Płyn antybakteryjny. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Polska
Płyn antybakteryjny. Jak zrobić go samodzielnie w domu?
pixabay

Płyny do dezynfekcji cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem i szybko znikają z półek sklepowych. Co w przypadku gdy jego zapas się wyczerpie? Możemy go zrobić samodzielnie w domu.

Najprostszym sposobem na zdezynfekowanie dłoni jest użycie spirytusu salicylowy, 2 proc. roztwór na skórę, który dostaniemy w każdej aptece. Wystarczy przelać go do atomizera i spryskać zanieczyszczoną powierzchnię.

 

Jeżeli mamy więcej czasu, możemy sporządzić roztwór alkoholu, olejku aloesowego, arganowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego. Olejki wonne nie mają właściwości antybakteryjnych, ale pozostawiają na skórze przyjemny zapach. Dostaniemy je w większości drogerii. 

 

ZOBACZ: Jak należy myć ręce? Wicemarszałek Senatu poprawia marszałka

 

Teraz wystarczy, że zmieszamy alkohol z wodą w stosunku 6:4 (np. 600 ml alkoholu i 400 ml wody), dodamy 10-15 kropli olejku herbacianego lub arganowego i 50 ml olejku aloesowego. Taką miksturę wystarczy wstrząsnąć i przelać do małego pojemnika z atomizerem lub wykorzystać puste opakowanie po próbce perfum.

 

Naukowcy z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego podają przepis na płyn antybakteryjny składający się z spirytusu rektyfikowanego, wody utlenionej i gliceryny.

 

  

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie