Polska się szczepi. Medycy dają przykład innym

Polska
Polska się szczepi. Medycy dają przykład innym
Polsat News
Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko Covid-19

Akcja szczepień przeciwko Covid-19 rozpoczęła się w 72 szpitalach węzłowych w całym kraju. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.

W niedzielę po godzinie 8:00 pierwsza osoba w Polsce przyjęła szczepionkę przeciw Covid-19. To naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński. - Czuję się bardzo dobrze - mówiła tuż po przyjęciu pierwszej dawki.

ZOBACZ: Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciw Covid-19. "Historyczny moment"

 

W CSK MSWiA w Warszawie przed kamerami zaszczepiono pięć pierwszych osób przeciw Covid-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.

Województwo śląskie

 

Szczepienia przeciw Covid-19 ruszyły w niedzielę przed południem w bielskim szpitalu wojewódzkim. Pierwszą osobą, która przyjęła dawkę, była dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska. Jak powiedziała, "dała w ten sposób przykład innym". Zaapelowała o szczepienie się.

 

W niedzielę zaszczepionych zostanie w szpitalu 75 osób. - W pierwszej kolejności zgłosił się personel oddziałów, na których był Covid-19: OIOM, SOR i oddziały przekształcone w "covidowe". Jest ewidentne, że ci, którzy widzieli, co się dzieje i jak ludzie umierają, gremialnie - 80-90 proc. - zgłosili się w pierwszej kolejności - powiedziała Sabina Bigos-Jaworowska.

 

Z kolei pierwszą zaszczepioną w Katowicach osobą była szefowa oddziału diagnostyki laboratoryjnej Szpitala MSWiA dr Dorota Blat.

 

ZOBACZ: Premier o pierwszej zaszczepionej: zyskuje barierę przed groźnym wirusem

 

-Zdecydowałam się, żeby być bezpieczna, żeby nie czuć się zagrożona. Bać powinniśmy się choroby, a nie szczepienia - powiedziała po szczepieniu dr Blat.

 

Drugą dawkę szczepionki, dr Blat, która na początku października przeszła już Covid-19, otrzyma 17 stycznia. Z badań wynika, że odporność powinna pojawić się mniej więcej tydzień po drugiej dawce szczepionki.

 

W pierwszej grupie zaszczepionych w niedzielę w Katowicach osób byli także m.in. prof. Włodzimierz Mazur, dyrektor katowickiego szpitala dr Piotr Grazda oraz naczelny lekarz szpitala, zajmujący się także chorymi na Covid-19, dr Paweł Mieszczański. W sumie w niedzielę w katowickiej lecznicy zaszczepionych zostanie 45 pracowników. Docelowo zaszczepieni będą wszyscy pracownicy szpitala, którzy wyrażą taką wolę.

 

Małopolska

 

Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko Covid-19.

 

Bezpośrednie po szczepieniu pani Krystyna uśmiechnęła się i powiedziała: "nic nie bolało". Później w rozmowach z dziennikarzami poinformowała, że nie bała się, ponieważ szczepienie przeprowadzała jej doświadczona koleżanka.

 

ZOBACZ: Jako pierwsza w Polsce przyjęła szczepionkę. "Warto, żeby wrócić do normalności"

 

Krystyna Matusik zachęciła wszystkich do zaszczepiania się. - To najlepszy sposób, aby uchronić się przed chorobą. Zróbmy to dla siebie i dla innych - mówiła. Zwróciła też uwagę m.in. na fake newsy - fałszywe informacje przekazywane przez media nt. samej choroby i szczepień. - Trzeba słuchać ekspertów - podkreśliła i dodała: "gdyby ktoś chciał zobaczyć, jak wyglądają pacjenci po Covid-19, to zapraszam na intensywną terapię. Nikt by tam nie chciał wylądować".

 

Województwo zachodniopomorskie

 

Pierwszych 15 osób - pracowników szpitala wojewódzkiego - zostało w niedzielę zaszczepionych przeciw Covid-19 w Szczecinie. Jako pierwsza szczepieniu poddała się ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala.

 

- Czuję się wspaniale, jestem szczęśliwa. Czekałam na ten moment wiele tygodni. Wierzyłam głęboko, że to pozwoli nam wyjść z tego kryzysu - powiedziała w niedzielę dziennikarzom ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby szpitala wojewódzkiego prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, która jako pierwsza w Szczecinie przyjęła dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

 

WIDEO: Reporterzy Polsat News o pierwszych szczepieniach w kraju

  

Pomorze

 

Pielęgniarka Małgorzata Sobania była pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19 w woj. pomorskim. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zaczęły się szczepienia wz. z pandemią koronawirusa.

 

Jak poinformował w niedzielę rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Marcin Tymiński, Agencja Rezerw Materiałowych przekazała 375 dawek szczepionki dla szpitali węzłowych z województwa pomorskiego w pierwszej turze szczepień.

 

Województwo kujawsko-pomorskie

 

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19. Pierwszą zaszczepioną przedstawicielką służby zdrowia w woj. kujawsko-pomorskim została naczelna pielęgniarka szpitala Małgorzata Kufel.

 

Pielęgniarka, która została zaszczepiona jako pierwsza w woj. kujawsko-pomorskim, wskazywała na duże emocje związane z tym faktem.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw Covid-19 dotarły do wszystkich państw Unii Europejskiej

 

- Przy każdym zabiegu medycznym są emocje. To naturalne. Każde leczenie budzi też wątpliwości wielu osób, co także nie jest niczym nadzwyczajnym. Musimy sobie jednak uświadomić, że nie ma innej drogi w walce z pandemią niż prewencja w postaci szczepień. Mamy nadzieję, że one nie tylko spowodują zatrzymanie ciężkich przebiegów Covid-19, ale wyeliminują w naszym społeczeństwie również transmisję wirusa. Wszyscy chcemy bowiem wrócić do normalności - powiedziała Kufel.

 

Podkreśliła, że czuje się po szczepieniu normalnie i nie odczuwa żadnych niepokojących symptomów. Zaszczepiony został również dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu w Grudziądzu prof. Aleksander Goch.

 

Województwo świętokrzyskie

 

Krzysztof Bidas, z-ca dyr. ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, jako pierwszy mieszkaniec regionu świętokrzyskiego zaszczepił się w niedzielę przeciwko Covid-19.

 

- Cały czas byłem przekonany, że muszę się zaszczepić. Chciałbym jeszcze trochę pożyć, bo z choroby nawet jak się wychodzi bez powikłań, to one kiedyś mogą się odezwać. Dlatego trzeba było to zrobić - powiedział po przyjęciu szczepionki Bidas. Dodał, że nie miał żadnych wątpliwości, czy się zaszczepić czy nie.

 

- Wątpliwości pozostawiam wątpiącym. Nie tylko naszym obowiązkiem, ale i koniecznością jest zaszczepienie się, żebyśmy przeżyli ten straszny czas - podkreślił z-ca dyr. ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

 

Podlasie

 

Szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19 w województwie podlaskim. To w tej placówce - jako w pierwszej w regionie - w niedzielę przed południem ruszyły szczepienia personelu medycznego. Na razie trafiło tam 75 dawek szczepionki.

 

ZOBACZ: Koronawirus. 101-letnia Edith Kwoizalla pierwszą osobą zaszczepioną w Niemczech

 

W niedzielę ma być tam zaszczepionych łącznie 35 osób. Pierwszą był dr Wojciech Charytoniuk, szef oddziału intensywnej terapii białostockiego szpitala MSWiA. Tuż po iniekcji mówił, że właściwie nic nie poczuł. - Czuję się tak, jak i przed szczepieniem - bardzo dobrze - mówił na gorąco.

 

Województwo lubuskie

 

Pierwszym zaszczepionym przeciwko Covid-19 został w Gorzowie Wlkp. chirurg prof. Jerzy Sieńko. Ramię wystawił o godz. 12 - poinformowała w niedzielę rzecznik prasowy gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska.

 

Prof. Jerzy Sieńko, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, jest pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19 w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

 

Z kolei pierwszym zaszczepionym przeciwko Covid-19 w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze został prezes zarządu placówki doktor nauk prawnych Marek Działoszyński. Tuż za nim w kolejce ustawił się dyrektor ds. lecznictwa Antoni Ciach.

 

Wielkopolska

 

Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Magdalena Figlerowicz była pierwszą osobą w Wielkopolsce, która w niedzielę została zaszczepiona przeciwko Covid-19. Akcję szczepień wśród swojego personelu medycznego przeprowadzi na razie sześć szpitali w regionie.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw Covid-19 w Polsce. Ile ich będzie do końca roku?

 

Pierwszymi zaszczepionymi przeciwko Covid-19 w kaliskim szpitalu są lekarze z oddziału intensywnej terapii - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy placówki medycznej Paweł Gawroński. Dziesięciu lekarzy z oddziału intensywnej terapii kaliskiego szpitala poddało się w niedzielę o godz. 13 szczepieniu przeciwko Covid-19.

 

Woj. łódzkie

 

Pielęgniarka z zespołu kontroli zakażeń szpitalnych Ilona Olczyk jako pierwsza otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Do 9 szpitali węzłowych w Łódzkiem trafiło w niedzielę 900 szczepionek; kolejne 1,5 tys. ma dotrzeć do wtorku.

 

- O tym, że będę zaszczepiona jako pierwsza dowiedziałam się dzisiaj. Pracuję w zespole, który organizuje wszystkie działania w zakresie przeciwdziałania zakażeniom w szpitalu. Szczepienie przeciwko COVID-19 traktuję jak wszystkie inne - są potrzebne po to, by nie było chorób, żebyśmy mogli wrócić do normalności, przestać chodzić w maskach i spotykać się z rodzinami - powiedziała Ilona Olczyk tuż po zaszczepieniu.

 

ZOBACZ: "Nie wprowadzamy godziny policyjnej". Morawiecki o sylwestrze

 

Pielęgniarka jest jedną z kilkuset osób - pracowników ochrony zdrowia - które zostaną zaszczepione preparatem dostarczonym w niedzielę do 9 szpitali węzłowych w Łódzkiem. Tylko do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi trafiło 150 szczepionek. Jak podała kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Piekarska - która również skorzystała z tej formy ochrony przed COVID-19 - jeszcze w niedzielę zaszczepionych zostanie około 30 osób; być może dołączą do nich również lekarze i pielęgniarki, którzy pracują w oddziałach.

 

- Do szpitali w woj. łódzkim dotarło dziś 900, natomiast do wtorku dostarczone ma być jeszcze 1,5 tys. szczepionek. One będą sukcesywnie docierać do placówek, bo każdy szpital ma określone możliwości dotyczące ich przechowywania. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia zaszczepionych zostanie kilka tysięcy mieszkańców regionu - podkreślił wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

 

Oprócz placówki w Łodzi, do przeprowadzenia pierwszych szczepień wyznaczono jeszcze osiem szpitali węzłowych na terenie województwa - szpital im. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu, im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowskie Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, Kutnowski Szpital Samorządowy, szpitale w Skierniewicach, Radomsku, Bełchatowie i Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu.

 

Lubelszczyzna

 

Lekarze i pielęgniarki szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie zostali w niedzielę zaszczepieni przeciwko COVID-19. W regionie szczepienia rozpoczęły się jeszcze w pięciu innych szpitalach.

 

W obecności dziennikarzy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 (SPSK1) w Lublinie zaszczepionych zostało sześć osób. Jako pierwsza szczepionkę przyjęła pielęgniarka oddziałowa kliniki chorób zakaźnych SPSK1 Nina Mościcka.

 

Wśród osób zaszczepionych w niedzielę był także szef kliniki chorób zakaźnych SPSK 1 prof. Krzysztof Tomasiewicz. - Nie odczułem żadnego bólu. Także zachęcam (do szczepień - red.) - powiedział tuż po zaszczepieniu prof. Tomasiewicz.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciw Covid-19

 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że do sześciu szpitali w woj. lubelskim trafiało w niedzielę łącznie 900 dawek szczepionki. - Dzisiaj we wszystkich sześciu szpitalach realizowane są szczepienia - dodał.

 

Szczepienia personelu medycznego w niedzielę rozpoczęły się w szpitalach: w Puławach, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

 

Woj. warmińsko-mazurskie

 

W szpitalu w Ostródzie ruszyły w niedzielę szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną przedstawicielką służby zdrowia w woj. warmińsko-mazurskim została pielęgniarka oddziałowa Danuta Żurawska.

 

- Zaszczepiłam się, bo uważam, że szczepienia ratują życie. Daję przykład po to, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło. Sama od wielu lat zajmuję się szczepieniem dzieci i widzę, że odsetek tych chorób spada - powiedziała Żurawska po przyjęciu szczepionki.

 

ZOBACZ: "A ty dla kogo się zaszczepisz?"

 

Jak dodała, wykonanie szczepionki przeciwko COVID-19 było bezbolesne, a ona czuje się dobrze i nie ma żadnych negatywnych objawów.

 

Poza nią w tym samym dniu zostanie zaszczepionych ok. 20 osób z personelu placówki, w tym ordynator oddziału zakaźnego i jednocześnie wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Piotr Kocbach.

 

Na Warmii i Mazurach akcję szczepień wśród swojego personelu medycznego prowadzą też Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcym w Olsztynie oraz szpitale wojewódzki i miejski w Elblągu.

ac/zdr/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie