Kolejny rekord liczby nowych zakażeń. Niemal 50 tys. przypadków koronawirusa

Polska
Kolejny rekord liczby nowych zakażeń. Niemal 50 tys. przypadków koronawirusa
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

"Mamy 726 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 49 515. Nie żyje też 18 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1 774 pacjentów. W środę resort zdrowia informował o 640 nowych przypadkach, a we wtorek o 680.

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (137), małopolskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (89), dolnośląskiego (39), łódzkiego (39), podkarpackiego (33), świętokrzyskiego (30), pomorskiego (29), opolskiego (25), zachodniopomorskiego (19), podlaskiego (17), lubelskiego (13), warmińsko-mazurskiego (12), kujawsko-pomorskiego (11) i lubuskiego (8).

 

Resort poinformował również o kolejnych 18 zgonach chorych na Covid-19 (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M, 76-K Zgierz, 56-K Zgierz (mieszkanka woj. wielkopolskiego), 82-M Zgierz (mieszkaniec woj. mazowieckiego), 43-M Poznań, 64-K, 83-M Warszawa, 78-K Kraków, 79-K Grobla, 70-M Gliwice, 83-M Tychy, 84-K, 68-M, 91-M Racibórz, 49-M Lubaczów, 88-M Rzeszów, 88-K Przemyśl, 84-K Łańcut.

 

"Większość osób miała choroby współistniejące" - uściśliło ministerstwo.

 

 

726 to największy dobowy przyrost liczby przypadków od początku epidemii w Polsce.

 

Obecnie z powodu Covid-19 w szpitalach przebywa 1913 osób. 72 pacjentów wymaga pomocy respiratora. Kwarantanną objęto 102 tys. 815 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym kolejnych 9 052.

 

Do tej pory wyzdrowiały 35 642 osoby.

 

Nowe obostrzenia w powiatach

 

Minister zdrowia zapowiedział, że zaostrzone rygory będą dotyczyć dziewiętnastu powiatów w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i podkarpackim. 

 

Dziewięć z nich, gdzie wzrosty liczby przypadków są największe, zakwalifikowano jako "czerwone". W nich obowiązywać będą m.in. maseczki również na "świeżym powietrzu", zamknięte będą kluby i dyskoteki oraz zakazane imprezy masowe.

 

ZOBACZ: Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Są wytyczne

 

Pozostałych dziesięć powiatów oznaczono jako "żółte", a pozostałe - "zielone". W pierwszych dwóch kategoriach, wprowadzane obostrzenia będą surowsze niż w pozostałych regionach. 

 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński opublikował mapę z podziałem powiatów na poszczególne kategorie.

 

 

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

 

W nich noszenie maseczek będzie obowiązkowe również na zewnątrz, liczba osób korzystających z transportu zbiorowego będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących, a liczba uczestników uroczystości rodzinnych (np. wesela i pogrzeby) to maksimum 50.

 

ZOBACZ: Konfederacja bez maseczek na zaprzysiężeniu. "Nie odwaga, brak odpowiedzialności"

 

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

 

Tam obowiązywać będą podobne zasady, jak w "czerwonych" regionach, poza wyjątkami m.in. limitem 100 osób na uroczystościach rodzinnych.

 

"Należy spodziewać się po 500, 600, a nawet 700 nowych zakażeń"

 

- Maksymalnie "wymazujemy" i badamy osoby z ognisk. W najbliższych dniach należy spodziewać się po 500, 600, a nawet 700 nowych zakażeń dziennie, bo chcemy np. testować dziennie po 1-2 tys. pracowników naraz (z zakładów, gdzie rozprzestrzenił się koronawirus) - przekazał Łukasz Szumowski.

 

Minister zapewnił, że "to nie czas wakacji daje wzrost zakażeń". - Pas zbliżony do Pomorza jest w całości "zielony", nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń. Również Mazury są "zielone" - stwierdził. 

 

WIDEO: Konferencja ministra zdrowia

 

  

 

Zdaniem Szumowskiego, "musimy trochę się otrząsnąć". - Większość Polski jest "zielona", ale niestety są obszary, gdzie przyrost jest szybki i trzeba zareagować - uznał. 

 

"Możemy wrócić do dramatu z początku epidemii"

 

- Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym - zaapelował.

 

Zdaniem Szumowskiego, gdy Polacy nie będą dochowywać zasad epidemicznych, "możemy wrócić do dramatu z początku epidemii" takiego, jak w innych krajach.

 

- Nam udało się tego uniknąć dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom - mówił minister zdrowia.

 

Natomiast wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że od 1 września zostanie wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka.

 

ZOBACZ: Nie nosisz maseczki? Będziesz musiał mieć zaświadczenie

 

- Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach - powiedział Łukasz Szumowski.

 

WIDEO: Wiceminister zdrowia o szczegółach nowych obostrzeń

  

 

Regionalne obostrzenia "we wszystkich zakresach"

 

Minister zauważył, że w wielu miejscach np. na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach, gdzie mimo iż przebywa dużo turystów nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań.

 

ZOBACZ: Zgon co 15 sekund. Z powodu Covid-19 na świecie zmarło 700 tys. osób

 

- Niestety na południu Polski: na Śląsku, w Małopolsce czy ostatnio w Wielkopolsce i na Podkarpaciu, są powiaty, gdzie te wzrosty są bardzo duże - stwierdził. 

 

Dodał, że resort będzie chciał wprowadzić w tych powiatach obostrzenia "we wszystkich praktycznie zakresach", czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

 

- Do epidemii trzeba podchodzić poważnie. Te czasowe obostrzenia, mam nadzieję, spowodują ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i dadzą szanse, by powiaty wróciły do średniej krajowej zachorowań - wskazał.

 

Dwie kategorie powiatów

 

Szumowski poinformował, że powiaty, gdzie będą większe restrykcje zostaną podzielone na dwie kategorie: z większymi i mniejszymi obostrzeniami. Będzie to zależne od skali wzrostu zachorowań.

 

ZOBACZ: Kontrole na deptakach i plażach. Dla zapominalskich policja ma maseczki

 

- Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent - przypomniał. 

 

Minister zdrowia zapewnił, że sytuacja w powiatach będzie poddawana bieżącej analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji.

 

- Działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w kraju wróciła do stabilnego stanu - dodał Szumowski.

 

 

Skąd wzięła się epidemia COVID-19?

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie koronawirusa?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie