Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Matteo Bazzi
Na pomoc w walce z epidemią do Włoch przyjechali m.in. lekarze z Kuby

Wybory we włoskim regionie Dolina Aosty na północy Włoch, które miały odbyć się 10 maja, zostały przełożone już drugi raz na termin późniejszy, jeszcze nieustalony z powodu epidemii koronawirusa. Dania, Francja, Niemcy, Włochy i Portugalia - najszybciej wystąpiły i dostały od Komisji Europejskiej zgodę na pomoc publiczną dla swoich przedsiębiorstw w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

prz/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Od 31 grudnia 2019 r. do 23 marca 2020 r. odnotowano 338 tys. 307 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 14 tys. 602 zgony – podał w poniedziałek wieczorem Główny Inspektor Sanitarny, który rekomenduje zaniechanie jakichkolwiek podróży.

Najwięcej zgonów zgłoszono z Włoch (5476), Chin (3276), Hiszpanii (1720), Iranu (1685), Francji (674) i Stanów Zjednoczonych (471). W Polsce zmarło osiem osób; koronawirusa potwierdzono w naszym kraju w 749 przypadkach.

Sanepid wskazał, że w ostatnich tygodniach obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 - w całej Europie.

"Jeden z naszych kolegów prawdopodobnie ma koronawirusa" - poinformował w poniedziałek członków stowarzyszenia korespondentów w Białym Domu jego szef, Jonathan Karl.

Dziennikarz, którego tożsamości nie ujawniono, w ciągu minionych dwóch tygodni kilkukrotnie odwiedził Biały Dom - 9, 11, 16 i 18 marca. Karl zaapelował do współpracujących z nim, by skonsultowali się ze swoimi lekarzami.

Konferencje prasowe w Białym Domu odbywają się przy podwyższonych środkach bezpieczeństwa. Przed wejściem dziennikarzom mierzy się temperaturę; ci z gorączką nie mają prawa wstępu. W sali konferencyjnej korespondenci siedzą na co drugim krześle. Prezydent Donald Trump mówił, że to i tak "za blisko".

Toronto, największe miasto w Kanadzie i stolica prowincji Ontario, ogłosiło w poniedziałek stan wyjątkowy. Stan wyjątkowy wprowadziła też sama prowincja, a rząd federalny ostrzega, że możliwe są ostrzejsze rozwiązania dotyczące bezpiecznych zachowań.

Burmistrz Toronto John Tory, który przebywa w domowej kwarantannie po powrocie z Wielkiej Brytanii, będzie mógł podejmować decyzje bez konsultacji z radą miasta.

W całej Kanadzie jest ponad 1550 potwierdzonych przypadków zachorowań, co najmniej 20 osób zmarło.

W Republice Cypryjskiej w ramach walki z koronawirusem od wtorku obowiązywać będzie ograniczenie w przemieszczaniu się ludzi z nielicznymi wyjątkami - oświadczył prezydent Nikos Anastasiadis w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym. Z domu będą mogły wyjść tylko osoby idące do pracy lub wracające z niej, kupujące żywność lub leki, bądź odwiedzające lekarza. Wszystkie miejsca publiczne, włączając w to kościoły, meczety oraz obiekty religijne innych wyznań mają pozostać zamknięte. To samo dotyczy sklepów, z wyjątkiem tych wymienionych w dekrecie ministerstwa zdrowia.

Ograniczenia będą obowiązywały od godz. 18 czasu cypryjskiego we wtorek, 24 marca, do 13 kwietnia.

Podobne ograniczenia w ruchu osób, jednak tylko na dwa tygodnie, zostały ogłoszone w niedzielę, 21 marca, w Tureckiej Republice Cypru Północnego (TRCP).

Na całej wyspie jest obecnie potwierdzonych 155 przypadków koronawirusa, 116 - w Republice Cypryjskiej (RC) i 39 - w TRCP. Jedna osoba zmarła.

Czeski rząd zdecydował w poniedziałek o przedłużeniu do 1 kwietnia ograniczeń związanych z opuszczaniem miejsc zamieszkania, zamknięciu barów, restauracji, szkół i w funkcjonowaniu niektórych sklepów oraz służb. Pierwotnie miały one zakończyć się we wtorek.

Przedłużono wszystkie ograniczenia dotyczące zamkniętych szkół, części sklepów i obowiązku zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczek, chust lub szalików. Do 1 kwietnia przedłużone zostały ograniczenia w poruszaniu się osób, które zostały wprowadzone, by przeszkodzić w rozpowszechnianiu się nowego koronawirusa.

Brytyjczycy mogą wychodzić z domu tylko po zakupy, do lekarza, do pracy, która jest niezbędna i której nie można wykonywać zdalnie, a także raz dziennie na spacer lub by poćwiczyć na powietrzu - ogłosił w poniedziałek wieczorem premier Boris Johnson.

W ciągu minionej doby wykonaliśmy przeszło 2,5 tys. testów na koronawirusa; do tej pory łączna liczba przebadanych próbek wyniosła blisko 21 tys. - oświadczył w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Położna ze szpitala w Nowym Targu została dyscyplinarnie zwolniona za umieszczenie na swoim profilu społecznościowym wpisu o braku maseczek ochronnych i trudnych warunkach pracy. Dyrektor, który po kontakcie z zakażonym koronawirusem posłem przebywa na kwarantannie, wcześniej wręczył położnej dyscyplinarkę.

ZOBACZ: Położna zwolniona za krytykę dot. braku maseczek. Dyrektor szpitala na kwarantannie

Wybory we włoskim regionie Dolina Aosty na północy Włoch, które miały odbyć się 10 maja, zostały przełożne na termin późniejszy, jeszcze nieustalony. Wybory te przełożono już po raz drugi z powodu epidemii koronawirusa w całych Włoszech.

Decyzję o przełożeniu głosowania podjął w poniedziałek szef władz regionalnych Renzo Testolin, a następnie zakomunikował ją Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, które czuwa nad przebiegiem wyborów we Włoszech.

Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Aktualna liczba potwierdzonych zakażeń to 749, z czego 8 osób zmarło.

Kolejne dwie osoby zmarły w poniedziałek w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar zwiększyła się do sześciu - podały wieczorem władze medyczne tego kraju. Zanotowano też największy jak dotąd wzrost zakażeń.

W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzonych zostało 219 nowych zakażeń i ich liczba wynosi obecnie 1125. To oznacza, że poniedziałek był nie tylko piątym kolejnym dniem z trzycyfrowym wzrostem nowych zakażeń, ale też najgorszym do tej pory - po raz pierwszy liczba nowych zakażeń w ciągu doby przekroczyła 200.

Jak podało w miniony weekend ministerstwo zdrowia, ok. 55 proc. wszystkich dotychczasowych zakażeń wykryto w stolicy kraju, Dublinie.

Szpital w Pawii na północy Włoch opuścił w poniedziałek "pacjent numer 1", czyli 38-letni mężczyzna z Codogno w Lombardii, u którego 20 lutego stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium tego kraju. Wkrótce potem ruszyła fala zakażeń.

Mężczyzna o imieniu Mattia zgłosił się na pogotowie w Codogno w ciężkim stanie. Badanie potwierdziło obecność koronawirusa. Okazało się, że spotkał się wcześniej na kolacji z kolegą, który wrócił z Chin.

Wkrótce potem okazało się, że w szpitalu w Codogno doszło do zakażeń. Koronawirusa potwierdzono też u jego ciężarnej żony.

ZOBACZ: Włoski "pacjent numer 1" opuścił szpital w Lombardii

20 mieszkańców domu spokojnej starości w Wogezach we wschodniej Francji zmarło, "co ma prawdopodobnie związek z koronawirusem" - podała w poniedziałek Regionalna Agencja Zdrowia (ARS). We wspomnianym domu opieki przebywają łącznie 163 osoby.

Od początku epidemii Covid-19 zabił we Francji 860 osób, w tym w poniedziałek zarejestrowano 186 nowych zgonów. Liczba wykrytych zachorowań na Covid-19 wzrosła do 19856 osób, czyli o 20 proc. w ciągu doby - ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Olivier Veran.

Dodał, że w szpitalach na oddziałach reanimacyjnych znajdują się 2082 osoby, o 19 proc. więcej niż w niedzielę. W związku z koronawirusem łącznie we Francji hospitalizowanych jest 8675 pacjentów.

 

Przestrzeganie harmonogramu, prowadzenie dzienniczka, hobby oraz kontakt z bliskimi - na portalu dziennika "New York Times" astronauta Scott Kelly podzielił się swoimi radami, jak najlepiej zorganizować sobie czas podczas długiej izolacji w czasie epidemii koronawirusa.

ZOBACZ: Astronauta podpowiedział, jak radzić sobie z samotnością w kwarantannie

W związku z licznymi przypadkami koronawirusa wśród pacjentów i personelu medycznego szpitale w pow. grójeckim (Mazowieckie) mają duże problemy z obsadą dyżurów. Trudna sytuacja jest w lecznicach w Nowym Mieście i w Grójcu.

Jak poinformował w poniedziałek starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, szpital w Nowym Mieście nad Pilicą, z którego w sobotę w związku z koronawirusem ewakuowano pacjentów, przeszedł dezynfekcję. Na szpitalne oddziały nie wrócili jeszcze jednak pacjenci, bo nie wiadomo, czy uda się zapewnić obsadę medyczną.

- Na razie ruszamy z nocną pomocą doraźną i z podstawową opieką zdrowotną - oczywiście w ograniczonym zakresie. Natomiast nie mamy kadry, żeby wznowić przyjęcia na oddziały szpitalne - przekazał starosta grójecki. Dodał, że na wtorek udało się skompletować na cały szpital tylko 6 pielęgniarek i jednego lekarza.

Starosta zaznaczył, że trudna sytuacja jest także w oddalonym o ok. 40 km Grójcu. Również w tamtejszym szpitalu potwierdzono wystąpienia wirusa SARS-Cov-2 u 11 pacjentów i 13 osób z personelu medycznego. Z analiz grójeckich służb wynika, że kontakt z nimi mogło mieć ok. 130 innych pracowników, co oznacza, że część będzie odsunięta od pracy.

W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 77 nowych infekcji koronawirusem. Jak dotąd Covid-19 zdiagnozowano u 798 osób - podał w poniedziałek po południu resort zdrowia Luksemburga.

Jak dotąd w tym niewielkim europejskim kraju zmarło osiem osób zakażonych koronawirusem. Cztery z tych osób były w wieku powyżej 80 lat i cierpiały na inne schorzenia.

Pandemia koronawirusa przyspiesza, ale „możemy zmienić jej trajektorię” - oświadczył w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, dodając, że przypadki zakażeń są obecnie zgłaszane w prawie każdym kraju na świecie.

ZOBACZ: WHO: pandemia koronawirusa przyspiesza

Fot. PAP/EPA/LARRY W. SMITH

W pierwszej godzinie od otwarcia sklepów pierwszeństwo wejścia mają seniorzy - poinformowała w poniedziałek w komunikacie sieć Biedronka. Dodano że, seniorzy potrzebujący pomocy w zrobieniu zakupów mogą skorzystać ze wsparcia wolontariuszy.

Od wtorku 24 marca w sklepach Biedronki zostaną umieszczone specjalne skrzynki i gotowe do wypełnienia proste formularze. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić taki formularz i zostawić w skrzynce - podała sieć.

Służby sanitarne Hiszpanii rozdzieliły wśród pracowników służby zdrowia i mieszkańców tego kraju w związku z pandemią koronawirusa 4 mln maseczek ochronnych - poinformował gabinet Pedra Sancheza. Rząd ujawnił też przypadki znajdowania przez wojsko zwłok w domach seniorów.

Jak ujawniła w poniedziałek minister obrony Margarita Robles, podczas prac związanych z dezynfekcją prowadzonych w 73 domach seniorów, zdarzyły się przypadki znajdowania przez żołnierzy zwłok pensjonariuszy tych ośrodków.

Przedstawicielka rządu Sancheza zapowiedziała wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec kierownictw domów spokojnej starości, w których doszło do przypadków zaniedbania pensjonariuszy, powstawania ognisk koronawirusa i ukrywania jego ofiar.

Od połowy marca, kiedy w związku z nasileniem epidemii koronawirusa rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii, zanotowano ponad 80 przypadków zgonów na Covid-19 w domach seniorów.

Utytułowany belgijski klub RSC Anderlecht poprosił swoich piłkarzy o rezygnację z jednej miesięcznej pensji. Ma to pomóc w oszczędnościach wynikających z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Anderlecht zawiesił we wtorek umowy kilku członków personelu klubowego, a dyrektor generalny Karel Van Eetvelt powiedział, że piłkarze zostali poproszeni o okazanie solidarności poprzez rezygnację z 30-dniowych zarobków.

- Pozwoli nam to zaoszczędzić co najmniej dwa miliony euro - powiedział belgijskiemu nadawcy telewizyjnemu "Sporza".

1138 osób jest obecnie hospitalizowanych w związku z koronawirusem; a 55301 objętych jest kwarantanną - poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.

MZ podało, że do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 95 tys. 445 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 51 tys. 142.

Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 692 osób, z których osiem zmarło.

W katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie w związku z pandemią koronawirusa transmitowane będą nabożeństwa bez udziału wiernych, a sakramenty chrztu i ślubu udzielane będą w wyjątkowych przypadkach - poinformowała archidiecezja katolicka w stolicy Rosji.

Jak głosi rozporządzenie opublikowane w poniedziałek przez agencję RIA Nowosti, działania te podjęto "z uwzględnieniem decyzji władz świeckich i kościelnych i w poczuciu odpowiedzialności pasterskiej" za parafian.

Liczba osób zakażonych w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020 r. -prognozuje spółka ExMetrix, zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Około 15-20 kwietnia powinno nastąpić wyraźne zahamowanie.

ZOBACZ: Prognoza dla Polski: 9 tys. zakażeń, a zahamowanie - od ok. 15 kwietnia

UE chce przekazać Iranowi, który jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem na Bliskim Wschodzie, pomoc w walce koronawirusem opiewająca na 20 mln euro - poinformował w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

ZOBACZ: UE chce dostarczyć Iranowi pomoc w walce z koronawirusem. Mimo sankcji USA

We Włoszech w ciągu doby zmarły 602 osoby zakażone koronawirusem; łącznie odnotowano dotąd 6078 zgonów.

Wśród osób, u których w poniedziałek potwierdzono obecność koronawirusa jest lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który przyjechał niedawno z zagranicy - poinformowała rzecznik szpitala Małgorzata Lis-Skupińska.

320 osób zakażonych koronawirusem, a więc mniej niż w poprzednich dniach, zmarło w ciągu ostatniej doby w regionie Lombardia na północy Włoch - podały w poniedziałek tamtejsze władze.

Zanotowano wzrost zakażeń o 1555, czyli także mniej niż dotychczas każdego dnia.

Kolejne 54 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Wielkiej Brytanii - poinformowały w poniedziałek po południu brytyjskie służby medyczne. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 335.

Spośród 54 zgonów zanotowanych w ciągu ostatniej doby, 46 miało miejsce w Anglii, z czego 16 w Londynie, zaś po cztery w Szkocji i Walii.

Jeśli chodzi o łączny dotychczasowy bilans epidemii, to najwięcej - 303 - osób zmarło w Anglii, w tym co najmniej sto w Londynie, 16 w Walii, 14 w Szkocji, zaś w Irlandii Północnej - dwie.

Jednocześnie podano, że liczba wykrytych zakażeń w ciągu ostatnich 24 godzin zwiększyła się z 5683 do 5837.

Burmistrz Madrytu, Jose Luis Martinez Almeida poinformował w poniedziałek o konieczności "natychmiastowego" zamknięcia miejskich zakładów pogrzebowych z powodu "braku środków ochronnych dla pracowników" oraz "osiągnięcia limitu dysponowanego miejsca na przechowywanie zwłok".

"Nie jesteśmy w stanie kontynuować kremacji i pochówku ciał - ofiar Covid-19" - napisał burmistrz stolicy w cytowanym przez EFE piśmie do ministra zdrowia, Salvadora Illa.

Pododdział dziecięcy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku został poddany izolacji po tym, jak jeden z pracowników miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem - przekazała w poniedziałek rzeczniczka szpitala na Srebrzysku Lidia Metel-Czarnowska.

Na pododdziale dziecięcym izolowanych jest ośmioro małoletnich pacjentów. Każdy z nich leży w osobnej sali. Dodatkowo w izolacji domowej przebywa część personelu medycznego, w tym pracownik, który miał bezpośredni kontakt z chorą na COVID-19 pielęgniarką szpitala św. Wojciecha na Zaspie.

- Podjęte przez nas działania mają charakter prewencyjny. Naszym celem jest zminimalizowanie ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa - wyjaśnia Lidia Metel-Czarnowska.

Komisja Europejska uruchomiła jak dotąd trzy przetargi na wspólne zakupy sprzętu medycznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w UE. Jak zapowiedziała w poniedziałek, oferty firm zostaną ocenione szybko, tak żeby jak najszybciej mogły ruszyć dostawy.

Rzecznik Komisji Stefan De Keersmaecker powiedział podczas wideokonferencji w Brukseli, że Komisja jest w kontakcie z przemysłem sprzętu medycznego i liczy na wzmocnienie jego możliwości produkcyjnych.

Wskazał, że UE jest w trakcie trzech wspólnych przetargów na dostawy sprzętu związanego z koronawirusem. Pierwszy dotyczy respiratorów, drugi sprzętu do wentylacji chorych (oba uruchomione 17 marca), a trzeci sprzętu laboratoryjnego i testów (uruchomiony 19 marca).

Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego zgodził się w poniedziałek na wykorzystanie dronów w operacjach monitorowania przemieszczania się ludzi w kraju w dniach pandemii koronawirusa. O taką zgodę wcześniej zwróciły się liczne komendy straży miejskiej.

Zgodnie z decyzją Urzędu takie operacje przy użyciu dronów mogą być prowadzone do 3 kwietnia. Jak wyjaśniono, ten krok został podjęty w ramach działań na rzecz ograniczenia szerzenia się wirusa.

Szwedzki parlament Riksdag, aby zapewnić bezpieczną pracę w trakcie pandemii, wprowadził zasadę proporcjonalnego zmniejszenia liczby posłów w każdym z ośmiu ugrupowań. Zamiast 349 deputowanych w okresie zagrożenia epidemiologicznego przez dwa tygodnie w parlamencie głosować będzie jedynie 55 posłów.

Największe ugrupowanie Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, który posiada 100 mandatów, teraz ma jedynie 16 przedstawicieli. Umiarkowana Partia Koalicyjna dysponuje 11 głosami (zamiast 70), Szwedzcy Demokraci mają 10 posłów (zamiast 62), Partia Centrum pięciu (zamiast 31), a Partia Lewicy czterech (zamiast 27). Pozostałe mniejsze partie: Chrześcijańscy Demokraci, Liberałowie oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni zachowają jedynie po trzech deputowanych.

Istnieje ogromna szansa, iż rozwiązania dotyczące projektu tzw. tarczy antykryzysowej zostaną przyjęte przez parlament w zgodzie - podkreślił prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zapewnił, że przy pracach nad tymi rozwiązaniami będą uwzględniane zasadne uwagi opozycji.

ZOBACZ: "Będą uwzględniane uwagi opozycji". Prezydent o pomocy dla przedsiębiorców

Test na obecność koronawirusa u kanclerz Angeli Merkel jest negatywny, będzie dalej badana - poinformował w poniedziałek jej rzecznik prasowy.

Fińskie miasta Helsinki oraz Espoo skróciły sezon narciarski i zamknęły od poniedziałku trasy biegowe. Powodem były weekendowe tłumy narciarzy, którzy biegali zbyt blisko siebie. Narusza to rządowy nakaz zachowania bezpiecznej odległości między ludźmi w czasie zagrożenia koronawirusem.

"Miasto zdecydowało się zakończyć utrzymywanie (ratrakowanie) trasy narciarskiej z powodu zbyt dużej liczby biegaczy" - podano w komunikacie stołecznego oddziału Suomen Latu, ogólnokrajowej organizacji zajmującej się promocją ruchu na świeżym powietrzu i prowadzącej wypożyczalnię oraz serwis sprzętu przy trasach biegowych w Helsinkach i Espoo.

Zazwyczaj w stołecznym regionie Helsinek sezon narciarski trwa mniej więcej do połowy kwietnia lub nawet maja, jeśli długo utrzymuje się niska temperatura.

W Rumunii w ciągu doby wykryto 143 nowe przypadki infekcji koronawirusem, w sumie jest ich już 576; cztery osoby zmarły - poinformowało w poniedziałek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Od poniedziałku w kraju obowiązuje godzina policyjna.

Rumuńskie ministerstwo zdrowia podaje, że odnotowany w ciągu ostatniej doby przyrost infekcji jest największy od początku epidemii. Cztery osoby, które zmarły na Covid-19, były w podeszłym wieku i cierpiały na inne choroby. 15 chorych przebywa na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii, siedmiu z nich w stanie ciężkim. 73 pacjentów uznano za wyleczonych. Ponad 5 tys. osób zostało objętych kwarantanną, a ponad 72 tys. przebywa w domach i jest poddanych nadzorowi epidemiologicznemu.

Austria zmobilizuje ok. 3 tys. rezerwistów do walki z koronawirusem. Żołnierze będą się zajmować pomocą medyczną, dostarczaniem zapasów jedzenia, odciążą także służby policyjne - poinformowała w poniedziałek minister obrony tego kraju Klaudia Tanner.

Jak podaje agencja Reutera, to pierwszy przypadek mobilizacji austriackiej armii od czasów II wojny światowej. W tym państwie cały czas istnieje obowiązek służby wojskowej, któremu podlegają wszyscy dorośli mężczyźni. Zasadnicza służba wojskowa trwa sześć miesięcy, które można zamienić na dziewięć miesięcy pracy w służbach cywilnych.

3 tys. powołanych żołnierzy, którzy stanowią około 10 proc. aktywnych rezerwistów, będzie pomagało przy walce z epidemią przez trzy miesiące.

W Austrii odnotowano 3 924 przypadki infekcji koronawirusem, 21 chorych zmarło - podało w poniedziałek po południu tamtejsze ministerstwo zdrowia. W kraju obowiązuje szereg ograniczeń mających spowolnić epidemię, m.in. zamknięto szkoły, restauracje, większość sklepów; wstrzymano ruch na granicach; utrudnione jest wychodzenie z domów i przemieszczanie się ludności.

Tysiąc losowo wybranych osób niezależnie od stanu zdrowia i wieku zostanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni przetestowanych na obecność koronawirusa - ogłosił w poniedziałek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego.

- Chcemy mieć pełniejszy obraz rozwoju pandemii. Otrzymane dane statystyczne pomogą nam w podejmowaniu kolejnych decyzji - uzasadnia główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 8 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Liczba zakażonych w Polsce sięgnęła już 692. Nie żyje osiem osób.

W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Portugalii zwiększyła się o 9 nowych przypadków, do łącznej liczby 23 - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej w stolicy Portugalii szefowa resortu zdrowia Marta Temido ujawniła, że w ciągu ostatnich 24 godzin "znacząco" wzrosła też liczba osób zakażonych koronawirusem. - W ciągu minionej doby liczba infekcji wzrosła o 29 proc., do łącznego poziomu 2060 przypadków. W dalszym ciągu najwięcej zakażonych znajduje się na terenie aglomeracji Lizbony i Porto - ujawniła Temido.

Tymczasem, jak ujawnił w poniedziałek szef Izby Lekarskiej (OM) Miguel Guimaraes, znaczącą liczbę zainfekowanych osób w Portugalii stanowi personel służby zdrowia. Odmówił jednak podania statystyk. - Lekarzy w ciężkim stanie na oddziałach intensywnej terapii jest wielu - dodał.

1 mln zł przeznaczy Radom na wypłaty dodatków dla personelu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zamiast na funkcjonowanie w tym roku roweru miejskiego - poinformował w poniedziałek prezydent miasta Radosław Witkowski.

Według prezydenta 1 mln zł wystarczy na wypłatę dodatków do końca kwietnia. - W tym roku, w tej wyjątkowej sytuacji, nie będziemy kontynuować Radomskiego Roweru Miejskiego. Jestem gotowy przeznaczać kolejne pieniądze z tego projektu na działania, które mają zminimalizować skutki koronawirusa - podkreślił Witkowski.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydował w poniedziałek o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej na wsparcie miast członkowskich w walce z epidemią koronawirusa. Decyzję musi jeszcze zaakceptować zgromadzenie GZM.

Ponadto zarząd Metropolii zmienił w poniedziałek regulamin jednego ze swych funduszy dotacyjnych, aby miasta mogły zdecydować o ew. przekazaniu jego środków z inwestycji ograniczających niską emisję na walkę z epidemią. Łącznie chodzi o 90 mln zł.

Rząd Tunezji nakazał armii monitorowanie ulic i przymuszanie ludzi do respektowania nakazu pozostawania w domu, by ograniczyć rozwój epidemii Covid-19. Restrykcje dotyczące poruszania się, z wyjątkiem w robienia zakupów, zostały ogłoszone w niedzielę, a w ubiegłym tygodniu wprowadzono godzinę policyjną.

W Tunezji wykryto do tej pory 89 infekcji koronawirusem. W czwartek potwierdzono pierwszy śmiertelny przypadek Covid-19 w tym kraju.

Policja z wielkopolskiego Mikstatu dwukrotnie interweniowała u właścicieli jednego z lokali rozrywkowych, którzy obsługiwali klientów pomimo stanu epidemii. - Najpierw tłumaczyli się, że muszą z czegoś żyć, a później, że alkohol sprzedają tylko na wynos - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy ostrzeszowskiej policji sierż. sztab. Adam Juszczak.

Śledztwo mające wyjaśnić przyczynę zgonu 45-letniego mężczyzny z Głogowa, który przebywał w kwarantannie po powrocie z Niemiec, wszczęła tamtejsza prokuratura. Śledczy zlecili sanepidowi badania na obecność koronawirusa u zmarłego.

W sobotę policjanci znaleźli zwłoki 45-latka w mieszkaniu w Głogowie, w którym odbywał on kwarantannę. Mężczyzna wcześniej wrócił z Niemiec i dobrowolnie poddał się kwarantannie.

Na Białorusi stwierdzono 81 przypadków Covid-19, ale piłkarska liga - jako jedyna w Europie - kontynuuje rozgrywki przy pełnych stadionach.

- Na razie działamy w normalnym trybie, trwa sezon, mecze się odbywają - poinformował rzecznik prasowy Białoruskiego Związku Piłki Nożnej. - Oczywiście na bieżąco śledzimy sytuację i jeśli będzie takie odgórne zarządzenie, podejmiemy stosowne działania - dodał.

Na Białorusi władze nie ogłosiły na razie kwarantanny ani większych ograniczeń w związku z epidemią. Zakazano organizacji imprez masowych z udziałem zagranicznych gości. Potwierdzonych zgonów z powodu Covid-19 - według oficjalnych informacji - nie było.

W Holandii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 545 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 34 nowe zgony - poinformował w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To mniej, niż w ciągu poprzedniej doby.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Holandii wzrosła do 4749 infekcji. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 213. Zmarli mieli od 55 do 97 lat (średni wiek w chwili śmierci to 82 lata). 1230 było lub jest hospitalizowanych.

40-letni pracownik Parlamentu Europejskiego zmarł po zakażeniu koronawirusem. To pierwszy zgon w wyniku pandemii w instytucjach europejskich - podała agencja AFP.

Do 100 tys. zbliża się liczba osób ukaranych we Włoszech za złamanie przepisów o walce z epidemią koronawirusa, na mocy których zabroniono wychodzenia z domu bez uzasadnionych powodów.

W niedzielę policjanci spisali w całym kraju ponad 10 tys. ludzi. Kara to 206 euro lub nawet trzy miesiące aresztu.

Funkcjonariusze komisariatu w Algaidzie na hiszpańskiej Majorce objeżdżają gminę, kontrolując przestrzeganie obowiązkowej kwarantanny z gitarą i śpiewem na ustach. Dla wyglądających przez okna mieszkańców patrol gra znane piosenki, śpiewa oraz tańczy. Dwa radiowozy wyjeżdżające w teren gminy Algaida z niecierpliwością oczekiwane są szczególnie przez samotnych seniorów.

Koncerty, których kilka nagrań krąży już w internecie, zapowiadane są sygnałem "koguta" policyjnego radiowozu wjeżdżającego do miejscowości. Funkcjonariusze-artyści przybywają zwykle w 4-5-osobowej grupie.

Po krótkim przywitaniu się z lokalną społecznością wyglądającą przez okna jeden z policjantów gra na gitarze popularne hiszpańskie melodie, a jego pozostali koledzy tańczą w rytm muzyki. Najczęściej grany jest "Mały Jan", popularna w Hiszpanii piosenka dla dzieci.

Utrata lub pogorszenie węchu i smaku to ważne symptomy Covid-19, występujące u 30 proc. lub więcej zakażonych koronawirusem - informuje w poniedziałek "New York Times". Lekarze zalecają testowanie i izolację takich osób, nawet jeśli nie mają innych objawów.

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w poniedziałek, że nadzwyczajne środki, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa będą obowiązywać do 13 kwietnia. Według pierwotnych planów szkoły, lokale gastronomiczne i punkty usługowe miały być zamknięte do 27 marca.

W czasie ogłoszenia pierwotnej decyzji Dania miała 442 przypadki zakażeń nowym koronawirusem. W poniedziałek liczba zakażonych wynosiła 1450. 24 osoby zmarły w wyniku powikłań wywołanych Covid-19.

Staramy się znaleźć takie miejsce, w którym można by stworzyć kolejne laboratorium w Warszawie prowadzące badania na koronawirusa - poinformował w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jesteśmy gotowi do tego, żeby kupić testy - zapewnił.

Trzaskowski o inicjatywie poinformował w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Podobne działania podjęły władze Poznania, gdzie w ubiegłym tygodniu w miejskim szpitalu rozpoczęto wykonywanie badań na obecność koronawirusa.

Litwini, którzy wracają do kraju z zagranicy, w trybie przymusowym są odizolowywani w wyznaczonych przez samorządy pomieszczeniach - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Aurelijus Veryga. W Wilnie w takich sposób zostało już odseparowanych około 200 osób.

Powyższą decyzję podjęto, gdyż część powracających do kraju obywateli nie przestrzega 14-dniowej kwarantanny, co sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

900 tys. zł wydał dotąd poznański szpital zakaźny na działania związane z koronawirusem - poinformował w poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jak dodał, placówkę wspierają lokalni przedsiębiorcy.

Jaśkowiak zapewnił, że poznański samorząd wesprze przedsiębiorców w potrzebie, zaapelował też do poznaniaków o gesty solidarności z firmami w trudniejszej sytuacji.

Dwie mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego otrzymały po 5 tys. zł kary za złamanie kwarantanny. Kobiety mimo zakazu dwukrotnie opuściły miejsce zamieszkania m.in. po to, by zawieźć psa do weterynarza.

Oficer prasowy gnieźnieńskiej policji asp. sztab. Anna Osińska poinformowała w poniedziałek, że obecnie na terenie powiatu gnieźnieńskiego kwarantanną domową objętych jest około 100 osób, które wróciły z zagranicy.

Zakażony koronawirusem 83-letni mieszkaniec Szczyrku, który w ostatnim czasie zmarł w szpitalu w Tychach (Śląskie) trafił do szpitala w poważnym stanie, z niewydolnością oddechową i cechami zapalenia płuc. Obecnie pod kątem koronawirusa diagnozowana jest też rodzina zmarłego.

Jak podało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia, mężczyzna jest ósmą zmarłą w Polsce osobą, która była zakażona koronawirusem.

- Stan tego chorego był trudny od samego początku. Wiemy doskonale, że przy obciążeniu wiekiem i chorobą układu krążenia wszelkie przebiegi chorób infekcyjnych zagrażają życiu - wyjaśniła dr Beata Puzanowska, kierująca oddziałem obserwacyjno-zakaźnym tyskiego szpitala.

ZOBACZ: Szpital w Tychach: stan zmarłego 83-latka od początku był poważny

Trójka brytyjskich nastolatków została aresztowana za napaść na dwie starsze osoby. Głównym elementem napaści było kaszlnięcie im w twarz - podała w poniedziałek stacja BBC.

Dania, Francja, Niemcy, Włochy i Portugalia - to pierwsze kraje, które najszybciej wystąpiły i dostały od Komisji Europejskiej zgodę na pomoc publiczną dla swoich przedsiębiorstw w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

Zebranie brakującej liczby podpisów pod wnioskiem o utworzenie komitetu wyborczego kandydata na prezydenta było nierealne ze względu na stan zagrożenia epidemicznego - ocenił w poniedziałek Sąd Najwyższy, rozpatrując skargę pełnomocnika jednego z kandydatów.

Warszawiacy, którzy czują się samotni, osoby starsze, objęte kwarantanną, które zgłoszą taką potrzebę, zostaną obdarowani wielkanocną paczką, która z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych trafi pod ich drzwi 12 kwietnia - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.

W Rosji powstanie system identyfikowania - za pomocą danych operatorów telefonii komórkowej - osób, które kontaktowały się z zakażonymi koronawirusem. Na polecenie premiera Michaiła Miszustina system opracuje w najbliższych dniach ministerstwo łączności Rosji.

Sztafeta z ogniem olimpijskim, który miał w czwartek rozpocząć 121-dniową podróż po całej Japonii, odbędzie się na nietypowych zasadach - poinformował NHK, nadawca telewizji i radia w Kraju Kwitnącej Wiśni. Organizatorzy czekają na decyzje dotyczące przyszłości igrzysk.

Na stacji w Giżycku na Mazurach wstrzymano w poniedziałek pociąg po tym, jak jeden z pasażerów zgłosił obsłudze trudności z oddychaniem - podała policja. Decyzją służb sanitarnych mężczyzna będzie objęty kwarantanną w miejscu zamieszkania.

Warszawski ogród zoologiczny jest zamknięty dla odwiedzających, ale jego pracownicy codziennie o godz. 14 publikują na Facebook'u krótkie transmisje pokazujące, co się u zwierząt w tym czasie dzieje. Dostępne są także zajęcia edukacyjne online - przekazała rzecznik prasowa warszawskiego zoo Anna Karczewska.

Władze Demokratycznej Republiki Konga ogłosiły dwudniową blokadę położonej na południowym wschodzie prowincji Górna Katanga, ma to pomóc w zlokalizowaniu wszystkich pasażerów lotu, w którym brały udział dwie osoby zakażone koronawirusem - poinformował w poniedziałek Reuters.

- Wybory uzupełniające, które odbyły się w niedzielę pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie jest dzisiaj całkowicie możliwe - ocenił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O 212, do 1 518 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba wykrytych w Malezji przypadków infekcji koronawirusem; 14 osób zmarło - zakomunikowało w poniedziałek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Władze Singapuru poinformowały o 54 nowych przypadkach, w sumie jest ich już 509.

Kolejne przypadki złamania kwarantanny przez mieszkańców regionu świętokrzyskiego odnotowała policja. - Każdego dnia około 20 osób nie stosuje się do zaleceń służb sanitarnych – powiedział asp. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

19-latek przyznał się stróżom prawa, że oddalił się z miejsca zamieszkania tłumacząc się, że musiał udać się do bankomatu z uwagi na brak gotówki w domu. Zostanie sporządzony wniosek do sądu o ukaranie mężczyzny.

500 mld euro na utrzymanie płynności niemieckich przedsiębiorstw i 50 mld euro dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych to główne punkty pakietu pomocowego, który ogłosił w poniedziałek rząd Niemiec.

Tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno–maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej nie odbędą się według zapowiadanego wcześniej porządku – oświadczył w poniedziałek rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.

Zgodnie z otrzymanymi zaleceniami rynki i ryneczki w mieście będą zamknięte – poinformował w poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jeszcze w ubiegłym tygodniu władze miasta zapewniały, że targowiska będą działać, ale kupcy i ich klienci muszą przestrzegać zasad higieny.

Należąca do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalnia Piast-Ziemowit, dysponująca własnym podziemnym ujęciem wody, rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji pomieszczeń na potrzeby wszystkich kopalń tej największej górniczej spółki.

Epidemia koronawirusa powoduje, że federalistycznie nastawieni dotąd politycy i politolodzy we Francji zaczynają zastanawiać się nad wagą granic i suwerenności. Były szef dyplomacji Hubert Vedrine pisze o tym w poniedziałkowym "Le Figaro".

W związku z koronawirusem handlowa "Solidarność" chce, by klienci przed wejściem do sklepów obowiązkowo dezynfekowali ręce, a także by były one otwarte tylko do godz. 20.

Czeska telewizja publiczna (CT) uruchomiła w poniedziałek kanał CT3 przeznaczony dla seniorów. To propozycja dla starszych Czechów, którzy, zgodnie z apelem władz, powinni pozostać w domach w czasach epidemii. CT3 jest dostępny w telewizji naziemnej, satelitarnej i kablowej.

Przedsiębiorstwa w Gdańsku, które z uwagi na zagrożenie koronawirusem musiały zawiesić lub ograniczyć swoją działalność, będą mogły liczyć na zwolnienie z opłat za wywóz odpadów, jeśli złożą odpowiednią deklarację - poinformował w poniedziałek Cyprian Maciejewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Drugie laboratorium do badania próbek na obecność koronawirusa uruchomiono w województwie świętokrzyskim. Od poniedziałku testy wykonywane są w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Dziennie prowadzone tam będzie około 150 badań.

Radni PiS oceniają, że decyzja prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o wprowadzeniu sobotniego rozkładu jazdy w stolicy zagraża bezpieczeństwu publicznemu. "Domagamy się wycofania z tej skandalicznej decyzji narażającej zdrowie i życie mieszkańców" – podkreślili w liście do Trzaskowskiego.

W Kijowie wydano 225 tys. przepustek dla pracowników infrastruktury krytycznej, umożliwiających korzystanie ze środków transportu miejskiego. Od poniedziałku tylko posiadacze przepustek noszący ochronne maseczki mogą być wpuszczani do autobusów, trolejbusów czy tramwajów.

Władze Opola podjęły decyzję o odwołaniu imprez masowych planowanych do 17 maja - poinformowała w poniedziałek Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka prezydenta Opola.

Włosko-amerykański koncern Fiat Chrysler (FCA) zamknie swoje fabryki w Europie i USA - poinformował w poniedziałek przedstawiciel włoskich związków zawodowych. Ford zawiesza produkcję w RPA, Indiach, Wietnamie i Tajlandii oraz częściowo w Wielkiej Brytanii.

Ograniczenia w przemieszczaniu się i handlu, które obowiązują na Sri Lance od 20 marca w związku z pandemią koronawirusa, zostały przedłużone do piątku.

Zwróciłem się do operatorów sieci komórkowych o przyznanie bezpłatnego dostępu do transferu danych dla studentów i doktorantów - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gliwicka firma wyspecjalizowana w wielkoformatowych wydrukach, która przed laty zasłynęła stworzeniem olbrzymiej biało-czerwonej flagi na piłkarskie mistrzostwa Europy, rozpoczęła produkcję maseczek ochronnych oraz naklejek i banerów służących prewencji w zwalczaniu koronawirusa.

Resort zdrowia Szwajcarii poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o sześć, do 66, a zainfekowanych koronawirusem zostało już 8060 osób. W Austrii zidentyfikowano 3611 przypadków zakażenia; 16 osób zmarło – podało w poniedziałek ministerstwo spraw socjalnych tego kraju.

Więźniowie z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. rozpoczęli szycie maseczek ochronnych. Na razie zaplanowano osiem tysięcy sztuk, bo tyle mamy materiału – poinformował w poniedziałek dyrektor ostrowskiego Aresztu Śledczego mjr Waldemar Zaremba.

83-letniego mężczyznę, który zmarł w szpitalu w Tychach prawdopodobnie z powodu komplikacji wywołanych zakażaniem koronawirusem, jakiś czas temu odwiedzili goście z Holandii – wynika z informacji sanepidu, które przekazał Śląski Urząd Wojewódzki. Bliscy zmarłego są poddani kwarantannie.

Szefowa norweskiego MSZ Ine Eriksen Soereide zapowiedziała, że w ramach ONZ na wniosek Norwegii powstanie specjalny fundusz do walki z pandemią nowego koronawirusa. Fundusz ma pomóc krajom o słabo rozwiniętej służbie zdrowia.

Wszystkie profesjonalne rozgrywki piłkarskie w Hiszpanii będą zawieszone z powodu pandemii koronawirusa do czasu, gdy rząd uzna, że ich wznowienie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia - poinformowano w oświadczeniu tamtejszej Federacji Piłkarskiej (RFEF) oraz władz ligi.

Biskup pomocniczy Lizbony Joaquim Mendes wezwał portugalskich katolików do przyjęcia nowych postanowień wielkopostnych w związku z pandemią koronawirusa. Nakazują one m.in. stosowanie się do wytycznych władz i słuchanie oraz respektowanie mediów.

Miasto Grudziądz uruchomiło infolinię świadczącą pomoc psychologiczną dla osób potrzebujących wsparcia w sytuacji epidemii - poinformowała rzecznik ratusza Beata Adwent. Mogą z niej skorzystać wszyscy — także osoby objęte kwarantanną.

Kwiecień co roku przyciągał w Tatry miłośników krokusów, które wiosną kwitną na tatrzańskich halach. W tym roku z uwagi na koronawirusa i zamknięcie szlaków turystycznych, Tatrzański Park Narodowy (TPN) proponuje podziwianie tych pięknych kwiatów na swoich portalach społecznościowych.

Zamknięty został budynek Sądu Rejonowego Katowice-Wschód po tym, jak u pracującej w tym gmachu sędzi potwierdzono zakażanie koronawirusem. Zaplanowane rozprawy zostały odwołane, a osoby, z którymi kontaktowała się sędzia, są poddanie kwarantannie.

Ze względu na epidemię koronawirusa Koleje Mazowieckie przedłużają do 10 kwietnia ograniczony rozkład jazdy pociągów, który będzie zbliżony do obowiązującego w soboty, niedziele i święta - poinformowała w poniedziałek spółka.

- Trenerzy i zawodnicy, którzy wrócili z zagranicy, przebywają na obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Zawieszone zostały akcje szkoleniowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Rząd Węgier podjął decyzję o kolejnych krokach mających chronić obywateli przed gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa – oznajmił w poniedziałek premier Viktor Orban w oświadczeniu nadanym w telewizji. Są wśród ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorstw.

Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski wysłał pismo do Wojewody Pomorskiego w sprawie wprowadzenia czasowego ograniczenia i zakazu wjazdu na Półwysep Helski dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych.

Do końca tygodnia pociągi KM i SKM nie będą jeździły na stację Warszawa Lotnisko Chopina w godzinach 16–19. Dojadą tylko do stacji Warszawa Służewiec.

Węgierski Wizz Air zawiesza do kwietnia wszystkie loty do i z Gruzji oraz Finlandii - poinformował w poniedziałek przewoźnik. Linia zawiesiła także połączenia z Portugalii do krajów spoza Unii Europejskiej.

Od niedzieli, 15 marca, LOT w ramach operacji "LOT do Domu" przewiózł do Polski prawie 29 tys. rodaków - poinformowała w poniedziałek spółka. Przewoźnik wykonał w sumie 211 rejsów, wykorzystując 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800 i Embraer.

 

342 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowały władze tego kraju. To pierwszy spadek zakażeń od 15 marca i do tego bardzo duży. - Trzymamy wirusa za kark - przekazał resort zdrowia.

Wyniki badań na obecność koronawirusa, którym poddani zostali prezes i wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie są negatywne - poinformowało w piątek biuro prasowe tej instytucji.

Zmarła osoba ze Szczyrku, która była zakażona koronawirusem. Poinformował o tym w poniedziałek w południe burmistrz tej miejscowości Antoni Byrdy. To ósma ofiara koronawirusa w Polsce. W poniedziałek po 12:00 ministerstwo zdrowia potwierdziło 36 nowych przypadków. W sumie w Polsce zakażone są 684 osoby.

Jeden z akademików Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zamknięto w poniedziałek po tym, jak wobec zakwaterowanej w nim podchorąży zaistniało podejrzenie zakażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 357 podchorążych i czterech żołnierzy - potwierdziła PAP rzeczniczka WAT Ewa Jankiewicz.

Władze Paryża postanowiły, że bulwary nad Sekwaną i Pola Marsowe wokół wieży Eiffla oraz trawniki przy kompleksie Les Invalides pozostaną zamknięte tak długo, jak długo będzie obowiązywać nakaz pozostawania w domach - poinformowała w poniedziałek paryska policja.

- Potrzebny jest wysiłek wszystkich. Stawką jest utrzymanie społecznej i ekonomicznej tkanki naszego kraju - powiedział premier Włoch Giuseppe Conte apelując o poświęcenie, by zwalczyć epidemię koronawirusa. - To ciężkie dni, ale się podniesiemy - dodał.

Mieszkanka podpoznańskiego Swarzędza wezwała w sobotę pogotowie, tłumacząc, że może być zarażona koronawirusem. Po przyjeździe na miejsce ratowników ubranych w stroje ochronne okazało się, że kobieta poszła na zakupy, a pomoc wezwała dla żartu.

To jest "stała klientka" miejscowych policjantów i ratowników, bo w przeszłości wielokrotnie dzwoniła do różnych służb zgłaszając absurdalne interwencje – powiedział rzecznik policji. Kobieta nie miała żadnych objawów chorobowych.

W związku z bezpodstawnym wezwaniem służb ratunkowych kobieta została ukarana 500 zł mandatem. Miejscowy komendant zapowiedział, że jeżeli jeszcze raz się powtórzy taka sytuacja to skieruje sprawę do sądu i będzie składał wniosek o karę aresztu dla tej kobiety.

Na terenie RFN z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 86 osób. Liczba nowych przypadków zakażenia wynosi ponad 4 tys. Przynajmniej 2809 pacjentów wróciło po chorobie Covid-19 do zdrowia – poinformował w poniedziałek Lothar Wieler, szef Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

67-letni mieszkaniec Sochaczewa (Mazowieckie), okłamał pracownicę banku, w następnie policjantów, że jest zarażony koronawirusem. Odpowie za to przed sądem - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie mł. asp. Agnieszka Dzik.

- Policjanci zatrzymali mężczyznę niedaleko banku. 67-latek był pijany. Najpierw zaprzeczył, że jest zakażony koronawirusem, ale na widok pogotowia zmienił zdanie - przekazała rzeczniczka.

Mężczyzna specjalną karetką pogotowia został przewieziony do szpitala zakaźnego, gdzie wykluczono u niego chorobę. W trakcie pobytu w szpitalu 67-latek był cały czas agresywny. Trafił do policyjnego aresztu.

Naukowcy Politechniki Śląskiej w Gliwicach pracują w międzynarodowym zespole, badającym jeden z kluczowych enzymów koronawirusa. Wyniki prac zespołu koncentrują się na mechanizmach hamujących namnażanie się tego patogenu.

462 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii; łącznie 2182 zgony.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że decyzja Rosji o wstrzymaniu ćwiczeń wojskowych w pobliżu granic z państwami leżącymi na zachód od niej związana jest z sytuacją wokół pandemii koronawirusa i ma charakter prewencyjny.

WOŚP zamówiła 50 tys. Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB), które zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem. Fundacja na walkę z koronawirusem przekaże prawie 20 mln zł - poinformował rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Krzysztof Dobies.

Oddział onkologiczny w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu został zamknięty, a pacjenci i personel medyczny są poddani kwarantannie. Przyczyną jest zakażenie koronawirusem potwierdzone u jednej z pielęgniarek, która pracuje na tym oddziale.

Dwukrotny medalista olimpijski w pływaniu Cameron van der Burgh przyznał, że od dwóch tygodni zmaga się z koronawirusem i uważa, że sportowcy, którzy obecnie kontynuują przygotowania do igrzysk podejmują zbędne ryzyko.

Miasto Łódź uruchomiło infolinię, gdzie wsparcie i pomoc psychologiczną mogą uzyskać osoby zestresowane obecną sytuacją epidemiologiczną oraz objęte kwarantanną. Bezpłatne porady oferowane są przez całą dobę.

127 nowych przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby w Iranie, co zwiększyło liczbę zgonów z powodu Covid-19 w tym kraju do 1812 - poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia.

Zagrożenie rozprzestrzeniającym się koronawirusem jest powodem wyłączenia od najbliższego wtorku kaplic cmentarnych do odprawiania ceremonii pogrzebowych – poinformował w poniedziałek szczeciński magistrat.

Do 19 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem. Dotychczas potwierdzono go u ponad 4800 pracowników służby zdrowia; to dwa razy więcej niż w Chinach.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Europie zarejestrowano już dwukrotnie więcej zakażeń wywołanych przez koronawirusa, niż w Chinach. Eksperci zaznaczają, że we Włoszech i Niemczech nieznacznie zaczęła spadać liczba zakażeń.

Dwa kolejne oddziały krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, znajdujące się w nowej siedzibie lecznicy przy ul. Jakubowskiego 2, od poniedziałku są zamknięte. Powodem jest stwierdzenie zakażenia koronawirusem u pacjenta i pracownika.

Jedenaście osób w województwie świętokrzyskim złamało zasady 14-dniowej kwarantanny odbywanej w związku z podejrzeniem u nich zakażenia koronawirusem. Wśród nich, był mieszkaniec Suchedniowa, który opuścił miejsce zamieszkania, aby kupić alkohol.

Polska aktywowała unijny mechanizm, żeby sprowadzać obywateli z zagranicy - poinformowała Komisja Europejska.

W Zamościu (Lubelskie) 60-letni mężczyzna okłamał policjantów i ratowników medycznych, udzielających mu pomocy, że jest zarażony koronawirusem. Będzie odpowiadał za to przed sądem - poinformowała w poniedziałek policja.

Po śmierci we Francji pierwszego zakażonego koronawirusem lekarza medycy w tym kraju chcą zaostrzenia środków stanu zagrożenia epidemicznego. Rada Stanu odrzuca jednak wprowadzenie całkowitej kwarantanny ze względu na wolności obywatelskie.

W Polsce rekomendowane przez powołane do tego instytucje są testy molekularne na wykrywanie SARS-CoV-2. Dają one najbardziej wiarygodne wyniki. Szybkie testy serologiczne bywają fałszywie ujemne i mogą rodzić poważne skutki prawne dla diagnostów je wykonujących – zaznaczyła Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Wielka Brytania ma teraz dostęp do ponad 12 tys. respiratorów, co jest efektem zakupów od istniejących dostawców i zwiększenia przez nich produkcji - poinformował w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Na surowe konsekwencje naraził się 58-klatek z Międzyrzecza (Lubuskie), który złamał zasady kwarantanny i wyszedł ze swojego mieszkania. Policjanci znaleźli go pijanego na ławce przed jednym z bloków - poinformowała w poniedziałek Justyna Łętowska z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

- Okazało się, że 58-latek wyszedł z mieszkania, bo chciał się napić alkoholu. Policjanci zachowując wszelkie środki ostrożności, przewieźli niemal nieprzytomnego mężczyznę do wytrzeźwienia do wyznaczonego miejsca dla zatrzymanych. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mu do 30 tys. zł grzywny - powiedziała Łętowska.

 

Po tym, jak w stolicy wprowadzono weekendowy rozkład jazdy, w mediach społecznościowych w poniedziałek rozpowszechniane są zdjęcia zatłoczonych autobusów. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka zapewnia PAP, że władze Warszawy monitorują sytuację, a w razie potrzeby uruchomią rezerwę pojazdów.

Wykorzystuję kwarantannę i pracuję zdalnie nad różnymi zmianami w rolnictwie - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nie ma temperatury i czuję się dobrze.

Od piątku członkowie kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykonują swoje obowiązki zdalnie, w związku z objęciem ich kwarantanną po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem podsekretarza stanu Ryszarda Kamińskiego.

 

Stolica Uzbekistanu, Taszkent, zostanie odizolowana od reszty kraju i poddana kwarantannie - zdecydowały w poniedziałek władze państwowe. To kolejny środek mający zahamować rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.

Zatrudniająca ponad 41 tys. pracowników Polska Grupa Górnicza (PGG) przygotowała specjalny film szkoleniowy dotyczący profilaktyki chroniącej przed koronawirusem. Film jest wyświetlany na telebimach w każdej z kopalń tej największej górniczej spółki.

Kilka godzin muszą czekać kierowcy, żeby wjechać do Czech przez przejście graniczne w Cieszynie-Boguszowicach – poinformował w poniedziałek przed południem rzecznik policji w Cieszynie asp. Krzysztof Pawlik.

Na lotnisko w Liege we wschodniej Belgii dotarła w poniedziałek dostawa ponad 6 milionów masek, które mają chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Realizacja rządowego zamówienia jest główną informacją, jaką żyją media w tym kraju.

Władze Singapuru otworzyły w poniedziałek szkoły po trwających tydzień feriach, mimo wzrastającej liczby zakażeń Covid-19. Decyzję taką podjęto, by nie obciążać pracujących rodziców - poinformowały resorty rodziny i zdrowia.

Kobieta i mężczyzna z Gdańska złamali kwarantannę i poszli na zakupy, choć mieli informacje, że mogą zamówić telefonicznie niezbędną żywność. Za złamanie kwarantanny można zapłacić nawet 30 tys. zł.

Dzieci co prawda mogą zakazić się koronawirusem i go rozsiewają, ale są bezpieczne. Częstość występowania zapalenia płuc u nich jest znikoma i wynosi 0,1 proc. - przekonuje genetyk i pediatra, prof. Marek Sanak w najnowszym wideo, zrealizowanym przez resort nauki w ramach akcji "Posłuchaj naukowca".

Agencja Badań Medycznych wesprze badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Decyzję w tej sprawie – jak podała w poniedziałek ABM - podjęło szefostwo Agencji w porozumieniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia. Wybrano do współpracy trzy krajowe ośrodki.

Sąd Rejonowy w Białymstoku odwołał wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne planowane nie tylko na marzec, ale i kwiecień - zarządzenie w tej sprawie podpisała prezes tego sądu. Takie zarządzenia wydają też już kolejne sądy w regionie. Decyzje są związane z ograniczeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń koronawirusem.

Ruch osobowy i towarowy na drogowych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami w woj. lubuskim i dolnośląskim odbywa się płynnie. Każdej doby w punktach kontrolnych służbę pełni tam blisko 215 funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału SG wspieranych przez inne służby i wojsko.

Od środy przez dwa tygodnie osoby niemieszkające w Hongkongu nie będą mogły wjeżdżać do tego regionu ani przesiadać się na jego lotnisku – ogłosiły w poniedziałek miejscowe władze. Restrykcje związane są z pandemią koronawirusa.

W minioną niedzielę z obu linii podziemnej kolejki w Warszawie skorzystało 34 tys. pasażerów - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy metra Anna Bartoń. To o 11 tys. mniej niż przed tygodniem.

W perspektywie zagrożenia koronawirusem, w tym roku nie odbędą się publiczne obchody Narodowego Dnia Życia (24 marca) i Dnia Świętości Życia (25 marca). Odwołano m.in. Narodowy Marsz Życia w Warszawie czy coroczną Ogólnopolską Pielgrzymkę Obrońców Życia na Jasną Górę.

W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem liczba zdarzeń drogowych spadła nawet o 60 proc. - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że ostatniej doby odnotowano 50 proc. spadek policyjnych interwencji.

Poczta Polska przywróciła możliwość nadawania listów priorytetowych i ekonomicznych oraz paczek do Estonii i Finlandii oraz listów i paczek ekonomicznych do Irlandii.

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej kierowcy tirów na wyjazd z Polski czekają 26, a na wjazd do kraju - 35 godzin.

Ukraina wkracza w drugi etap walki z koronawirusem, polegający bezpośrednio na leczeniu choroby, a nie tylko podejmowaniu środków profilaktycznych - oświadczył minister ochrony zdrowia tego kraju Illia Jemec. Dotychczas na Ukrainie potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem.

W poniedziałek o godz. 10.30 odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zrządzania kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego; głównym tematem rozmów będzie analiza działań podjętych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformował  rzecznik rządu Piotr Müller.

Komornicy umożliwiają dłużnikom, których dotknęły skutki epidemii, ustalenie nowych zasad regulacji należności - poinformował rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk. Jeśli twoja sytuacja uległa zmianie w związku z koronawirusem, to nie bój się komornika, zadzwoń do niego - zaapelował.

Władze zawiesiły połączenia kolejowe i autobusowe między stanami Indii w związku z pandemią koronawirusa. Cztery stany, w tym Delhi, wprowadziły surowe ograniczenia w poruszaniu się i nakazały mieszkańcom pozostanie w domach. Zakaz dotyczy również 75 okręgów z dużą liczbą zarażeń.

Jedynie na przejściu w Bobrownikach na granicy z Białorusią trzeba było w poniedziałek rano czekać na odprawę. Na wjazd do Polski kierowcy ciężarówek oczekiwali tam 3 godziny, na wyjazd z kraju 8 godzin - poinformował Podlaski Oddział SG. Na bieżąco odbywał się ruch na przejściach z Litwą.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 79196 osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 318 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w poniedziałek rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Trzy tygodnie mogą nas dzielić od tego obrazu. Zastanów się, czy musisz wyjść z domu

Z powodu pandemii koronawirusa obcokrajowcy bez prawa pobytu w Singapurze nie będą mogli wjechać ani podróżować tranzytem przez ten kraj od poniedziałku od godz. 23.59 czasu lokalnego.

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ i Celon Pharma S.A. rozpoczęły wspólny program badawczy, w ramach którego rozwijane będą terapie przeciw COVID-19. Instytucje m.in. będą sprawdzać, czy w terapii pomóc mogą leki już istniejące na rynku lub ich kombinacje, a także szukać będą nowych substancji.

W pakiecie ustaw "tarczy antykryzysowej" będą rozwiązania skierowane do rolników, na czym bardzo zależało prezydentowi Andrzejowi Dudzie – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wśród rozwiązań ma się znaleźć m.in. możliwość zwolnienia ze składek na KRUS na kwartał – dodał.

- Na razie nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce; zachorowania rozkładają się równomiernie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kanadyjski Komitet Olimpijski (COC) i Kanadyjski Komitet Paraolimpijski (CPC) - w porozumieniu z organizacjami sportowymi i rządem - podjęły decyzję o niewysyłaniu sportowców na letnie igrzyska w Tokio, jeżeli te odbędą się w tym roku.

65-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Podgoricy jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa w Czarnogórze - poinformował w poniedziałek dyrektor centrum klinicznego w stolicy tego kraju Jevto Eraković.

W poniedziałek odbędzie się 18 lotów czarterowych do Warszawy z Polakami, którzy z całego świata chcą wrócić do kraju; loty odbędą się m.in. z Bangkoku, Londynu, Barcelony, Chicago, Miami czy Dubaju - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W tym tygodniu można spodziewać się decyzji w zakresie zmian lub przedłużenia poszczególnych ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa - poinformował w poniedziałek w Polskim Radiu rzecznik rządu Piotr Müller.

W opinii rządu nie ma obecnie takich przesłanek, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny; państwo dzisiaj w walce z koronawirusem działa w oparciu o ustawy, które nie ograniczają praw obywatelskich - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w niedzielę skontrolowano 21,7 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym blisko 15 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

Moce przerobowe Polski to 3,5 - 4 tys. testów na koronawirusa na dobę - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk o możliwościach jakie Polska ma w zakresie prowadzenia testów genetycznych na obecność SARS-CoV-2. Podkreślił, że taka liczba jest adekwatna do etapu epidemii w Polsce.

"Mamy 15 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało ministerstwo zdrowia. 

15 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje, jeśli chcą pomóc Iranowi powstrzymać epidemię koronawirusa - powiedział w poniedziałek prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dodał, że Teheran nie ma zamiaru przyjąć od Waszyngtonu pomocy humanitarnej.

Gwiazda narciarstwa alpejskiego Mikaela Shiffrin napisała piosenkę, którą zadedykowała wszystkim, którzy obecnie pomagają w zwalczeniu pandemii koronawirusa, czyli lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom i żołnierzom.

Koronawirus jest zaraźliwy przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19, a nawet 44 proc. infekcji może pochodzić od osób bez objawów – ocenili chińscy naukowcy w badaniu, które nie zostało jak dotąd poddane naukowej weryfikacji.

Resort zdrowia będzie kupować środki ochrony indywidualnej oraz wyroby medyczne, które nie są dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, ale są dopuszczone w innych krajach. Podobnie uczyniły Niemcy – wynika z projektu uchwały zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 71 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek premier tego kraju Michaił Miszustin. To największy dotąd skok zakażeń w ciągu jednego dnia. Wszystkie nowe przypadki wykryto w Moskwie.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, władze Wietnamu zamknęły w niedzielę wieczorem granice zarówno dla cudzoziemców jak i dla obywateli Wietnamu przyjeżdżających z zagranicy.

Ostatniej doby strażacy działający w 46 granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę u ponad 14,5 tys. osób - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Zakażony koronawirusem, pochodzący z Podsarnia na Orawie (pow. nowotarski) poseł Edward Siarka (PiS) poinformował w mediach społecznościowych, że czuje się dobrze. Zaznaczył, że dopełnił wszystkich procedur, zgodnie z zaleceniami sanepidu w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia innych.

Poseł Solidarnej Polski Edward Siarka ma koronawirusa. Leży w szpitalu w Krakowie

Operacja "LOT do Domu" to ogromne wyzwanie, w które zaangażowana jest cała flota PLL LOT, od samolotów turbośmigłowych Bombardier Q-400, po samoloty Boeing 787 Dreamliner - powiedział rzecznik LOT Michał Czernicki. Rejsy odbywają się m.in. w kierunkach, których LOT nie wykonywał nigdy wcześniej.

Władze Filipin poinformowały w poniedziałek o ośmiu kolejnych ofiarach śmiertelnych zakażenia koronawirusem, co zwiększa do 33 bilans zmarłych w tym kraju z powodu Covid-19. W Tajlandii potwierdzono 122 nowe zakażenia koronawirusem.

Robię wszystko, co w mojej mocy, by w Polsce nie powtórzył się scenariusz włoski - powiedział poniedziałkowemu "Wprost" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Słynni amerykańscy sportowcy, m.in. pływak Michael Phelps, gimnastyczka Simone Biles czy trzykrotny mistrz koszykarskiej NBA Stephen Curry włączyli się do akcji zbierania funduszy na walkę z pandemią koronawirusa.

W Chinach kontynentalnych przez kolejną dobę nie potwierdzono żadnego nowego przypadku lokalnego zakażenia koronawirusem. Wszystkie 39 nowych infekcji wykryto u osób, które przybyły z zagranicy – poinformowała w poniedziałek państwowa komisja zdrowia.

We Florencji jest zamknięta bazylika Świętego Krzyża (Santa Croce), co – jak wiadomo- było konieczne z powodu epidemii koronawirusa. Niedostępna będzie od poniedziałku, dotąd otwarta, część świątyni przeznaczona na indywidualną modlitwę.

Rozporządzenie w sprawie zamknięcia hoteli wydały władze regionu Lombardia wyłączając z nich te oddane do dyspozycji służb zaangażowanych w walkę z wirusem. Zatrzymali się tam przede wszystkim lekarze, a także zakażeni pacjenci przebywający w izolacji.

 

Na rynek mogłoby trafić co najmniej 100 ton środków dezynfekujących miesięcznie. Jest jeden problem: wyparował alkohol – podkreśla poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Premier Japonii Shinzo Abe w poniedziałek w parlamencie wykluczył możliwość odwołania Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Uznał natomiast za możliwe ich przesunięcie w czasie, gdyby z powodu pandemii koronawirusa niektóre konkurencje nie mogłyby się odbyć.

W niedzielę król Arabii Saudyjskiej Salman ben Abdel Aziz wydał dekret o wprowadzeniu od poniedziałku godziny policyjnej. Zakaz przebywania na ulicach będzie obowiązywał przez 21 dni od siódmej wieczorem do szóstej rano i ma pomóc w walce z koronawirusem.

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka powiedział w niedzielę, że firma przekazała służbie zdrowia 720 000 masek, by zapewnić jej pracownikom więcej środków ochrony w walce z epidemią koronawirusa.

Badania skazanego na 23 lata więzienia za gwałt i napaść seksualną amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina wykazały, że ma on koronawirusa - przekazały w niedzielę media w USA, powołując się na źródła w systemie więziennictwa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie