UE chce dostarczyć Iranowi pomoc w walce z koronawirusem. Mimo sankcji USA

Świat
UE chce dostarczyć Iranowi pomoc w walce z koronawirusem. Mimo sankcji USA
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
"Przygotowane jest 20 mln euro, które spodziewamy się przekazać Iranowi w nadchodzących tygodniach" - powiedział podczas wideokonferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell

UE chce przekazać Iranowi, który jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem na Bliskim Wschodzie, pomoc w walce koronawirusem opiewająca na 20 mln euro - poinformował w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Unia chce mieć pewność, że firmy, które będą uczestniczyć w przekazywaniu wsparcia, nie narażą się na retorsje ze strony Stanów Zjednoczonych. Iran jest bowiem objęty sankcjami ze strony USA. Temat ten był omawiany na poniedziałkowej telekonferencji ministrów spraw zagranicznych UE.

 

- Rozmawialiśmy o sytuacji w Iranie, drugim najbardziej dotkniętym epidemią krajem na świecie, gdzie sytuacji stała się dramatyczna. Musimy dalej dostarczać tam pomoc humanitarną. Dalej to dużo powiedziane, bo dotychczas nie byliśmy w stanie dostarczyć wiele wsparcia, ale przygotowane jest 20 mln euro, które spodziewamy się przekazać w nadchodzących tygodniach - powiedział podczas wideokonferencji prasowej w Brukseli Borrell.

 

Wsparcie także dla Wenezueli

 

W liczącym 80 mln mieszkańców Iranie ponad 23 tys. osób zaraziło się dotychczas koronawirusem; ponad 1800 zmarło. Tamtejszy resort zdrowia podał, że co dziesięć minut umiera z tego powodu kolejna osoba.

 

Borrell poinformował, że UE zgodziła się wesprzeć Iran oraz Wenezuelę w ich wnioskach o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby kraje te mogły dostać wsparcie finansowe z tej instytucji. - Zamierzamy poprzeć te wnioski, bo te kraje są w bardzo trudnej sytuacji, głównie ze względu na amerykańskie sankcje - oświadczył szef unijnej dyplomacji.

 

UE chce mieć pewność, że pomoc humanitarna, produkty rolno-spożywcze, leki, sprzęt medyczny, które mają być dostarczane przez różne firmy Iranowi, będą wyłączone spod amerykańskich sankcji. - To musi być potwierdzone, bo wiele (firm) obawia się, że jeśli będą uczestniczyć w tego rodzaju pomocy, mogą zostać objęte restrykcjami. Tak się nie stanie, ale trzeba to potwierdzić, żeby wszyscy wiedzieli, że mogą uczestniczyć w tego rodzaju pomocy humanitarnej - oświadczył Borrell.

 

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone powinny znieść sankcje, jeśli chcą pomóc Iranowi powstrzymać epidemię koronawirusa. Gospodarka Iranu ponosi duże straty z powodu sankcji USA uniemożliwiających krajowi sprzedaż ropy naftowej i odcinających mu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie