mają odbywać się bez kontaktu z chorymi. Zawieszono także zajęcia z wychowania fizycznego.

Z powodu zagrożenia koronawirusem od środy zawieszono zajęcia w opolskich uczelniach. Z tego samego powodu zawieszono lekcje na terenie czterech szkół w powiecie krapkowickim i dwóch w powiecie Strzelce Opolskie.

Według informacji opolskiego urzędu wojewódzkiego, we wtorek wieczorem w szpitalach przebywało siedem osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kwarantannie poddano 19 osób, a kolejne 203 osoby są pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Nie zmienia się stan trzech pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy są hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.

Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

UOKiK: organizator imprezy masowej odwołanej z powodu koronawirusa powinien zwrócić pieniądze za bilety

"W wypadku zwrotów za bilety za odwołane z powodu nowego koronawirusa imprezy masowe, co do zasady, w grę będzie wchodził przede wszystkim art. 495 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że jeśli strona nie może wykonać świadczenia, obowiązana jest do zwrotu pieniędzy według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Oznacza to zwrot pieniędzy za bilet na koncert, który się nie odbył" - wyjaśnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Szczegóły zwrotów mogą dodatkowo dookreślać regulaminy konkretnych organizatorów i to tam konsumenci powinni szukać informacji".

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa proponuje "Pakiet Antykryzysowy Kosiniaka" dedykowany przedsiębiorcom. Zakłada on m.in. ustanowienie ugruntowanych świadczeń pracowniczych i Funduszu Pracy.

- To jest po to, żeby pracownikom wysłanym na bezpłatne urlopy wypłacać przynajmniej minimalne wynagrodzenie - wyjaśniła szefowa sztabu Kosiniaka-Kamysza Magdalena Sobkowiak.

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

Mer Moskwy Siergiej Sobianin w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa zakazał organizowania w stolicy imprez masowych z udziałem powyżej 5 tys. uczestników. Zakaz obowiązuje do 10 kwietnia. Oznacza m.in., że nie będą się mogły odbywać demonstracje.

Jestem zwolennikiem zamknięcie szkół w odpowiednim czasie; podjęcie takiej decyzji będzie zależało od tego, jak rozwinie się dalsza sytuacja – mówi w czwartkowej "Rzeczpospsolitej" Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Polacy robią zapasy. Aż o 95 proc. wzrosła sprzedaż ryżu, o 84 proc. mąki - wynika z najnowszych danych firmy Nielsen. Sklepy reagują spokojnie. Towar jest, a braki na półkach są regularnie uzupełniane - podaje w środę "Gazeta Wyborcza".

Pod adresem pacjent.gov.pl opublikowano pakiet informacji o koronawirusie. Są tam rozstrzygnięcia dotyczące prawdziwości pojawiających się w przestrzeni publicznej stwierdzeń na temat SARS-Cov-2 m.in. tego, czy alkohol chroni, a paczki z Chin są niebezpieczne.

Po spadkach w ostatnich dniach w Korei Południowej ponownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Jak poinformowały w środę służby sanitarne tego kraju, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 242 nowe przypadki, a liczba zgonów zwiększyła się o sześć do 60.

Chińskie władze sanitarne poinformowały w środę o 24 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 22 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to nieznaczny wzrost, gdyż dzień wcześniej informowano o 19 przypadkach infekcji i 17 zgonach.

Od początku wybuchu epidemii koronawirusem zaraziło się w Chinach kontynentalnych łącznie 80 778 osób. Do tej pory zmarło 3158 osób.

W Turcji potwierdzono pierwszy w tym kraju przypadek koronawirusa. Jak poinformował w nocy z wtorku na środę minister zdrowia Fahrettin Koca, wirusa zdiagnozowano u mężczyzny, który niedawno podróżował do Europy.

Fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Senator Bernie Sanders i były wiceprezydent USA Joe Biden, którzy ubiegają się o nominację Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach prezydenckich, z powodu koronawirusa odwołali zaplanowane na wtorkowy wieczór spotkania wyborcze w stanie Ohio.

Fot. PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie