Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/MAK REMISSA
W Chinach odnotowano znaczny wzrost "importowanych" przypadków koronawirusa

799 zakażonych koronawirusem w Polsce i niemalże 400 tys. na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że to Stany Zjednoczone mogą być kolejnym epicentrum epidemii. W ciągu ostatniej doby zmarło tam 100 osób - to najgorszy dzienny bilans w tym kraju.

prz/zdr/hlk/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Irlandii we wtorek wieczorem wprowadził radykalnie ograniczenia w możliwości wychodzenia z domów i przemieszczania się, aby w ten sposób spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednocześnie ogłosił pakiet pomocowy dla gospodarki.

Ogłoszone restrykcje są tylko nieznacznie łagodniejsze od tych, wprowadzonych w poniedziałek wieczorem w Wielkiej Brytanii. Varadkar powiedział, że ludzie powinni wychodzić z domów tylko, aby iść do pracy, jeśli nie mają możliwości pracy zdalnej, zrobienia niezbędnych zakupów, pomocy bądź opieki nad innymi oraz spaceru bądź ćwiczeń fizycznych. Ograniczone do niezbędnego minimum powinny być wizyty w domach innych ludzi. Wszystkie restrykcje pozostaną w mocy przynajmniej do 19 kwietnia.

Wieczorem główny lekarz kraju poinformował o kolejnym zgonie z powodu koronawirusa, wskutek czego ich liczba wzrosła do siedmiu, oraz o tym, że liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o 204 i wynosi obecnie 1329.

Od 31 grudnia 2019 r. do 24 marca 2020 r. odnotowano na świecie 378041 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 16365 zgonów - podał we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny. GIS rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży.

Łącznie u 22 osób, w tym u 16 osób z personelu medycznego oraz 6 pacjentów, z oddziału pulmonologicznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu potwierdzono we wtorek wieczorem zakażenie koronawirusem. Pacjenci z tego oddział zostali ewakuowani do izolatorium w Obornikach Śl.

LOT przedłuża zawieszenie rejsów do 11 kwietnia w związku z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych z powodu epidemii koronawirusa.

"Wszystkie loty zaplanowane od 29 marca do 11 kwietnia 2020 r. zostały odwołane. Do 11 kwietnia realizujemy tylko loty czarterowe w ramach operacji #LOTdoDomu" - poinformowała we wtorek spółka.

Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 17 osób; łączny bilans wzrósł we wtorek wieczorem do 901 przypadków - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

We wtorek zamknięty został oddział neurologiczny w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej. Pielęgniarka pracująca w placówce i w szpitalu w Grójcu (Mazowieckie) została zarażona koronawirusem. Kobieta ostatni raz pełniła dyżur w skarżyskim szpitalu na oddziale neurologicznym w dniach 16-17 marca.

ZOBACZ: Oddział neurologiczny skarżyskiego szpitala zamknięty. Pielęgniarka zarażona. "To może być lawina"

Francuski resort zdrowia poinformował we wtorek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 240 - do 1100. Francja jest piątym krajem, w którym na Covid-19 zmarło już ponad 1 tys. osób.

Władze Pakistanu śledzą telefony komórkowe osób, które potencjalnie mogą być zakażone koronawirusem. Pakistańczycy, którzy przebywali w towarzystwie osoby zakażonej, otrzymują powiadomienia o kwarantannie lub nakaz udania się do szpitala - podał we wtorek dziennik "Dawn".

"Wykryto, że mogłeś mieć kontakt z osobą, u której potwierdzono koronawirusa w ostatnich 14 dniach. W związku z tym jesteś proszony o podjęcie stosownych środków zapobiegawczych poprzez kwarantannę domową" - wiadomości tekstowe o takiej treści otrzymuje coraz więcej osób w Pakistanie. W komunikacie można również przeczytać, że w przypadku wystąpienia objawów choroby należy udać się do szpitala na badanie.

Jak podał "Dawn", wiadomości nie są kampanią uświadamiającą społeczeństwo o zagrożeniu i sposobie postepowania w czasach epidemii koronawirusa, lecz są adresowane do konkretnych osób, które rzeczywiście miały kontakt z zakażonymi.

Polska Rada Centrów Handlowych wnioskuje o zniesienie ograniczenia handlu w niedziele i zawieszenie płatności czynszów przez wynajmujących - czytamy we wtorkowym komunikacie Rady.

Jak podano w komunikacie, po ogłoszeniu pierwszych założeń w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, Rada została poproszona przez resort rozwoju o pomoc w doprecyzowaniu postulatów branży retail.

Branża handlowa chce zniesienia ograniczenia handlu w niedziele. Według Rady, wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie pozytywnie nie tylko na wynajmujących powierzchnię sprzedaży w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych i ich najemców, lecz również na setki podmiotów świadczących usługi powiązane (np. ochrona, konserwacja).

Oddział ratunkowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie został we wtorek wieczorem zamknięty po stwierdzeniu u dwóch pracowników koronawirusa - podała rzecznik starosty cieszyńskiego Sylwia Pieczonka. SOR będzie nieczynny 48 godz. W tym czasie poddany zostanie dekontaminacji.

We Francji narasta krytyka podejścia tamtejszych władz do walki z koronawirusem. Internauci pod popularnym hashtagiem #IlsSavaient (#oniwiedzieli) zarzucają w mediach społecznościowych rządzącym ukrywanie skali zagrożenia oraz że sami przedstawiciele rządu poddawali się testom, choć odmawiają ich obywatelom.

Trzech żołnierzy na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt zostało zakażonych koronawirusem. W sumie liczba amerykańskich żołnierzy, u których zdiagnozowano Covid-19, wzrosła do 177 - podał we wtorek Pentagon.

W UE pojawiają się głosy zaniepokojenia węgierskimi przepisami w sprawie ochrony przed koronawirusem, zwiększającymi kompetencje rządu w czasie stanu zagrożenia. We wtorek mówili o tym szef MSZ Holandii i przewodniczący komisji wolności obywatelskich PE.

Złożony w piątek przez rząd Viktora Orbana projekt zakłada przedłużenie bezterminowo wprowadzonego 11 marca stanu zagrożenia. Propozycja mówi m.in. o tym, że rząd mógłby w tym czasie zawieszać stosowanie niektórych ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki. Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie można by też organizować wyborów uzupełniających ani referendów.

U lekarza z oddziału chirurgii Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim stwierdzono obecność koronawirusa – poinformowała we wtorek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grodzisku Mazowieckim. Oddział został zamknięty.

Litwa przedłużyła kontrole na granicy z Polską i Łotwą do 13 kwietnia - poinformowała we wtorek minister spraw wewnętrznych kraju Rita Tamasziuniene.

W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa kontrole na wewnętrznej granicy UE Litwa przywróciła 14 marca i miały one obowiązywać przez 10 dni.

Obcokrajowcy mają zakaz wjazdu na Litwę. Wyjątek stanowią osoby posiadające pozwolenia na pracę w tym kraju. Do 26 marca cudzoziemcy powracający do swych krajów mają możliwość przejazdu tranzytem przez Litwę korytarzami humanitarnymi.

Liczba zakażonych koronawirusem na Litwie wzrosła we wtorek do 209. Odnotowano jeden przypadek śmiertelny.

Rząd Hiszpanii zatwierdził podczas swojego wtorkowego posiedzenia program pomocy socjalnej w związku z epidemią koronawirusa. Jego wartość sięga 300 mln euro.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Madrycie rzecznik rządu i minister finansów Maria Jesus Montero, za dystrybucję środków z programu pomocowego odpowiedzialne będą rządy 17. wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Wyjaśniła, że w ogarniętej epidemią koronawirusa Hiszpanii miliony osób zostały pozbawione m.in. bezpłatnego posiłku w konsekwencji nakazanego przez rząd zamknięcia ośrodków społecznych, jadłodajni oraz świetlic.

Montero dodała, że 25 mln euro z zatwierdzonego we wtorek programu trafi do rodzin, których dzieci miały zapewnione do czasu zamknięcia szkół bezpłatne posiłki w placówkach oświatowych.

W szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

ZOBACZ: 10. ofiara śmiertelna w Polsce. 40 nowych przypadków zakażeń

Dzięki polskim liniom lotniczym LOT wielu Węgrów może wrócić do domu i w następnych dniach oraz tygodniach przetransportują one Węgrów z Azji i Ameryki Północnej – poinformował we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg napisała we wtorek na Instagramie, że nie została poddana testom na obecność koronawirusa, ale jest wysoce prawdopodobne, że została zakażona. Dodała, że spędziła dwa tygodnie w izolacji.

ZOBACZ: Greta Thunberg w samoizolacji. "Bardzo prawdopodobne, że miałam koronawirusa"

Nie ma nowych przypadków koronawirusa w Radomskim Centrum Onkologii, gdzie pod koniec ubiegłego tygodnia okazało się, że zarażona jest jedna z pielęgniarek. Negatywne wyniki dały testy 9 pracowników i 7 pacjentów szpitala.

W Dzienniku Ustaw we wtorek po południu ogłoszono rozporządzenie MSWiA przedłużające do 13 kwietnia br. kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen. Dotychczas kontrole te były przywrócone od 15 do 24 marca.

W ciągu ostatniej doby w Mołdawii zdiagnozowano kolejnych 16 przypadków zakażenia koronawirusem, bilans zainfekowanych wzrósł do 125 - poinformowała we wtorek mołdawska minister zdrowia Viorica Dumbraveanu. Władze podjęły decyzję o zaostrzeniu w kraju ograniczeń.

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla dostarczył do Los Angeles tysiąc respiratorów - ogłosił gubernator Kalifornii Gavin Newsom. Według ekspertów Stanom Zjednoczonym grożą dramatyczne niedobory tych urządzeń w związku z pandemią koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 743 osoby zakażone koronawirusem - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych wzrósł tym samym do 6820.

Liniom lotniczym w USA coraz mniej opłaca się utrzymywać jakiekolwiek połączenia i skłaniają się do całkowitego wstrzymania lotów. Czekają jednak na decyzje rządu, licząc na lepszą pozycję negocjacyjną w sprawie pomocy finansowej - pisze "Wall Street Journal".

W związku z epidemią koronawirusa Uber do końca maja zapewni 10 tys. darmowych przejazdów dla pracowników 17 szpitali zakaźnych. Pierwsze kody już w tym tygodniu trafią do placówek - poinformowała spółka we wtorek.

13 pacjentów z oddziału pulmonologicznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu jest ewakuowanych do izolatorium w Obornikach Śląskich, po tym jak zakażenie koronawirusem potwierdzono u czterech osób z personelu medycznego oraz jednego pacjenta wrocławskiej placówki.

Kolejne 87 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, w efekcie czego łączna liczba zgonów zwiększyła się do 422, poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Największy i najbardziej specjalistyczny szpital w Podlaskiem - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - zaapelował o pomoc, by móc zabezpieczać personel medyczny w walce z koronawirusem. Apel dyrektora szpitala ukazał się we wtorek w mediach społecznościowych.

Premier Indii Narendra Modi w przemówieniu telewizyjnym ogłosił całkowitą blokadę kraju i zakaz opuszczania domów przez 21 dni od północy. Decyzję podjęto, gdy w Indiach liczba zakażeń przekroczyła 500 przypadków i większość stanów wprowadziła prewencyjne nakazy. W całym kraju mieszka 1,3 mld ludzi.

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oceniła, że decyzja o przeniesieniu igrzysk olimpijskich w Tokio na 2021 rok z powodu pandemii koronawirusa jest "jedyną i słuszną". "Mam nadzieję, że to uspokoi sportowców" - powiedziała, cytowana w komunikacie resortu.

Fizjoterapia zalecana jest w pracy z pacjentami chorującymi na COVID-19. Wspomaga leczenie, wyraźnie zmniejsza liczbę powikłań ze strony układu oddechowego - wynika z zaleceń Krajowej Izby Fizjoterapeutów dotyczącej prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów z COVID -19.

Najwyższy rangą dowódca sił zbrojnych USA gen. Mark Milley ocenił, że biorąc pod uwagę doświadczenia innych państw, epidemia nowego koronawirusa może potrwać do lipca. Szef Pentagonu Mike Esper również mówi o przygotowaniach na "kilka miesięcy".

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i możliwości współpracy Polski i Chin w jej zwalczaniu były tematem wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Ministerstwo Zdrowia: 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 844.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przełożył planowaną na początek kwietnia wizytę na Łotwie w związku z epidemią koronawirusa – podała we wtorek agencja BiełTA, powołując się na służbę prasową białoruskiego prezydenta.

Deputowani Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) z rządzącej partii Jedna Rosja zaproponowali we wtorek zaostrzenie kar za naruszenie wymogów sanitarno-epidemiologicznych, włącznie z maksymalną karą siedmiu lat pozbawienia wolności.

- Zrobienie testów na obecność koronawirusa wszystkim mieszkańcom Lombardii trwałoby cztery- pięć lat- powiedział we wtorek szef władz tego włoskiego regionu Attilio Fontana. W ten sposób wykluczył możliwość poddania wszystkich takim badaniom.

W SPZOZ w Mławie (Mazowieckie) czasowo wstrzymano we wtorek pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), po tym jak trafił tam pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto też inne osoby przebywające na SOR. Podobna sytuacja miała tam miejsce w zeszłym tygodniu.

Ponad 100 osób zakażonych koronawirusem zmarło w poniedziałek w Stanach Zjednoczonych. To najgorszy dzienny bilans w tym kraju. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że Ameryka może być kolejnym epicentrum epidemii.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa, na mocy ustawy o produkcji obronnej, zwiększy o 60 tys. sztuk dostawy testów na Covid-19, których brakuje w placówkach medycznych - poinformowała we wtorek telewizja CNN

Ponad 12 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem w Hiszpanii to personel służby zdrowia - poinformował stojący na czele sztabu kryzysowego główny epidemiolog kraju Fernando Simon.

Rząd Francji, związkowcy oraz służby więzienne planują wprowadzenie uproszczonych procedur umożliwiających wcześniejsze zwolnienia więźniów z zakładów karnych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19. Nowe przepisy obejmą około 5 tys. osadzonych.

Co najmniej 1800 trzydziestolatków w Bergamo na północy Włoch choruje na zapalenie płuc wywołane przez koronawirusa. Taką informację przekazała we wtorek federacja lekarzy rodzinnych z regionu Lombardia.

Maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony trafią wkrótce do państw UE. KE poinformowała, że dostała oferty w organizowanym przez nią unijnym przetargu. Polska nie będzie mogła jednak skorzystać, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów.

Sześć osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, tzw. szpitala na Józefowie, jest zarażonych koronawirusem. Są wśród nich lekarze – poinformowała we wtorek rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska.

W związku z decyzją MKOl o przełożeniu igrzysk w Tokio na 2021 rok japońscy organizatorzy poinformowali, że tradycyjna sztafeta z ogniem olimpijskim, która w czwartek miała ruszyć w podróż po kraju, zostanie anulowana.

Obecna sytuacja epidemiczna we Francji jako bardzo poważna, nie widać jeszcze pozytywnych efektów kwarantanny – uważa ekspert medyczny dr William Dab. Ocenia, że liczba obecnie zakażonych Covid-19 Francuzów może wynosić nawet 2 miliony.

Pentagon poinformował we wtorek, liczba amerykańskich żołnierzy zakażonych koronawirusem wzrosła do 174, ponadto Covid-19 zdiagnozowano u 59 pracowników cywilnych resortu obrony USA, 61 członków rodzin wojskowych oraz 27 podwykonawców.

Ogólna liczba chorych na Covid-19 w USA, przekroczyła we wtorek 42,1 tys. Zmarły 554 osoby. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork.

Na prośbę rządu federalnego oddziały pakistańskiej armii będą pilnować porządku w czasie epidemii koronawirusa. Wojskowi lekarze wspomogą cywilną służbę zdrowia. Pakistan odnotował już 916 przypadków koronawirusa i siedem ofiar śmiertelnych.

Wojewoda mazowiecki skierował pięciu lekarzy do pracy w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu (Mazowieckie) – poinformował zespół prasowy wojewody w odpowiedzi na doniesienia prasowe dotyczące braku personelu w grójeckim szpitalu.

Kobieta, u której w poniedziałek wykryto koronawirusa, została przeniesiona na oddział intensywnej opieki medycznej - poinformował we wtorek rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. To pacjentka w starszym wieku.

Stołeczni policjanci prowadzą 62 postępowania dotyczące możliwości naruszenia zasad kwarantanny – poinformowała we wtorek Komenda Stołeczna Policji.

Fałszywe leki, aerozole do dezynfekcji, czy "cudowne kuracje" - to tylko niektóre z przykładów produktów jakie są oferowane w internecie przez oszustów. Jak wynika z informacji KE liczba cyberprzestępstw w UE wzrosła w czasie pandemii koronawirusa.

Medycy, m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, którzy mają objawy wskazujące na chorobę COVID-19, ale nie są w stanie udokumentować kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie, będą poddawani badaniom diagnostycznym – poinformował we wtorek rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.

PKP Intercity z powodu epidemii koronawirusa i co z tym związane zmniejszonej frekwencji zdecydowało o odwołaniu około 60 proc. składów - poinformowało we wtorek biuro prasowe spółki.

Rząd Hiszpanii zamówił na rynkach azjatyckich 6 mln testów do szybkiego wykrywania koronawirusa. Zostaną one sprowadzone głównie z Chin i Korei Południowej - poinformował we wtorek gabinet premiera Pedra Sancheza.

Dotacje z tytułu utraconych wypływów podatkowych, rozluźnienie reguły wydatkowej, pomoc w zakupie komputerów do zdalnej nauki, cyfryzacja prac samorządów, dostosowanie reguł administracyjnych do warunków epidemii, to postulaty Roberta Biedronia mające pomóc samorządom.

Sąd elektroniczny w Lublinie - rozpatrujący sprawy bez udziału stron - pracuje, jego orzeczenia są wydawane, ale nie są wysyłane. Chodzi o to, żeby każdemu umożliwić ewentualne wniesienie środka odwoławczego – poinformowała rzeczniczka SO w Lublinie Barbara Markowska.

W Holandii w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły kolejne 63 osoby, w sumie odnotowano 276 ofiar śmiertelnych. Liczba nowych przypadków koronawirusa wynosi 811, a ogółem zakażonych zostało 5560 osób - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Arcybiskup przemyski Adam Szal i biskup rzeszowski Jan Wątroba poprosili o modlitwę w intencji ustania epidemii. W południe w środę we wszystkich kościołach obu podkarpackich diecezji mają bić dzwony.

- Zaproponowane w związku z epidemią koronawirusa zmiany w regulaminie Sejmu mają dotyczyć nie tylko zwołania jednego nadzwyczajnego posiedzenia, ale też innych posiedzeń odbywających się w czasie epidemii - powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Ambasada RP we Włoszech ogłosiła w nocie we wtorek, że żaden transport maseczek ochronnych dla Włoch nie został zablokowany w ostatnich dniach przez polskie służby celne. Tak odniosła się do doniesień we włoskich mediach, już zdementowanych przez polski MSZ.

Przełożenie zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk w Tokio na rok 2021 z powodu pandemii koronawirusa to bezprecedensowa decyzja w historii ruchu olimpijskiego. W przeszłości pięć edycji odwołano, ale dopiero po raz pierwszy zmieniono pierwotny termin.

Ponad 4 tys. osób objętych kwarantanną sprawdzili w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze z mazowieckiego garnizonu policji. W przypadku 13 osób stwierdzono uchybienia – poinformowała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Wszystkie kraje UE i strefy Schengen poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.

Węgierski Wizz Air w związku z pandemią koronawirusa, zamyka wszystkie bazy operacyjne w Polsce; ponowne ich otwarcie ma nastąpić 1 maja br. - poinformowała spółka. Przewoźnik ma pięć baz operacyjnych: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

Ministerstwo Zdrowia: 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 799.

Zmarła pierwsza osoba w Arabii Saudyjskiej zakażona koronawirusem, to 51-letni mężczyzna z Afganistanu - poinformował we wtorek rzecznik saudyjskiego resortu zdrowia Mohammed Abdelali.

Stan mężczyzny pogorszył błyskawicznie po przyjęciu go na oddział intensywnej terapii szpitala w Medynie i chory zmarł w poniedziałek w nocy - powiedział Abdelali.

Głos dzwonu Zygmunt rozlegnie się w środę w samo południe. Jego bicie będzie towarzyszyć modlitwie odmawianej w związku z pandemią COVID-19.

Igrzyska w Tokio oficjalnie zostały przełożone na 2021 rok - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Wcześniej we wtorek z taką propozycją w związku z koronawirusem wyszedł premier Japonii Shinzo Abe.

Baseballiści i członkowie klubu Pittsburgh Pirates pomogli w przygotowaniach oraz dostawie 400 pudełek pizzy dla personelu miejscowego szpitala Allegheny General. Akcja miał za cel wsparcie wysiłków pracowników służby zdrowia w walce z pandemią koronawirusa.

Czterech żołnierzy biorących udział w prowadzonej przez NATO w Afganistanie operacji Resolute Support jest zainfekowanych koronawirusem - poinformowało we wtorek w opublikowanym na Twitterze oświadczeniu dowództwo misji.

- Nie ma powodu, żeby wybory prezydenckie lub egzaminy maturalne nie odbyły się w planowanych terminach – powtórzył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Coraz więcej osób łamie na Węgrzech zasady kwarantanny – oznajmił we wtorek Tibor Lakatos z rządowego sztabu operacyjnego ds. koronawirusa na konferencji prasowej transmitowanej w telewizji.

Burmistrz miasta Aba w centralnych Węgrzech Lajos Mikula wezwał mieszkańców do przekazywania wyprodukowanej domowym sposobem tradycyjnej wódki palinki na potrzeby walki z koronawirusem. Zostanie z niej sporządzona substancja odkażająca.

MKOl: igrzyska olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok.

Premier Japonii zaproponował przełożenie igrzysk olimpijskich

O ponad 100 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem w Malezji i Indonezji; w tym samym czasie po infekcji zmarło tam odpowiednio 15 i siedem osób. Na Filipinach przybyło 90 zakażeń i dwa zgony.

Zamknięto pięć oddziałów Szpitala Wojewódzkiego im. kard. Wyszyńskiego w Lublinie, a kilkadziesiąt osób personelu medycznego skierowano na kwarantannę po tym, jak u dwojga pacjentów wykryto koronawirusa.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie wzrosła do 97 - przekazał we wtorek wiceminister ochrony zdrowia tego kraju Wiktor Laszko. Poinformował też, że wiele prywatnych placówek medycznych przygotowuje się do przyjęcia pacjentów chorych na Covid-19.

Problemy takich branż jak automotive, turystycznej, usług czy handlu w związku z pandemią będą skutkowały falą zwolnień w najbliższych miesiącach - uważa Konfederacja Lewiatan. Bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc., jeśli firmy nie dostaną wsparcia - dodaje.

Jeżeli nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Znamy szczegóły

Przed epidemią koronawirusa ministerstwo zdrowia Belgii zdecydowało o zniszczeniu 38 milionów maseczek ochronnych z magazynu rezerw strategicznych, ponieważ wygasła ich data ważności, i nie zastąpiło ich innymi - podaje we wtorek "Brussels Times".

- Dzisiaj będziemy przedstawiać z panem ministrem kolejne obostrzenia, które będą ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Koronawirus pokazał, że siła gospodarcza państw to za mało. Robimy to dla ochrony życia Polaków - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 57 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, tym samym ogólna liczba zakażonych wzrosła w Rosji do 495 - poinformował we wtorek sztab powołany przez władze w związku z pandemią. Spośród 57 przypadków 28 wykryto w Moskwie.

Rząd Portugalii skierował na ulice miast żołnierzy w związku z epidemią koronawirusa. W pierwszej kolejności będą oni pomagać osobom bezdomnym.

Z powodu ograniczenia zużycia zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych od poniedziałku stopniowo odraczane są, a od 30 marca wstrzymanie zostaną przyjęcia pacjentów na wybrane zabiegi operacyjne wykonywane planowo – poinformował łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Trener piłkarzy Tottenhamu Hotspur Jose Mourinho aktywnie uczestniczy w Londynie w walce ze skutkami rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Portugalczyk jako wolontariusz pomaga przygotowywać i dystrybuować żywność osobom starszym poddanym kwarantannie.

W szpitalu w Radomiu zmarł zarażony koronawirusem 79-letni mieszkaniec gminy Odrzywół w pow. przysuskim (Mazowieckie). Pacjent miał choroby współistniejące – poinformowała we wtorek rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Elżbieta Cieślak.

W Radomiu zmarł 79-latek. Miał koronawirusa

Zamknięcie targowisk, zezwolenie tylko na niezbędne wizyty lekarskie oraz podwyższenie kar finansowych i nawet do 6 miesięcy pozbawienia wolności za złamanie nowych przepisów to obowiązujące od wtorku zasady kwarantanny wprowadzonej we Francji 17 marca.

514 osób zmarło w Hiszpanii w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu koronawirusa; łączna liczba zgonów po zakażeniu SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 2696 - poinformował rząd we wtorek. Liczba infekcji wzrosła w tym czasie o więcej niż 6,5 tys., do ponad 39,7 tys.

Sukcesywnie zamykamy i zakazujemy wstępu na wszystkie place zabaw i siłownie plenerowe podległe jednostkom miejskim – poinformowała we wtorek Jolanta Baranowska z biura rzecznika prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Ok. 32 tys. osób wróciło do kraju od niedzieli 15 marca podczas akcji "LOT do Domu" - poinformowały we wtorek PLL LOT. 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800 i Embraer wykonały w sumie 237 rejsów.

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział, że jego kraj "zainwestował w przyjaźń z Chinami i Rosją" w związku z koronawirusem. - I zrobiliśmy dobrze biorąc pod uwagę pomoc, jakiej nam udzielają. Dyplomacja ratuje życie - dodał w wywiadzie dla dziennika "Il Fatto Quotidiano".

Najsłabsi rezydenci belgijskich domów opieki, którzy zakażą się koronawirusem, nie będą hospitalizowani - przewiduje dyrektywa tamtejszego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii, o której piszą we wtorek dzienniki "De Tijd" i "De Morgen".

Zasady kwarantanny domowej zlekceważył mężczyzna z powiatu kolbuszowskiego na Podkarpaciu. Podczas kontroli nie było go w domu. Po około godzinie zadzwonił do policjantów i poinformował, że już wrócił.

Kiedy policjanci podjechali pod dom mężczyzny i skontaktowali się z nim telefonicznie, oświadczył, że zaraz wyjdzie i rozłączył się. Jednak nie pojawił się i nie odpowiadał na kolejne telefony policjantów.

- Godzinę później mężczyzna zadzwonił do funkcjonariuszy i poinformował, że jest już w domu, a wcześniej był u sąsiada - powiedziała we wtorek oficer prasowy kolbuszowskiej policji Jolanta Skubisz-Tęcza.

Premier Japonii zaproponował szefowi MKOl przełożenie igrzysk olimpijskich w Tokio na 2021 rok - podała japońska telewizja.

O 122, do 1934 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Iranie liczba zgonów spowodowanych Covid-19; odnotowano też 1762 nowe przypadki zakażeń, łącznie jest ich już 24 811 - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju Kijanusz Dżahanpur.

Osoby, u których pojawiły się problemy ze spłatą kredytu studenckiego, mogą złożyć w banku wniosek o zawieszenie spłat lub zmniejszenie raty do 20 proc. miesięcznego dochodu - radzi resort nauki.

W Sztokholmie co najmniej sześć z 15 ofiar śmiertelnych koronawirusa to Somalijczycy z emigranckiej dzielnicy Tensta-Rinkeby. Według mediów w stołecznych szpitalach wśród chorych na Covid-19 przeważają cudzoziemcy.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował we wtorek o śmierci drugiego w kraju pacjenta zakażonego koronawirusem. 45-letni mężczyzna był chory na raka i koronawirus pogorszył jego stan – napisał Vojtiech na Twitterze.

Władze Czeczenii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, nakazały właścicielom restauracji i barów przerwanie obsługi klientów w pomieszczeniach w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kawiarnie i restauracje mogą pracować tylko na wynos.

Po tym jak u jednego z pacjentów oddziału pulmonologicznego wykryto zarażenie koronawirusem, 50 osób z personelu medycznego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu objęto kwarantanną. Mimo tego oddział działa normalnie – zapewnił PAP rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski.

Miasta Chin zacieśniają przepisy kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy, by wychwycić przywleczone infekcje koronawirusem. W olbrzymiej większości wykrytych dotąd przypadków zakażeni to wracający do kraju Chińczycy – ujawniło we wtorek chińskie MSZ.

Policjanci z Krapkowic zatrzymali 36-letniego mieszkańca województwa śląskiego, który podczas kontroli drogowej poinformował funkcjonariuszy, że jest zakażony koronawirusem. Jak wykazała kontrola, był pijany i miał sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Po zakończeniu kryzysu związanego z koronawirusem Niemcy wrócą do zasady braku deficytu w państwowym budżecie – zapowiedział we wtorek minister gospodarki Peter Altmaier.

PZU przekaże 200 samochodów służbom medycznym zajmującym się chorymi podejrzanymi o zakażenie koronawirusem - poinformowała we wtorek PAP spółka. Auta posłużą m.in. do przewożenia próbek do badań od osób w domowej kwarantannie.

Kilkanaście przypadków naruszenia kwarantanny w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowali kieleccy policjanci. Jednym z nich był 39-letni mężczyzna, który pijany stał przed jednym ze sklepów.

Szef włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli powiedział, że faktyczne dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem są wyższe od oficjalnych. "Epidemia jest szybsza od naszej biurokracji" - przyznał w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" we wtorek.

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Prezydium Sejmu ws. szczegółów organizacyjnych i rozwiązań bezpieczeństwa dotyczących najbliższego posiedzenia Izby.

Ceramika Paradyż przekazała pieniądze na zakup 100 kombinezonów i kilkuset specjalistycznych masek dla personelu medycznego Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, gdzie znajduje się jeden z czterech oddziałów obserwacyjno-zakaźnych w województwie łódzkim.

Polska Grupa Górnicza (PGG) przekaże śląskim szpitalom dziesięć specjalistycznych kamer termowizyjnych, które pomogą zorganizować bezpieczny ruch pacjentów i innych osób w strefach szczególnego ryzyka, np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Od czwartku przez miesiąc w Tajlandii będzie obowiązywał stan wyjątkowy – poinformował we wtorek premier, generał Prayuth Chan-ocha. Ma to pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Przygotowano też pakiet pomocowy dla gospodarki.

PKO Leasing i Masterlease przekażą 100 samochodów osobowych na potrzeby Głównego Inspektoratu Sanitarnego; auta będą wykorzystywane w codziennej pracy m.in. przez służby medyczne - poinformowało PKO BP. Kolejnych 20 aut trafi do szpitali jednoimiennych.

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek oraz będący w trakcie dializoterapii z powodu epidemii wymagają większej izolacji oraz odosobnienia - ostrzega konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii prof. Ryszard Gellert. Podkreśla, że chory z podejrzeniem COVID-19 w ogóle nie powinien wchodzić do stacji dializ.

Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku został zamknięty po tym, gdy pogotowie przywiozło tam pacjenta z podejrzeniem koronawirusa. Placówka czeka na wynik testu, który powinny być znany wczesnym popołudniem.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Kirgistanu ogłosiły we wtorek stan wyjątkowy w trzech największych miastach kraju, w tym w stolicy - Biszkeku, zamykając je i wprowadzając godzinę policyjną.

Poczta Polska wstrzymuje doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną; do czasu jej zakończenia przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych, a dostarczone dopiero później - poinformowała we wtorek rzeczniczka Poczty Justyna Siwek.

Naukowcy ze szkoły medycznej Duke-NUS w Singapurze twierdzą, że opracowali sposób śledzenia zmian genetycznych wywoływanych przez szczepionki przeciw koronawirusowi, co skraca ich testowanie z wymaganych zwykle miesięcy do kilku dni - pisze we wtorek Reuters.

W związku z wprowadzonym stanem epidemii stołeczni strażnicy miejscy prowadzą kontrolę około 130 miejsc rekreacji, w tym m.in. parki, place zabaw i siłownie plenerowe. Każdego dnia prowadzą również dziesiątki rozmów, podczas których ostrzegają o ryzyku spotkań w grupach.

U byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego potwierdzono zakażenie koronawirusem - podała we wtorek kancelaria szefa państwa. Ahtisaari sprawował urząd w latach 1994-2000, a 2008 r. został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

W komunikacie kancelarii podano, że pomimo zakażenia samopoczucie prezydenta jest "dobre". Kilka dni temu poinformowano również, że obecność koronawirusa potwierdzono u jego żony, Eevy Ahtisaari.

 

Zakażony koronawirusem 17-latek miał nietypowe objawy – zaburzenia zmysłów smaku i węchu – poinformował podczas wtorkowej telekonferencji dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biliński.

Zaburzenia węchu i smaku częstym objawem COVID-19. "Może to być pewna wskazówka"

Związek Ochotniczych Straży Pożarnej RP zaapelował do MSWiA i MZ o zawieszenie niektórych obowiązków na czas epidemii koronawirusa. Związek wskazał, że przez brak aktualnych zaświadczeń badań lekarskich lub KPP tysiące ochotników może stracić m.in. uprawnienia udziału w akcjach.

Pandemia koronawirusa zmusiła chórmistrza Sebastiana Sikorę do wymyślenia nietypowych prób online. Artyści łączą się przez komunikatory internetowe i każdy w swoim domu, ale razem online, ćwiczy wykonanie utworów. Przygotowują wirtualny koncert.

Szkocki Związek Piłki Nożnej (SFA) wezwał kluby do zaprzestania prowadzenia treningów i przestrzegania rządowych wytycznych dotyczących kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Stargardzka policja (Zachodniopomorskie) w związku z zagrożeniem koronawirusem przez systemy nagłośnieniowe w radiowozach apeluje m.in. o ograniczenie wychodzenia z domu.

Setki ciężarówek czekają na wyjazd z Ukrainy na granicy z Polską, kolejka do wjazdu stoi tylko na przejściu Korczowa-Krakowiec - poinformował we wtorek ukraiński urząd celny. Najwięcej, bo 500 pojazdów czeka na wyjazd z Ukrainy na przejściu Dorohusk-Jagodzin.

W chińskim mieście Wuhan wciąż wykrywa się bezobjawowe przypadki zakażenia koronawirusem, ale nie są włączane do oficjalnej liczby infekcji – ustalił portal Caixin. Stacja RTHK twierdzi zaś, że mieszkańcom odmawia się możliwości badania, by nie psuć statystyk.

"Dziś, 24 marca 2020 r. o godz. 5:30 w Szpitalu w Puławach zmarł ks. Henryk Borzęcki - zarażony koronawirusem" - poinformowała diecezja zajmojsko-lubaczowska. Ministerstwo potwierdziło, że bezpośrednią przyczyną śmierci duchownego był koronawirus. W Polsce potwierdzono 774 przypadków zakażenia. Z tego powodu zmarło dziewięć osób.

We wtorek przed południem zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - dowiedziała się PAP ze źródeł w kancelarii premiera. Przedmiotem posiedzenia jest sytuacja w związku z epidemią koronawirusa.

Ostateczna decyzja, czy przełożyć igrzyska w Tokio, zostanie podjęta w najbliższych dniach - podała agencja Reuters, powołując się na dwie osoby związane z ruchem olimpijskim. Za zmianą terminu imprezy opowiedziały się także dwa kolejne kraje - USA i Nowa Zelandia.

Władze Oświęcimia zadeklarowały pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych trudnościami w związku z zagrożeniem koronawirusem. Proponują odroczenie do 31 sierpnia płatności części podatków lokalnych – poinformował oświęcimski magistrat.

Na Węgry przybył transport medyczny z Chin zawierający m.in. ponad 3 miliony masek - poinformował we wtorek premier Viktor Orban na Facebooku. Ministerstwo ds. innowacji i technologii podało, że sprzęt ten został zakupiony.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 88 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 341 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował we wtorek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Laos odnotował dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek państwowa telewizja MCOT, powołując się na krajowe ministerstwo zdrowia. Obie osoby podróżowały za granicę i pracowały z obcokrajowcami.

Podmioty gospodarcze w Sopocie, które ucierpiały na epidemii koronawirusa, mogą uzyskać zwolnienie z opłat za odbiór odpadów po złożeniu deklaracji w tej sprawie do 10 kwietnia.

Mamy podejrzenie koronawirusa na kardiologii, dlatego wdrożyliśmy wszystkie procedury – pacjent został odizolowany, a lekarze nie mogą opuszczać placówki do czasu otrzymania wyników testów – powiedział w wtorek na konferencji prasowej dyrektor szpitala w Ostrowie Wlkp. Dariusz Bierła.

Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire podał we wtorek, że rząd opracował listę firm, które mogą potrzebować pomocy od państwa - od zastrzyku kapitału po całkowitą nacjonalizację. Porównał obecną sytuację gospodarczą do tej z czasów Wielkiego Kryzysu.

Urząd miasta wydaje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaocznie, jednak tylko wówczas, kiedy osoba starająca się o nie dostarczy kompletną dokumentację, w tym aktualną medyczną – poinformowała we wtorek Magdalena Łań z bura prasowego ratusza.

Na ulice Bełchatowa wyjechał radiowóz Straży Miejskiej wyposażony w specjalny megafon. Z głośników płynie apel do mieszkańców miasta do pozostania w domu, konieczności ograniczenia wyjść i spotkań do niezbędnego minimum.

Pakiet porad dotyczących problemów dot. m.in. z usług turystycznych, transportowych czy finansowych, jakie mogą napotkać konsumenci w związku z epidemią koronawirusa przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - podał Urząd w komunikacie.

Nie odbędzie się tradycyjny konkurs palm wielkanocnych w Gilowicach na Żywiecczyźnie. Odwołane zostały też warsztaty, podczas których młodzież miała się uczyć ich tworzenia – podał ośrodek kultury w Gilowicach. Decyzja ma związek z ochroną przed koronawirusem.

O modlitwę w południe w środę 25 marca w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych prosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.

50 polskich turystów, którzy spędzili 14 dni w kwarantannie w hotelu na Cyprze Północnym, wyleciało we wtorek rano do Niemiec. Z lotniska w Dreźnie zabierze ich do Polski autokar. W kraju będą musieli przebyć kolejną kwarantannę, tym razem we własnych domach.

Bank BNP Paribas przekazał środki na wykonanie 1 tysiąca testów na obecność SARS-CoV-2 - poinformował we wtorek bank. Kupił też 20 tys. maseczek ochronnych, które dostarczy do ośrodków medycznych.

Musimy przyzwyczaić się do trzycyfrowych wzrostów zakażeń koronawirusem w najbliższych dniach – uważa rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Archidiecezja Łódzka w trosce o osoby, które w trudnym czasie związanym z epidemią koronawirusa potrzebują wewnętrznego wsparcia, uruchomi telefon Wsparcia Duchowego. Za jego pośrednictwem wierni będą mogli porozmawiać z księżmi i uzyskać taką pomoc.

Mamy dużo surowców rolniczych, zboża, produktów mlecznych i żywności nie zabraknie, ale na koronawirusie ucierpiała już branża kwiaciarska, która pada - podkreślił we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Dwaj młodzi mężczyźni zostali zatrzymani w Człuchowie podczas złamania kwarantanny. Jednego policjanci zatrzymali już kolejny raz, a drugi tłumaczył, że poszedł na piwo z kolegami. Za złamanie kwarantanny grozi obecnie 30 tys. zł grzywny.

Piłkarze Bayernu Monachium dołączyli do kilku innych klubów niemieckiej ekstraklasy, które zdecydowały o obniżeniu pensji w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Rada drużyny mistrza kraju zgodziła się na zmniejszenie wynagrodzenia o 20 proc.

Ponad 4,7 tys. żołnierzy i pracowników wojska będzie wspierać we wtorek działania związane z walką z epidemią koronawirusa - zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Tony Estanguet, szef Komitetu Organizacyjnego igrzysk, które mają się odbyć w 2024 roku w Paryżu, uważa, że przełożenie tegorocznej olimpijskiej rywalizacji w Tokio jest bardziej niż prawdopodobne. - Dziś najważniejsze jest zdrowie - podkreślił na antenie francuskiego radia.

"Respirator ostatniej szansy", czyli sprzęt wspomagający oddychanie, zaprojektowali inżynierowie jednej z krakowskich firm. Zastrzegają, że nie zastąpi on profesjonalnego urządzenia; może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna.

Polacy wydrukowali respirator. Chcą pomóc światu zwalczyć koronawirusa

W szpitalu w Moskwie zmarła pacjentka, u której podejrzewano zakażenie koronawirusem - poinformował we wtorek dziennik "Moskowskij Komsomolec". 69-latka zmarła w szpitalu w dzielnicy Komunarka, głównej placówce, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem.

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej we wtorek rano kierowcy tirów na wyjazd z Polski czekają 11 godzin, a 35 na wjazd do naszego kraju.

Ministerstwo Zdrowia: 766 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce; 17 nowych.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Jeżeli nie musisz, to nie korzystaj z komunikacji miejskiej - zaapelował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zapewnił przy tym, że najważniejsze linie są wzmacniane dodatkowymi pojazdami.

Ostatniej doby strażacy działający w 47 granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę ponad 20 tys. osób – poinformował we wtorek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Kanadyjscy Indianie i Inuici zamykają wjazd na swoje tereny w obronie przed koronawirusem i odradzają polowania. W tych często odizolowanych społecznościach nie ma szpitali zapewniających poziom pomocy dostępny w wielkich miastach kraju.

Pandemia koronawirusa a termin wyborów. Jarosław Gowin w "Graffiti" [OGLĄDAJ]

 

 

W środę zniesione zostaną wszystkie ograniczenia wjazdu i wyjazdu z prowincji Hubei, poza miastem Wuhan, pierwotnym ogniskiem pandemii koronawirusa; tam wprowadzona 23 stycznia blokada potrwa do 8 kwietnia - poinformowały we wtorek władze prowincji.

"Rekolekcje w kwarantannie" - to propozycja ogólnopolskich rekolekcji internetowych o wierze, nadziei i miłości. Od 24 marca przez pięć dni o godz. 8.00, 16.00 i 20.00 będą umieszczane ok. 2-minutowe konferencje na Twitterze, Facebooku, kanale YouTube episkopatu i na stronie www.episkopat.pl oraz na kanale YouTube telewizji SalveNet.

Samorząd dentystów znalazł sposób na leczenie zębów u zakażonych i poddanych kwarantannie. Chce wysyłać do nich mobilne gabinety - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Na pewno czeka nas poważny kryzys, będzie zupełnie inny niż dotychczasowe - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Osoby starsze, jako szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa powinny pozostawać w domach ale nie oznacza to wcale, że mogą zrezygnować z ruchu. Przypomina o tym ministerstwo zdrowia i samorząd fizjoterapeutów.

Szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował, że żołnierze wracający z misji zagranicznych nie zostaną objęci kwarantanną – czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 114 osób - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost o 28 ofiar śmiertelnych w porównaniu z poniedziałkiem. Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażenia wzrosła o 4764.

Wobec zagrożenia pandemią ponad 80 proc. studentów szuka pozytywów, a ok. 40 proc. modli się - wynika z raportu przygotowanego przez dra hab. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Naukowiec nie wyklucza, że kształtuje się nowe "pokolenie koronawirusa".

Ponad milion osób może stracić pracę, jeśli państwo nie pomoże firmom - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

W Nepalu oficjalnie stwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Zdaniem środowiska medycznego nie są to prawdziwe dane, gdyż nie wykonuje się odpowiedniej liczby testów. Opinia publiczna jest przekonana, że wirus obecny jest w kraju na szerszą skalę.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowały specjalny wideoklip, który ma pomóc w walce z koronawirusem. W nagraniu zachęcającym do przestrzegania zasad bezpieczeństwa wzięli udział znani zawodnicy, m.in. Lionel Messi.

Władze Birmy potwierdziły pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem w tym kraju. Jak poinformowało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia, chodzi o dwóch pacjentów w wieku 26 i 36 lat, obywateli Birmy, którzy powróciły z USA i Wielkiej Brytanii.

Zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu po tym, gdy zrezygnował z respiratora chcąc, by podłączyć do niego kogoś młodszego - historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Korei Południowej nieznacznie wzrosła. Jak poinformowały we wtorek służby sanitarne tego kraju, w poniedziałek zarejestrowano 76 nowych infekcji, o 12 więcej niż dzień wcześniej.

Sekretarz generalny ONZ zaapelował w poniedziałek do zwaśnionych stron na świecie o zawieszenie broni w obliczu walki z SARS-Cov-2. - Wirus nie dba o narodowość, pochodzenie etniczne i inne różnice między ludźmi. Atakuje bezlitośnie wszystkich – ocenił Antonio Guterres.

W Chinach kontynentalnych znacznie wzrosła liczba tzw. "importowanych" przypadków zakażenia koronawirusem. Jak podała we wtorek rano państwowa komisja zdrowia, poprzedniego dnia infekcje wykryto u 74 osób, które przybyły z zagranicy.

Nawet w czasie pandemii, kiedy nie wprowadzono stanu wyjątkowego, nie wolno ograniczać obywatelom prawa do udziału w posiedzeniach rad gmin, powiatów i sejmików województw - informuje w opinii Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Prezydent Donald Trump jest przekonany, że kryzys związany z pandemią koronawirusa niebawem się zakończy. - Wkrótce Ameryka ponownie będzie otwarta na biznes - powiedział w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego w Białym Domu.

W związku z pandemią koronawirusa wszyscy zagraniczni turyści przebywający na Kubie zostaną odizolowani - zapowiedział w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego szef kubańskiego rządu Manuel Marrero.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wydał w poniedziałek pilne rozporządzenie nakazujące szpitalom zwiększyć o połowę liczbę łóżek w szpitalach. Wiąże się to 38-procentowym wzrostem liczby przypadków koronawirusa - do 20 875.

W Mediolanie lekarze znaleźli 1800 osób z możliwymi objawami Covid-19, wymagających izolacji, które nie figurowały w oficjalnych rejestrach, ponieważ przebywały w domach - podał we wtorek dziennik "Corriere della Sera". Zacznie się ich stały monitoring.

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Turcji wzrosła w poniedziałek o siedem; w sumie zmarło 37 osób - poinformował późnym wieczorem minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie