Koronawirus w Polsce. 27 zakażonych, w tym dziecko

Polska
Koronawirus w Polsce. 27 zakażonych, w tym dziecko
PAP/Darek Delmanowicz
Łącznie w Polsce potwierdzono do tej pory 26 przypadków zarażenia koronawirusem

"Mamy 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - poinformowało ministerstwo zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie to już 27 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

U trzeciej osoby, przebywającej na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Szpitala Śląskiego w Cieszynie, potwierdzona została obecność koronawirusa. Podobnie jak dwóch poprzednich pacjentów jest w stanie dobrym – poinformowała w środę rzecznik szpitala Ewa Herman.

 

 

Rzecznik nie podała bliższych informacji na temat trzeciej zakażonej osoby. Wskazała jedynie, że miała ona kontakt z mężczyzną, który wrócił do Cieszyna z Niemiec i u niego pierwszego potwierdzono obecność koronawirusa.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Ewa Herman poinformowała, że aktualnie w szpitalu przebywają jeszcze dwie osoby z podejrzeniem zakażenia. Dodała, że negatywny wynik dały testy na obecność koronawirusa u dwóch innych pacjentów. Czuli się na tyle dobrze, aby opuścić w środę placówkę.

 

W Polsce 317 osób jest hospitalizowanych, 1 193 objęto kwarantanną, a 11 524 nadzorem epidemiologicznym w związku z koronawirusem - dodał resort zdrowia.

 

Stan pacjentów z koronawirusem

 

W środę rano poinformowano o trzech nowych przypadkach. Koronawirusa wykryto u młodego mężczyzny w Warszawie oraz u dwóch kobiet w sile wieku - w Łańcucie (Podkarpacie) i w Lublinie.


Potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem u kobiety w Łańcucie jest pierwszym w województwie podkarpackim.

W Warszawie hospitalizowanych jest wszystkich czworo pacjentów z potwierdzonym zakażeniem w województwie mazowieckim. Pierwszy przypadek w stolicy potwierdzono w niedzielę u Hiszpanki, która przyleciała z Niemiec. Inny pacjent jest młodą osobą, która niedawno wróciła z Włoch. Obecność koronawirusa potwierdzono również u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki, po jego powrocie z wojskowej narady w Niemczech.

 

Z kolei pacjent z koronawirusem, który trafił na oddział zakaźny do szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, w związku z pogorszeniem stanu zdrowia trafił na oddział intensywnej terapii.

 

Informacje te potwierdziła w środę rzeczniczka placówki Anna Górska. Zaznaczyła jednak, że stan pacjenta, który był wcześniej we Włoszech, ulega poprawie i jest stabilny.

 

Zgodnie z doniesieniami medialnymi pacjent we wtorek zaczął mieć problemy z oddychaniem, a na intensywnej terapii podpięty został do respiratora.

 

W Krakowie pacjenci z podejrzeniem koronawirusa trafiają na oddziały zakaźne do Specjalistycznego Szpitala im. Stefana Żeromskiego i do Szpitala Uniwersyteckiego. Obie lecznice w związku z problemami w dostawie środków higienicznych (maski, płyny dezynfekujące) dla personelu medycznego zawiesiły zabiegi planowe. Szpital Uniwersytecki dodatkowo odwołał planowe porady w poradniach.

 

ZOBACZ: Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce


W przypadku województwa lubelskiego pierwszy przypadek potwierdzono we wtorek wieczorem u mężczyzny w wieku ok. 50-60 lat. Pacjent jest w ciężkim stanie, trafił do szpitala w Bełżycach. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiadał, że jeśli stan pacjenta na to pozwoli, zostanie on przetransportowany do Lublina. Razem w województwie stwierdzono już dwa zachorowania.


Jak podał resort zdrowia, więcej informacji udzielają rzecznicy wojewodów.

Łącznie w Polsce potwierdzono do tej pory 27 przypadków zarażenia koronawirusem. Resort zdrowia codziennie aktualizuje te dane.

 

prz/luq/pgo/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie