"Bardziej radykalne ograniczenia są niezbędne. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach lub godzinach"

Polska
"Bardziej radykalne ograniczenia są niezbędne. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach lub godzinach"
Polsat News
Wicepremier Jarosław Gowin gościem Piotra Witwickiego

- Myślę, że radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa są niezbędne, i że decyzja o nich zapadnie w najbliższych dniach, a być może nawet godzinach - mówił w "Graffiti", wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gość Piotra Witwickiego zapewnił, że "Polska niewątpliwie obrała słuszną drogę, jeśli chodzi o walkę z tą pierwszą fazą koronawirusa". - Udało nam się dzięki bardzo przemyślanym decyzjom, dzięki planowi pana ministra Szumowskiego ograniczyć krzywą wzrostu liczby zachorowań - mówił wicepremier na antenie Polsat News.

 

- Do świąt Wielkiej Nocy musimy tą krzywą zbić jak najbardziej. Z kolei potem po świętach, musimy podjąć drugą wielką wojnę, która nas czeka. Wojnę o polską gospodarkę, o miejsca pracy - dodał Gowin.

 

Wicepremier pytany, czy Polska powinna na wzór niemiecki wprowadzić zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób lub zakaz wychodzenia z domu, zapewnił, że nie wie, czy rozwiązania "mają być aż tak radykalne".

 

- Oczywiście w Niemczech nie dotyczy to rodzin, nie dotyczy to też miejsc pracy. Natomiast generalnie rzecz biorąc - tak. Sądzę, że takie restrykcje potrzebne są też Polsce. Do tej pory polskie społeczeństwo podchodziło bardzo odpowiedzialnie do konieczności narzucenia sobie i swoim najbliższym ograniczeń. Wydaje się, że potrzebujemy okresu większej cierpliwości i większych wyrzeczeń - mówił Gowin.

 

"Za wcześnie by przesądzać o wyborach"


Wicepremier zapewnił też, że dzisiaj jest za wcześnie, by przesądzać, czy wybory prezydenckie 10 maja "na pewno się odbędą".

 

- Jeżeli da się zorganizować wybory 10 maja, to trzeba to zrobić. Raz - dlatego, że są takie wymogi konstytucji, dwa - dlatego, że czas walki z koronawirusem będzie trwał wiele, wiele miesięcy, o ile nie lat. Trzeba mieć te zasadnicze, polityczne rozstrzygnięcia za sobą - mówił.

 

WIDEO: cała rozmowa z Jarosławem Gowinem w "Graffiti"
 

- Moja konkluzja jest taka: poczekajmy z decyzją tak długo, jak to tylko jest to możliwe. Odpowiedni moment na rozstrzygnięcie tego dylematu nastąpi po świętach wielkanocnych - dodał Gowin.

 

Prowadzący program Piotr Witwicki zwrócił uwagę, że w dobie koronawirusa, nie jest możliwe prowadzenie kampanii wyborczej - Odpowiem z celową przesadą. A kogo dziś obchodzi kampania wyborcza? - odpowiedział Gowin. 

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

luq/bas/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie