Nieformalny szczyt UE. Morawiecki chce szybkiego uwspólnotowienia patentów szczepionek

Świat
Nieformalny szczyt UE. Morawiecki chce szybkiego uwspólnotowienia patentów szczepionek
PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL
Premier Morawiecki po I dniu szczytu w Porto

- Uwspólnotowienie patentów szczepionek jest tematem, który coraz szerzej zyskuje swoich zwolenników, powinien być kwestią szybko przedyskutowaną i szybko zrealizowaną - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Portugalii, gdzie bierze udział w nieformalnym szczycie UE.

Szef rządu podczas briefingu na zakończenie pierwszego dnia spotkania unijnych liderów w Porto podkreślał, że bardzo gorąco dyskutowanym tematem jest kwestia uwspólnotowienia patentów szczepionek.

 

- To temat, który my podnieśliśmy już parę miesięcy temu. W obliczu takich wyzwań, tak fatalnej choroby jaką jest Covid-19 szczepionki powinny być dobrem wspólnym i my na pewno stoimy na takim stanowisku- podkreślił Morawiecki.

Szybka dyskusja i realizacja

Zwrócił uwagę, że to właśnie rządy państw członkowskich i cała UE wyłożyły dużo środków na to, by szczepionki mogły powstać. - Tym bardziej uważam, że uwspólnotowienie patentów jest tematem, który nie tylko coraz szerzej zyskuje swoich zwolenników tutaj (…), ale powinien być kwestią szybko przedyskutowaną i szybko zrealizowaną – ocenił polski premier.

 

- Wszyscy tutaj gratulowali nam tego, że Sejm ostatnio przyjął regulacje dotyczące ratyfikacji Funduszu Odbudowy; czekamy na jego ostateczną ratyfikacje w Polsce i w innych krajach - mówił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Grupa Wyszehradzka wprowadzi własne "paszporty szczepionkowe"? To propozycja Węgier

 

Zwracał uwagę na kwestie tworzenia miejsc pracy po Covid-19. - To jest tak bardzo mocno zależne również od Funduszu Odbudowy w Europie i krajowych programów odbudowy. Dlatego wszyscy tutaj gratulowali nam tego, że Sejm ostatnio przyjął regulacje dotyczące programu odbudowy-  powiedział Mateusz Morawiecki.

 

Jak dodał, "czekamy na jego ostateczną ratyfikację w Polsce i w innych krajach". "Bo dzięki temu, te ogromne środki będziemy mogli użyć na wiele projektów" - zaznaczył premier.

 

Ale - jak podkreślił - "przede wszystkim za tymi projektami niech kryją się te dwie najważniejsze również społeczne kwestie, te dwa najważniejsze cele, czyli tworzenie nowych miejsc pracy i wynagrodzenia dla Polaków, wynagrodzenia pracowników".

Nieformalny szczyt UE w Portugalii

W Porto zakończył się pierwszy dzień unijnego szczytu dotyczącego spraw społecznych. Bierze w nim udział premier Mateusz Morawiecki. Głównymi tematami szczytu i nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej są wdrażanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i walka z pandemią Covid-19, w tym możliwości zniesienia patentów na produkcję szczepionek.

 

W przedstawionym planie KE zaproponowała szereg inicjatyw i wyznaczyła trzy cele, które powinny zostać osiągnięte w całej Europie do 2030 roku: stopa zatrudnienia – przynajmniej 78 proc., liczba dorosłych biorących co roku udział w kursach szkoleniowych – przynajmniej 60 proc. oraz ograniczenie liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem o co najmniej 15 mln, w tym o 5 mln dzieci.

"Stworzymy nowy model społeczny Europy"

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w piątek stworzenie nowego modelu społecznego Europy. - Wprowadzamy te zmiany z duchem czasu - powiedziała podczas otwarcia unijnego Szczytu Społecznego w Porto.

 

Wskazała, że w walce z koronakryzysem niezbędny jest proces innowacyjności i odważnego wchodzenia na nowe obszary.

 

ZOBACZ: UE zniesie patenty na szczepionki przeciw Covid-19? "Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy"

 

Opowiedziała się też za utrzymaniem społecznego modelu Europy, ale wskazała, że oczekiwane są w tej kwestii zmiany, "odpowiadające wyzwaniom, jakie przed UE postawił koronawirus". - Musimy zapewnić ochronę wszystkich obywatelom Unii - dodała.

 

Wskazała, że nowy model społeczny UE musi odpowiadać na nasilenie się w ostatnim czasie zmian technologicznych i zjawisko ocieplenia klimatu.

 

- Do tego doszła teraz pandemia koronawirusa, która osłabiła nasz PKB i pochłonęła wielu istnień ludzkich - powiedziała szefowa KE, wskazując, że w "zmieniającym się świecie sami musimy zacząć się zmieniać".

"Potrzebujemy zmian"

Von der Leyen wyjaśniła, że UE musi przejść szybki proces transformacji, aby powrócić do dawnej formy. Przypomniała, że na sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej UE ciąży obecnie pandemia Covid-19 i negatywne jej skutki muszą zostać odwrócone.

 

- Aby wrócić do tego, co było, musimy iść naprzód (...). Potrzebujemy zmian - dodała.

 

ZOBACZ: Ziobro: jesteśmy za pieniędzmi z Unii. One należą się Polsce jak psu zupa

 

Szefowa KE wskazała na pilną potrzebę reform zarówno w polityce społecznej UE, jak też w dziedzinie cyfryzacji i ochrony środowiska naturalnego. Jej zdaniem należy je pogodzić z polityką socjalną.

 

- Chcemy równocześnie z tymi procesami odbudować obietnice społeczne UE. Dlatego jesteśmy tu dziś, aby stworzyć Europę społeczną na miarę naszych czasów. Taką, która będzie mogła sprostać naszym ambicjom - podsumowała Ursula von der Leyen.

Przyszłość Unii Europejskiej

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wyraził natomiast nadzieję, że trudności przeżywane wskutek pandemii Covid-19 i wywołanego przez nią kryzysu staną się przełomowe i pomogą w "faktycznym urzeczywistnieniu projektu europejskiego w zakresie społecznym".

 

- Projekt ten właśnie teraz powinien stać się faktem (...), gdyż wskutek pandemii znaleźliśmy się w miejscu bardzo ważnym dla przyszłości UE - stwierdził podczas piątkowego spotkania Michel.

 

ZOBACZ: "Natychmiast zezwólcie na eksport". Przewodnicząca KE apeluje do krajów produkujących szczepionki

 

Podkreślił, ze finalizacja tego planu będzie najlepszym dowodem na żywotność oraz skuteczność działania instytucji Unii Europejskiej.

 

Michel wyraził nadzieję, że po piątkowych i sobotnich rozmowach u europejskich przywódców pojawi się "wola, aby uczynić Unię silniejszą w zakresie polityki socjalnej".

"Ludzie oczekują od nas konkretnej pomocy"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał natomiast władze UE i państw członkowskich do konkretnych działań na rzecz rozwiązania koronakryzysu.

 

Szef PE wskazał, że Unia Europejska jako poważny gracz w światowej polityce nie może zapominać o swoich najbiedniejszych obywatelach, ale musi być coraz bardziej solidarna i wspólnotowa.

 

- Przecież właśnie dzięki temu jesteśmy razem. To, co tak naprawdę jednoczy obywateli państw członkowskich UE, to jest pomoc, jaką można otrzymać od Unii w trudnych sytuacjach. W takiej właśnie się znajdujemy - powiedział Sassoli.

 

ZOBACZ: Powstaną siły zbrojne UE? Tego chcą m.in. Niemcy i Francja

 

Podziękował portugalskiej prezydencji w Radzie UE za zwołanie piątkowego Szczytu Społecznego w Porto w celu "podjęcia pilnych działań w obszarze pomocy socjalnej na terytorium państw unijnych".

 

Sassoli biorący udział w jednym z trzech paneli obrad Szczytu Społecznego wskazał, że wskutek pandemii liczni mieszkańcy Unii Europejskiej znaleźli się w dramatycznej sytuacji życiowej.

 

- Ci ludzie oczekują od nas konkretnej pomocy, aby mogli wyjść z tunelu, w którym się znaleźli (wskutek pandemii - red.) - podkreślił Sassoli, wskazując, że wsparcie i jedność w trudnych sytuacjach, takich jak koronakryzys, muszą pozostać podstawą Unii Europejskiej.

 

Zaznaczył, że bez konkretnej pomocy ze strony UE kryzys gospodarczy i sytuacja wielu obywateli ulegnie dalszemu pogorszeniu w niedalekiej przyszłości.

 

Premier ma plan

 

W szczycie UE bierze udział również m.in. premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu tuż przed wylotem zaznaczył, że udaje się do Portugalii "nie tylko żeby dyskutować o problemach ogólnoeuropejskich, ale także po to, żeby zaprezentować nasz model społeczny". - Ten model doprowadził do zasadniczej zmiany w kierunku większej sprawiedliwości społecznej - wskazał.

 

Morawiecki zapowiedział, że podczas spotkania unijnych liderów będzie podnosił kwestię uwolnienia patentów na szczepionki przeciw Covid-19. - Na pewno głośno powiem o pewnej zmianie, która jest potrzebna, mianowicie o swobodnym dopuszczeniu do patentów na szczepionki przeciw Covid-19 wszystkich tych, którzy mają technologiczne możliwości produkowania i wykorzystywania swoich linii technicznych dla produkcji szczepionek - oświadczył premier.

 

ZOBACZ: Przewodnicząca KE chwali Morawieckiego. "Z zadowoleniem odbieram wezwanie polskiego premiera"

 

- Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie i będziemy dążyć do tego, żeby przekonać te najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami patentów do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony - dodał wskazując, że jest to konieczne, by wyeliminować epidemię na całym świecie.

 

Poza tym, szef polskiego rządu wśród istotnych wyzwań społecznych wymienił zlikwidowanie różnic płacowych na rynku pracy wśród kobiet i mężczyzn, a także dysproporcji dotyczącej warunków zatrudnienia ze względu na płeć.

 

- Równe płace dla kobiet i mężczyzn to jeden z naszych bardzo ważnych priorytetów. Cieszę się, że dane, które otrzymujemy z międzynarodowych instytutów badawczych wskazują, że jesteśmy wysoko pod względem likwidowania tych różnic płacowych między kobietami a mężczyznami, na 4-5 miejscu w UE - mówił Morawiecki.

 

W sobotę planowana jest także wideokonferencja unijnych przywódców z indyjskim premierem Narendrą Modim. Jej efektem ma być przyjęcie wspólnej deklaracji.

aml/dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie