Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Znamy szczegóły

Polska
Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Znamy szczegóły
PAP/Łukasz Gągulski
Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia

Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy i "niezbędnych spraw życia codziennego" i ograniczenia w podróżowaniu komunikacją zbiorową - to najważniejsze punkty rządowego rozporządzenia, który został we wtorek przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Rozporządzenie wchodzi w życie w środę. Najważniejszym jego punktem jest zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy, wolontariatu w walce z COVID, uczestniczeniem w wydarzeniach religijnych oraz "niezbędnych spraw życia codziennego".

Środkami komunikacjami zbiorowej jednocześnie może podróżować maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba miejsc siedzących podzielona przez dwa.

ZOBACZ: Poczta Polska przechowa przesyłki osobom objętym kwarantanną

 

Według rozporządzenia, w wydarzeniach religijnych - mszach, pogrzebach, ślubach - może brać udział jednocześnie nie więcej niż pięć osób, nie licząc sprawujących posługę.

 

Obowiązują wszystkie dotychczasowe zakazy

 

Rozporządzenie przewiduje także zakaz zgromadzeń z wyjątkiem takich, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny oraz osoby pozostające w stałym pożyciu. Za złamanie tego zakazu grozi do 5 tys. zł kary.

 

Obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia. 

WIDEO: premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

  

 

Obowiązują nadal wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli m.in. ograniczenie działalności galerii handlowych oraz całkowity zakaz wszelkiej działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 

Nadal obowiązuje także 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy. Dziś objętych jest nią ponad 10 tys. osób.

WIDEO: minister zdrowia Łukasz Szumowski

  

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie