Szczyt UE-USA. Zapowiedź spotkania z Bidenem

Świat
Szczyt UE-USA. Zapowiedź spotkania z Bidenem
fot.PAP/EPA/ANNA MONEYMAKER / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Mam przyjemność ogłosić wraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen spotkanie na szczycie UE-USA z prezydentem USA Joe Bidenem podczas jego czerwcowej podróży do Brukseli - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Jak dodał, będzie to okazja do odbudowania silnego sojuszu UE-USA i połączenie sił w kwestii Covid-19, klimatu, bezpieczeństwa i multilateralizmu.

 

ZOBACZ: Biden: od dawna Nord Stream 2 budzi mój sprzeciw

 

Pierwsza zagraniczna podróż 

W pierwszą zagraniczną podróż prezydent USA Joe Bidena uda się w czerwcu, do Wielkiej Brytanii i Belgii - poinformował w piątek Biały Dom. W brytyjskiej Kornwalii amerykański przywódca weźmie udział w spotkaniu grupy G7, a w Brukseli - w szczycie NATO i szczycie UE-USA.

 

ZOBACZ: Biały Dom: świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności w związku z Nawalnym

 

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki wyjaśniła, że odwiedzenie Europy przez Bidena ma m.in. na celu "podkreślenie jego zaangażowania w odnowienie naszych sojuszy" i "ożywienie stosunków transatlantyckich".

Co planuje prezydent USA?

W dniach 11-13 czerwca Biden weźmie udział w szczycie G7 w Kornwalii. Biały Dom informuje, że wśród tematów rozmów będą multilateralizm, zdrowie publiczne, gospodarka, zmiany klimatyczne oraz wartości demokratyczne.

 

W planach pobytu przywódcy USA w Wielkiej Brytanii jest także spotkanie z premierem Borisem Johnsonem.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Premier Johnson zapowiada lek na koronawirusa. "Trzecia linia obrony"

 

Z Wysp Brytyjskich Biden uda się do Brukseli, gdzie 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO. W belgijskiej stolicy odbędą się również spotkania z przywódcami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

W Belgii przewidziano także szczyt USA-UE z udziałem amerykańskiego prezydenta. Na nim omówione będą m.in. kwestie "globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego", "stymulowania globalnego ożywienia gospodarczego", "przeciwdziałania zmianom klimatycznym" oraz "wzmacniania demokracji" - głosi komunikat Białego Domu.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie