UE zniesie patenty na szczepionki przeciw Covid-19? "Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy"

Świat
UE zniesie patenty na szczepionki przeciw Covid-19? "Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy"
Zdjęcie ilustracyjne, Pixabay, neelam279

Europejski Komitet Regionów wezwał Unię Europejską do poluzowania przepisów patentowych i tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki przeciw Covid-19. Komitet Regionów uważa, że to może powstrzymać szybkie rozprzestrzenianie się pandemii. Przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas uwaza, że powinna zostać zwiększona produkcja preparatów.

Komitet Regionów, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich 27 państw UE, jest pierwszą instytucją, która w przyjętej w piątek rezolucji wezwała do zniesienia patentów na szczepionki. Według samorządowców niedawny wzrost liczby zakażeń na innych kontynentach zwiększył presję na zawieszenie praw własności intelektualnej, aby zmaksymalizować produkcję szczepionek i zapewnić do nich sprawiedliwy dostęp.

Unia Europejska powinna dawać przykład

Przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas podkreślił, że opieka zdrowotna jest podstawowym prawem człowieka, a pandemia stanowi "fundamentalne zagrożenie" dla zdrowia na świecie, niespotykane od pokoleń. "Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy" – oświadczył.

 

ZOBACZ: Ruszył nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Morawiecki chce polecić innym krajom politykę PiS

 

Zdaniem Greka Unia Europejska musi nadal dawać przykład, chroniąc wszystkich swoich obywateli i "nie pozostawiając w tyle" żadnego regionu, miasta ani gminy. Cicikostas zauważył przy tym, że przy wsparciu funduszy unijnych naukowcy, przemysł i organy regulacyjne wykonali znakomitą pracę, opracowując skuteczną szczepionkę tak szybko. "Unia Europejska musi pokazać, że jest wierna solidarności i jej wartościom, zapewniając tymczasowe uwolnienie patentów na szczepionki Covid-19 i zwiększając produkcję szczepionek, aby pomóc każdej społeczności na świecie" – dodał.

USA zajmie się przepisami patentowymi

Samorządowcy podczas debaty nad rezolucją zwracali uwagę, że pandemia zabiła już więcej ludzi niż bitwy pod Verdun i Stalingradem i aby ją zakończyć, potrzeba będzie na świecie miliardów szczepionek rocznie. Dlatego UE musi - ich zdaniem - dopilnować, aby duże firmy farmaceutyczne wywiązywały się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw; potrzebne jest również zwiększenie produkcji.

 

Stany Zjednoczone zapowiedziały w środę, że rozpoczną negocjacje w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu poluzowania przepisów dotyczących patentów, z których korzystają firmy farmaceutyczne. Następnego dnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska jest gotowa przedyskutować każdą propozycję rozwiązania kryzysu.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Francja opóźnia zamówienie szczepionek. "To byłaby katastrofa"

 

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu w sprawach dotyczących samorządów m.in. w kwestiach opieki zdrowotnej.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie