Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
Pogarsza się sytuacja w Ameryce Łacińskiej

W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 57 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i kolejne 1437 zgonów, w USA 1 262 zgony i kolejnych 53 158 przypadków zakażenia. W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia. Obecnie takich powiatów jest ok. 20 - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Belgii, Andory i Bahamów muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie, z tego obowiązku zostaną natomiast zwolnieni podróżni z Malezji i Brunei - ogłosił w czwartek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Amerykański Departament Stanu ogłosił w czwartek, że znosi zalecenie dla obywateli USA unikania wszelkich podróży zagranicznych w związku z pandemią koronawirusa.

Departament poinformował, że teraz każdy kraj, w zależności od panującej w nim sytuacji epidemicznej, będzie oceniany indywidualnie w oparciu o ocenę potencjalnego ryzyka.

Władze Brukseli ogłosiły, że trwają prace nad bardziej rygorystycznymi środkami w odpowiedzi na rosnąca liczbę przypadków Covid-19. Jeśli liczba zakażeń przekroczy 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, to maseczki ochronne będą obowiązkowe w całym mieście.

W Hiszpanii przybywa protestów lokalnych społeczności przeciwko obcokrajowcom, którzy są ich zdaniem potencjalnymi nosicielami koronawirusa. W całym kraju poszukiwanych jest ponad 50 cudzoziemców, którzy przerwali kwarantannę.

Drugi dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń koronawirusem we Francji przekroczył 1600 - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 1604 nowe przypadki SARS-CoV-2.

W sumie we Francji od początku pandemii zdiagnozowano 195 633 zakażenia koronawirusem.

Od poniedziałku w Irlandii Północnej zasłanianie twarzy w sklepach i wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych będzie obowiązkowe, a planowane na ten dzień otwarcie pubów, które nie serwują jedzenia, jest przesunięte na 1 września - ogłosił w czwartek tamtejszy rząd.

To reakcja na nieoczekiwanie duży wzrost wskaźnika reprodukcji koronawirusa oraz nowych zakażeń.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek, że jego kraj nie potrzebuje wprowadzenia drugiej blokady pomimo znacznego wzrostu liczby nowych zachorowań na Covid-19.

- Wirus robi niebezpieczne postępy i grozi nam utrata tego, co razem osiągnęliśmy w ciągu ostatniego miesiąca - oświadczył Rutte po nagłym skróceniu urlopu z powodu zaostrzenia się sytuacji epidemicznej.

Ożywienie gospodarcze na całym świecie nastąpi szybciej, jeśli przyszła szczepionka przeciwko koronawirusowi zostanie udostępniona wszystkim jako dobro publiczne - oświadczył w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Dzielenie się szczepionkami lub udostępnianie innych narzędzi naprawdę pomaga światu dojść do siebie - powiedział Tedros, przemawiając przez łącze wideo na Forum Bezpieczeństwa w Aspen w amerykańskim stanie Kolorado.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii potwierdzono ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie w Portugalii służby medyczne zanotowały 213 nowych infekcji SARS-CoV-2.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 49 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 950, co jest najwyższym przyrostem od końca czerwca - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.

49 nowych zgonów to mniej niż było w środę - 65 i zarazem jeden z najniższych od końca marca dobowych bilansów niedotyczących dni weekendowych.

Poseł Andrzej Grzyb (Koalicja Polska-PSL) potwierdził, że jest zakażony koronawirusem. To kolejny parlamentarzysta, u którego w ostatnim czasie badania potwierdziły obecność SARS-CoV-2.

- Kazano nam wykonać testy przed posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego, na którym chciałem być. Ze względu na dodatni wynik testu nie mogłem pojechać do Warszawy - powiedział poseł.

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich. To bardziej optymistyczna prognoza niż te przedstawiane przez większość ekspertów.

Pytany przez Geraldo Riverę z radia WTAM, kiedy będzie gotowa szczepionka, Trump odpowiedział: "wcześniej niż pod koniec roku, może znacznie". Dodał, że może to być blisko terminu wyborów prezydenckich, a "w niektórych przypadkach" nawet przed tą datą.

Ministerstwo spraw zagranicznych Austrii wydało w czwartek ostrzeżenie przed podróżami do Hiszpanii, z wyjątkiem Balearów i Wysp Kanaryjskich. Według resortu rosną obawy, że wczasowicze mogą zakazić się w Hiszpanii koronawirusem i wwieźć go do Austrii.

Ostrzeżenie będzie obowiązywać od poniedziałku, a osoby powracające z Hiszpanii do Austrii będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Władze Wysp Kanaryjskich podpisały obowiązującą od tego tygodnia umowę, która zapewnia wszystkim turystom ubezpieczenie od skutków zachorowania na Covid-19 podczas wakacji spędzanych w tym regionie Hiszpanii.

Ubezpieczenie obejmuje tylko turystów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), którzy zachorują podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich - głosi komunikat lokalnych władz. W związku z tym będą badane okoliczności zakażenia, by sprawdzić, gdzie do niego doszło.

U burmistrza warszawskiej dzielnicy Praga-Południe wykryto koronawirusa. Według nieoficjalnych informacji, burmistrz Tomasz Kucharski przebywa w domu i czuje się dobrze.

Budynek urzędu dzielnicy został poddany ozonowaniu.

Sześć następnych osób zmarło we Włoszech na Covid-19, wykryto 402 nowe zakażenia koronawirusem, co oznacza dalszy wzrost w porównaniu ze środą. Dane te ogłosiło w czwartek ministerstwo zdrowia w Rzymie. Bilans zmarłych we Wloszech wynosi obecnie 35 187.

Od początku epidemii w testach wykryto ponad 249 tysięcy zakażeń w całym kraju. Wyleczonych jest 201 tysięcy osób, a obecnie zakażonych 12,6 tys.

Pięćdziesiąt milionów maseczek ochronnych zakupionych w kwietniu przez brytyjski rząd dla pracowników publicznej służby zdrowia, w ramach kontraktu o wartości 252 mln funtów, nie będzie używanych z powodu obaw o ich bezpieczeństwo.

Jak wyjaśniono, maseczki, które zamiast być zapinane z tyłu głowy zakładane są na uszy, mogą nie przylegać wystarczająco ciasno, a tym samym stwarzać zagrożenie przedostania się wirusa.

Najbardziej dotknięte przez koronawirusa włoskie miasto Bergamo jest już miastem bezpiecznym - oświadczył w czwartek jego burmistrz Giorgio Gori. - Miasto jest wolne od epidemii - zapewnił.

Deklarację tę Gori złożył przedstawiając rezultaty przeprowadzonych tam masowych badań serologicznych. Wskazują one na to, że ponad 21 procent mieszkańców Bergamo miało kontakt z koronawirusem i w ich organizmach rozwinęły się przeciwciała.

W ciągu minionej doby w Holandii zarejestrowano 601 nowych zakażeń koronawirusem, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z 426 infekcjami dzień wcześniej - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Jak zauważa nadawca RTL, dane dotyczące liczby nowych hospitalizacji z powodu Covid-19 są bardziej pocieszające. W całym kraju w czwartek przyjęto do szpitala tylko jednego nowego pacjenta, w środę pięciu, a we wtorek - 10.

We Włoszech wskaźnik zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 5,2 i jest najniższy w Europie - poinformował w czwartek minister zdrowia Roberto Speranza. Podkreślił, że to nie znaczy, iż "batalia została wygrana".

Przedstawiając w Senacie w Rzymie informację na temat kroków podejmowanych przez rząd w ramach walki z epidemią Covid-19 szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie Włochy są w lepszej sytuacji niż inne kraje.

Według danych belgijskich władz średnia liczba wykrywanych dziennie infekcji koronawiursa w ciągu ostatniego tygodnia to 533 - podaje w czwartek "Brussels Times". Średnia liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców mierzona od 20 lipca do 2 sierpnia to 54.

Całkowita liczba potwierdzonych przypadków w Belgii od początku pandemii to ponad 71 tys. Suma ta obejmuje wszystkie osoby, które zostały zakażone, a także pacjentów, którzy wyzdrowieli lub zmarli z powodu wirusa.

Polska jest jednym z krajów, które w przyszłym sezonie będą gospodarzami meczów piłkarskich, których rozegranie w pierwotnym miejscu będzie niemożliwe przez pandemię koronawirusa - podała UEFA.

Spotkania na neutralnym terenie odbędą się też w Grecji, na Cyprze i Węgrzech.

Więcej informacji tutaj.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach odnotowano 3561 nowych infekcji koronawirusem - poinformował w czwartek resort zdrowia. Od początku epidemii stwierdzono ich w tym kraju 119 460, o ponad 700 więcej niż w Indonezji, w której do tej pory wykryto najwięcej zakażeń w regionie Azji Płd.-Wsch.

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii na Filipinach wzrósł o 28, do 2150.

W zaledwie 10 krajach afrykańskich przeprowadza się 80 proc. testów na obecność koronawirusa na całym kontynencie - podało w czwartek Afrykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC). Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Afryce wzrasta i ma osiągnąć w tym tygodniu milion.

Eksperci twierdzą, że mała liczba testów w wielu krajach oznacza, że infekcji jest prawdopodobnie o wiele więcej.

Handlowa Solidarność postuluje, by pracownicy sklepów mogli odmówić obsługi klientów nierespektujących obostrzeń sanitarnych - np. osób bez maseczek ochronnych.

Związkowcy chcą też dodatkowej godzinnej przerwy i ograniczenia czasu pracy w handlu do ośmiu godzin dziennie.

W Szwecji w tym tygodniu odnotowano wzrost zakażeń koronawirusem wśród młodych ludzi. Może to zapowiadać odwrócenie pozytywnego trendu - malejącej liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2, pacjentów w szpitalach oraz zgonów na Covid-19.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell, osoby w wieku 20-29 lat odpowiadają za 40 proc. wszystkich nowych przypadków. - To bardzo niepokojący sygnał, gdyż młodzi ludzie mogą później rozprzestrzenić koronawirusa na słabsze grupy - dodał.

Na Ukrainie ostatniej doby potwierdzono zakażenie koronawirusem 1318 osób, co jest największym przyrostem dobowym w kraju od początku pandemii. Na Covid-19 zmarło kolejnych 31 chorych - podało w czwartek Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Łącznie od początku epidemii Covid-19 stwierdzono na Ukrainie 76 808 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, zmarło 1819 chorych.

Mimo trwającej pandemii Karkonosze przyciągają w ostatnim czasie tłumy turystów. Codziennie na szczyt Śnieżki wchodzi ponad 10 tys. osób.

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego apelują do turystów o przestrzeganie podstawowych zasadach bezpieczeństwa wynikających z pandemii.

Więcej informacji tutaj.

Prawie jedna trzecia Hiszpanów w obawie przed zakażeniem koronawirusem przestała korzystać ze środków transportu publicznego. Sukcesywnie spada też zainteresowanie udziałem w imprezach kulturalnych.

Jak odnotowała w środę telewizja publiczna TVE, po wzroście w lipcu liczby przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 coraz więcej mieszkańców Hiszpanii zaczęło unikać dużych zbiorowisk ludzkich.

Z powodu epidemii koronawirusa Brytyjczycy coraz częściej rozważają przeprowadzkę z dużych miast na wieś. W czerwcu i lipcu liczba wyszukiwań domów na wsi zwiększyła się o 126 proc. w porównaniu z tymi samymi miesiącami zeszłego roku.

Jak podaje firma Rightmove, właściciel największej brytyjskiej internetowej wyszukiwarki nieruchomości, która w czwartek opublikowała statystyki, trend ten zaczął się w kwietniu i od tego czasu przybiera na sile.

Z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch osób z personelu Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Onkologią szpital im. G. Narutowicza nie przyjmuje od czwartku pacjentek na ten oddział – podało biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

Według przekazanych dziennikarzom informacji testy w środę potwierdziły COVID-19 u pracowników. Cały personel oddziału – nie tylko osoby z najbliższego otoczenia zarażonych pracowników – będzie miał wykonany test na koronawirusa.

Słowackie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano kolejne 63 przypadki zakażenia koronawirusem. To największy dzienny wzrost od 22 kwietnia. Od początku pandemii na Słowacji odnotowano 2480 przypadków.

W czwartek zmarła jedna osoba, u której zdiagnozowano Covid-19. Tym samym w kraju jest w sumie 30 ofiar śmiertelnych tej choroby.

Samorządowcy z miast i powiatów woj. śląskiego, objętych "czerwoną" i "żółtą" strefą zagrożenia epidemiologicznego, czekają na szczegóły wprowadzanych obostrzeń. Niektórzy z nich ubolewają przy tym, że o zaliczeniu ich miejscowości do stref zagrożenia dowiadują się z mediów.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn ogłosił w czwartek, że od soboty podróżni przyjeżdżający do Niemiec z regionów będących na liście wysokiego ryzyka epidemiologicznego będą musieli poddać się testowi na koronawirusa.

"Dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że to narusza osobiste swobody, ale uważam, że to usprawiedliwiona interwencja" - powiedział Spahn, ogłaszając zmiany.

Nowa polityka obowiązuje wszystkich, którzy przybywają na teren Niemiec z ponad 130 krajów i regionów będących na liście wysokiego ryzyka prowadzonej przez Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Lista obejmuje głównie państwa spoza UE, ale jest na niej też Luksemburg oraz europejskie regiony: Katalonia, Aragonia i Nawarra w Hiszpanii oraz Antwerpia w Belgii.

Po wykryciu zakażenia koronowirusem u sędziego i pracownicy Sądu Rejonowego w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) odwołano wszystkie posiedzenia i rozprawy zaplanowane na czwartek i piątek. Kwarantanną objęto też 12 innych osób zatrudnionych w tym sądzie.

W piątek na Śląsku z pewnością będzie więcej potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, ponieważ nie zaraportowano jeszcze wszystkich przypadków z badań przesiewowych w kopalni Chwałowice i Bielszowice – powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Krakowska straż miejska wciąż częściej upomina i poucza osoby, które nie zakrywają ust i nosa w sklepach i środkach komunikacji miejskiej, niż wypisuje im mandaty. Wzrasta natomiast liczba tych, wypisywanych przez policję.

Komisariat policji w podpoznańskim Suchym Lesie został czasowo zamknięty po tym, jak u jednego z pracujących tam policjantów potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak.

Obowiązki Komisariatu Policji w Suchym Lesie przejęła Komenda Miejska w Poznaniu oraz sąsiednie jednostki.

To już kolejny przypadek potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 u wielkopolskich policjantów.

Zakażenie koronawirusem wykryto w połowie lipca u funkcjonariuszki z Komisariatu Policji Poznań-Wilda. Policjantka, u której stwierdzono zakażenie przyszła do pracy przed otrzymaniem wyników testu na obecność SARS-CoV-2. W komisariacie Poznań-Wilda pracuje na co dzień ok. 100 osób; 26 z nich trafiło na kwarantannę. Jednostka przez kilka godzin była też wyłączona z użytkowania.

Powiat pińczowski znalazł się w tzw. żółtej strefie zagrożenia w związku ze wzrostem infekcji koronawirusem. Wiąże się to z wprowadzeniem obostrzeń m.in. w zakresie organizacji wesel, imprez sportowych i kulturalnych. - Sytuacja jest opanowana - powiedział dyrektor sanepidu w Busku-Zdroju.

Do 373 wzrosła liczba pracowników zarażonych koronawirusem w zakładzie drobiarskim firmy Ami w wielkopolskim Mikstacie - poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Dodał, że to największe ognisko koronawirusa w Wielkopolsce i "nadal spodziewamy się ewaluowania danych".

Największy rosyjski przewoźnik lotniczy - Aerofłot, odwołał blisko 90 regularnych połączeń międzynarodowych powołując się na sytuację epidemiczną. Rejsy te - wśród których są także połączenia do Warszawy - nie będą wykonywane do końca sierpnia br.

Rosja zawiesiła połączenia międzynarodowe z powodu pandemii koronawirusa pod koniec marca br. Granice pozostają zamknięte, ale od 1 sierpnia obywatele Rosji mogą udać się drogą lotniczą do trzech krajów: Wielkiej Brytanii, Turcji i Tanzanii.

O 303 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował w czwartek bułgarski resort zdrowia, dziesięć osób zmarło. W regionie Błagojewgradu kończy się zapas łóżek w szpitalach dla chorych na Covid-19.

W Danii w ostatnich dniach odnotowano największy od trzech miesięcy przyrost zakażeń SARS-CoV-2. Nowym ogniskiem koronawirusa jest położone na Półwyspie Jutlandzkim drugie największe duńskie miasto Aarhus.

Poczta Polska od ponad 10 lat odnotowuje spadki tradycyjnej korespondencji listowej. Obecny stan epidemii także wpłynął negatywnie na rynek usług listowych, w marcu odnotowano spadek o 26 proc. rdr, a w maju - 18 proc. - podała spółka w komunikacie w czwartek.

Poczta poinformowała, że od kilku już lat w związku z eSubstytucją cały rynek europejski odczuwa stały spadek wolumenów krajowych przesyłek listowych.

"W latach 2013-2016 średnioroczne tempo spadków wynosiło ponad 4 proc. rocznie, w Polsce wyniosło blisko 7 proc." - podano.

Na początku 2021 r. będzie dostępnych kilkaset milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, a pod koniec przyszłego roku nawet 1 mld – zapowiedział w wypowiedzi dla Reutera dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci.

Szybka produkcja dużej liczby tych preparatów będzie możliwe głównie dzięki temu, że firmy farmaceutyczne zdecydowały się rozpocząć ich wytwarzanie nie czekając na ostateczne wyniki prowadzonych badań klinicznych.

Prof. Anthony Fauci jest przekonany, że przynajmniej jedna szczepionka okaże się skuteczna i bezpieczna.

Rok szkolny na Litwie rozpocznie się tradycyjnie 1 września – poinformował w czwartek litewski rząd. Przedstawił też wytyczne na wypadek wzrostu liczby zakażeń na koronawirusa.

"Dzieci i ich rodzice mogą spokojnie przygotowywać się do święta rozpoczęcia roku szkolnego" – napisał na Facebooku premier Saulius Skvernelis.

Do 1164 wzrosła w czwartek liczba górników zmagających się z koronawirusem - wynika z danych kopalń i spółek węglowych. To ponad dwa razy więcej niż trzy tygodnie temu, kiedy zakażonych było 550 pracowników kopalń. Najwięcej nowych przypadków wykryto w Polskiej Grupie Górniczej.

Z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 842 górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 219 z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach i 103 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). 

W PGG minionej doby liczba osób zakażonych wzrosła o 90, z czego najwięcej nowych przypadków (50) przypada na rybnicką kopalnię Chwałowice, gdzie trwają badania przesiewowe całej 2,8-tysięcznej załogi. Łącznie zachorowały tam dotąd 152 osoby. W kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej potwierdzono dotąd 500 przypadków koronawirusa (od środy wzrost o 12), a w kopalni Marcel w Radlinie - 55.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2799 pracowników, z których 1957 osób (69 proc.) to ozdrowieńcy. Choruje 842 pracowników, a 1108 jest w kwarantannie.

Ostatniej doby wykonano ponad 28,6 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2,4 mln próbek pobranych od 2,05 mln osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

MZ poinformowało, że ostatniej doby wykonano 28,6 tys. testów. Dzień wcześniej, w środę, resort informował o przeprowadzeniu 33,6 tys. testów.

Ogółem przebadano ponad 2 403 336 próbek pobranych od ponad 2 049 229 osób.

"Mamy 726 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 49 515. Nie żyje też 18 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1 774 pacjentów. 

WIĘCEJ: Kolejny rekord liczby nowych zakażeń. Niemal 50 tys. przypadków koronawirusa

Władze Tokio zgłosiły w czwartek 360 nowych zakażeń koronawirusem; dobowy bilans po raz 10. z rzędu przekroczył 200.

Premier Japonii Shinzo Abe ocenił jednak, że obecnie nie ma potrzeby wprowadzania po raz kolejny stanu wyjątkowego – podały miejscowe media.

Wyzdrowiało 35 642 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W szpitalach przebywa 1 tys. 913 osób z COVID-19, a pod respiratorem 72 chorych.

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 9 052 osoby, a kwarantanną – 102 815 osób.

- Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. - W tej chwili takich powiatów jest 19 - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wśród nowych restrykcji mają być te dotyczące gastronomii, wesel i transportu.

W środę wieczorem otrzymałem informację, że mój test na koronawirusa jest negatywny; wezmę udział w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera.

Jak dodał, weźmie udział w zaprzysiężeniu prezydenta Dudy.

WIĘCEJ: Zaprzysiężenie prezydenta. Andrzej Duda rozpocznie II kadencję

Kontakt z koronawirusami, które wywołują zwykłe przeziębienie, może nauczyć układ odporności rozpoznawania wirusa SARS-CoV-2 – wynika z pracy naukowców z USA, którą publikuje tygodnik "Science".

- To może pomóc wyjaśnić, dlaczego część ludzi ma łagodniejsze objawy choroby (COVID-19 - przyp. red.), podczas gdy inni przechodzą ją bardzo ciężko - skomentowała współautorka pracy prof. Daniela Weiskopf.

Badacze zaznaczają jednocześnie, że na razie jest to teoria, którą trzeba potwierdzić w dalszych badaniach.

Nie podlega dyskusji, że noszenie maseczek jest bezwzględnie konieczne, jeśli chcemy zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa - powiedział prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

- Pamiętajmy, że koronawirus zaraża na masową skalę. Codziennie przybywa 200 tys. nowych zakażeń na świecie, co pokazuje, jakie to jest niebezpieczeństwo - powiedział prof. Samoliński.

W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

ZOBACZ: Nowe zasady na weselach: obowiązkowe maseczki i bez seniorów. Zapowiedzi resortu

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. W tej chwili takich powiatów jest ok. 20 - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 1 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i siedem kolejnych zgonów - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Tym samym bilans wszystkich niemieckich zakażeń wzrósł do 213 067. Od początku pandemii na Covid-19 zmarło w RFN 9 175 osób. Wyzdrowiało 195 200 osób.

W ponad jednej czwartej przypadków koronawirus szerzy się za pośrednictwem osób, które nie mają żadnych objawów; "ryzykujemy tym, że zostaniemy zakażeni przez osoby, które czują się dobrze" - ostrzegł szef włoskiej Rady Służby Zdrowia, profesor Franco Locatelli.

W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w czwartek Locatelli wyraził przekonanie, że sytuacja epidemiologiczna we Włoszech jest "jedna z najlepszych". Zastrzegł zarazem, że w kraju nie można zaprzepaścić uzyskanych rezultatów w walce z epidemią rezygnując z najwyższej ostrożności.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku odnotowano 6 139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i kolejnych 829 zgonów - poinformowało w środę późnym wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Tym samym łączna liczba zainfekowanych w tym kraju wzrosła do 456 100 a zgonów do 49 698.

Meksyk jest trzecim krajem na świecie, po USA i Brazylii, pod względem liczby zgonów na Covid-19.

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1 262 zgony z powodu koronawirusa i kolejnych 53 158 przypadków zakażenia - podał w środę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Oznacza to, że od początku epidemii w USA potwierdzono 4,82 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do blisko 158 tysięcy.

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie, jeśli chodzi o liczbę ofiar i zakażonych.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 57 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i kolejne 1437 zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

To znacznie więcej zakażeń i zgonów niż dzień wcześniej. We wtorek brazylijski resort zdrowia informował o blisko 17 tys. nowych infekcjach i ponad 560 zgonach.

Niemiecki resort spraw zagranicznych ostrzegł w środę wieczorem przed podróżami turystycznymi do belgijskiej prowincji Antwerpia w związku ze znacznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w tym regionie.

Wcześniej berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) uznał prowincję Antwerpia za "obszar wysokiego ryzyka". Również władze tej prowincji wydały komunikat, w którym odradzają podróży do tego regionu Belgii.

Od kilku tygodni w Belgii, a zwłaszcza w prowincji Antwerpia, odnotowuje się znaczny wzrost zakażeń koronawirusem.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie