Szczepionki przeciw Covid-19 dotarły do wszystkich państw Unii Europejskiej

Świat
Szczepionki przeciw Covid-19 dotarły do wszystkich państw Unii Europejskiej
PAP/EPA/STRINGER

Pierwsze dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dotarły do państw w całej Unii Europejskiej. Władze przygotowują się do podania pierwszych zastrzyków osobom z grup ryzyka w niedzielę, chociaż Niemcy, Węgry i Słowacja rozpoczęły szczepienia m.in. personelu medycznego już w sobotę.

Szczepionki opracowane przez niemiecką firmę BioNTech i amerykańskiego producenta leków Pfizer zostały wysłane z miejsca produkcji w Belgii jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i dotarły ciężarówkami do magazynów na całym kontynencie w piątek i w sobotę rano.

 

Rozpoczęcie szczepień jest wynikiem koordynacji wszystkich 27 państw członkowskich UE. Pierwsze dostawy ograniczone są do nieco poniżej 10 tys. dawek w większości krajów - co wystarcza do zaszczepienia mniej niż 5 tys. mieszkańców, ponieważ potrzebne są dwie dawki na osobę - a programy masowych szczepień mają się rozpocząć dopiero w styczniu.

 

Na Węgrzech już szczepią

 

Na Węgrzech pierwsza dostawa 9750 dawek przybyła ciężarówką wcześnie w sobotę i została przewieziona do Centrum Szpitalnego Południowego Pesztu w stolicy. Pierwsi zaszczepieni to lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia. Rząd zapowiedział, że cztery inne szpitale, dwa w Budapeszcie i dwa w miastach Debreczyn i Nyiregyhaza, również otrzymają szczepionki z tej samej dostawy.

 

W sobotę szczepionki trafiły do 27 miejsc w Niemczech, a stamtąd zostaną wysłane do ośrodków szczepień i zespołów mobilnych. Jako pierwsza osoba została już w sobotę zaszczepiona mieszkanka domu spokojnej starości, 101-letnia Edith Kwoizalla z Halberstadt w Saksonii-Anhalt wraz z innymi mieszkańcami i personelem pielęgniarskim, co odbyło się przed oficjalnym rozpoczęciem szczepień planowanym na niedzielę. W Niemczech szczepienia rozpoczną się od osób powyżej 80 roku życia i tych, którzy pracują z ludźmi z grup ryzyka.

 

We Francji szczepienia rozpoczną się w niedzielę

 

Również Słowacja otrzymała w sobotę około 10 tys. dawek szczepionki i tego samego dnia wieczorem jako pierwszą osobę zaszczepiono 60-letniego eksperta chorób zakaźnych Vladimira Krcmery'ego w szpitalu w Nitrze. W dalszej kolejności szczepieniom poddany zostanie personel medyczny szpitali w Bratysławie, Nitrze, Bańskiej Bystrzycy i Koszycach.

 

Pierwsza partia szczepionek dotarła w sobotę rano do Francji i dostawę przyjęto po godz. 7 w centralnej aptece szpitalnej na przedmieściach Paryża. Pierwsze osoby zostaną zaszczepione w niedzielę w dwóch ośrodkach spokojnej starości: w Sevran w departamencie Sekwana-Saint-Denis oraz w Dijon w Burgundii. Początkowy etap szczepień obejmie personel medyczny i osoby starsze bądź obciążone poważnymi chorobami.

 

W sobotę rano Hiszpania i Portugalia odebrały pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19. W obu krajach w niedzielę w pierwszej kolejności otrzymają je pracownicy ochrony zdrowia.

 

We Włoszech pierwsza zaszczepiona będzie pielęgniarką

 

W Hiszpanii pierwszy ładunek szczepionek znajduje się już w magazynie firmy Pfizer w mieście Guadalajara, w środkowej części kraju. Stamtąd w najbliższych godzinach zostanie rozwieziony do wszystkich wspólnot autonomicznych kraju. Ministerstwo zdrowia skorzysta z pomocy logistycznej sił zbrojnych, by dostarczyć szczepionki na Wyspy Kanaryjskie, archipelag Balearów, a także do północnoafrykańskich enklaw: Ceuty i Melilli.

 

W Portugalii do wieczora ładunek zostanie przetransportowany do szpitali w aglomeracji Lizbony, Porto oraz Coimbry. Wczesnym popołudniem w sobotę portugalski rząd rozesłał smsy z informacją zachęcającą obywateli do poddawania się bezpłatnym szczepieniom.

 

Z kolei we Włoszech szczepionki zostały w sobotę przywiezione do rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, który od końca stycznia jest na pierwszej linii walki z koronawirusem. W niedzielę rano zostanie podana tam pierwsza dawka młodej pielęgniarce, zajmującej się też osobami starszymi w ich domach.

 

Większość preparatów z pierwszej partii trafi do bazy wojskowej w Pratica di Mare koło stolicy, gdzie urządzono centrum ich składowania i dystrybucji. Z tamtejszego lotniska wystartują samoloty wojskowe, które zawiozą szczepionki do najbardziej odległych regionów Włoch. Pozostałe szczepionki będą rozwiezione 60 pojazdami włoskiej armii do 300 punktów szczepień.

 

Szwedzka policja chroni transport szczepionek

 

W Szwecji pierwsze szczepienia mają odbyć się w niedzielę w domach opieki. Procedura jest objęta ochroną danych, w związku z tym do publicznej wiadomości nie podano szczegółów, kto i gdzie zostanie zaszczepiony jako pierwszy. Transport szczepionek jest ochraniany przez policję, a ich miejsce magazynowania utrzymywane w tajemnicy.

 

Do Bułgarii pierwsza partia 9750 dawek dotarła w sobotę nad ranem i została podzielona na trzy części. Jedna partia została w Sofii, dwie pozostałe wysłano do Płowdiwu i Burgas. Pierwszą zaszczepioną osobą ma być minister zdrowia Kostadin Angełow, następnie szczepieni będą pracownicy medyczni. Resort zapowiedział też aktywną kampanię promującą korzyści płynące ze szczepień.

 

Do Czech dotarło ponad 9,7 tys. dawek

 

W Chorwacji, gdzie pierwsza partia 9750 dawek dotarła wcześnie w sobotę, jako pierwszy ma otrzymać szczepionkę w niedzielę rano mieszkaniec domu opieki w Zagrzebiu. Również w tym kraju władze uruchomią kampanię propagującą szczepienia: z udziałem celebrytów i innych osób publicznych, które zostaną zaszczepione przed kamerami.

 

Tymczasem w Czechach do praskiego szpitala w Motolu trafiło w sobotę rano 9750 pierwszych dawek z konwoju eskortowanego przez żandarmerię wojskową. Szczepienia powinny rozpocząć się w niedzielę w czterech szpitalach w Pradze i dwóch w Brnie. W pierwszej kolejności mają być szczepieni przedstawiciele ochrony zdrowia oraz seniorzy, którzy są obecnie hospitalizowani lub przebywają w placówkach opiekuńczych. Wśród pierwszych zaszczepionych mają być także premier Andrej Babisz oraz minister zdrowia Jan Blatny.

 

Według agencji AP w 27 państwach członkowskich UE odnotowano co najmniej 16 milionów przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 336 tys. zgonów z tego powodu.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie