Do Rzymu przyleciał rosyjski samolot z pomocą medyczną. "From Russia with love"

Świat
Do Rzymu przyleciał rosyjski samolot z pomocą medyczną. "From Russia with love"
PAP/EPA/ALEXEI YERESHKO / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT
Na kontenerach umieszczono nalepki z napisem "From Russia with love" ("Od Rosji z miłością")

Z Rosji do Rzymu przyleciał w niedzielę pierwszy z dziewięciu samolotów wysłanych z Moskwy ze specjalistami i sprzętem medycznym do walki z epidemią koronawirusa. Na lotnisku ekspertów z transportem pomocy powitał szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Wcześniej dwa samoloty z pomocą oraz ekspertami przyleciały z Chin, a do Mediolanu przybyła 52-osobowa ekipa medyczna z Kuby.

To pierwsza tak wielka zagraniczna pomoc dla zmagających się z kryzysem Włoch.

 

Samolot transportowy Ił-76 wylądował na wojskowym lotnisku w Pratica di Mare. Na pokładzie wszystkich maszyn mają się znaleźć maseczki, wentylatory medyczne i inne urządzenia, a także kombinezony ochronne i testy diagnostyczne. Na kontenerach umieszczono nalepki z napisem "From Russia with love" ("Od Rosji z miłością").

 

Przybywają też ekipy medyczne, doświadczone w walce z epidemiami.

 

"Utrzymywanie pewnych przyjaźni się opłaca"

 

Szef włoskiej dyplomacji powiedział telewizji RAI, komentując pomoc przysłaną z Rosji: "Włochy nie są same, a utrzymywanie pewnych przyjaźni się opłaca".

 

ZOBACZ: Już 281 śmiertelnych ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Johnson przewiduje kolejne restrykcje

 

Podkreślił też, że miliony maseczek zostaną przysłane z Chin, i już przywieziono je z wielu krajów świata. "Bez tej pomocy nie moglibyśmy stawić czoła temu kryzysowi" - ocenił Di Maio.

 

Jak zaznaczył, Włochy potrzebują 100 mln maseczek miesięcznie.

 

Transport uzgodniony dzień wcześniej z Putinem

 

Wcześniej w Rosji poinformowano, że do Włoch przybędzie 100 wirusologów i epidemiologów wojskowych. Łącznie zapowiedziano przybycie ośmiu zespołów lekarsko-pielęgniarskich wyposażonych w sprzęt medyczny potrzebny do diagnostyki i dezynfekcji.

 

Wysłanie pomocy z Rosji uzgodnił w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z premierem Włoch Giuseppe Contem.

 

Wcześniej dwa samoloty z pomocą oraz ekspertami przyleciały z Chin. W niedzielę do Mediolanu przybyła 52-osobowa ekipa medyczna z Kuby, specjalizująca się w walce z epidemiami.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie