Kolejne szkoły zawieszają zajęcia. Co mają zrobić rodzice?

Polska
Kolejne szkoły zawieszają zajęcia. Co mają zrobić rodzice?
Google Maps
II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie

We wtorek rano na zajęcia nie poszli uczniowie trzech szkół w Cieszynie. Mogli mieć kontakt z nosicielem koronawirusa. - Działania mają jedynie charakter prewencyjny i ma nadzieję, że podejrzenia się nie potwierdzą - stwierdziła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

W trzech cieszyńskich szkołach podstawowych (nr 4 i 5) oraz II Liceum Ogólnokształcącym we wtorek odwołano wszystkie zajęcia. Chodzi do nich łącznie ponad 1 tys. uczniów. Szkoły mają wspólną stołówkę i zintegrowane odziały.

 

- Jeszcze we wtorek mają napłynąć wyniki testów osoby, u której wystąpiły silne objawy infekcji. Miała ona kontakt z dziećmi. Wszyscy mamy nadzieję, że podejrzenia się nie potwierdzą – poinformowała Katarzyna Koczwara, rzecznik cieszyńskiego magistratu.

 

ZOBACZ: Szkoły i przedszkola odwołują zajęcia. "Działania zapobiegawcze"

 

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, uspokaja, że działania mają jedynie charakter prewencyjny i ma nadzieję, że podejrzenia się nie potwierdzą.

 

Decyzję o zawieszeniu zajęć wydał Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Cieszynie, jednocześnie prosząc o stosowanie się do podstawowych zasad higieny i wytycznych opublikowanych na stronach www.um.cieszyn.pl, www.cieszyn.pl, a także do śledzenia strony www.pssecieszyn.pis.gov.pl.

 

Zasiłek opiekuńczy

 

Co zrobić, jeśli musimy zostać z dzieckiem w domu? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniało, że rodzicom pociech do 8 lat, które uczęszczają do żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu przysługuje zasiłek opiekuńczy. Muszą być spełnione pewne warunki:

 

  • trzeba podlegać ubezpieczeniu chorobowemu,
  • zamknięcie placówki było nieprzewidziane – informacja dotarła w terminie nie dłuższym niż 7 dni przed zamknięciem placówki,
  • nie ma innego członka rodziny, który może zapewnić opiekę dziecku,
  • nie został wykorzystany limit 60 zasiłku opiekuńczego, przysługujący w roku kalendarzowym.

Warte podkreślenia jest to, że do otrzymania zasiłku, nie jest konieczna umowa o pracę - przysługuje on również osobom objętym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. prowadzącym własną działalność gospodarczą lub pracującym na umowie zlecenie. 

 

Wysokość zasiłku wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku - wyliczy go ZUS albo płatnik składek.

 

Co ze starszymi dziećmi?

 

Rodzicie starszych dzieci mają większy problem. Jeśli uczeń ma skończone 8 lat, opiekunowie mogą skorzystać z urlopu na dziecko, którego wymiar to dwa dni. Na dzieci powyżej 14 roku życia przysługuje jedynie 16 godzin. W obu przypadkach zachowane jest prawo do wynagrodzenia.

 

Uczniowie znów siedzą w ławkach

 

Do tej pory w całej Polsce czasowo lekcje odwołało kilkanaście szkół. W poniedziałek zamknięto placówkę w Warszawie - do Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta uczęszcza 350 dzieci. 

 

W zeszłym tygodniu zajęcia zawiesiła szkoła podstawowa w Biskupicach Obłocznych (woj. wielkopolskie), ale po wykluczeniu u dziecka obecności groźnego wirusa, uczniowie wrócili po weekendzie do swoich ławek - dowiedział się polsatnews.pl

 

ZOBACZ: Zakażony koronawirusem 73-latek z Wrocławia w ciężkim stanie

 

Dwie szkoły w Dobrzyniu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie) także pracują już w normalnym trybie.

 

"W związku z wynikiem ujemnym badania rodziny objętej kwarantanną w związku z podejrzeniem zakażenia COVID-19, przywraca z dniem 9 marca 2020r. (poniedziałek) zajęcia dydaktyczno - wychowawcze w jednostkach oświatowych na terenie Gminy Dobrzyń nad Wisłą" – poinformował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Lipnie. 

 

Dzieci z zamkniętych  szkół w Rybniku, skąd pochodzą pierwsze w woj. śląskim osoby z potwierdzonym zakażeniem, wrócą tam w czwartek i poniedziałek – poinformował we wtorek Urząd Miasta po porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego. Aktualnie władze nie przewidują zamykania kolejnych szkół w tym mieście.

 

Dodatkowo wydział edukacji rybnickiego magistratu monitoruje plany szkół dotyczące wycieczek zagranicznych. Kiedy uczniowie będą wracali z wyjazdów, otrzymają zalecenia ze strony dyrektorów szkół o pozostaniu w kwarantannie domowej do 14 dni. Dyrektorzy szkół po powrocie z wyjazdów zagranicznych otrzymają zalecenia pracy zdalnej.

 

Z katarem w domu

 

Służby sanitarne przypominają, by często myć ręce i uważnie obserwować swojego zdrowia. Przede wszystkim chodzi o pozostanie w domu, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy grypopodobne.

sgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie