Minister zdrowia: 31 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Polska
Minister zdrowia: 31 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
PAP/Wojtek Jargiło
Wejście do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim, W mieście zdiagnozowano w środę drugi przypadek koronawirusa na lubelszczyźnie.

Obecnie w Polsce jest 31 osób zakażonych koronawirusem - mówił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. W związku z decyzją o zamknięciu szkół apelował do młodzieży, by nie spędzała tego czasu na zabawie w dużym towarzystwie, bo może narażać także najbliższych na poważne konsekwencje zdrowotne.

- Gdy obserwujemy historię przypadków zachorowań na koronawirusa w innych krajach, musimy się liczyć z tym, że w Polsce również ten przyrost będzie dynamiczny - ocenił w środę w programie "Gość Wydarzeń" szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Dworczyk poinformował w Polsat News o dwóch kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce potwierdzonych w środę i dodał, że chorują już 33 osoby. Wcześniej resort zdrowia ujawnił informację o czterech takich przypadkach, w których uzyskano potwierdzone wyniki. Wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVP Info powiedział jednak, że przypadków koronawirusa w Polsce jest 31.

 

31 potwierdzonych przypadków koronawirusa

 

Jednak resort zdrowia zapewnił wcześniej, że takich przypadków jest 31, a zarażenie potwierdzono w środę u czterech nowych osób. Stan zdrowia czterech pacjentów z COVID-19, o których poinformował w środę popołudniu resort zdrowia, jest dobry.

 

Potwierdzone w środę przez ministerstwo zdrowia wyniki dotyczą: kobiety z Wielkopolski (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda). Ich stan jest dobry. Nie ma jeszcze informacji, skąd pochodzą pacjenci, o których wspomniał szef KPRM.

 

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby z koronawirusem przebywają m.in. w szpitalach we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie czy Warszawie.

 

 

Koronawirus w Polsce. Dane o objętych kwarantanną

 

W sumie w Polsce 317 osób jest hospitalizowanych, 1193 objęto kwarantanną, a 11 tys. 524 nadzorem epidemiologicznym - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia ws. diagnostyki pod katem koronawirusa.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

 

WHO: koronawirus jest pandemią

 

W środę premier Morawiecki zdecydował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i ośrodków kultury co najmniej do 25 marca. 

 

Tego samego dnia szef Światowej Organizacji Zdrowia ogłosił, że rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie można nazywać pandemią. 

 

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

 

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie