Ósma ofiara koronawirusa. Potwierdzono kilkadziesiąt nowych zakażeń

Polska
Ósma ofiara koronawirusa. Potwierdzono kilkadziesiąt nowych zakażeń
Polsat News
Mężczyzna, który zmarł z powodu koronawirusa miał też choroby współistniejące

Zmarła osoba ze Szczyrku, która była zakażona koronawirusem. Poinformował o tym w poniedziałek w południe burmistrz tej miejscowości Antoni Byrdy. To ósma ofiara koronawirusa w Polsce. W poniedziałek po 12:00 ministerstwo zdrowia potwierdziło 36 nowych przypadków. W sumie w Polsce zakażone są 684 osoby.

"Mamy 36 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj.dolnośląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego, 5 osób z woj. opolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z łódzkiego. Z przykrością informujemy, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Tychach" - poinformował resort.

 

Jak dodano, "mężczyzna miał choroby współistniejące. Jedna osoba z woj. wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. Służby sanitarno-epidemiologiczne z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik".

 

 

- Z ustaleń inspektorów sanitarnych wynika, że mężczyznę jakiś czas temu odwiedziły osoby z Holandii. Gdy pojawiły się niepokojące objawy, mężczyzna trafił do szpitala zakaźnego w Tychach. Niestety, pacjent zmarł - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Wszystkie osoby z otoczenia mężczyzny są objęte kwarantanną przez służby sanitarne.

 

ZOBACZ: Dla żartu powiadomiła pogotowie, że może mieć koronawirusa. Znaleźli ją w sklepie

 

- Rodzinie zmarłego mieszkańca Wojewoda Śląski składa wyrazy głębokiego współczucia - napisała Kucharzewska.

 

WIDEO: konferencja przedstawicieli szpitala ws. śmierci 83-latka 

- Na podstawie oficjalnej informacji, którą otrzymałem przed chwilą z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, muszę przekazać przykrą i smutną wiadomość – mamy pierwszą śmiertelną ofiarę koronawirusa w Szczyrku. Zostały wszczęte procedury obowiązujące w takim przypadku - głosi komunikat burmistrza opublikowany na stronie urzędu miejskiego.

 

 

Burmistrz poprosił "w tym trudnym momencie o zachowanie spokoju". "Dbajmy o siebie i przestrzegajmy wszelkich zasad. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu" - zaapelował.

 

95 przypadków na Dolnym Śląsku

 

Do 95 wzrosła na Dolnym Śląsku liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, w tym dwie osoby zmarły. O kolejnych 16 nowych przypadkach poinformowały w poniedziałek służby wojewody dolnośląskiego.

 

Biuro prasowe wojewody dolnośląskiego w wydanym w poniedziałek rano komunikacie poinformowało o 16 nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

 

ZOBACZ: Dla żartu powiadomiła pogotowie, że może mieć koronawirusa. Znaleźli ją w sklepie

 

- Jedna osoba hospitalizowana jest w szpitalu we Wrocławiu. Pozostałe poddane zostały kwarantannie domowej - podano. W sumie zakażenie koronawirusem w województwie dolnośląskim potwierdzono u 95 osób.

 

Niemal 30 pacjentów, u których stwierdzono zakażenie, jest leczonych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, jednoimiennym. Dwóch pacjentów jest w szpitalu w Bolesławcu, dwoje nastolatków przebywa w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pozostali zakażeni przebywają w kwarantannach domowych.

 

Trzy nowe zakażenia w Łódzkiem

 

W Łódzkiem są trzy kolejne zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.– poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem jest 109 osób zakażonych SARS-Cov-2.

 

- W województwie łódzkim są trzy kolejne zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Dotyczą dwóch kobiet w średnim wieku i młodego mężczyzny. Są to osoby w wieku od 30 do 61 lat; wszystkie miały bezpośrednie kontakty z ludźmi zakażonymi. Ich stan jest dobry - podała Zalewska.

 

ZOBACZ: Złamał obowiązek kwarantanny, bo... chciał się napić. Grozi mu 30 tys. zł grzywny

 

Tym samym w woj. łódzkim jest obecnie - według danych służb wojewody - 109 potwierdzonych przypadków choroby COVID-19. Pod nadzorem epidemiologicznym w regionie jest 2992 osób, objętych kwarantanną – 4776. W szpitalach przebywa 23 pacjentów.

 

Najwięcej osób objętych kwarantanną jest obecnie w Łodzi i Zgierzu, gdzie działają szpitale z oddziałami zakaźnymi wyznaczonymi do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Kwarantanna dotyczy także dużych grup mieszkańców Bełchatowa, Pabianic, Łowicza, Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Małopolska: cztery osoby w izolacji domowej

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek wczesnym popołudniem biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 31 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 

Koronawirusa stwierdzono u mężczyzny w sile wieku, pochodzącego z powiatu krakowskiego. Przebywa on w izolacji domowej.

 

Kolejny zakażony mężczyzna, mieszkaniec powiatu bocheńskiego również jest w sile wieku i będzie on przebywał w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: "Dzieci mogą zakazić się koronawirusem i go rozsiewają, ale są bezpieczne"

 

Dwie ostatnie osoby - mężczyzna i kobieta w sile wieku - pochodzą z powiatu dąbrowskiego i także pozostaną w izolacji domowej.

 

Stan wszystkich czterech osób określany jest jako dobry.

 

Aktualnie - według informacji przesłanych w poniedziałek wczesnym popołudniem - w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 31 osób. 

 

Dwie kobiety i mężczyzna w woj. lubelskim

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dotychczas w Lubelskiem odnotowano 43 zachorowania; jedna osoba zmarła.

 

- Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: jednego mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat, z powiatu chełmskiego, w stanie dobrym, który miał styczność przypadkiem potwierdzonym oraz dwóch kobiet w wieku powyżej 61 lat z powiatu chełmskiego, w stanie dobrym, które miały styczność z przypadkiem potwierdzonym – podała Strzępka w komunikacie prasowym.

 

ZOBACZ: Podczas domowej kwarantanny stworzyli w domu park rozrywki

 

Wcześniej rzeczniczka poinformowała o jednym potwierdzonym zakażeniu koronawirusem u mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat, z powiatu lubelskiego, który przyjechał z kraju o dużej transmisji wirusa. Pacjent ten jest w stanie dobrym.

 

Pacjenci w dobrym stanie w woj. lubuskim

 

W woj. lubuskim stwierdzono kolejnych pięć przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tym samym obecnie w regionie jest zainfekowanych 15 osób - poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

ZOBACZ: Epidemia koronawirusa w Hiszpanii. W ciągu doby zmarły 462 osoby

 

- Wirusa potwierdzono u młodego mężczyzny z Gorzowa Wlkp. mężczyzny i kobiety w sile wieku z powiatu żarskiego oraz mieszkanki powiatu wschowskiego i świebodzińskiego - obie są w średnim wieku - powiedziała rzeczniczka.

 

Dodała, że wszystkie osoby są w stanie dobrym; jedna osoba przebywa w Szpitalu w Gorzowie Wielkopolski, dwie przebywają w Szpitalu w Zielonej Górze oraz dwie są w izolacji domowej.

 

Pięć przypadków woj. opolskim

 

W województwie opolskim także stwierdzono pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 

Według informacji wojewody opolskiego, nowi zakażeni to trzech mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i dwóch powiatu opolskiego.

 

ZOBACZ: Szpital: zmarła na koronawirusa ukrywała kontakty z przyjezdnymi z Włoch. Jest odpowiedź rodziny

 

Dwoje z pięciu zakażonych przebywa na kwarantannie. Pozostała trójka znajduje się pod opieką lekarzy szpitala monoprofilowego w Kędzierzynie-Koźlu i Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

 

Do tej pory stwierdzono zakażenie koronawirusem u dwudziestu mieszkańców województwa opolskiego,

prz/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie