Koronawirus. 101-letnia Edith Kwoizalla pierwszą osobą zaszczepioną w Niemczech

Świat
Koronawirus. 101-letnia Edith Kwoizalla pierwszą osobą zaszczepioną w Niemczech
Zdj. ilustracyjne, fot. Wikimedia Commons/marina guimarães
W Niemczech nieoficjalnie rozpoczęto szczepienia, ale tamtejszy minister zdrowia nadal apeluje, by zachować społeczną izolację

Mieszkanka domu spokojnej starości, Edith Kwoizalla z Halberstadt w Saksonii-Anhalt ma 101 lat i jako pierwsza osoba w Niemczech została w sobotę zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Stało się to, zanim władze w Berlinie oficjalnie zapoczątkowały masowe szczepienia w kraju.

W ośrodku opieki dla seniorów w Halberstadt także inni mieszkańcy i personel pielęgniarski zostali już w sobotę zaszczepieni szczepionką firmy Pfizer-Biontech. Szczepienie przeprowadził doktor Bernhard Ellendt. Odbyło się to przed oficjalnym rozpoczęciem szczepień w Niemczech, planowanym na niedzielę.

 

Zdjęcie szczepionej seniorki pojawiło się m.in. w internetowym wydaniu gazety "Die Welt".

 

 

"Centra szczepień są gotowe do pracy, zespoły szczepień są na miejscu" - poinformował w sobotę rano minister zdrowia Jens Spahn. - Chcemy zaszczepić tak wiele osób, aby wirus nie miał już szans - podkreślił.

 

Niemiecki minister: młodzi muszą być cierpliwi i nadal ograniczać kontakty

 

Minister przypomniał, że najpierw zostaną zaszczepione osoby powyżej 80. roku życia, a także personel szpitali. Jego zdaniem, "młodsi i zdrowsi muszą być cierpliwi" i nadal będą musieli ograniczać kontakty.

 

ZOBACZ: Kancelaria premiera apeluje do medyków ws. szczepień. Opublikowano specjalny spot

 

Spahn podkreślił, że szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. - Chcemy zaszczepić tak wiele osób, aby wirus nie miał już szans - powiedział.

 

Do końca roku do Niemiec ma zostać dostarczonych 1,3 miliona dawek szczepionek Biontech. Według Spahna w styczniu powinno być ich prawie 700 tys. tygodniowo.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie