15 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Polska
15 nowych przypadków koronawirusa w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
W poniedziałek rano potwierdzono kilkanaście nowych przypadków zakażenia

Ministerstwo zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 15 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zakażonych jest już 649 osób w naszym kraju. Siedmioro pacjentów zmarło.

"Mamy 15 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformował resort w poniedziałek rano.

 

 

WIDEO: zobacz rozmowę z rzecznikiem ministerstwa zdrowia Wojciechem Andrusiewiczem

  

Mężczyzna z woj. lubelskiego

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem – poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dotychczas w regionie stwierdzono 40 zachorowań, jedna osoba zmarła.

 

- Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat, z powiatu lubelskiego, który przyjechał z kraju o dużej transmisji wirusa. Jest w stanie dobrym - podała Strzępka w komunikacie prasowym. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Dotychczas na terenie województwa lubelskiego stwierdzono w sumie 40 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Jedna osoba zmarła.

 

Ósmy przypadek w woj. świętokrzyskim

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek ósmy przypadek zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. Zakażoną osobą jest  mieszkanka powiatu pińczowskiego. Jej stan jest dobry. 

 

- W województwie świętokrzyskim potwierdzono ósmy przypadek zakażenia koronawirusem. Pacjentka to mieszkanka powiatu pińczowskiego. Kobieta jest w sile wieku. Jej stan jest dobry. Obecnie przebywa na oddziale zakaźnym - poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

Na terenie województwa świętokrzyskiego hospitalizowane są 23 osoby. Ponadto 2521 jest poddanych kwarantannie, a 949 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Małopolska: trzy nowe zakażenia

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek rano biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 27 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 

Wśród zakażonych jest pochodzący spoza Małopolski mężczyzna w sile wieku, który przebywał na turnusie rehabilitacyjnym w 20 Wojskowym Szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Krynicy-Zdroju.

 

Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego - decyzją wojskowych służb sanitarno-epidemiologicznych - około 200 osób przebywających w tym szpitalu zostało objętych kwarantanną.

 

Zakażenie potwierdzono także u kobiety w sile wieku i u młodego mężczyzny z Krakowa. Wszystkie trzy osoby są w stanie dobrym i zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 27 osób.

 

Dwaj młodzi mężczyźni z woj. kujawsko-pomorskiego

 

W województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 20 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody Adrian Mól.

 

- Koronawirusa stwierdzono o dwóch młodych mężczyzn, ich stan jest dobry. Jeden pochodzi z Torunia i przebywa w szpitalu zakaźnym, działającym w ramach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w tym mieście. Drugi pacjent jest mieszkańcem powiatu bydgoskiego i jest poddany kwarantannie - powiedział rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

 

ZOBACZ: Gwiazda narciarstwa alpejskiego napisała piosenkę dla walczących z koronawirusem

 

Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu Janusz Mielcarek poinformował, że chory przebywający w tym szpitalu miał pobrany wymaz ambulatoryjnie.

 

- Po otrzymaniu pozytywnego wyniku Sanepid skontaktował się z nim. Jako że mężczyzna zgłaszał pewne objawy chorobowe, została podjęta decyzja o jego przetransportowaniu do naszego szpitala. W tej chwili pacjent czuje się dobrze - podkreślił rzecznik.

 

Dwoje dzieci w woj. śląskim

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u ośmiu kolejnych osób z woj. śląskiego - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. W całym regionie potwierdzono dotychczas zakażenie u 74 osób.

 

- W szpitalu w Chorzowie jest mężczyzna w starszym wieku z powiatu tarnogórskiego. Jego stan jest określany przez lekarzy jako dobry. Służby sanitarne w Bytomiu ustaliły, iż źródłem zakażenia mieszkańca był kontakt z osobą, która jest chora i również jest hospitalizowana - podała Kucharzewska.

 

W dobrym stanie, w izolacji domowej, przebywa młoda kobieta, która wróciła z Anglii. Zgodnie z procedurami, gdy wystąpiły objawy chorobowe, zgłosiła się na oddział zakaźny, gdzie pobrano próbki do badania na obecność koronawirusa. Kobieta jest pod nadzorem sanepidu w Częstochowie, który objął również kwarantanną wszystkie osoby z jej otoczenia.

 

ZOBACZ: Koronawirus zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów zakażenia

 

Częstochowskie służby sanitarne nadzorują także inną młodą kobietę, która również przebywa w izolacji domowej. Kobieta jest w dobrym stanie zdrowia, a źródłem zakażenia była osoba z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

 

W domu przebywa także kobieta w średnim wieku, która wróciła z Austrii. - Gdy objawy zakażenia groźnym wirusem zaczęły jej dokuczać, zgłosiła się na oddział zakaźny. Lekarz pobrał próbki, zbadał kobietę i zdecydował, że może kurować się w swoim domu - podała Kucharzewska.

 

Do szpitala w Tychach z objawami zakażenia koronawirusem przewieziona została kobieta w sile wieku. Jak ustalili inspektorzy sanitarni, kobieta gościła w swoim domu jakiś czas temu osoby z Holandii. Pacjentka jest w dobrym stanie i pod opieką lekarzy. Podobnie jest w przypadku starszego mężczyzny, który także miał kontakt z osobami z zagranicy. Mężczyzna także jest hospitalizowany.

 

- Do szpitala na oddział zakaźny przetransportowano dwoje dzieci w wieku kilku i kilkunastu lat. Dzieci zakaziły się od osób ze swojego najbliższego otoczenia. Są pod opieką lekarzy, którzy oceniają ich stan zdrowia jako dobry. Służby sanitarne docierają do wszystkich osób, z którymi osoby zakażone miały kontakt i otaczają je kwarantanną domową - poinformowała Kucharzewska.

 

Dotychczas w Śląskiem koronowirusa wykryto w sumie u 74 osób. 

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie