Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Polska
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
We wtorek rano poinformowano o 17 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce

"Mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. W Polsce jest już w sumie 766 chorych osób.

"Mamy 17 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. zachodniopomorskiego i 5 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 766/8 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - napisało ministerstwo na Twitterze.

 

Starsza osoba w woj. pomorskim

 

W woj. pomorskim jest jeden nowy przypadek zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2, potwierdzony pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

 

ZOBACZ: Borowanie w dentobusie. Pomysł na stomatologię w kwarantannie

 

Przypadek dotyczy osoby w starszym wieku. Jest ona w stanie dobrym.

 

Dotychczas w woj. pomorskim potwierdzono 22 osoby zarażone koronawirusem.

 

Ciężki stan pacjentów w woj. śląskim 

 

Do 82 wzrosła we wtorek rano liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. śląskim. W ostatnich godzinach potwierdzono w regionie pięć kolejnych przypadków - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. Stan kilkorga pacjentów lekarze określają jako poważny lub ciężki.

 

- W ciężkim stanie w szpitalu przebywa starsza kobieta z powiatu lublinieckiego, która zakaziła się od osoby z Niemiec. Zakażenie groźnym wirusem pogorszyło także gwałtownie stan zdrowia mieszkańca powiatu cieszyńskiego - starszy mężczyzna był leczony na inne choroby; służby sanitarne ustalają źródło jego zakażenia - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

101 osób zakażonych na Dolnym Śląsku

 

Trzy osoby zakażone koronawirusem przebywają na OIOM-ie Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, jednoimiennym. Łącznie w tym szpital jest obecnie 24 pacjentów zakażonych nowym patogenem.

 

Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka poinformowała we wtorek, że oprócz pacjentów przebywających na OIOM-ie, których stan jest bardzo ciężki, w szpitalu jest jeszcze jeden pacjent, którego stan jest poważny. - To mężczyzna w średnim wieku, który jest obciążony również innymi chorobami - powiedziała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Polacy wydrukowali respirator. Chcą pomóc światu zwalczyć koronawirusa

 

Na OIOM-ie hospitalizowani są trzej mężczyźni w starszym i średnim wieku, również z chorobami towarzyszącymi.

 

Łącznie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu leczonych jest 61 pacjentów, w tym 24 z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

 

Według informacji przekazanych w poniedziałek wieczorem przez biuro prasowe wojewody dolnośląskiego, na Dolnym Śląsku zakażenie nowym patogenem potwierdzono u 101 osób, z czego dwie zmarły.

 

Pięć osób w izolacji domowej w woj. zachodniopomorskim

 

Na Pomorzu Zachodnim potwierdzono pięć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. To pięć młodych osób; ich stan jest dobry.

 

Zakażenia koronawirusem dotyczą pięciu młodych ludzi: trzech mężczyzn i dwóch kobiet - poinformowała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

ZOBACZ: "Chrześcijański heroizm". Zmarł ksiądz, który oddał respirator młodszemu pacjentowi

 

Czworo z nich pochodzi ze Szczecina, a jedna osoba z powiatu polickiego. Jak wynika z informacji Kapłan, stan wszystkich jest dobry, przebywają oni obecnie w izolacji domowej.

 

Łączna liczba potwierdzonych przypadków na terenie województwa to 21.

 

Dwa nowe przypadki w woj. opolskim

 

W województwie opolskim potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem, poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Według służb wojewody opolskiego, w regionie stwierdzono 21 przypadków zakażenia koronawirusem COVID-19.

 

Jak informuje wojewoda opolski, dwa nowe przypadki zakażenia stwierdzono u mieszkańców powiatu prudnickiego i kędzierzyńsko-kozielskiego.

 

ZOBACZ: "Bardziej radykalne ograniczenia są niezbędne. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach lub godzinach"

 

Mężczyzna z okolic Prudnika mógł się zarazić podczas niedawnego pobytu w Niemczech. Obecnie przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Drugi chory, który w ostatnim czasie nie był poza granicami kraju, przebywa na kwarantannie domowej.

 

Dobry stan zakażonych w woj. lubuskim

 

W woj. lubuskim stwierdzono trzy kolejne zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To oznacza, że dotychczas w regionie wykryto go u 19 osób, z których jedna wyzdrowiała. Stan nowych zakażonych jest dobry - poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

- Osoby zarażone pochodzą z powiatów żagańskiego i zielonogórskiego. Mieszkanka pierwszego z nich jest w średnim wieku, z drugiego to kobieta i mężczyzna w sile wieku. Stan zdrowia tych osób jest dobry, wszystkie przebywają w izolacji domowej - powiedziała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Stop oszustwom "na koronawirusa". Porozumienie resortu cyfryzacji i operatorów

 

Dodała, że obecnie z uwagi na stwierdzenie zakażenia koronawirusem bądź z podejrzeniem o takie zakażenie w szpitalach przebywają 22 osoby - 16 w lecznicy w Zielonej Górze i 6 w Gorzowie Wlkp. Stan zdrowia tych osób jest określany jako dobry.

 

Nowy przypadek w woj. wielkopolskim

 

Badania laboratoryjne potwierdziły kolejny przypadek zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W całym regionie od początku epidemii odnotowano łącznie 44 przypadki zakażeń; dwie osoby zmarły.

 

ZOBACZ: Koniec ograniczeń podróżowania w niemal całej prowincji Hubei

 

Stube poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u mężczyzny w średnim wieku. - Jest to mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, który czasowo przebywał w powiecie pilskim. W stanie średnio dobrym jest transportowany do szpitala w Poznaniu, gdzie będzie pod opieką lekarzy - podał Stube.

 

Na terenie Wielkopolski od początku epidemii odnotowano 44 przypadki zakażeń; dwie osoby zmarły.

 

116 przypadków w poniedziałek

 

W poniedziałek wieczorem resort zdrowia poinformował w sumie o 116 nowych przypadkach i wzroście liczby potwierdzonych zakażeń do 749. W Polsce zmarło w sumie 8 osób zakażonych koronawirusem.

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

ZOBACZ: Brytyjski rząd ogranicza możliwość wychodzenia z domu

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie