"Wielki krok w walce z epidemią". Premier o transporcie szczepionek

Polska
"Wielki krok w walce z epidemią". Premier o transporcie szczepionek
PAP/Grzegorz Michałowski
Transport pierwszej partii wytworzonych przez firmę Pfizer szczepionek przeciwko koronawirusowi Covid-19 na terenie Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Wąwał (pow. tomaszowski)

"Dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią. Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 dotarły do magazynu Agencja Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim" - poinformował w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że "wszystko odbyło się zgodnie z planem i pierwsze 10 tys. dawek będzie w najbliższych godzinach rozdysponowane do ponad 70 szpitali węzłowych w całej Polsce".

 

ZOBACZ: Węgry. Szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły dzień wcześniej niż planowano

 

"Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce" - podsumował Morawiecki. Do postu dołączył zdjęcia, na których widać karton z medykamentami oraz chłodziarkę.

 

Dzisiaj nad ranem, gdy większość z nas jeszcze spała, zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią. Pierwsze szczepionki...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 grudnia 2020

 

Pierwsza dostawa szczepionek, licząca 10 tys. sztuk, dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw Covid-19 w Polsce. Wiemy, kiedy trafią do szpitali

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie