10. ofiara śmiertelna w Polsce. 40 nowych przypadków zakażeń

Polska
10. ofiara śmiertelna w Polsce. 40 nowych przypadków zakażeń
PAP/Jakub Kaczmarczyk
71-letni pacjent był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Trafił do szpitala w czwartek

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wieczorem, że liczba ofiar śmiertelnych w Polsce wzrosła do 10. W Cieszynie zmarł 71-letni mężczyzna. Podano również, że odnotowano 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 2 osób z woj. lubuskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego.

10 ofiara śmiertelna koronawirusa to osoba z Cieszyna. 71-letni pacjent był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Trafił do szpitala w czwartek.

 

Mężczyzna miał kontakt z bliskimi, którzy wrócili z zagranicy.

 

W Cieszynie hospitalizowana jest także żona zmarłego. Kwarantannie poddane zostały osoby, które się z nim zetknęły. 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 884/10 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

MZ przekazało ponadto, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479, a objętych kwarantanną 62 tys. 511. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju to 104 tys. 529; zaś objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 53 tys. 426 osób.

 

W woj. śląskim potwierdzono dotychczas 87 przypadków zakażenia 

 

Wieczorem poinformowano również, że w związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem wśród pracowników zamknięta została we wtorek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Cieszynie.

 

ZOBACZ: Szpitale w Nowym Jorku za parę dni osiągną "punkt, po minięciu którego ludzie nie będą już ratowani"

Liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. śląskim wzrosła we wtorek po południu do 87. W ostatnich godzinach potwierdzono w regionie pięć kolejnych przypadków - podały służby wojewody śląskiego. Trzy osoby leczone są w szpitalu Raciborzu, jedna w Częstochowie, a jedna w domu koło Cieszyna.

W swoim domu, w powiecie cieszyńskim, będzie leczyć się kobieta, u której także potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Wystąpiły u niej lekkie objawy zakażenia. Pobrane i przebadane próbki wykazały wynik dodatni. Jak ustalili inspektorzy sanitarni, źródłem zakażenia był kontakt z osobą z otoczenia - relacjonowała rzeczniczka wojewody.

Poniżej mapa przedstawiająca przypadki wystąpienia koronawirusa w Polsce:


Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie