"Natychmiast zezwólcie na eksport". Przewodnicząca KE apeluje do krajów produkujących szczepionki

Świat
"Natychmiast zezwólcie na eksport". Przewodnicząca KE apeluje do krajów produkujących szczepionki
PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała wszystkie kraje produkujące szczepionki, by nie blokowały eksportu

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała wszystkie kraje produkujące szczepionki, by nie blokowały eksportu. "Naszym priorytetem jest zwiększenie produkcji w celu realizacji globalnych szczepień" - zaznaczyła.

"UE przoduje w dostarczaniu skutecznych szczepionek reszcie świata - jak dotąd to ponad 200 mln dawek! To tyle, ile dostarczono Europejczykom. Naszym priorytetem jest zwiększenie produkcji w celu realizacji globalnych szczepień. Jednocześnie jesteśmy otwarci na omówienie wszelkich innych skutecznych i pragmatycznych rozwiązań" - napisała na Twitterze von der Leyen.

 

Jak dodała, w tym kontekście KE jest gotowa ocenić, w jaki sposób propozycja USA mogłaby pomóc w osiągnięciu tego celu.

ZOBACZ: Zapłacą obywatelom za zaszczepienie się. "Nagroda za odpowiedzialność"

 

"Jednak na krótką metę wzywamy wszystkie kraje produkujące szczepionki do natychmiastowego zezwolenia na eksport i do unikania środków, które zakłócają łańcuchy dostaw" - dodała.

 

USA chce odejść od zasad

Prezydent USA Joe Biden wyraził w środę poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19. Na takie rozwiązanie nalegają w USA członkowie Partii Demokratycznej oraz rządy około 100 krajów na świecie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Minister zdrowia chce udostępnić szczepionkę AstraZeneka wszystkim chętnym

 

Zrzeczenie się praw własności intelektualnej do patentów na szczepionki zaproponowały Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony. USA wraz z kilkoma innymi krajami zablokowały wcześniej negocjacje w WTO w tej sprawie, ale amerykański prezydent, pod rosnącą presją, zmienił swoje stanowisko.

 

Przedstawicielka USA ds. handlu w administracji Bidena, Katherine Tai w wydanym oświadczeniu ogłosiła poparcie Białego Domu dla proponowanego rozwiązania, w ramach którego nastąpiłoby tymczasowe zrzeczenie się niektórych praw własności intelektualnej do szczepionek.

Pandemia wymaga nadzwyczajnych środków

- To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią Covid-19 wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków - oświadczyła Tai.

 

- Administracja USA mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w celu zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek - dodała Tai.

 

ZOBACZ: Moderna: trzecia dawka szczepionki zwiększa ochronę przed wariantami z Brazylii i RPA

 

Zapewniła, że Stany Zjednoczone będą uczestniczyć w negocjacjach w WTO w tej sprawie, ale ostrzegła, że będzie to wymagało czasu, bowiem decyzje WTO wymagają konsensusu wszystkich członków.

 

Decyzję władz USA z zadowoleniem przyjął dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, który powiedział, że jest to niezwykle ważny moment w walce przeciw Covid-19.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie